einde den kop van het schip te doen rijzen, evenwel zonder gevolg. Daar het pompen niet hielp werd de noodvlag opgezet en is de logger 121, van Vlaardingen genaamd v. d. Ven, reeder de beer Kikkertgevoerd door schipper Gerrit Goedknechtin de na bijheid gekomendoch kon wegens de hoog gaande zeeën de zinkende bom niet bereiken. De equipage van de bom heeft daarop twee brails aan eene lijn doen afdrijven naar den loggerwelke daar aan boord werden o. ge pikt vervolgens hebben zij een hunner ka bels aan die liju bevestigd, zoodat het eene eind zich aan boord van de bom, het an dere einde aan boord van den logger bevond. Schipper Goedknecht heeft daarop eene boot uitgezet, maar door de hooggaande zeeën sloeg die vol en zonk. Nadat eenige uren getobt was om die boot weder boven water te krijgen gedurende welken tijd de sche pelingen van de Argo bauge uren doorleef den is het eindelijk aan de aanhoudende en volhardende krachtsinspanning van schip per G. en zijne koene mannen gelukt eerst met zijn boot 5 man van de bom over te nemen en daarna de overige 4 van die equipage bij zich aan boord te brengen. De schepelingen van de Argo verklaren slechts aan de volhardende pogingen van schipper G._ en zijne visschers hun leven te danken te hebben, en roemen in de hoogste mate de broederlijke behandeling daar aan boord genoten. Op hun verzoek is de logger blijven door- visschen en heeft hen gisterenavond, toen hij met lading te Vlaardingen binnenviel, aan wal gezet. Deze redding i i volle zee bij hooggaande zeeën en feilen storm verdient aller bewon dering en waardeering, en men mag ver wachten dat de hooge regeering de daad niet onopgemerkt zal laten maar den moed van schipper Goedknecht en van zijne koene equipage zal weten te beloonen. De Argo is kort daarna gezonken. Gansch Scheveningen was gisteravond op de been tegen den tijd dat men de schip breukelingen kon verwachten. Voor aan den Scheveningschen weg was het zwart van de menschen die hen een hartelijken welkom toeriepen en deelneming betuigden. Schipper Taal en zijne equipage zijn trouwens zeer gezien te Scheveningen. De vreugde in de verschillende gezinnen is zeer groot. De vrouw van Taal was door den schrik vrij ernstig ongesteld. (^«"J.) Nadat bij de politie te Rotterdam aangifte was gedaan van verduistering van gelden en goederen, ten nadeele van eene firma aldaar door iemand die als reiziger voor die firma werkzaam wasisop ver zoek van de politie aldaar te 's Hage aan gehouden de bedoelde reiziger, die naar Rotterdam is getransporteerd en in verhoor genomen. Hij heeft beleden dat hij de ont vangen gelden ten eigen bate heeft aange wend. Het is gebleken dat deze persoon in September 11. uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam werd ontslagennadat hij zijne straf wegens een gelijksoortig misdrijf had ondergaan. (iV. B. Cl.) Eergisteren werd te Rotterdam door eene dienstbode opgemerkt dat een haar onbekende man zich ophield in eene der kamers van het bovenhuis aan de Eendracht- straat waar zij in dienst was. De dienst bode was op dat oogenblik met hare mees teres alleen te huis, en zag dat de onbe kende bezig was met te beproeven eene kast te openen, hetgeen hem echter nog niet gelukte. Toen de dienstbode er op aandrong, dat hij het huis zou verlaten, heeft hij haar gegrepen en mishandeld, waarna hij zich uit de voeten maakte. Uit de woning wordt alleen eene portemonnaie met eenig geld vermist. Het vermoeden bestaat dat de man, om in de woning te komen, gebruik heeft gemaakt van eenen sleutel, die eenige weken geleden op de buitendeur was blijven zitten. Naar den inbreker, wiens signalement bij de politie bekend is, wordt onderzoek gedaan. (N. B. C.) Voor het gerechtshof te Amsterdam zijn op dit oogenblik zoovele procedures aanhangig, dat tot Mei 1888 elke week minstens 2 i 3 belangrijke quaesties moeten berecht worden, en dat iedere bijkomende rechtszaak eerst na Mei op de rol kan worden ingeschreven. SchandelijkIn het jongste nummer van Bechl voor Allen leest men de volgende niet onderteekende advertentie: „Tot onze groote vreugde overleed den 4en November de welbekende aannemer en uitzuiger (vol gen naam en voorletters voluit). Met gepaste vreugde geven wij hiervan kennis aan zijn vrienden en bekenden, hopende, dat er spoe dig meer van dat soort mogen volgen 11 Ook de plaats van overlijden wordt met de meeste onbeschaamdheid aangewezen. Wij vragen Behooren dergelijke zaken in Neder land ongestraft te worden toegelaten? (Tijd.) De beer H. J. Modderman, te Am sterdam overledenheeft aan de gemeente Katwijk gelegateerd de portretten in olieverf van Carolus Bastiaanse Boers, geb. in 1679, in leven secretaris der beide gemeenten Katwijk en 't Zand, en van diens echtge- noote Sara Seele, geb. 1683. Men leest in het Nieuwsblad voor Ned ,/Met genoegen vernemen wij dat H. Belde- rok, die ruim een jaar geleden door oprui ingen van socialistische zijde geheel van den rechten weg af dreigde te geraken en zich had laten verleiden om oproeige geschriften aan te plakken, waarvoor hij een jaar ge vangenisstraf onderging, van zijne dwaalbe grippen is genezen en in de maatschappij is teruggekeerd, met het stellige voornemen om daarvan weer het nuttige lid te worden, dat hij vóór zijn omgang met de socialis ten was. Wij hopen dat hem die terugkeer in de maatschappij gemakkelijk zal worden ge maakt door allen die in de gelegenheid ko men om hem voort te helpen. Hij zal aan die hulp, vooral aan bemoediging, meer be hoefte hebben dan anderendaar zijne vroe gere partijgenooten natuurlijk niets onbe proefd zullen laten om hem het leven on aangenaam te maken. Belderok was af gescheiden van zijn omgang met de sociaal democraten waarvoor hij zoo zwaar geboet beeft steeds een oppassend, ijverig per soon, wat zelfs in zijne strafzaak door de politie moest getuigd worden." De heer Imanuel Beneditty, rabbijn der Port.-lsr. gem. te Amsterdamvierde dezer dagen het feest van zijn 80sten ver jaardag. Een commissie, onder voorzitterschap van den heer J. A. M. Chumaceiro, be reidde hem een feestelijke ontvangst. Eergisterennacht omstreeks twee uur is ingebroken in het magazijn der heeren H. J. Toekamp Lammers en Zoon, distilla teurs, Lijnbaansgracht, te Amsterdam. De daders waren drie in getal. Zij heb ben, met behulp van loopers, het hangslot opengestoken, waarmede de straatdeur geslo ten was. De deur was echter ook van bin nen gesloten, zoodat zij met een breekijzer moest worden opengebroken. Twee der mannen zijn daarop naar binnen gegaan, terwijl de derde buiten op den uitkijk bleef. De brigadier Van Moorselen, die weinige oogeublikken later voorbij kwam, kreeg op het zien der beschadigde deur argwaan, en drong, na voldoende versterking te hebben gehaald, naar binnen, waar men de beide dieven in het kantoortje van het magazijn aantrof. De man, die op den uitkijk stond, heeft zich uit de voeten kunnen maken. De twee anderen, waarvan óen een karrenverhuurder uit de Spuistraat is, werden in het bezit gevonden van eeu ledige lade en een menigte vijlen, loopers en dergelijke. In de ontvreemde lade was eenig klein geld geborgen, dat men echter bij de in brekers gevonden heeft. Het Utr. Dbl. bericht dat in 1887 in ons land 667 millioen steenen zijn ge bakken, waarvan 465 millioen Waal- en 80 millioen IJsselsteenen. Aan 's rijks munt te Utrecht zijn op het oogenblik in bewerking twee medailles, respectievelijk met de beeltenissen van de professoren Donders, Buys Ballot en kran sen met inscriptiën aan de achterzijde. Deze medailles zullen aan genoemde heeren worden uitgereikt bij gelegenheid van hun aftreden als hoogleeraren. Op de markt te Nijmegen is wederom eene arbeidersvrouw door de politie betrapt bij het verkoopen als natuurboter van een soort vet, waaraan door kleursel het voor komen van echte boter was gegeven. Om de koopsters te verschalkenhad zij zich in de plunje van eene boerin uit de omstreken gestoken. Woensdagnacht is te Elden, door mid del van braak, een diefstal gepleegd van één bankbiljet van f 200, twee idem van 40, 2 muntbiljetten van f 10 en 2 rolletjes dub beltjes, alles tot een gezamenlijk bedrag van f 810. De daders, vermoedelijk landloopers, hebben zich, naar men verneemt, in de rich ting van Nijmegen uit de voeten gemaakt. In de provincie Groningen heeft de werfofficier voor het O.-I. leger weinig of geen succes. Bijna overal is er nog volop werk. In de buitengronden van het Vlie dreef gister een op de zijde liggend wrak, zwart geschilderdslechts een mast met een stuk zeil waren te zien. Naar men verneemt, is eene Brussel- sche maatschappij voornemens, te Valkenburg villa's te laten bouwen om die in den zomer aan familiën te verhuren. Reeds zouden onderhandelingen met het gemeentebestuur zijn aangeknoopt over den afstand van ter reinen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ËIVGISLAM O. William Saunders, oud-lid van het parlement voor Hull, is gisteren gearresteerd in Trafalgar-square, toen hij een rede wilde houden. De jubilé-tentoonstelling te Manches ter is geslotenzij werd door 5,000,000 menschen bezocht. Eeu speciale edit ie van de Daily New» bevat een telegram uit San Remo van 10 November. Daarin wordt medegedeeld dat prins Wilhelm met de vier geneesheeren waaronder docter Mackenzie een bijeenkomst heeft gehad en hun ieder afzonderlijk ge vraagd heeft hoe hij zich voorsteld te han delen tegenover de ziekte van den kroonprins De vier geneesheeren onderzochten dezen morgen de keel vau den prins. Allen zijn het hierover eens, dat zij gedurende eenige dagen een palliatief zullen aanwenden doch slechts zoolang, totdat het nieuwe gezwel zich vertoond heeft, zal verdwenen of ver minderd zijn. Het onderzoek der keel toonde eenige beterschap aau. Geen beslissing zal er met betrekking tot een operatie genomen worden voor dat het gezwel zal verdwenen zijn. Men vermijdt zorgvuldig ook slechts het kleinste deel van het nieuwe gezwel weg te nemen, omdat dergelijke operatie slechts den groei van het kankerachtige gezwel zou bevorderen. Dientengevolge trachten de geneesheereu voor alles den prins van het geheele gezwel te bevrijden. De algemeene gezondheidstoestand van den kroonprins is uitstekend, hij geniet een goeden eetlust en slaapt goed. FRANKRIJK. De groote opgewondenheid, in de politieke kringen door het incident-Wilson gewekt, houdt aan. Allerlei geruchten zijn in omloop. Zelfs werd van een presidents crisis gesproken. Op de beurs beerscbte gisteren een paniek, daar men meende, dat de heer Grévy wilde aftreden. De minister-president Rouvier heeft naar men zegt, zich naar den president begeven, om van dezen te verlangen dat de heer Wilson terstond het Elysée zou verlaten. De heer Grévy verklaarde dat hij liever zijn ambt neerlegde, dan zijn schoonzoon te ver wijderen. De behandeling van de zaak-d'Andlau kwanselarij in ordeteekenen) is gisteren voor de correctioneele rechtbank te Parijs afge- loopen, maar de uitspraak van het vonnis is tot aanstaanden Maandag uitgesteld. In strijd met de geruchten wordt gemeld, dat de regeering niet voornemens is den prefect van politie Gragnon van zijn post te ontzetten, omdat zij den loop van het gerechtelijk onderzoek niet kan stremmen. Het gerechtshof te Parijs heeft gisteren bevolen generaal Caffarel, vrouw Ratazzi en Lorentz voorloopig in vrijheid te stellen. Op dit oogenblik is Wilson in het cabinet van den rechter-commissaris. De rondventers van de Parijsche dag bladen riepen Woensdagavond, nadat de uitslag der kamerzitting bekend was: De heer Wilson vervolgd! De heer Wilson in Mazas 1 De bladen werden bij hoopen verkocht en op straat bij het gaslicht gelezen. Aller- wege, in de koffiehuizen, de schouwburgen, de clubs, heerschté er eene groote opgewon denheid. Wilson, zegt men, heeft het paleis van het Elysée verlaten en zijn intrek genomen in het nieuw gebouwde hotel in de Rue d'léna. De prefect van politie heeft de volgende nota openbaar gemaakt: „Ik verklaar de papieren, die op mijn bevel ten huize van mevr. Limouzin in beslag zijn genomen, gaaf en in hun geheel aan het parket te hebben doen toekomen." De weduwe Boucicaut, de eigenares van de Bon Marché te Parijs, heeft aau de gemeenten Gergy en Verjux in het dep. Haule-Saóne, waar zij grond bezit, een brug geschonken welke beide gemeenten zal ver binden. De brug zal 600,000 frs. kosten. IPAWJË. Den toestand van Marokko besprekende, zegt El Imparcial van Madrid dat slechts eeu koloniseerend ras Marokko kan verove ren en behouden en dat het in Europa slechts Spanje is, dat in een meer of minder verre toekomst zulks eene onderneming met goede kansen kan wagen. La Epoca voegt er bij dat Spanje voor het oogenblik geen reden heeft om in de zaken van Marokko tusscheu beide te ko-i en; maar meu kan niet beweren dat zijn belang in de toekomst niet op een gegeven ogen blik zou kunnen eischen van politiek te veranderen. ITALIË. Generaal San Marsano heeft rene proclamatie uitgevaardigd, houdende dat aangezien de staat van oorlog is afgekondigd, op gronden aan het publiek belang ontleend, van het grondgebied van Massowah en onder- hoorigheden elke vreemdeling zal kunnen verwijderd worden die daar verblijf houdt of tijdelijk vertoeft. Indien de vreemdeling weigerde te vertrekken of zonder vergunning terugkeerde, zou hij voor eeu krijgsraad ge bracht worden. Vijf pakketbooten zijn gisteren naar Massoeah vertrokken met drie bataljons infanterie, één bataljou bersaglieri, één bat terij berggeschut en één compagnie der infirmerie. De Russische pers, zegt la Gazzetla d'ltalia, houdt niet op te beweren dat Turkije Italië steeds blijft verdenken van het voornemen om Tripoli te bezetten. De Russische pers heeft gelijk, zegt het blad. Indien Turkije niet voorkomt dat de Tripo- litaansche overheden de belangen van Abys- sinië dienen, zou Italië, ondanks den wei nigen lust dien het er in heeft, door de omstandigheden gedwongen kunnen worden om zelf de orde in Tripoli te handhaven. En dan zon het wel eens tot eene beslissende bezetting kunnen komen. DUITSCH LAN». - Een officieel bericht, eergisterennamid- dag uit San Remo gezonden en onderteekend door Mackenzie, Schrotter, Schrader, Krause, Schmidt en Howell deelt mede, dat de ge neesheeren geconstateerd hebben de aanwe zigheid van een in de laatste dagen opge komen gezwel in de keel van den kroonprins. Zij hopen echter dat door de aanwending van de juiste geneesmiddelen bij deu goeden gezondheidstoestand van den zieke, het ge zwel weder zal verdwijnen. Dinsdag jl. verklaarde dr. Mackenzie den kroonprins dat ook hij thans diens ziekte beschouwt als kanker. De prins ontving deze mededeeling met eene onver stoorbare kalmte en zeide alleen„Ik dacht reeds sinds lang, dat zoo iets komen zou." Daar het gezwel merkelijk gedund is, zoo had gisterenvoormiddag reeds een nauwkeu rig onderzoek van het strottenhoofd plaats. Daarna volgde een langdurig gesprek met den prins. Deze verklaarde zich voorloopig tegen eene uitwendige operatie, en daaren tegen voor de voortzetting van eene inwen dige behandeling. Op dit besluit waren, behalve geneeskundige argumenten, ook ge wichtige staatkundige overwegingen van grooten invloed. OOSTENRIJK. Nader verneemt men, dat baron Hirsch te Weenen voornamelijk de Joodsche am bachtscholen in Galicië en Rumenië zal be giftigen. RUSLAND. Den 27n October werd te Kieff de aan het station Bendery van den Zuidwest- Russischen spoorweg aangestelde locomotief beambte Jacob Belinski door de geheime politie gearresteerd en in de citadel opge sloten. De geheime politie was namelijk tot de wetenschap gekomen dat Jacob Belinski een nihilist en bij de spoorwegmaatschappij slechts in dienst getreden was om een roof ten behoeve der nihilisten uit te voeren. De onlangs op den spoortrein bij het station Kassatin gepleegden diefstal van eenige dui zenden roebels aan staatsgelden was het werk van Belinski en drie andere nihilisten die spoorloos verdwenen zijn. Bij Belinski werden meer dan duizend roebels en vele brieven gevonden, ten gevolge waarvan te Kieff en te Odessa nog 18 personen werden gekrresteerddie met Belinski in nauwe verbinding stonden. TURKIJE. Aan de Polititche Corretpondenz wordt uit Konstantinopel geschreven: „De koning der Nederlanden had onlangs aan Saïd-bassa, den minister van buiten- landsche zaken, de orde van den Nederland- schen Leeuw verleend, maar de insignes waren hem nog altijd niet overhandigd; hetgeen natuurlijk tot allerlei gissingen aanleiding gaf. De waarschijnlijkste komt ons voor deze te zijn: Het kruis der genoemde orde is van kartonom aan te duidendat zijne waarde alleen bestaat in de onderscheiding, toegekend aan den gedecoreerde. De Turk- sche hoogere orden daarentegen vertegen woordigen eene vrij hooge waarde aan goud of edelgesteenten. Nu moet de Nederland- sche gezant, om mogelijke aanmerkingen te voorkomen, zijne regeering bewogen hebben tot het maken van eene uitzondering voor

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2