MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTFNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e L e Courant verschijnt <1 a sr e I ij k sbehalve op 'L o n- en Feestdagen. ASQPJNEWiEiT: Maandag 14 November 1887, Wn. 267. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Tinnenlandschë berichten. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.45. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg? O- 401» Jaargang. Stads-Berichfen. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 17en Nov. 1887. ST ADSNIEDWt. In de afgeloopen week werden alhier aangegeven 1 geval van febris typboidea, 1 geval van diphtheritis (met doodelijken af loop) en 2 gevallen van mazelen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn z. 6 Nov. 84 volw. eo 8 k., M. 7 67 t r 12 f, D. 8 67 n 14 ir i W. 9 70 r 12 D. 10 78 i/ r 14 ut V. 11 71 a 14 z. 12 64 12 Maandagmiddag zai onze 79. 81. 82. 87. 8b. 76. gunstig bekenden organist den heer B. Van der Kaa, van Amsterdam, oud-élève van het blinden-instituut aldaar. Genoemde heer zal des middags te 2 oren in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente in de Pieterskerk straat alhier een orgelconcert geven, waarop nummers zullen ten gehoore worden gebracht van Mendelssohn, Niels W. Gade, Rïnck en van eigen compositie. We wenschen om meer dan eene reden dat het nette kerkge* bouw Maandagmiddag goed gevuld zal zijn. Maakten we onlangs melding van het plan van den heer S. Van Groningen, den bier ala zoo uitmuntend hekenden pianist, om gedurende den aanstaanden winter ook Leiden eenige keeren aan te doen, nu kun nen we met genoegen melden dat die heer voor 't eerst in dezen winter alhier zal op treden op Dinsdag 15 November a. s. in de Stadsgehoorzaal (bovenzaal). De volgende concerten zullen plaats hebben in de maan den November en December 1887 en Januari, Februari, Maart en April 1888. Voor verdere bizonderheden verwijzen we naar achterstaande advertentie. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de klassieke letteren aan de rijks-universiteit al hier, de heer H. M. B. Ter Haar Romeny, geb. te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld De aucto re tragoediarnmquae sub senecae nomine feruntur, vergilii imitatore." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 18 Nov. Sterfdag (1862) van Uhland. 14 i (1804) v. Agatha Deken. 14 Geboortedag (1828) van prof. R. Fruin. Weinig opéra's hebben haar vervaar digers zooveel opgebracht als „Faust." De eerste opvoering in Parijs was echter een échec. Ënkelen begrepen de muziek niet, anderen wilden haar niet begrijpen, de meesten ignoreerden den componist en zijn compositie. Maar Gounod werd in het buitenland gewroken met een schitterend succes en Parijs was gedwongen zijn mis slag goed te maken. Sedert is de opéra voor velen een goudmijn geweest. Men berekent, dat zij den componist f 200.000 in Frankrijk en f 300.000 in het buitenland heeft opgebracht. De uitgever, die Goanod voor het manuscript f 2400 gegeven beeft, verdiende aan het meesterwerk ongeveer f 360.000. De vroegere bas van de Brnsselsche fMonnaie", Jamet, liet 200.000 frs. aan de armen dier stad na. Inhoud, 17de jaargang, N°. 27, van De Huisvrouw. De Zwabische Vrouwen vereniging. De moderne behandeling eener moderne ziekte. VII. Door dr. S. Sr. Coronel. Een vrouwen-congres. (Slot.) De dood van Lady Brassey. Jenny Lind. Iets over de mode. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Ingezonden. Feuilleton. De Lange Hollander." Naar het Duitsch, van Rudolph Lindau. (Vervolg.) Advertentiën. OFEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is Z. K. H. de kroonprins van Italië benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat W. L. Jaku- bowski, van het kol. werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het onderschei- dingsteeken 2de kl. voor dienst bij de land weer in Duitschland. Door Z. M. is, met ingang van 16 Jan. 1888, benoemd tot dir. van het post kantoor te Oisterwijk H. Honwinkthans commies der posterijen van de 3de kl. De koning heeft den lOden Nov. 1887 de geloofsbrieven ontvangen van mon- signor A. Rinaldini, als Pauselijk inter nuntius. De kapt.-luit. ter zee A. Van Hengel, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De Staatscourant van 11 November, nr. 266, maakt een aanvang met de opne ming der door den koning bekrachtigde wetten van 6 Nov. 1887betreffende ver anderingen in de Grondwet. Genoemd nr. bevat 1°. de veranderingen in het le hoofdstuk Stblnr. 183); 2°. id. 2e hoofdstuk le afdeeling [Stil. nr. 184). 3°. id. 2e, Se, 4e en 5e afdeeling (Stbl. ui. 185); 4". id. 6e en 7e afdeeling (Stbl. nr. 186). En die van 12 November bevat de ure. 187192 van hel Stbl., in welke de hoofd stukken UI, IV, V, VII, VIII en IX der herziene Grondwet zijn opgenomen. Voor zooverre men uit de opbrengst van den accijns het verbruik kan bepalen, is het gebrnik van sterken drank in de laatste 6 jaren verminderd. De accijns be droeg in 1886 f 5.40 per hoofd, vertegen woordigende 8.99 liter; in 1885 f 5.50 gelijk 9.16 liter; in 1884 f5.49 gelijk 9.46 liter; in 1888 f5.49 gelijk 9.46 liter; in 1882 f 5.87 gelijk 9.48 liter en in 1881 f 5.59 gelijk 9.81 liter. (S.-Ct.) Hoewel zich van de 130 officieren van de onbereden wapens bij het garnizoen der residentie slechts een veertigtal voor het ontvangen van rijlessen hebben opgegeven, kan hiervoor niet meer dan éénmaal in de week, gedurende slechts 3 kwartier, gele genheid worden gegeven. De behoefte aan een nieuwe rijbaan doet zich dan ook hoe langer hoe meer gevoelen. (D. v. Z.-H. en 't Gr.) De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage vestigt de aandacht op een man, naar gis 40 jaren, niet groot en vrij gezet van gestalte, die Nederduitsch met Vlaamschen tongval spreekt, donkergrijze heereukleeding en een zwaren gouden hor logeketting en een dito zegelring draagt en geldstukken in de broekzakken deed rammelen. Dezer dagen heeft bij zich vervoegd aan woningen van ingezetenen te 's Gravenhage, vermoedelijk met het doel om jonge dienst boden het land uit te lokken en aan prosti tutie over te gevendaar hij na eenige voorafspraak het vervelende betoogde voor jonge meisjes om hier te lande te leven en aanraadde nBar Brussel, waar het veel aan genamer is, te komen. Voor de reis daar heen bood hij zijn geleide aan. Voorts beloofde hij mooie japonnen enz. en desnoods de zorg voor de terugreis her waarts op zich te znllen nemen. Hij stelde zich wijders beschikbaar tot het aangaan van een huwelijk. Hij wenschte de overweging zijner voorstellen, gaf het voornemen te ken nen terug te zullen komen, en vroeg bij het heengaan een handdruk. Te 's Gravenhage is naar bedoelden man tevergeefs onderzoek gedaan. Inlichting omtrent hem wordt door voor noemden hoofdcommissaris van politie ver zocht. Gistermiddag geraakte aan de Laan Copea van Cattenburch te 's Hage een paard gespannen voor een tramwagen aan den hol. De wagen ontspoorde en werd een eind weegs over den straatweg geslingerd. Het paard werkte zich los, maar werd kort daarop gegrepen. De koetsier, wien 't niet gelukt was den wagen te remmen, kwam, evenals de passagiers, met den schrik vrij. Nader verneemt men omtrent den nood waarin schipper Matthijs Taal, van de bom schuit SCH. 55 Argo, heeft verkeerd, en omtrent de redding vau hem en zijne equi page, het volgende: Donderdag 3 Novem ber jl. is bij noodweer eeue zee tegen het schip opgetornd die de beide boegen vol slagen indrukte. Het nagenoeg nieuwe schip bet is 2\ jaar oud kon de kracht daarvan niet weerstaan. De beman ning kon met zeilen de gaten niet stoppen en bracht alle scheepsgoederen en lading zooveel mogelijk naar den achtersteven, ten FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 83). Nadat het jonge meisje zich verwijderd had en de graaf zich alleen zag, prevelde hij bij zich zeiven /Thans is alles in orde. Ik ken haar al te goed, om niet overtuigd te mogen zijn, dat zij tot eiken prijs haar woord zal houden. Ik zou wel eens willen wetenof zij mij deze belofte gegeven hadwanneer zij gezien hadhoe Roderich O'Donell dezen avond in de opera geen oog van haar af had. O'Donell, die, iedere blik verried mij zulks, haar nog steeds meer lief heeft dan zijn eigen leven meer dan alles op de wereld." Langzaam begaf lady Cecilia zich naar hare kamer, waar lady Geneviève haar reedB opwachtte. »Hoe verschrikkelijk lang ben je toch weggebleven," riep deze haar binnenkomst tegemoet. ,Wat had oom Raoul je toch zoo midden in den nacht nog voor dringends te vertellen?" Hij deelde mij mede, dat graaf Arthur Freuk de volge-de week te Londen zal aankomen rlla, eindelijk. Zeker om je te trouwen, is 'tniet, Cecilia? Je zult toch hoop ik niet zoo dwaas zijn om zijn aanzoek van de hand te wijzen, wanneer hij je dat doet? Als men je zoo zag, zou men haast moeten gaan onderstellen, dat je den wenschvanje vader niet wilt vervullen, omdat je hait reeds eene andere keuze gedaan heeft. Maar spreken wij daar een andermaal eens over. Ik wachtte alleen op je terugkomst om je te zeggen, dat wij over drie dagen naar Rosegg verhuizen. Morgen zal zich daar een gou vernante komen voorstellen, over wie ik jou meening ook wel eens wilde hooren; van al degenen, die zich hebben aangemeld, was mejuffrouw Latour de eenige, die mij be viel maar zij ia zulk een eigenaardig meisje, dat ik alleen geen oordeel over haar vellen kan. Maar thans genoeg gebabbeld. Goede nacht, mijn kind! Droom heerlijk!" Eu haar nichtje omhelzende, verwijderde zich lady Geneviève. Cecilia bleef alleen. Eenige minuten bleef zij in gedachten verzonken staanom eindelijk met langzameu tred naar hare schrijftafel te gaanzij opende vervolgens met een kleinen sleutel, dien zij aan een gouden ketting steeds om den hals droeg, een geheim vak daarvan. In een kastje gerangschikt, lagen ge droogde bloemen, een lok haar, een potlood schets en een briefje. Met een onbe schrijflijke uitdrukking richtten zich Cecilia's oogen op het door een mannenhand ge schreven schrift van het reeds geel geworden papier. Het anders zoo trotsche hoofd diep voor over gebogen, zat daar het jonge meisje, 't welk de wereld de schoonste van allen en een gevoellooze coquette tevens noemde, geheel en al terneergedrukt door hare smart, terwijl een dauwdroppel des hemels gelijk, de eene schitterende traan na den andere neerparelde op de reliquien uit die lang, zeer lang vervlogen dagen Het briefje, 't welk Cecilia tusschen hare bevende vingers hield, en waarop hare be traande oogen met een tmuitsprekelijkeu weemoed rustten, bevatte slechts weinige regels gWaarde gravin! Ik ben gisteren naar de stad gereden om de boeken en de muziek machtig te worden, welke gij verlangdet. Ik zal ze mede bren gen, wanneer ik vandaag op het gewone uur kom. Uw toegenegen B." Zij las deze regels, terwijl een glimlach om hare lippen speelde. r Wanneer hij op het gewone uur komt," herhaalde zij, ,en hij kwam in het geheel niet. Het was meer dan zonderling, en tot heden toe kan ik mij nog maar niet be grijpen hoe het gekomen is dat hij zoo eensklaps vertrokzonder van iemand in de buurt afscheid genomen te hebben; en ik verbeeldde mij destijds nog almaar waartoe baten al deze herinneringen? Wan neer ik er thans aan terugdenk, dan ont waakt de oude smart weder in mijn ziel. Hoe geheel anders was hij toch, wanneer men hem bij andere mannen vergeleek en nu moet ik graaf Frenk trouwen, wanneer deze mij de eer bewijstom aanzoek te doen om mijne hand." Met een zwaren zucht sloot zij het kistje weder in het geheime vak. Zij verlangde naar slaap. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1