MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTE NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Couraüt vsrschifnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. AiOiNEfiEil: Vrijdag 18 November 1887. N°. 271. ADVERTENTIES: Ilureel: techeepsnakerssteeg; fe Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Couran Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per iuuiuier 10 tent. Van 16 regels 0.90, Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201» Jaargang. Stads-ISericliten. UURGEMEESTER en WETHOUDERS (Ier gemeente LEIDEN brengen bij (leze ter alge- meene kennis dat de passage over de Kleine Havenbrugliggende over den Rijn of de Haven op Maandag 31Hlnsdag 33 en Woensdag 23 November a. s., voor rij- en voertuigen en voetgangers zal afgesloten zijn. terwij! de scheepvaart door die brug in den loop van 21 en 22 Novem ber a. s. gedurende eenige uren zal ge stremd zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 17 November 1887. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 17 November 1887 des na middags te 2 uren, ten raadbuize der ge meente. Aanwezig zijn de heeren: Le Poole, Van Reenen, Fockema Andreae, Scbneither, Van Hamel, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Van Bat- tingha Wichers, Knappert, BoolWas, Kai ser, De Goeje, Hasselbach, Zaalberg, De SturlerVerster, Juta, Cock, Van der Hoe ven n de voorzitter. De heeren Driessen en Koetser hebben kennis gegeven dat ze verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. De voorzitter opent de vergadering en geeft het woord aan den secretaris tot het lezen der notulen, die, na die lezing, wor den goedgekeurd. De voorzitter geeft nu kennis o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Missive van den heer A, J. Krantz, waarbij deze wegens gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Missive van de afdeeling Leiden en om streken der Nederl. Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst, dd. 7 November jl. waarbij wordt aangedrongen tot het in het leven roepen van bepalingen ter voorkoming van den verkoop van voor de gezondheid schadelijk vleesch in deze gemeente. Voorstel van het raadslid dr. W. N. Du Rieu omtrent de beperkende voorwaarde te stellen bij het verleenen van vergunningen aan ingezetenen van omliggende gemeenten. Aan de orde is nu de benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school 4de klasse n°. 2. Benoemd wordt de heer A. B. Van der Voorden, onderwijzer 3deklasse aan de school 3de klasse, n°. 1 alhier met 19 stemmen. 2 briefjes werden blanco in de bus gevonden. Volgt, de benoeming van een tweeden onderwijzer aan de jongensschool 2de klasse. Benoemd wordt de beer G. J. Klokman, met 19 stemmen. 2 briefjes bleven blanco. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van De Vries en Stevens, vrachtrijders al hier, om eene toelage uit de gemeentekas tot aanschaffing van een derde paard. Toegestaan wordt daarna het verzoek van S. Stibbe, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, middelbaar ouderwijs, en (in hoofdzaak) het verzoek van P. Van Driel Bz.ter bekoraing in gebruik van grond aan den Vestwal bij de Oosthavenstraat. Punt 6 van de agenda, voorstel tot wijziging van de verordening op het beheer en het bestuur der Gasfabriek. De heer Cock vraagt het woord om te verklaren dat 't hem wenschelijk voorkomt dat de raad zich houdt aan zijne eigene voorschriften; hij meent dat zulks in zake de verordening op het beheer en het be stuur vau de Gasfabriek niet altijd geschiedt. Hij stelt voor, ook namens de commissie voor de huishoudelijke verordeningen, de behandeling van het voorstel te doen voor afgaan door eene schriftelijke gedachten- wisseling. Het hoofdargument is, dat de verorde ningen behooren te worden gesteld in handen van de commissie voor de huishoudelijke verordeningen, 't Is dus eene motie van orde die de heer Cock namens genoemde commissie voorstelt, om nl. de behandeling van dit punt te verdagen. De voorzitter meent dat de heer Cock zich de zaak als van meer belang voorstelt, dan er aan kan worden toegekend. Hij zal dus tegen verdaging moeten stemmen. De heer Fockema Andreae verklaart zich vóór de meening van den heer Cock en acht de zaak niet zoo onbeduidend, omdat de verordening eischt dat de wijzigingen in de commissie van huishoudelijke verordeningen moeten worden gebracht, die verordening is door den raad gemaakt en deze behoort toch zijne eigene bevelen te gehoorzamen. De voorzitter geeft den heer Andreae gelijk waar 't geldt de letter van de wet; de geest der wet is naar sprekers oordeel eene andere dan zooals de heer Andreae zich voorstelt. De heer Was meent dat men wel eenigs- zins verplicht is het verzoek van de com missie voor de huishoudelijke verordeningen toe te staan en dus de motie van den heer Cock aan te nemen. De voorzitter heeft tegen die motie be zwaar omdat die den raad zal brengen op een terrein dat niet aan de orde is. De motie van den heer Cocknu in stemming gebracht, wordt met 17 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Reenen, Knappert, Bool, Le Poole en de voorzitter. Aan de orde is nu het verzoek van de afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche maatschappij van tuinbouw omtrent het onderhoud van het Plantsoen en het Park. Het voorstel van bnrg. en weth. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij punt 8, staat van af-en overschrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1887, on derhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, geeft de voorzitter de gewenschte inlichtin gen aangaande de uitgaven aan bloem- en heestergewassen, grint en onderhoud, aan het Park aan het Steenschuur ten koste ge legd. Met die inlichtingen stelt de com missie van financiën zich tevreden. Toegestaan worden nu 9e. Het verzoek van J. A. Bientjes, om terugbetaling van schoolgeldlager onder wijs, en 10e. Het verzoek van J. Wuyster, om ontslag als leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers. Ten opzichte van het voorstel tot aankoop van een perceel aan de Van-der-Werfstraat ten behoeve van de {school 3e klasse n°. 2, werd hoofdelijke stemming verlangd. Het voorstel werd aangenomen met 17 tegen 5 stemmendie van de heeren Kaiser, Cock, Juta. Was en Van der Hoevea. 12e. Verzoek van dr. A. W. Kroon Jr., om gebruik te mogen maken van het gym nastieklokaal der hoogere burgerschool voor meisjes. De heer Van der Hoeven merkt op dat art. 9 van de Grondwet verbiedt dat iemand^ook namens anderen"een ver zoek tot den raad richt, hetgeen de heer Kroon toei doet. Hij stelt dus voor de be handeling van het verzoek aan te houden. Ook wordt besloten, te verdagen de be handeling van het verzoek van P. A.Feltzer om eene brug te leggen over de Zoeter- woudsche Singelsloot, en wel naar aanleiding van het eerst heden ingediende voorstel van bet raadslid dr. W. N. Du Rieu, omtrent de beperkende voorwaarde te stellen bij het verleenen van vergunningen aan ingezetenen van omliggende gemeenten. Aan de orde is ten laatste punt 14. be zwaarschriften tegen het kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst. 1887. De heer Fockema Andreae meent dat het advies van de commissie van financiën had moeten worden ingewonnen en wel volgens de bestaande bepalingen daaromtrent. Die meening wordt door vele raadsleden gedeeld en ook door den heer Van der Hoeven, die het voorstel doet de behandeling aan te houden totdat dat advies zal zijn ingewonnen. Dat voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 13 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren Knappert, Bool, Van Buttingha Wichers, Alma, Hasselbach, Zaalberg, Vau Hamel, Le Poole en de voor zitter. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. HTADINIEU1VI. Op de derde bijeenkomst gisteravond in de Stadsgehoorzaal alhier vanwege de commissie voor de volksbijeenkomsten ge houden, trad de secretaris dier commissie, de heer C. J. Leendertz, als spreker op. Tot onderwerp had hij gekozen: Tafereelen uit de Bandjermasinsche expeditie en den Atjeh-oorlog. Een tweetal schetsen. Zeker een onderwerp dat geschikt en in staat is de belangstelling van de hoorders te wekken in den strijd door onze Indische soldaten, met zooveel zelfopoffering en heldenmoed, FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 8T). „Ik kan hem niet uitstaan, Geneviève. Mij hindert vreeselijk de toonwaarop hij tot je spreekt en evenzeer diewelke jij tegenover hem aanslaat." „En waarom?" .Je moest (leze vraag niet doen. Zooals je me zelf zeidet, heb je met hem geco- quetteerd, toen je pas vijftien jaar teldet. Je hebt dit coquetteeren voortgezet in de jaren van je weduweustaat, en nu je getrouwd bent, legt ge u zelve hoegenaamd geen dwang meer op. Geneviève, een gehuwde coquette is in mijn oogen het verachtelijkste wat er zijn kan." .Een zienswijze die, uit jon mond komende, een bijzonder gewicht heeft. Je bent ver moedelijk van plan om niet te coquetteeren, wanneer je getrouwd zult zijn?" vroeg de barones spottend. „Neen, Geneviève, ik zal dit niet doen. Wanneer ik ooit trouw, dan hoop ik, dat ik mijn man voldoende zal kunnen achten en liefhebben, om voor zijn naam en zijn eer evenzeer te waken, als voor mijn zieleheil 1" De barones barstte in een spottenden lach uit. Zulke woorden uit jou monddie de gansche wereld als een volleerde coquette kent. Nn schijnt mij zelfs het onmogelijkste geloofelijk toe. Of heb je wellicht al eens in je leven bemind P" Het feest bij de gravin Chantillie» was schitterend, meer dan ooit coquetteerde lady Geneviève met majoor Falklands, zich niet in het minst storende aan het gezelschap. „Ja, mylady, O'Donell, kapitein Roderich O'Donell bevindt zich in Londen!" Lady Cecilia was gewoonlijk nog al bleek, maar bij deze woordendie de voor haar staande jonge Delamare tot haar richtte, had het toch allen schijn alsof haar gelaat nog bleeker werd dan het anders reeds was; of was het soms de weerschijn van de witte parasol, die zij geopend in de hand droeg? Er ontstond een pauze, waarna Delamare eensklaps vroeg „Gij hebt O'Donell in Ierland leeren kennen, wanneer ik mij niet vergis?" „Ja, maar sinds zija al een zestal jaren verloopen." „O'Donell heeft mij het leven gered 1" „Het leven gered! En hij vertelde mij, dat zijne kennismaking met u slechts een vlnehtige was." Lady Cecilia lachte, hoewel dan ook niet zoo ongedwongen als anders. „Vluchtig! Wellicht berekende hij zijn dienst naar de waardedie de geredde in zijne oogen had. Is hij van plan om in Engeland te blijven?" „Neen; hij denkt zijn zuster, die hem vergezelt, naar vrienden in Frankrijk te brengen en keert dan zelf naar Algiers terug." „Zijn zuster! Is zij hier? Hebt ge haar gezien? Hoe ziet zij er uit? Roderich O'Donell's zuster moet mooi zijn, zooals men zegt." „Dat is zij niet. Een geheim verdriet schijnt op hare ziel te drukken. Zij spreekt weinig, is zwaarmoedig en kijkt altijd even treurig. Zoo even is zij met haren broeder uit New-Orleana gekomen. Ik bezocht hen heden en O'Donell soupeert van avond met mij. Hoe kwam hij er toch toe, om u het leven te redden?" „Die geschiedenis is veel te lang, dan dat ik ze u op een partij zon kunnen ver halen. Ha, daar zie ik den markies De Villefleure. Doe mij genoegen en breng mij naar hem toe!" De dag liep reeds ten einde, toen de barones Rosegg en lady Cecilia het feest verlieten. Eerstgenoemde verkeerde in de beste luim, want majoor Falklands had haar druk het hof gemaakt. Doch wat lady Cecilia aan gaat, deze lag nog droomeriger en apathi-l, seher in de kussens van het rijtuig geleund. Zij zag er zeer vermoeid uit. „Hij is in mijne nabijheid. Gisteren was hij in de opera en zag mijzonder mij te groeten!" dit waren hare gedachten. „Wat ben je verschrikkelijk sentimenteel, Cecilia," zeide lady Geneviève spot'end, toen zij bijna hare woning bereikt hadden. „Je hebt nog geen woord gesproken, sinds we het feest verlaten hebben. Het is te hopen, dat je weer het volle gebruik terug krijgt van je spraak en denkvermogen, voor we naar het bal gaan." Het rijtuig hield thans stil en beide dames traden hare aristocratische woning binnen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1