BINNENLAND&CHE BERICHTEN BHITENLAND8CHE BERICHTEN vervaardigen waaraan het vraagstuk van de bestuurbaarheid zal blijken opgelost te zijn; men verstrekte hein dat geld echter niet. Intusscben wordt aan de luchtvaartscholen met de grootste geheimzinnigheid gewerkt, zoodat 't ook voor spreker zeer moeielijk was de gewenschte iulichtingen voor zijn doel te verkrijgen. In elk geval hebben de kabelballons dien graad van volkomenheid bereikt, die aan die luchtschepen eene groote bruikbaarheid verleent voor militaire doel einden. Wat van de vele pogingen, die nog steeds gedaan wordenvoor de be stuurbaarheid van vrij zwevende luchtsche pen te wachten is, ook met het oog op handel en verkeer, is nog moeilijk na te gaan. Na deze in vele opzichten belangrijke rede was de voorzitter van het departement, de heer dr. D. De Loos zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den spreker zijn wel- gemeenden dank bracht voor hetgeen hij dezen avond tot de bevordering van alge- meene kennis had bijgedragen. aTADaxiËiin». In de plaats van dr. Duist, die we gens ongesteldheid de betrekking verliet, is tot geneesheer aan de inrichting Bethesda te Laag-Soeren benoemd dr. C. L. Van der Burg, vroeger geneesheer te Batavia, thans alhier. Bij de examens lager onderwijs te 'sGravenhage gehouden zijn van den l&can- didateu 7 geslaagd o, a. mej. S. A. Mac Gillavry, alhier. Hedenmorgen te II uren werd in het famieljegraf te Oegstgeest bijgezet het stof felijk overschot van den heer C. C. Steger- hoek, in leven directeur der rijks-universi teitsmanege alhier. Een 6tal prachtige kransen tooide de lijkkist, waaronder van famielje en vrienden eu van senaat en rijgezelscbap- pen. Op het kerkhof hadden zich tegen den bepaalden tijd een groot aantal jongelui verzameld om hunnen instructeur mede de laatste eer te bewijzen. Hedenmorgen overleed alhier in den ouderdom van 8b jaren, de heer H. W. Hazenberg, tot 1866 le custos van de aca demische bibliotheek alhier. De meeste jaren werkte de ijverige man onder den bekenden bibliothecaris Jacob Geel. De overledene was tevens oud-boekbandelaar. Maandagmiddag a. s. zal de ook hier gunstig bekende organist, de heer B. Van der Kaa uit Amsterdam in de Doopsgezinde kerk alhier een orgelconcert geven. De laatste twee repetitiën van het Oratorium Bonifacius van onzen landgenoot Nicolai, dat den 25en November e. k. door de maatschappij tot bevordering der toonkunst alhier zal wordeu uitgevoerd, zullen worden gehouden onder persoonlijke leiding van den componist. De opbrengst van de Noord-Zuidhol- landsche Stoomtramwegnnatschappij bedroeg in de maand October 1887 f6772; per dagkilometer f7.80 tegen f7.26. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. H. Bijdendijk, geb, te Asperen, na verdediging van het akade- misch proefschrift, getiteld: „Het rechts- karakter der assignatie''. Alhier slaagde voor het candidaat- examen in de theologie de heer W. B. H. Van Linschoten, van Middelburg. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1577) van Jacob Cats. (1759) Schiller. Doctrina. Het was een dankbaar optreden gister avond voor Madame Thénard en Monsieur De Mey, dankbaar reeds bij den eersten blik in de zaal, die tot achteraan, zoowel boven als beneden, gevuld was door allen die opgekomen waren om gevolg te geven aan de uitnoodiging van de vereeniging „Doctrina" alhier. Maar ook uit de toe juichingen van de hoorderessen en hoorders bleek de dankbaarheid. Al aanstonds her kenden we in de bevallige aangename uit spraak, aan de duidelijkheid waarmeé alles werd gezegd, de artiste van de Comédie Fran?aise. Ze spreekt rad en speelt los en natuurlijk. De eerste eigenschap zal nu juist niet ieder gewoon Hollandsch toehoor der aangenaam zijn geweest. Al aanstonds viel dit op, toen in „La chanson Fran?aise. Les chansonniers en Bécits-Lectures" in een zeer kort tijdsbestek heel wat behandeld werd van het aantrekkelijke in de echt Fransche chanson en van een aantal Fran- ache schrijvers. De „Solo de llüte" kennen we van den heer Willem Van Zujlen. De heer De Mey m mez ss - gaf de fluit-solo uitstekend weêr en deed er heil die 't nog niet kenden op aangename wijze kennis meê maken. Ook „Le voyage de Noce" viel zeer in den smaak. Maar vooral was dit het geval met „La souris", comédie en un acte, gespeeld door Mme Thénard en Monsr De Mey. Grappig was zeer zeker de voorstelling van de muizenvrees en de vlucht voor zulk een dier, dat, hoewel klein, in dergelijke gevallen groote cousteruatie te weeg brengt. We kunnen niet anders dan het bestuur van „Doctrina" dankbaar zijn voor de keuze die het voor dezen avond heeft gedaan. Trouwens de enorme opkomst bewijst steeds dat men in dat opzicht in „Doctrina" een zeer groot vertrouwen stelt. We eindigen met de opmerking, dat vooral bij dergelijke avonden uitkomt, hoe zeer de Gehoorzaal door het kleuren der wanden en van het plafond aan gezelligheid veel heeft gewonnen. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Rotterdam11 Nov., 7j u., zaal „Harmonie". Die Schöpfung, Jos. Haydn. Solisten: Mej. Wally Schauseil (Dusseldorp), sopraan; de heer J. J. Bogmans (Amst.), tenor; de lieer Paul Haase, bas. Directeur: de heer F. Gernsheim. Het „Museum Calsianum" is dezer dageu in het gebouw der Universiteits-Biblio- theek te Leiden, door den schenker, jhr. De Jonge van Ellemeet plechtig overge dragen aan het bestuur der Maatschappij van Letterkunde. De heer A. Brummelkamp Jr., predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Groningen, zal ziju ambt neerleggen en de redactie aan vaarden der Nieuvie Prov. Gron. Crt. Eiken geschiedbeoefenaar is Muller's Catalogus van Nederlaudsche historieprenten bekend. Dit werk, hoe volledig eu uit stekend ookis echter langzamerhand voor aanvulling en verbetering vatbaar gebleken. Twee supplementen zijn daarop verschenen, en thans heeft in de laatste afleveringen van het Archief voor N ederlandsche Kunst geschiedenis de Leidsche archivaris, mr. Ch. M. Dozy, een derde nalezing geleverd, die ongetwijfeld met de grootste belangstelling door mannen van het vak zal worden ont vangen. De aanvullingenin dezen arbeid gegeven, zijn nogal van beteekenis, vooral daar geput is uit een zeer uitgebreide ver zameling, die den heer Muller onbekend wasen die in 1885 door mr. Dozy is geordend en beschreven. Zoo is hij in de gelegenheid geweest zeer vele prenten op te noemen, die den heer Muller onbekend waren, terwijl andere uitvoeriger zijn be schreven. Een overdruk van het supplement is in het formaat van Mnllers Catalogus verkrijgbaar gesteld. (Vad.) UFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan 's konings adjudant den luit.-kol. A. C. baron Bentinckvan den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur met de Ster der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groot-Hertog van Sak sen-Weimar-Eisenach geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot inspeo- teur der registratie en domeinen van de le kl. in de divisie van inspectie te Arnhem J. J. De Lange, thans in denzelfden rang te Leeuwarden; van de le kl. in de divisie van inspectie Botterdam J. Van der Laan, thans van de 2de kl. in dezelfde divisie; van de le kl. in de divisie van inspectie te Amsterdam (le afd.) G. Mulder, thans van de 2de kl. te 's Hertogenbosch; van de 2e kl. in de divisie van inspectie te 's Her togenbosch, J. A. Enuma, thans van de 6de kl. te Alkmaar; van de 2de kl. tij delijk in de divisie van inspectie Breda (2e afd.) A. F. W. Jordaan thans van de 8de kl. in dezelfde divisie; van de 3e kl. in de divisie van inspectie te Alkmaar J. M. Van Walsem, thans ontv. der registratie en domeineu te Zaltbommelvan de 3e kl. tij delijk in de divisie van inspectie te Leeu warden, G. G. Kuijpers, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster eu de scheepsbewijzen te Eindhoven. Door Z. M. zijn de heeren J. S. De Vries en E. W. G. Graafland kweekelingen van het Nederlandsch Zendelinggenootschap te Botterdambenoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Christengemeenten inNed.Indië. Door den minister van koloniën zijn de heeren D. J. Fischer en P. A. Van Vel- zen gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, om te wordeu benoemd tot gouveruements-veearts daar te lande. Alhoewel de nacht onrustig was en de patient nog zeer zwak is, was de toe «c: mm ~wlj an.A. M tt» stand van het lid der tweede kamer, O. baron Van Wassenaer van Catwyck, gister iets gunstiger. Ook onder de rijksontvangers der di recte belastingen en accijnzen circuleert een adres van adhaesie, in zake het adres aan Z. M. den koning tot verkrijging van pen sioen voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren. Ook uit Herwijnen is een adres aan de regeering gericht, om te. verzoeken dat de ooievaars onder de bij de wet beschermde vogels worden opgenomen. Gisteren is iu de zitting der burger lijke kamer van de rechtbank te 's Hage aangebracht de eisch van het classicaal be stuur van Leidendoende wat des kerke- raads is, tegen den president kerkvoogd der Ned. Gereformeerde (Doleerende) gemeente te Aarlanderveen, wegens gedaagdes weige ring om aan den rechthebbende den toegang tot het kerkgebouw en den kansel le ver- leenen. Namens mr. E. Was, advocaat te Leiden die voor de eischende partij optreedt, werd geconcludeerd, dat de rechtbank den eischer, zoo noodig met behulp van den sterken armin het bezit van het kerkgebouw zou stellen. De raadsman van den gedaagde, jhr. mr. De Savornin Lohman, advocaat te 's Hage, verzocht 14 dagen uistel, hetwelk hem, met toestemming van eischers procureur is verleend. Eene Haagsche dame wil een cursus oprichtdn om meisjes voor te bereiden voor den staat van huisvrouw. Zij wil haren leerlingen gedurende een jaar of twee de noodige huiselijke bekwaamheden inprenten in handwerk- en kookkunst, en tevens bij haar die gapingen aanvullen in de kennis van letterkunde of van muziek, welke zoo dikwijls in eene meisjesopvoeding voorkomen. Geëxamineerde onderwijzeressen zouden on der de huisgeuooten gevonden worden, om die laatstaangewezen taak op zich te nemen. Het bericht betreffende het binnen- loopen te Lowestoft van eene bomschuit van den reeder M. De Niet Az. met belang rijke schade blijkt onjuist te zijn. Door den heer De Niet te Scheveningen is gee nerlei bericht van dien aard ontvangen. (Vad.) Nu de heer Carré wegens de hooge heffing van staangeld er voor is terugge deinsd dezen winter te 's Hage voorstellin gen te geven, heeft hij het voornemen op gevat, den volgenden zomer zich met zijne tent op een particulier terrein te Schevenin gen te vestigen en gedurende het badseizoen te spelen. De vergunning daartoe moet hij zich reeds bij voorbaat van bet gemeentebe stuur verzekerd hebben. Gisterenavond is op de rivier voor Dordrecht een met pulpe geladen vaartuig door de veerboot van hier op Zwijndrecht aangevaren. Van de twee opvarenden is er een op de veerboot gesprongende andere lag te slapen. Het aangevaren aakje werd in zinkenden staat op sleeptouw genomen en te Zwijndrecht vastgemeerd. De schuld van het ongeval moet daaraan te wijten zijndat het aakje de vereischte seinlichten niet op had, terwijl daarbij de twee op varenden in mindere normalen toestand zouden verkeerd hebben. (I). Ct.) Door iemand te Haarlemmermeer werd in de vorige week aan den heer V., te Langerak, een aangeteekende brief verzon den met ongeveer f 400. Bij de opening bleek er echter een bankbiljet van f 100 te weinig in te zijn en zag men dat de enve loppe op zijde geopend was geweest eu daarna met gom zeer netjes dicht gemaakt, zoodat het bij oppervlakkige beschouwing niet in het oog liep. Behalve de tegenwoordige en de vroe gere in het Burgerweeshuis le Amsterdam verzorgden, brachten de heeren regenten, prins Beuss en eene deputatie uit de Ver eeniging „Van Speyk" gisteren hun geluk- wenschen aan de daarin verpleegde 100- jarige üaatje. Vele lekkernijen en tal van bloemen met toepasselijke versjes werden haar vereerd. Ter barer eere werden de kinderen gisterenavond onthaald. Verscheidene personen, voor eenigen tijd werkzaam aan boord van voor den dienst gereed gemaakt wordende schepen op 's rijks werf te Willemsoord, zijn gedurende de laatste dagen ziek geworden en thans bed legerig. De oorzaak der ziekte moet gezocht worden in het veelvuldig werken met lood wit. Hoewel de toestand van enkelen vrij ernstig is, hoopt men echter dat allen wel dra zullen zijn hersteld. (Held. Ct.) Uit Tessel wordt aan de N. S. C. van 7 November gemeldDe blazerschipper Zegel sloeg heden morgen op Tesselstroom over boord en werd kort daarna, in geheel be- wusteloozen toestanddoor eenen anderen schipper opgehaald. Het duurde lang, eer bij den drenkeling weer teekenen van leven werden waargenomen. Na eene doelmatige behandeling wist men den man toch weer bij kennis te brengen. Zijn toestandof schoon hij nog niet buiten gevaar is, doet toch een volkomen herstel verwachten. Te Midsland op Terschelling bevindt zich, als eigendom van het polderbestuur aldaar, een net bewerkt antiek doosje, ver vaardigd in 1646, te Amsterdam. Iu dat doosje vindt men vergulde afbeeldingen van alle toenmalige gouden en zilveren munten, met opgave van derzelver zwaarte. Tevens bevindt zich in dat doosje in de bovenste der laden in een afzonderlijk vakje een goud schaaltje, waarmede onze voorouders onder zochten of de aangeboden munten ver trouwen verdienden. Men meldt aan het Hbl. uit Arnhem i. d. 8 Nov.: Hedennacht is in de voorstad Klarendal op twee plaatsen ingebroken; de inbreker en dief hij heeft zich geld toe- geeigend werd nog denzelfden nacht ge pakt. Bij hem zijn geldstukken gevonden, die met bloed waren bevlekt, en ook goe deren in beslag genomen, die van een vroe- geren diefstal afkomstig waren. Bij het in breken had hij zijne hand aan eene gebro ken ruit gekwetst. Nabij Groenloo is een jongen van 5 jaar door een stier op de horens genomen en eenige meters de lucht in geworpen. De knaap werd zwaar gekneusd. Op het Tjeukemeer is een vaartuig aan den grond geraakt. Tot nog toe is geen spoor van de beide opvarende personen gevonden, zoodat men vreest, dat zij den dood in de golven hebben gevonden. Te Zevenaar hebben al de neringdoende ingezetenen aan den gemeenteraad een adres ingediend, tot het tegengaan van vreemde handelaren op de weekmarkt en wel door het heffen van marktgeld. BELCtlE. In de gisteren door den senaat ge houden zitting heeft de minister van justitie aangekondigd, dat de regeering binnenkort in overweging zal nemen, aan de veroor deelden bij de werkstakingen kwijtschelding van straf te verleenen. Deze mededeeling werd met toejuichingen ontvangen. ENCELAND. Heden wordt in „Mansion-house" de gebruikelijke feestmaaltijd gehouden ter eere van den nieuwen lord Mayor van Londen, de heer Polydore de Keyser. De sociaal democraten wilden op dezen dag weer „een optocht van werkeloozen" houden, maar generaal Warren, de chef der politie, heeft zeer beslist medegedeeld, dat op dien dag geen optocht, volksverzameling of eenige andere betooging zal worden geduld. O'Brien weigerde het pakje der ver oordeelden aan te trekken. De Iersche re geering, die door den directeur van de gevangenis werd geraadpleegd, wilde niet toegevende doctoren verklaarden echter dat geweld gebruiken het leven van O'Brieu in gevaar zou brengen en daarop liet men O'Brien ongemoeid. Daar de jongste berichten uit Wady- halfa bevredigender luiden, is een gedeelte der derwaarts bestemde versterkingstroepen teruggehouden; maar een uit inlanders ge vormd bataljon gendarmes begaf zich heden er heen. FRANKRIJK. - De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de discussie hervat over het wets ontwerp op het onderwijs. De heer Keiler ontwikkelde een tegenvoorstel, waarvan de strekking is aan de gemeenten de bevoegd heid te laten tot het kiezen eener vrije school. Dit tegenvoorstel werd met 376 tegen 162 stemmen verworpen. De kamer vereenigde zich met art. 1, waarbij de gewone uitgaven voor het lager onderwijs ten laste van de departementen en gemeenten worden gelaten. Bij de teraardebestelling van het stof felijk overschot van een voormalig lid der commune zijn gisteren te Parijs vóór en bij het vertrek van den stoet botsingen ontstaan, tusschen de politie en de volksmenigte. De agenten moesten van hunne wapenen gebruik maken en verschillende personen werden lij hechtenis genomen. DU ITS CR LAN IK. De keizer stond gisterenmiddag te een uur op en liet zich de gewone rapporten voorlezep, keizer heeft zijne goedkeuring verleend aan het hem voorgelegde plan tot verzorging van bejaarde en invalide werk lieden. Volgens dit plan zal de verzorgings- wet gelijktijdig over alle klassen van arbei-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2