BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANÜSCHE BERICHTEN De heer Strakosch heeft gisteren reeds aan Mme VaD Cauteren de Italiaansche partituur van ,1'aust" toegezonden. In Mei zal deze zangeres als Marguerite te Milaan optreden. (D. v. Z.-Ii. en Gr.) OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: te 's Gravenhage, W. A. Weytlaudt, caudidaat- notaris aldaar en te Eek en Wiel, gemeente Maurik, T. J. W. Van Everdingen candi- daat-notaris te Buren. Door Z. M. zijn benoemdtot ontv. der dir. bel. en acc. te Waalwijk: P. T. Moorsontv. derzelfde middelen te Gemert; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Sloten, G. J. Landweer Jzn., ontv. derzelfde middelen te Gietentot ontv. der dir. bel. te Zwolle, A. Bik, ontv. der dir. bel. en acc. te Meppel. Door Z. M. is, met ingang van 15 Dec. 1887, aan P. N. Van Doorninck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Zandvoort. Door Z. M. is de heer Malivoire de Butet erkend en toegelaten als consul-gene raal van Frankrijk te Rotterdam. De minister van koloniën, zal op 18 Nov. geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 Nov. bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f28,061,503,65' en bij de betaalmeesters. 1,926,370,55 Te zamenf29,987,874,20' Blijkens een gisteren bij het departe ment vau koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjeh) afgeslagen, waarbij de vijand een verlies van 51 gesneuvelden (waaronder de aanvoerder) bekwam, terwijl onzerzijds één gewond werd. (Staatscourant.) Door onze regeering is de uitnoodi- ging aangenomen tot deelneming aan de tentoonstelling van oorlogsmateriaal, in 1888 te Brussel te houden. In overleg met de inspecteurs van het middelbaar onderwijs heeft de regeering ver klaard het niet weuschelijk te achten te vol doen aan het verzoek van de Vereeniging van leeraren, om het eindexamen der hoo- gere burgerscholen in te krimpen. Wel hou den de inspecteurs de wijziging voor weu schelijk, zoo niet noodzakelijk, maar zij behoort verband te houden met eene her ziening der wet op het middelbaar onderwijs. Binnen weinige weken zal prof. Van der Hoeven met de samenstelling van een voorloopig ontwerp van een wetboek van strafrecht voor zee- en landmacht gereed zijn. Dat ontwerp zal worden onderzocht door eene commissie, hoofdzakelijk uit offi cieren der zee- en landmacht bestaande, na welk onderzoek het zal worden openbaar gemaakt. (F°d-) St. Nicolaas zal dit jaar aan veertig luitenants der infanterie het kruis van 15- jarigen officiersdienst brengen. In de ranglijst beslaan zij de nummers 108148 om voor bevordering tot kapitein in aanmerking te komen, terwijl er offi cieren onder worden aangetroffen die 45 en 47 jaar zijn. NR. Cl.) Naar het Vaderland verneemt beeft jhr. L. Van Beyma eervol ontslag aange vraagd als intendant van 's konings paleis Soestdijk. Als nieuwe chef van het militair hospitaal te 's Hage wordt genoemd de diri- geerend officier van gezondheid 2e kl. J. Baum, van het militair hospitaal te Breda. Naar aanleiding der jongste mailbe richten over de gebeurtenissen in het land schap Padang, ter Oostkust van Sumatra, is ons mededeeling gedaan van een particu lier telegram gedagteekend Tebing Tinggi 6 November, waaruit blijkt dat een tocht tegen de rajahs met goed gevolg bekroond is. (N. R. Ct.) Eergisteren vereenigden zich de hoof den van de departementen van algemeen bestuur aan eenen gemeenschappelijken maal tijd in een der lokalen van de Witte So ciëteit te 's Hage. De verschijning in het Stil. van de nieuwe Grondwet was daartoe de aanleiding. (Re Avondpost.) Eergisterenavond werd door de Haag- sche afdeeling van den Sociaal-Democrati- schen Bond eene motie aangenomen, bestemd voor den gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nederlandsche hof, houdende protest tegen de terdoodbrenging van vier der anarchisten te Chicago. Ge lijktijdig werd eene inzameling gehouden, uit welker opbrengst namens de Nederland sche arbeiders een krans op het graf van den ter dood gebrachteu zal worden gelegd. Gisterenavond te 6.15 ure ia de stoom tram, komende van Schiedam, op den Binnenweg nabij de Bloemkweekerstraat te Rotterdam in aanraking gekomen met een vrachtwagen, met 2 paarden bespannen, uit Schiedam. Het midden-balkon van één der groote tramwagens is gedeeltelijk verbrijzeld; de paarden sloegen op hol, doch zijn een eind verder gegrepen en tot stilstand ge bracht. Persoonlijke ongelukken hebben, voor zoover bekend is, niet plaats gehad. (N. R. Cl.) Burgerplicht" te Rotterdam stelde tot caudidaat voor den raad den heer A. De Bruyne, inspecteur van het loodswezen, oud-zeeofficier en oud-kommandant van de u Willem Barends". Uit Rotterdam zijn aan den koning twee adressen verzonden, onderteekend door 195 ambtenaren bij de posterijen en door 167 ambtenaren bij de rijkstelegraaf, waarbij instemming betuigd wordt met het adres van rijks-ambtenaren te Amsterdam, ter zake het pensioenfonds van burgerlijke ambte naren. Evenals in enkele andere steden van ons land hoopt men ook te Dordrecht een Tehuis" voor dienstboden te vestigeu. En kele dames begonnen reeds eene maand ge leden met gun8tigeu uitslag des Zondags avonds van half 8 tot 10 ure eene gele heid te openen, en wel in de Lange Breed- straat, om dienstboden den avond op eene gezellige en fatsoenlijke wijze te doen door brengen. Eenige heeren hebben zich tot eene commissie vereenigd om de ijsbaan te Slik kerveer opnieuw in exploitatie te brengen, en zijn bereids druk in de weer, om de baan te doen inrichten. In tegenstelling met den vorigen winter is een gedeelte der vlakte gereserveerd, hetwelk uitsluitend toe- gankelijk zal zijn voor leden van de ijsclub „Slikkerveer", en voor hen, die per sïoom- booten van de reederij Fop Smit C°. de reis naar Slikkerveer ondernemen. Behalve dat de commissie om den anderen dag eene matineé musicale zal doen geven, zal zij ook andere feestelijkheden organiseereu, als het houden van eene hardrijderij op schaatsen, wedstrijd met tikkers enz. enz. Ook werden reeds onderhandelingen geopend met baron De Salis te Amsterdam, aan wien zich de rijders Werner en Hagen verbonden hebben gedurende hun aanstaand verblijf in Hol land. De gewone hardrijderijen zullen natio naal zijn, ten einde niet, zooals in het af- geloopen jaar, door te lang wachten op buitenlanders, de kans op eene open rivier te verliezen. Op last van den procureur-generaal wordt een onderzoek ingesteld naar de door den heer P. Van der Stadt Jr. op de jon- ste vergadering der Unie te Amsterdam ge- sprokeu woorden en naar den inhoud van de door hem voorgestelde motie. Als eer ste getuige is de verslaggever vaD de Am sterdammer door den commissaris van poli tie der 4e sectie gehoord. N. R. Ct. Een aannemer te Amsterdam had eer gisteren het ODgeluk twee portefeuilles te verliezen, in eene waarvan twee bankbiljetten waren ieder van f 1000, in de andere eene waarde van geldig papier en f 100. De eerste werd in de Mandenmakersteeg gevonden door eenen kiezentrekker uit de Dirk van Hasseltsteeg, die de portefeuille onmiddellijk deponeerde aan bet politiebureau der 2e sectie, waar zich weldra ook de man bevond die bet verlies geleden bad en deu eerlijken vinder met f 100 beloonde. De tweede portefeuille is echter nog niet terecht. Op de Landswerf te Amsterdam wer den gisteren een honderdtal werklieden tij delijk aangenomen om verschillende werken af te maken. Naar die inrichting te Willemsoord ver trokken van de werf zestien personen, om mede te werken aan het voor de indienst- stelling gereed maken van enkele oorlogs schepen. (St.) Men meldt aan het D. v. ff.: De aannemer van de telegraaflijn Overtoom Amstelveen vindt niet veel medewerking. Bijna alle palendie op verschillende af standen waren nedergelegd, waren eergiste- renochtend in de sloot geworpen. Het bericht van den correspondent der N. Gron. Ct. dat de heer Willink Ketjen zou worden vervolgd, wordt, vol gens het Utr. Dagbladten stelligste tegen gesproken. Maandagavond werd door den Ooster stoomtram nabij het Hótel de Wageningsche Berg, bij Wageningen, eene vrachtkar aan gereden, welke zich tusschen de rails be vond, toen onverwacht de tram om den hoek kwam. Het paard bleef ongedeerd, doch de voerman werd ernstig aan het ge laat en aan zijn been verwond. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak der beide zakken rollers die in October jl. te Nijmegen wer den gearresteerd. Zij veroordeelde den een tot 1 jaar eu den schoonzoon tot 8 maau- den gevangenisstraf. Beiden zijn Duitschers en te Arnhem woonachtig. Men schrijft uit Haafteu aan de ff. R. Ct.: Yéór eenigen tijd zijn in ons dorp vier arbeidershuisjes afgebrand. De herbouw kostte ruim f 300. Thans kwam aan het licht, dat een dier huisjes verzekerd was voor f800 en het meubilair voor f 300. Een varkenshokje van riet en bies stond aange geven als schuur." De Utrechtsche maat schappij, waarbij deze verzekering was aan gegaan schrapte haar. Een jongen, die de onvoorzichtigheid had zich op den spoorweg tusschen Bruin- men en Zutphen te begeven, ia Zaterdag avond tusschen wachtpost 13 en 14 door een trein overreden. Uit de memorie van beantwoording betreffende de staatsbegrooting (justitie), blijkt dat op 1 November in de strafgevan genis te Leeuwarden 273 gevangenen aan wezig waren. Het denkbeeld om de bevol king naar de strafgevangenis bij Leiden over te brengen is voor het tegenwoordige, wegens plaatsgebrek te Leidenniet uit voerbaar. De arrestant L. De F., die onlangs tusschen Sloedam en 's Heer-Arendskerke uit den trein ontsnapte, is te Dendermonde gevangen genomen. Sedert Zondag wordt vermist een jon geling uit Oosterhout, die op dien dag de Bredasche kermis heeft bezocht en tot heden nog niet is teruggekeerd. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen, (ff. Br. C.) Maandag werd door de Belgische po litie een troep Zigeuners, sterk 1 man, 3 vrouwen, 4 kinderen, met zich voerende aen wagen met 2 paarden en 1 beer, ter hoogte van Neeritter over onze grenzen ge leid. De brigade marécbaussée van Thorn bij tijds gewaarschuwd, slaagde er in te Grathem hen aan te houden en bracht hen weder terug naar België. BELKIE. De schade, door den brand in het ministerie van landbouw veroorzaakt, wordt op 400,000 fr. geschat. De onvoldoende staat der middelen tot blusschiug te Brussel is bij deze gelegenheid weder gebleken. In de hoog gelegen wijken is niet genoeg drukking op de waterleiding, en de stoomspuiten zijn niet bestand tegen de bij eenen brand van zoo grooten om vang van haar gevergd wordende diensten. Teneinde de brandweer in bedoelde wijk dichter bij de hand te hebben, is er sprake van den aankoop van een huis naast bet paleis V2n den graaf van Vlaanderen, in welk huis een brandweerpost gevestigd zou worden. Ook zal het personeel der stoom spuiten versterkt en zulleu de waterbuizen in de voorsteden wijder gemaakt dienen te worden. E1VU1SLANII. Daar de radicale vereenigingen haar stellig besluit hebben te kennen gegeven om de poging tot het houden eener meeting op Trafalgar-Square aanstaanden Zondag te her halen, heeft de regeering uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Naar men ver zekert, zullen al de troepen geconsigneerd worden. O'Brien is nog in het hospitaal. Een bediende, die zijn kamer binnentrad, om de kachel aan te maken, nam zijn kleederen mede, zoodat hij verplicht was de kleederen der verpleegden aan te trekken. De Londensche pers brengt grooten lof aan de politie en haar hoofd sir Ch. Warren voor de groote gematigdheid, den tact en de énergie, waarmede zij het Lon densche oproer van Zondag bedwongen heeft. Zelfs de radicale Daily News moet erken- teu, dat de politie zoo beleidvol en ver- schoonend te werk ging, als onder deze buitengewone omstandigheden slechts moge lijk was, en het feit dat geen dooden vie len, „speaks volumes" voor de gematigdheid der politie. „Het is te hopen, zegt tie Times, dat d: raddraaiers, welke de menigte opzweep ten, exemplair gestraft zullen worden. Maar achter deze laatsten staan nog groote ruis- d:ijvers, die in de pers en elders alles heb ben beproefd om een Engelschen Zondag in een bloedig carneval te veranderen. Dit verachtelijk gebroed behoort ook kort, streng ei summier gestraft te worden." Aan de Times wordt uit Weenen ge meld, dat de Forte besloten heeft, behoudens oibeduidende wijzigingen de Engelsch Fransche Suez-kanaal-conventie te bekrach tigen, ondanks alle pogingen van Rusland om haar daarvan terug te houden. Arabische zeeroovers hebben herhaal delijk Engelsche schepen in de Perzische golf aangevallen. Engeland zendt daarom een oorlogschip uit Bombay daarheen. FK1KKBIJ K. De prefect van politie, door deu rechter van instructie verhoordverzekerde opnieuw dat hij al de door zijn beambten in beslag genomen briesen in zake Caffarel aan het parket overhandigd heeft. De vertegenwoordiger van het huis in papier Blanchet is ook gehoord. Deze hield de juistheid zijner verklaringen omtrent het watermelk van het papier, waarop de heer Wilson de bekende brieven geschreven had, vol. De rechter van instructie heeft een deskundige benoemd om het papier schei kundig te onderzoeken. De dagbladen meldendat de rechter van instructie in zijn rapport voorstelt, Gragnon eu Goron als verdacht van het on derschuiven van brieven, zoomede Wilson, in staat van beschuldiging te stellen. Eergisteren is de inboedel van mme. Limousin verkocht, op verzoek van eenige schuldeischers. Een deel was reeds einde Oct. verkocht en had 1330 fr. opgebracht. Om demoustratien te vermijden, is generaal Boulanger, bij zijn vertrek naar Parijswaar hij deelneemt aan eene militaire commissie, niet te Clermont-Ferrand in den trein gestapt. Het is eerst te Riom dat hij gebruik heeft gemaakt van den trein. Ook is hij om dezelfde reden niet doorgereden tot Parijs. Hij heeft te Charenton den trein verlaten en van daar per gewoon rijtuig zich naar het hotel van het Louvre begeven. DIITSCH li AND. De Reichsanzeiger meldt, dat dr. Schmidt den keizer het volgende over den toestand van den kroonprins heeft medege deeld Bij onderzoek van het strottenhoofd heb ben de bijeengekomen artsen bevonden, dat zich een nieuw kwaadaardig gezwel heeft gevormd; het bevindt zich thans voorname lijk onder den linkerstemband en den achter wand van het strottenhoofd, doch ook eene kleine uitbreiding naar de rechterzijde valt op te merken. De kwaal is tot dusver van plaatselijken aard en heeft geen ongunstige werking op den algemeenen toestand. Het gevaar ligt hierin, dat het nieuwe gezwel zich allengs uitbreidt. Nadat de kroonprins zich tegen eene wegneming van het geheele strottenhoofd heeft verklaard, zal na langeren of korteren tijd, bij belemmering in het ademhalen, vermoedelijk eene opening der luchtpijp noodzakelijk worden. De artsen hebben den kroonprins aanbe volen, den winter in het zuiden door te brengen, omdat het verblijf aldaar eerder zal mogalijk maken de lichaamskrachten op den tegenwoordigen stand te houden. Een bericht, door dr. Schrader (die als plaatsvervanger van den lijfarts optreedt) herwaarts gezonden, komt met het boven staande volkomen overeen. Maatregelen zijn genomen, opdat in geval van nood steeds te San Remo voldoende heelkundige hulp aanwezig zij. Volgens de Köln. Ztg. is hiertoe aange wezen dr. Bramann, eerste assistent aan de universiteitskliniek voor chirurgie te Berlijn, een van de bekwaamste helpers van prof. Bergmann. Keizer Wilhelm heeft dezer dagen onder anderen bij zich ten gehoore ontvan gen graaf Von Moltke. Reeds zijn de opperofficieren aange wezen, die bij den Czaar en den Russischen troonopvolger dienst zullen doen gedurende hun kortstondig verblijf te Berlijn. Prins Wilhelm zal den czaar tot de grens te gemoet reizen. Het is besloten dat de kroonprins voor loopig te San Remo zal blijven. De Post en de Kreuz zeitung deelen mede, dat zoowel de Duitsche rijkskanselier als de Russische minister van buitenlandsche zaken tijdens het bezoek van den czaar te Berlijn aanwezig zullen zijn. - De West-pruisische synode te Dantzig ontving een antwoord des keizers op het hem door haar gezonden adres, waarvan het slot aldus luiddeDe goede wenschen, welke de synode beeft uitgesproken voor deu ernstigen zieken kroonprins, hebben een weldadigen invloed geoefend op mijn diep bewogen hart. Moge deze zware bezoeking door Gods almaoht spoedig van ons huis en het vaderland worden weggenomen! R V SLA ND. De prins van Mingrelië, die indertijd als caudidaat voor den troon van Bulgarije werd genoemd, heeft het Russisch leger, waarin hij als generaal dienst nam, verlaten.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2