BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTRNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOMNEMEMT: Maandag 21 November 1887. If". 273. AOVERTENTIEH: Bureel: Scheepinakersstees: Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITENLAND8CHE BERICHTEN l e o 11 r a ti t v e r s c És Ij n t d a e 1 ij k sbehalve op 1 o n- e n Feestdagen. Voor Leiden* per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden i 1.60. Prijs per mintier 10 lent. Van 1(i regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201» Jaargang. behoorende bij de Leidsche Courant van 21 November 1887. - Te Delfzijl is eergisteren uit Tvede- strand eene Noorsche jol binnengeloopen, bemand met slechts twee personen. Het Heine scheepje, zoo groot als eene gewone boot, had gedurende 4 dagen bet slechte leer op zee goed doorstaan. Van Delfzijl al men koers zetten naar Ostende. Men legtdat deze reis het gevolg is eener leddenschap, door den kapitein van het Heine vaartuig, graaf Dubois, aangegaan. Uit Breda meldt men aan de Maaebode dd. 17 Nov. Gisteren werd de honderdjarige vrouw Du Bois gelut gewenseht door hare familieleden en naaste bekenden, doch heden, den honderdsten verjaardag van haren doop, bed de openlijke feestviering plaats. Reeds Img véór negen uren was de kerk van 0. L. Vr. gevuld met belangstellenden, waar onder ook van andere geloofsbelijdenis. De kerk was versierd met vaandels, terwijl van de communiebank tot aan den ingang een tapijtlooper was gelegd. Te 9 uren kwamen d« jubilaresse en hare dochter meteen praehtig tweespan aangereden en werd een gezongen H. Mis voor haar tot dank aan God opge dragen door den hoogeerw. heer J. W. Smeur, kanunnik en pastoor der parochie, geassis teerd door twee weleerw. heeren kapelaans. Onder de H. Mis naderden eenige familie leden tot de H. Tafel; de jubilaresse had reeds 's morgens vroeg in hare woning haren God ontvangen. Na de H. Mis ging het in een tweetal open rijtuigen, in het eerste de moeder met bruidjes en in het tweede de dochter, door de stad naar de woning van mej. B. in de Karrestraat, waar den ganschen dag receptie werd gehouden. Een ontelbaar getal personen van alle standen kwamen hunne gelukwenschen aanbieden, o. a. eenige eerw. heeren geestelijken, de echtgenoote van den burgemeester (ZEd. achtb. zelf is ODgesteld); vele leden van den raad, de kolonel-commandant J. H. Dommers, de prov. adj. luit.-kolonel A. P. Scheltens, enz. Met het onafgebroken bezoek hielden ook de cadeaux, zoowel in natura als in zilver en goud, gelijken tred. Er moet zelfs zoo veel gegeven zijn, dat de honderdjarige en hare dochter geen gebrek zullen behoeven te kennen. Te twaalf uren bracht de muziek ran „Cecilia" eene aubade, en schonk f 49.85, welk bedrag door het bestuur bij de leden der vereeniging was gecollecteerd. Omstreeks 8 uren werd namens vrouw Du Bois liet volgende telegram verzonden: „Z. M. den koning der Nederlanden. Op heden mijn honderdzten verjaardag, smeek ik beste zege ningen voor uw vorstelijk huis en mijn vaderlandik zag uwe majesteit doopen, als 20-jarige kindermeid bij den heer Snijders, tosnmaals chef aan het dep. van oorlog te Brussel. Wed. Dubois, geb. Anna DeColonia, adres wed. Beens. Vóér zes uren werd het volgende antwoord ontvangen: „Namens Z. M. den koning breng ik u 's konings geluk wenschen over bij gelegenheid van uw hon derdsten verjaardag. De adjudant van dienst Van Spengler." Dezen avond te 8 en 9 uren werden nog serenades gebracht door de Koninkl. muziekv„Vlijt en Volharding en het muziekkorps der dd. schutterij, waardoor de toeloop van menschen nog vermeerderde. Wij wenschen, dat de jubilaresse geene nadeelige gevolgen der drukte van heden moge ondervinden, en zij hare nog te leven dagen in rust en kalmte moge doorbrengen Ook mej. B. mag zeker geen lof onthouden worden voor hare moeite en zorgen der arme natuurgenoote besteed. Een bakkersknecht uit Aubel bij Gulpen passeerde Maandag met zijn wagen, bespannen met ren paard, den overweg van den spoorweg, toen op hetzelfde oogenblik een trein aan kwam. De man kreeg geen noemenswaardig letsel, doch het paard werd letterlijk in tweëen gesneden en het voertuig verbrijzeld. De spoorwegwachter is geschorst. De eigenaar van paard en wagen eischt f 600 schade vergoeding; de maatschappij biedt f 250 aan. Dezelfde Zigeunertroep, die Maandag door de Belgische gendarmerie over onze grenzen werd geleid en kort daarop door de brigade maréchaussee uit Thorn weder terug gedreven werd, is nu onder de Limburgsclie gemeente Stamprooi aangetroffen en terstond, in de richting Molenbeerselweder naar België uitgeleid. BELGIË. Te Brussel is van gemeentewege een tandmeester aangesteld om de gebitten der schoolgaande kinderen geregeld te onder zoeken. Deze maatregel, welke genomen is op grond dat op geen gebied der geneeskunde bij kinderen zooveel wordt verwaarloosd als op tandheelkundig gebied, tot groot onge rief op lateren leeftijd, geeft zeer gunstige uitkomsten. In het jaar 1886/87 zijn daar 1178 schoolkinderen behandeld, van welke 189 met beenvliesontsteking, 893 met taudge- breken en 443 met kiespijn of aangezichts- pijn die met zieke tanden in verband stond, terwijl in 153 gevallen consult van genees kundigen werd ingeroepen. EHC£LAM it. Men zegt dat O'Brien hard achteruit gaat in de gevangenis van Tullamore. Hij klaagt over de behandeling die hij onder vindt en is zeer gedrukt. De hertog van Aumale zal een bezoek brengen aan den prins en de prinses van Wales te Sandringham, daarna een paar maanden te Brussel doorbrengen en dan naar Sicilië gaan. FKIIKHIJK. De onderchef der geheime politie Goron is op non-activiteit gesteld. In een bijeenkomst met de ministers sprak de heer Grévy volstrekt niet over zijn voor nemen om ontslag te nemen. Eergisterochtend te 10 uren heeft Rocbefort met Marouckeen redacteur van le cri du peuple, geduelleerd. Laatstge noemde werd aan de linkerdij gewond. Het tweegevecht werd daarna gestaakt. Men zegt dat 200 getuigen zijn opge roepen in het procea wegens den brand in de Opéra comique te Parijs. Carvalho zegt dat niet hij, maar de chef der politie het commando had toen de brand uitbrak wanneer men het ijzeren goidijn had laten vallen, zouden 200 menscben op het tooneel zijn gestikt; de politie gaf last tot bet zak ken van het gordijn, maar die last werd niet uitgevoerd; de brandweermannen zeggen, dat zij, door den rook verblind, niet bet uoodige konden doen. SPANJE. De Agenee Fabra deelt naar aanleiding van de bezetting van het eiland Peregil mede, dat de Spaansche regeering reeds voor vele maanden bet besluit had genomen tot bet bouwen van een vuurtoren op het eiland ten gerieve van de scheepvaart, daar het eiland tot de Spaausche bezittingen behoort. De Madridsche bladen bewerendat de berichten over de opgewondenheid, welke de in bezit neming van het eiland bij de Marokkanen teweeg brengt, zeer overdreven zijn. De Marokkanen maken zich noodeloos ongerust, omdat Spanje, dBt het eiland nu reeds bezit, zich daarvan niet meeater be hoefde te makeD. U KITSCH LAN». Czaar Alexander legde de bezoeken bij den keizer en de prinsen van den bloede af in een open rijtuig. Algemeen viel het in het oog, dat de Czaar er zoo goed uitzag. Ook de keizerin legde vele bezoeken af. Prins Von Bismarck bezocht den Czaar om half vier in het paleis van den Russi- schen gezant, na in den loop van den namid dag den adjudant-generaal des Czaren gene raal Tscheravin ontvangen te hebben. Bij de begroeting van het Russische keizerpaar door keizer Wilhelm in het Rus sische gezantschapshotel was de Duitsche keizer omgeven door de prinsessen van Prui sen de groothertog en de groothertogin Johan Albrecht van Mecklenburg Schwérin. Even voor twee uur bracht de keizerin van Rusland met hare vijf kinderen een eenigt- zins Isngdurig bezoek aan den Duilzchen keizer. Bij het gala diner had keizer Wilhelm aan zijne rechterzijde de keizerin van Rus land en aan zijne linkerzijde keizer Alexan der. Gedurende het diner dronk keizer Wilhelm de gezondheid van den Czaar, waarna het muziekcorps van bet Alexander- regiment het Russische volkslied speelde, hetwelk door alle aanwezigen staande werd aangehoord. De gasten verlieten te 6J uur het paleis. Prins Von Bismarck was aan tafel in de onmiddellijke nabijheid der hooge gasteu gezeten. De Czaar en zijne gemalin, die reeds na afloop van het gala-diner afscheid van keizer Wilhelm hadden genomen, zijn met de leden van hun gezin te 9 u. 35 m. vertrokken. De prinsen Wilhelm, Heinrich, Albrecht en Leopold deden hun uitgeleide tot aan het Potsdammer station waar de eerewacht, de adjudant-generaal en de vleugel-adjudant van keizer Wilhelm aanwezig waren. Volgens officieuse berichten, welke reeds gisteren buiten'slands gezonden zijn, zou Duitechlaud' bereid zijn tot de vroegere vriend schappelijke verhouding met Rusland terug te keerenalleen op voorwaarde dat de Russische minister vau financiën Wisch- nigradsky ontslagen worde en er in de Rus sische politiek aan de dubbelzinnige betrek king tot Frankrijk een einde kome. Op verlangen des keizers vertrekt de tweede zoon van den kroonprins, prins Heinrich, naar San Remo. Te San Remo, de verblijfplaats van den Duitschen kroonprins, bevinden zich sedert verscheiden dagen een 30-tal bericht gevers van groote bnitenlandsche bladen, om over het verloop der ziekte uit de eerste hand te worden ingelicht. Het telegraafper soneel te San Remo moest verdubbeld worden om de tallooze telegrammen te kunnen ver zenden. Onder andere worden er regelmatig telegrammen in cijferschrift gewisseld tus- scheu den Engelscheu consul en het kabinet van Sint James, welke telegrammen zijn bestemd voor koningin Victoria. Zij gaan, om geen tijd te verliezen, slechts door han den van den premier. Even druk is het telegrafisch verkeer met Berlijn en Coblenz, waar de keizerin vertoeft. In den loop van enkele dagen, zijn van bevriende hoven meer dan 800 telegrammen gekomen, om naar den gezondheidstoestand van den kroonprins te vragen. Dr. Mackenzie beleeft geen aangename dagen. Hij moet verscheiden ongeteekende brieven ontvangen hebbeuwaarin hem de verantwoordelijkheid wordt toegeschreven van den slechten toestand des Duitschen kroon prinsen. Hij zal daarom zijn „kastijding" niet ontgaan, wordt er bijgevoegd Aange naam wanneer men zoo iets weet! De man heeft echter nog kwellingen van anderen aard te verduren. Men léze maar het volgende: De berichtgever der New- York Ilerald vruchteloos getracht hebbende te San Remo toegang te krijgen tot dr. Mackenzie, is er in geslaagd bij zijn vertrek naar Engeland in denzelfden waggon plaats te nemen als de beroemde geneesheer; hetgeen hem gele genheid gaf dezen deerniswaardige 24 uren lang, behoudens het oponthoud aan de buf fetten der verschillende stations enz., met zijn vragen te kwellen. Aan sommige sta tions telegrapheerde de berichtgever achter eenvolgens, wst hij zijn reisgenoot had weten af te persen, die, af en toe in slaap gevallen, nooit wakker werd zonder zijn vervolger gereed te zien om zijn taak te hervatten. De onzinnigste raadgevingen stroomen den Duitschen kroonprins, zijn geueesheeren en omgeving toe, om den lijder met allerlei kwakzalvers-middeltjes te geuezen. Maar het krankzinnigst bewijs van offervaardigheid vindt men wel in twee brieven, waarin een paar Duitzchers aanbieden zich het volko men gezonde strottenhoofd te laten uitsnij den, om het in de plaats van 't zieke lichaamsdeel van den kroonprins in diens keel te doen aanbrengen In de groote rijksgeweerfabrieken te Erfurt en te Spandau zijn per telegraaf alle onlangs ontslagen werklieden teruggeroepen en is bevel gegeven, dat er nacht en dag zal worden doorgewerkt. Ongeveer 2000 nieuwe werklieden zijn aangenomen, en blijk baar zal er met kracht aan de vervaardiging van het nieuwe geweer van klein kaliber worden voortgewerkt. Het bestuur van den Duitschen han delsdag heeft eene buitengewone algemeene vergadering der leden uitgeschrevendie den 29 dezer te Berlijn zal worden gehouden, ter beraadslaging over de besluiten van den Duitschen landbouwraad ten gunste eener verhooging der invoerrechten op granen. OOI TENRIJ H. De hertogin Thyra van Cumberland is op haar kasteel bij Weenen van een zoon bevallen. Hare moeder, de koningin van Denemarkenkomt haar bezoeken. Men weet, dat de geneesheeren van deze gebeur tenis goede gevolgen hoopten voor het vol ledig en blijvend herstel der hertogin. RlIILAND. De Russische Peterburgsche courant bespreekt de bijeenkomst der beide keizers te Berlijn. Het blad betoogt, dat de open bare meening in twee der machtigste rijken der aarde, die door nabuurschap, zoowel als door historische herinneringen met elkaar verbonden zijn, heden zonder twijfel den gemeenschappelijken wensch zullen uiten dat de vriendschappelijke ontmoeting der keizers tevens een spoor zal achterlaten, op de politieke wegen, welke beide volken moe ten afleggen. De ijsgang op de Newa is begonnen en in het vaarwater van Kroonstad drijft reeds zwaar ijs, zoodat de scheepvaart ais gesloten te beschouwen is.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1