met vaste medewerking van T. E. Halbertsma en C. Wielsma. Van Julius Stinde verschijnt weldra „Die Perlenschuur und Auderes". Bij Cassell te Londen verschijnt eeD zoogenaamde International Shakespeare", een prachtuitgave met illustraties, 70 shil lings per tooneelstuk. Reeds zijn verschenen „King Henry IV" (lste en 2de deel) meteen inleiding van Dowden en 12 photogravures naar Grützner. De Ermitage te Petersburg bevat 948 doeken behoorende tot de Vlaamsche en Hollandsche scholen. De schouwburg te Gent wordt thans electrisch verlicht. De kosten bedroegeu 25.000 frs. en het onderhoud zal jaarlijks 4000 frs. kosten. WFFICIS. 1.1, K UKKICHI'KV. Door Z. M. is dr. J. C. Matthes, te Am sterdam, met ingang van 1 Dec. 1887, op nieuw benoemd tot schoolopziener in het ar- rond. Hoorn. Door Z. M. is J. H. Toole, te Rot terdam, voor het tijdvak van 16 Nov. 1887, tot 1 Sept. 1888, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch. Door Z. M. zijn benoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht: tot dirig.-off. v. gez. 2de kl.de dirig.-off. v. gez. 3de kl. J. W. Kipp; tot dirig.-off. v. gez. 3de kl., de off. v. gez. 1ste kl., met titulairen rang van majoor, P. K. J. Pabst, beiden van gemeld personeel. Door Z. M. is benoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst der land macht, tot off. v. gez. 2de kl., de student in de geneeskunde (arts) H. H. Pilger. Door Z. M. is aan G. Udo, eervol ontslagen sluisknecbt aan de sluis te St. An- dries, een pensioen verleend ten bedrage van f 264 's jaars. Door Z. M. is aan J. of J. A. Bras ser, eervol ontslagen kamerbewaarder bij het departement van waterstaat, handel en nijver heid een pensioen verleend ten bedrage van f734 's jaars. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: R. Baas, brievengaar der te Ter Aar, f134, P. C. Wilbers, brieven- en telegrambesteller te Helmond f 275, A. Laager, brievenbesteller te Breda, f 151, B. G. Barlinckhoff brievenbesteller te Groningen, f 266. Door Z. M. is aan vrouwe A. C. W. Seelig, weduwe van den kapt. der inf. M. J. W. Van Vlierden, een pensioen toegekend van f600 's jaars. Door Z. M. is aan R. F. C. De Bruyn, burgemeester der gemeente Valkenburg (Zuid holland) toestemming verleend om tot 20 Oct. 1893 te Katwijk te blijven wonen. Door Z. M. is aan den heer H. J. G. Modderman, op zijn verzoekeervol ont slag verleend als consul der Nederlanden te Monrovia. Tot nadere beschikking wordt het consu laat waargenomen door den heer A. Veldkamp aldaar. Door Z. M. is goedgekenrd dat aan H. J. Vijgen, burgemeester van Geulle, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. wordt de luit. ter zee 2de kl. J. Kuypbehoorende tot het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenmet den laatsteu der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. De tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. A. Wiuternitz, is met den 14den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar;, te zijner vervanging aan boord van Zr. Ms. stoomschip Alkmaar is met dienzelfden da tum geplaatst de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Van der Kolk. Door den minister van koloniën zijn ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië gesteld de hoofd onderwijzer W. Brouwer en de hoofd-onder- wijzeres mej. A. R. Kiewiet de Jonge, respectievelijk om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. en tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs daar te lande. De minister van financiën, zal op 17 Nov. geen audiëntie verleeuen. BlNNEiÜ LANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fransche taal en letterkunde aau de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogen- WLé ac au» si war ■-£ bosch met 1 Jan. a. s. te vervulleu is. Jaar wedde f1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen gelieven zich vóór of uiterlijk op 20 November a. s. aan te mel den bij den inspecteur vau het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. VanEyk, te's Gra- venhage. Zij die verlangen benoemd te worden tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, om onderwijs te geven in weefsel- leer en physiologic, ziektekundige ontleed kunde, algemeene ziektekunde en practiache raiscroscopie, op eene bezoldiging van f 3000 a f 350U 's jaars, gelieven vóór 1 Decem ber e. k., met overlegging van de desbetref fende stukken var. bevoegdheid, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan gemeld dep, te doen blijken. De parlementaire oppositie, bij de aanstaande begrootingen te verwachten, is, volgens den Haagschen correspondent van de Zw. CL., speciaal gericht tegen de hooge sommen, die voor de uitvoering der voor stellen van den minister van marine den heer Tromp, zouden gevorderd worden, en tegen het financieel jeleid van den heer Bloem. Z. M. de koning heeft benoemd tot rentmeester te Soestdijk den heer L. W. Groeneveld, thans rentmeester op Oranje Nassau's Oord te Reukuin. Mgr. Rinaldini, de nieuwe pauselijke nuntius, heeft gisteren, in gezelschap van zijn secretaris, een bezoek afgelegd bij den bisschop van Haarlem. Men schrijft uit een garnizoensplaats aan Re Tijd: Onlangs werd gemeld dat eenige boekhouders, kantoorbedienden enz. zouden trachten om het daarheen te leiden, dat hun betrekking zonder patent zou kun nen worden waargenomen. Billijk zou dit wel zijn, maar voorloopig zal deze vrijstelling van patent nog wel tot de vrome wenschen blijven behooren, of schoon thans zich het geval voordoet, dat een boekhouder (minimum-lijder) hooger in het patentrecht is aangeslagen dan bazen met 2 3 knechts. Waar wij echter nu op willen wijzen, is vooial op de omstandigheid, dat in garni zoensplaatsen tal van militairen zich belasten met het bijhouden van boeken, het voeren van administratie enz. Het is zelfs bekend dat militairen als zoodanig op rijks-kantoren werkzaam zijn. Ook hiertegen willen wij niets inbrengen, maar wel wenschen wij de vraag te stellen, of in deze door den fiskus ook streng wordt toegeziendaar wij toch meenen dat aan militairen in actieven dienst geen patent kan uitgereikt worden. Of zouden dezen misschien dergelijke bijzaakjes zonder patent uitoefenen? Dan, dunkt ons, is de zaak zooveel te erger. Weuschelijk zou het daar om zeker zijn, dat men deze vragen eens flink onder de oogen keek, ten einde daar waar eventueel misbruiken bestaan ze met wortel en tak uit te roeien. De voorwerpen, voorheen aanwezig in het maritiem museum te 's Gravenhagezijn thans uitgepakt en grootendeels opgesteld te Amsterdam. Bij bekkenslag heeft een vleeschhou- i\er te Oud-Beierland laten uitklinken, dat hij het rundvleesch verkoopt voor 20 cent per 1/2 kilo. Bij het passeereu van den Rijnspoor weg aan den Woerdschen overweg, nabij Maarssen, ontkwam de veekooper G. K. uit Ruwiel, gisteren aan een groot ongeluk. Met paard en tilbury midden op de rails zijnde, ontdekte hij op geringeu afstand den aankomenden sneltrein van Utrecht naar Amsterdam. Door tegenwoordigheid van geest slaagde hij er nog juist in zijn paard een paar passen terug te doen gaan, on middellijk waarna het dier door de voorbij vliegende locomotief voor het rijtuig werd weggerukt en in stukken gescheurd. Door den hevigen schok vloog G. H. achterover uit de tilbury, maar kwam er overigens behouden af. Te Heemstede is gisternacht een kind met twee hoofden geboren, aan elk der schouders een. Het kwam dood ter wereld. Ter vergadering van de harddraverij en renvereeniging te Amsterdam werden gister de aftredende bestuursleden, de hh. Metelerkamp en Clifford, herkozen. Het vermoedelijk batig slot is f7600. Het leden tal bedraagt 70, wat in de algemeene ver gadering bekend wordt. Twee Afrikanen, als officieren bij het MLeger des Heils" in dienst, en daarvoor in de binnenlanden van genoemd werelddeel strijdende, zijn op komst naar Nederland en worden binnen enkele dagen te Amster dam verwacht. (Amtt. C.) In de buitengronden bij Terschelling is de botter van Steur te Volendam op een «CS 9Jm «C_T HPÏÏL .A. M nBT**. wrak gestooteu en vol water geraakt. Het volk is door een anderen visscher gered. Een huwelijk met hindernissen, bijna te middernacht geslotenkan men de laatst te Montfoort aangegane echtvereenigiug noemen. De bruidegom komt des avonds omstreeks den tijd, die voor het sluiten van het hu welijk bepaald was, van elders naar daar, doch verzuimt te voldoen aan de afspraak om het bewijs af te halen, dat de huwelijks afkondigingen in zijn woonplaats zonder stuiting zijn afgeloopeu, terwijl de familie van de bruid er stellig op rekent, dat de bruidegom de noodige zorg zal dragen. Toen hij zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aaumeldde, werd hem medegedeeld dat zonder gemeld bewijsstuk niet tot sluiting van het huwelijk kou wor den overgegaan. Ilij kreeg den raad, als nog terstond naar zijn woonplaats terug te keeren en, al is het laat geworden, te 'rachten het bewijs machtig te worden. Het geschiedde alzoo. Per vigilante be zocht de bruidegom een 3-tal ambtenaren, van welke de laatste met hem ging, zoodat hij het bewijs eindelijk bekwam, onmiddel lijk per rijtuig terugkeerde, tegen 11 uren 's avonds te Montfoort aaukwaui, waarna het huwelijk, dank zij de bereidwilligheid van den ambteuaar van den burgerlijken stand aldaar nog terstond gesloten werd. De aanleiding waarom toch nog zoo laat de zaak doorgezet en niet tot den volgenden dag uitgesteld werdwasdat den volgenden dag te 7 uur het huwelijk kerkelijk zou voltrokken worden. Een 16 jarige knaap vond Zondagmid dag een scherpe patroon bij de goederen loods van het station te Tiel. Met dat gevaarlijk voorwerp recht in zijn schik, bracht hij het wat al te onvoorzichtig met een brandende sigaar in aanraking, een schot knalde en den roekeloozen knaap was de linkerhand verbrijzeld, wouden aan pols, borst en wang wezen de richting aan, die de ko gel genomen bad. Een paar dagen geleden had de mili cien T., van het 5e reg. inf. te Nijmegen, het ongeluk in de kazerne van een trap te vallen, tengevolge waarvan hij in bewuste- loozen toestand naar het militair hospitaal werd gedragen en kort daarna overleed. De lijnen Epe-Hattem en Apeldoorn- Deventer zijn Zaterdag van regeeringswege goed in orde bevondeDzoodat er thans, voor zoover bekend is, niets meer in den weg staat om die lijnen op 21 November voor het publiek verkeer te openen. Men heeft te Deventer van die versnelde verbin ding met de hoofdstad des rijks en de betere communicatie met andere streken groote verwachting. Voor eenige dagen, bij gelegenheid van eene bruiloft, komt een wagen met vroolijke menschen Oldenzaal binnenrijden. Dit zagen eenige jongens, en uit baldadigen plaaglust begonnen zij de menschen met steentjes en zand te werpen, met het onge lukkig gevolg, dat eene vrouw aan het hoofd verwond werd, tengevolge waarvan zij nu moet overleden zijn. NR. Cl.) Men meldt aan de NR. C. dat het plan bestaat om van Oss eene tram te leg gen naar Hintham, in aansluiting met de lijn Veghel-'s Bosch, om langs dien weg de butterine te vervoeren en verder per boot naar Rotterdam. Te Bladel (N.-B.) is Zaterdagavond te 11 uur brand ontstaan in de sigarenfabriek der heeren v. d. Water C°. De fabriek is geheel afgebrand. De oorzaak is onbe kend. Alles was verzekerd. Ruim veertig werklieden zijn hierdoor tijdelijk zonder werk. Te An bel bij Gulpen wordt in het armenhuis eene ongehuwde vrouw verpleegd, die iu de vorige maand den ouderdom van 105 jaren bereikte. Zij is nog flink van gestel en geniet eene goede gezondheid. PER TELEGRAAF. PARIJS, 15 Nov. De enquête-commissie in de zaak Wilson heeft de verklaringen gehoord van den heer Laurent, hoofdredac teur van den XIX Siècle. 1 Jaarna begaven zich de president en twee leden der com missie onmiddellijk naar den rechter van instructie Atalin, bij wien ook de procureur- generaal Bouchez aanwezig was. Het getui genis van den heer Laurent moet nieuwe bijzonderheden aan het licht hebben gebracht, die voor den heer Wilson hoogst bezwa rend zijn. TANGER, 15 Nov. Het gerucht loopt, dat Spanje het eiland Pereyil ten noord westen van Ceuta in bezit heeft genomen om er een vuurtoren op te richten. Deze tijding brengt onder de Mooren eene groote opschudding te weeg. L1ATITK BERICHTEN. Al stelt de regeering zich niet voor dat de Japansche boeken, tot aankoop waar van door haar eene geringe som is aange vraagd, veel lezers zullen vindenzij meent toch dat voldoende grond voor deze aanvrage aanwezig is. In den tijd toen Japan nog voor alle Westersche volken, behalve de Ne derlanders afgesloten washeeft de Leidsche hoogeschool door een samenloop van gunstige omstandigheden eene verzameling van Japau- sche geschriften kunnen bijeenbrengen en nu en dan uitbreiden, welke, zoowel om haren inhoud als omdat zij eenig was, eene ouge- meene beteekenis had. De verzameling be houdt in velerlei opzicht nog hare waarde. Doch de tijden en omstandigheden zijn ver anderd. Wat echter weuschelijk blijft is van gunstige gelegenheden gebruik te maken, oiu er nog enkele belangrijke zaken, die geheel in dit kader passen, aan toe te voegen. (R. v. Z.-Ü. en Gr.) De heer O. baron Van Wassenaervan Catwijck, dus vernemen wij heden, bracht wederom een onrustigen nacht door en is uiterst zwak. Standaard De stad Antwerpen heeft jaarlijks 100 frs. toegezegd voor M. De Vries, //Woordenboek der Nederlandsche taal". Tot vervanging van den paardenarts 2e kl., P. C. Muijzert, die op 1 Dec. a. s. naar Leiden terugkeert, wordt op 1 Dec. aanst. gedetacheerd bij het remonte-depót iu de legerplaats bij Milligen de paardenarts 3e kl. P. Brouwer van het le reg. veld- artill. te Utrecht. Provinciale staten van Zuid Holland hebben heden alle aanhangige zaken afgedaan in den geest van de voorstellen van gede puteerde staten en benoemde commissiën, ook wat betreft de afwijking in den steun, voor de verbetering van de Kromme Aar en de handhaving van het besluit tot het eischen van een door vaarthoogte van 4 meter voor de brug over de Gouwe. De staten zijn daarna uiteengegaan. Het 3de reg. huzaren ('s-Hage, Am sterdam en Leiden), zal met het 2de reg. (Venloo, Den Bosch en Haarlem) van gar nizoen verwisselen. Het besluit is, naar men aan het D. v. N. meldtreeds bij Z. M. den koning ter teekening. De uitvoer van de voornamelijk bij Rossum uit de Waal gebaggerde grind naar België, om aldaar te dienen tot het aan leggen van versterkingen, blijft bij kolos sale hoeveelheden, honderden en duizenden kubieke meters, aanhouden. Wekelijks ziet men die zoogenaamde pleiten, volgeladen, Dordrecht voorbij sleepen. Het begint in- tusschen de aandacht te trekken, dat het baggeren en wegvoeren van die grindwaar aan in ons eigen land zoo groote behoefte bestaat, geheel kosteloos kan geschieden. Eenige dagen geleden werd te Zutphen bij de politie aangifte gedaandat er op een der bureau's van de staatsspoor alhier f 100 werd vermist. De vermissing was dea te geheimzinniger daar het geld achter drie sloten was opgeborgenwaaraan hoegenaamd geen geweld of braak was waar te nemen. Thans echter is gebleken, dat van ver missing geen sprake meer kan zijn, daar er f 100 te min was ontvangen. Een zelfde staaltje van voorbarigheid ge schiedde bij de Oosterspooralwaar van diefstal van een flesch wijn uit een vergezelde mand werd kennis gegeven, terwijl bij on derzoek bleek dat de inhoud der mand ge heel in orde was. (Z. Ct.) HANDELS- EN FINANC1ËELE BERICHTEN. De binnenlandsche fondsenmarkt leverde heden, bij weinig omzet, weinig variatie op. De buitenlandsche markt was over 't algemeen vast gestemd bij goeden handel. Vooral naar Rusland, Oostenrijk en Peru was vraag. Voor Russische spoorwegwaardeu was de stemming vrij vast. De Amerikaansche spoorwegmarkt was gunstiger gestemd bij vrij levendigen handel. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij de onderwijzers-examens te 's Hage, werden gister geëxamineerd 8 candidaten voor de akte als onderwijzer. Toegelaten de heeren: H. De Jong, uit Wassenaar; C. Brussee, uit Rhijnsburg; J. J. Van der Laan, uit Katwijk; H. A. Van Oosten, uit Noord- wijk, en C. Hoogendoorn, uit Bodegraven GEMENGDE BERICHTEN Iu Griekenland z\p schokken van aardbevingen waargenomen. Iemand, die in een bierhuis esn glas

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2