BINNENLANDSCHË BERICHTEN. BU1TENLANÜSCHE BERICHTEN. wLd k -mm s MZ2 hij door Z. M. den koning van Saksen be noemd is. Door Z. M. is H. De Jongte Stiens, gemeente Leeuwarderadeelmet ingang van 16 Nov. 1887 benoemd tot schoolopziener in het arroud. Heerenveen. Door Z. M. is, met ingang van 15 Nov. 1887, aan J. A. Van der Stok, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Langerak en van Nieuw- poort. Door Z. M. is aan W. J. Gielen, geb. te Ophoven (België), mits hij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten vol doet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. De koning heeft deu 5den Nov. 1887 de geloofsbrieven ontvangen van den heer Canevaro, als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister der republiek Peru bij HDs. hof. (St.-Ct.) De leden van de tweede kamer der Btaten-generaal zijn ter hervatting van de werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 14 November a. s. Naar het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage verneemt, is de beer O. baron van Wassenaer van Catwijck, die van eene ernstige ziekte aanvankelijk herstelde, weder ingestort, en is zijn toestand op dit oogenblik zelfs zorgelijk. Volgens bewering in een artikel, ge plaatst in de Amstelbode van 23 October jl. noinmer 4 t), zoude een tak van het ge slacht „de Chalons-Oranje" naar Zwitserland zijn vertrokken, nu „vier h vijf eeuwen" ge leden. Als men deze opgave van tijd op de beperkste manier neemt, en alzoo slechts „vier eeuwen" terug rekent, dan komt men op het jaar 1487 terecht. (Een jaar meer of minder komt er in deze rekening niet op aan.) Nu is de verbinding van de geslachten Nassau en Chalons voor het eerst ontstaan door het huwelijk van graaf Hendrik Van Nassau met Claudina De Chalons, dochter van Jean De Chalons, prins van Oranje, en van Philiberte De Luxembourg. Zij was dus de zuster van Philibert De Chalons, laatsten prins van Oranje uil bet Chalonscbe geslacht. De zoon van genoemde Claudina en van graaf Hendrik Van Nassau, Bené of Benalus Van Nassau genaamd -)werd door zijn kinderloozen oom van moederszijde tot erfgenaam benoemdonder verplichting om den geslachtsnaam „De Chalons" aan te nemen. Hij volgde hem op in 1530. Men ziet hieruit, dat afstamming uit het geslacht Nassau-Chalonsonmogelijk is en wel volgens de eigen opgave van de be langhebbende personen van den lijd van vertrek naar Zwitserland, zooals bereids aan gegeven is. Dat de bedoelde familie afkomstig zou kunnen zijn uit een zijtak van het huis De Chalons hetzij uit wettig huwelijk of daarbuiten wil schrijver dezes gaarne aannemen, doch dan kan er in geen geval sprake zijn van afstammen uit het geslacht Nassau-Oranje en van aanspraken op den Nederlandschen koningstroon Het is jammer, dat men bij die bewe ringen niet aangeeft van welk lid van ge noemd geslacht men afstamt, daar dit het voornaamste is, om aan de bewering klem bij te zei ten. Voor zooveel de opgaven hunner goederen in Italië aangaat, zoomede het verliezen en berooven daarvan en van verdere moeielijk- heden en processeu, die opgaven en mede- deelingen kunnen, hoe belangrijk die voor latere tijden zijnechter geen bewijs voor de afkomst aanbrengen. Daar Philibert De Chalons, laatste prins van Oranje uit het huis van Chalons, voor keizer Karei den Vde bestuurder of onder koning van Napels is geweest in den Ban- vang der zestiende eeuw, zoo bestaat er wel eenige reden om te veronderstellendat zij van dezen prins konden afstammen, daar zij insgelijks aangeven omstreeks dien lijd in Italië te zijn gekomen. Zoo deze ver onderstelling werkelijkheid was, zou die af stamming niet wettig zijn. Er bestaan zelfs in België nog wel leden van een geslacht, dat uit Nassau was voort gesproten en wel uit Jan Van Nassau, doch dit is ook een bastaardtak. Het geslacht De Chalons is in het bezit van het prinsdom Oranje gekomen door het huwelijk van Marie Des Baux dochter van Raimond Des Baux, laatsten prins uit dat huis erfdochter van Oranje, met Jean de Chalons in 1410. Na dezen eersten prins van Oranje, uit het geslacht De Cha lons, zijn gevolgd: Louis De Chalous, Guil- laume De Chalons, Jean De Chalons en laatstelijk Philibert De Chalons. Laatstgenoemde Jeau De Chalons was eerst gehuwd geweest met Jeanne De Bourbon, dochter van Karei, hertog Van Bourbon, en van Agnes De Bourgogne. Na overlijden Jeanne, zonder kinderen, is Jean De Cha lons in een tweede huwelijk getreden met voornoemde Philiberte De Luxembourg, waarbij hij alleen de reeds genoemde Phili bert en Ciaudina heeft gewonnen. Om dus uit Chaloii8-Orauje zijne afstam ming te kunnen bewijzen, moet men een of ander dezer prinsen tot voorvader kunnen aanwijzen. Wij zullen afwachten of er later verdere inlichtingen door die personen zullen gege ven worden, alvorens eene nadere uitlegging of wederlegging te geven, zoo die noodig mocht zijn. Wij vermeenen echter die dui delijk genoeg aangegeven te hebben. Aangaande de opgegeven beweringen kun nen wij reeds nu bepaald verklaren, dat als alles zoo was als aangegeven wordt, dan zelfs nog van geen erfrecht op deu Neder landschen troon sprake kan zijn, omdat die erfrechten omschreven zijn in de grondwet en niet verder gaan dan lot de afstammelin gen van prins Willem den IVde. l) Omtrent dit artikel neemt dit blad ook zekere reserve in acht. s) Voor hen, die er niet mede bekend mochten zijn, deelen wij hierbij mede, dat ook door kinderloos overlijden van dezen Reué van Nassau-Chalons, het prinsdom bij testamentaire beschikking op zijn neef Willem Van Naussau is overgegaan. {Maasbode.) Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft uit zijn mid den den heer A. C. Wertheim tot voorzit ter benoemd. De rijks-politie heeft in de afgeloopen maand October 202 vreemdelingen over de grenzen van het rijk verwijderdonder welke 22 vrouwen. Uit de bedelaarsgestichten zijn in die maand 27 personen ontvlucht. Het dezer dagen verschenen November- nommer van het „Maandblad der Vereeni- ging tegen de Kwakzalverij" is bijna geheel gewijd aan een uitvoerige bespreking van het gesticht van Windeliucx te Brussel. Personen, die in dit gesticht genezing van kanker of andere kwalen willen zoeken, doen zeker goed eerst dit Maandblad te lezen. Het nommer is gratis verkrijgbaar voor ieder, die het aanvraagt, bij den uitgever H. Van Belkum Kz. te Leeuwarden. De kermis te Hillegom, voor eenige jaren afgeschaft, zal, zoo gedep. staten het door den gemeenteraad genomen besluit goedkeuren, weder ingevoerd worden. Op het Kagermeer is Donderdagmid dag, door den harden wind, eene zolder schuit beladen met een verhuisboedel omge slagen en gezonken. Van den inboedel is niets behouden gebleven, dan twee veeren bedden. De opvarenden zijn gered. Naar aanleiding van de bekende bru tale insluiting in een goudsmidswinkel aan de Molenstraat te 's Hage en tengevolge van het op dien diefstal door de politie met ijver ingestelde onderzoek, waardoor meer dere diefstallen aan het licht zijn gekomen zijn thans niet minder dan 6 mannen en vrouwen in verzekerde bewaring gesteld. De hoofdcommissaris van politie heeft thans eene ganscne lijst openbaar gemaakt van voorwerpen, die in het bezit van deze personen, verdacht van diefstal, zijn ge vonden. Zij moeten echter nog veel meer voorwerpen gestolen hebben dan die, welke in hun bezit gevonden zijn. In het Voorburgstraatje te 's Hage heeft eergisteravond eene vrouw, die in kennelijken staat van dronkenschap te huis was gebracht, eene brandende petroleum lamp midden onder het volk geworpen, dat voor hare woning verzameld was. Gelukkig bekwam niemand brandwonden. Een uitventer van socialistische ge schriften te Botterdam heeft Donderdagavond bij de politie bescherming moeten zoeken tegen eene talrijke menigte, die hem eerst met vaderlandsche liedereu volgde, maar ten slotte eene dreigende houding tegen den oproer-apostel aannam. Ook op de kermis te Oud-Beijerland heeft een socialist de ervaring opgedaan dat zijne leerstellingen weinig instemming en de ru- moermakerij geen algemeene sympathie vindt. Toen hij met de verkondiging van socialis tische denkbeelden dacht te beginnen werden de gezichten der omstanders zóó dreigend dat de wereldhervormer het geraden achtte de gemeente zoo spoedig mogelijk te ver laten. Dv. Z.-H. en 'i Gr.) Van de kostelooze spijsinrichting van den heer Koene te Rotterdam maakten deze eerste week 513 kindereu gebruik. Een zeldzaam voorkomend aanstaand huwelijk staat aan het hoofd van den „bur gerlijken stand" te Rotterdam, namelijk een bruidegom van 15 met eene bruid van 16 jaren. O tempora! O mores!! Men meldt aan de IV. R. C. uit Spaam- dam Het zoogenaamde „Leger des Heils" heeft ook hier zijne werkzaamheden geopend daartoe door eenige dorpelingen overgehaald. De bijeeukomsten worden door een talrijk publiek bijgewoond, en vinden plaats in het lokaal „Tot heil des volks". Gisteravond ruim half negen uur werd de brandweer gealarmeerd voor een zwareu binueubrand in een lompenpakhuis Oude Schans 83 te Amsterdam. Hoewel zij met een verstikkenden rook te kampen had, gelukte het haar het vuur tot hel inwendige te beperken, en met 2 hand- en 3 stoom spuiten benevens de Jan Van der lleijde, in een half uur tijds geheel te blusschen. De heer J. Oortmanop 7 October 1887 te Utrecht overleden, heelt de volgende legaten gemaakt: 1. aan de Doopsgezinde gemeente te Utrecht f200.000. 2. aan de sociëteit van de Doopsgezinde gemeenten in Nederland gevestigd te Am sterdam f 100.000. 3. aan het Doopsgezinde Zendelinggenoot schap in Nederland, f5.000. 4. aan de armen, bedeeld wordende door de Aalmoezenierskamer te Utrecht, f 50.000. 5. aan de armen door de ouderscheideue Protestantsche diaconiën aldaar bedeeld wor dende, en onder die diaconiën in evenredig heid van het getal der armen te verdeelen. f 100.000. 6. aan het instituut voor doofstommen te Groningen, f25.000. 7. aan het instituut voor blinden te Am sterdam f 25,000. 8. aan de maatschappij van weldadigheid in Nederland, f 5.000. Alles ten behoeve van hunne fondsen. VD.) Men schrijft uit Nijmegen aan De Tijd: Sedert eenige weken is alhier een Maisou Duval geopend, een vleeschhouwerij met daar aan verbonden restauratie, de eerste inrich- ding van dien aard in ons land. De open stelling van genoemd Maison deed veel huisvaders alhier een zucht van verlichting slaken, doch menigen slager een verwensching uiten. Immers, Maison Duval bood het rund- en kalfsvleesch aanmerkelijk lager ten verkoop aan dan de slagers, waardoor dezen genoodzaakt waren ook hun vleeschprijzen af te slaan. De voornaamste vleeschhouwers ver laagden dan ook reeds dadelijk den prijs van 't vleesch met 10 cent per kilo, en thans volgen hun minder voorname collegaas dat voorbeeld, door het vleesch 5 cent per kilo af te slaan, zoodat zij nu met de „nieuwerwetsche sla gerij" kunnen wedijveren. Daar de veeprijzen zoo laag zijn, begin nen echter veel boeren ook den slagers con currentie aan te doen, door een slagerspatent te nemen, zelf hun vee te slachten en voor eenige centen per half kilo lager uit te ven ten, waarbij zij nog betere winsten maken dan wanneer zij het vee aan de slagers ver- koopen. Voor den ambachtsman en kleinen burger is dit een uitkomst, daar zij nu des Zondags, in plaats van de traditioneele „erwtensoep met beenen", een tamelijk stuk rundvleesch kunnen verorberen. Ook deze medaille heeft iutuBschen haar keerzijde, zooals uit het volgende kan blijken. Een der bóeren-slagers had een koe, die de kalfziekte kreeg, welke ziekte weldra in roos ontaardde. Nu schijnt voor roos geen kruid gewas sen te zijn, en moeten de beesten, die daar aan lijdenonherroepelijk sterven. Het be doelde dier was dan ook reeds op het punt den laatsten adem uit te blazen, toen onze boer besloot het fluks te slachten en uit te verkoopen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Den bewoners van de omliggende gassen (straat jes) werd het vleesch verkocht it f 0.22,) per half kilo met been en f 0.27 J zonder beenzoodat de boer nog goed van zijn zieke koe afkwam. Wij weten niet of het vleesch van aan roos gestorven koeien schadelijk voor de gezondheid is. Wij constateeren alleen het feit, opdat de aandacht van de met de vee keuring belaste ambtenaren op dergelijke praktijken gevestigd worde, en de man uit het volk voor zijn geld, dat vaak met meer hoofdbreken bij elkander moet gebracht wor den dan velen meeuen, ook goede waar verkrijgt. De raad der gemeente Barradeel heeft in zijne jongste vergadering in de algemeene politie-verordening de volgende bepaling opgenomen „Het is verboden, namens of ten behoeve van personen of vereenigingen of inrichtin gen, welke niet als rechtspersoon erkend zijn, aan de huizen van ingezetenen gelden in te zamelen of te doen inzamelen of daar toe lijsten van inteekening aan te bieden, tenzij minstens 24 uren te voren van het voornemen daartoe aan den burgemeester schriftelijk kennis te hebben gegeven en diens vergunning te hebben verkregen. Die kennisgeving moet vermelden het tijd stip, waarop de inzameling of aanbieding der lijsten zal aanvangen en eindigen, het doel, waartoe de gelden moeten strekken, en de namen der personen, die de inzame ling doen houden of de lijsten doen aanbie den. Hiervan zijn uitgezonderd alle inzame lingen krachtens vergunning bij de wet en door een hooger gezag verleend." Men zal door deze bepaling voorgoed een einde trachten te maken aan de bedelarij. Er schijnt te 's Bosch eene zekere spanning te bestaan tusschen infanterie en cavalerie: althans Woensdagavond werden in eene der achterbuurten twee huzaren plotse ling door ongeveer 50 infanteristen aange vallen. Een der twee aangevallenen heeft vrij ernstige wouden bekomen. NB. Ct.) BEL Cr I E. Het HandelM. v Anlto. spreekt het bericht tegen dat de koning reeds gratie heeft gegeven aan den vroegeren afgevaar digde Vandersmissen, daar tot dusverre zelfs geen aanvraag daartoe gedaan was. Uit Bergen wordt van 4 dezer ge meld: Alles is kalm in de Borinage. Morgen of Maaudag wordt overal het werk hervat. De arbeiders zullen gedurende een paar we ken geduldig afwachten of hun loon zal ver meerderd worden, zooals dat reeds geschiedde of beloofd werd op andere plaatsen. Wordt dan die loonsverhooging niet verstrekt, dan zal, volgens hen, het werk totaal gestaakt en de toestand hoogst ernstig worden. ESe£LAN». Te Londen is een druk bezochte meeting gehouden van neringdoenden en andere belasting betalenden in het West- End om te overleggen welke stappen konden worden gedaan bij de regeering, ten einde te verkrijgen, dat Trafalgar Square niet langer zal gebruikt worden als verzamelplaats van het gemeenom meetings te houden, of optochten te ontwerpen. De neringdoenden en patentbetalenden verklaardendat hun groot nadeel werd berokkend in hun zaken door deze bijeenkomsten en dat die zeer gevaarlijk waren voor de openbare rust. Een eigenaar van vier inrichtingen in den omtrek van Trafalgar Square zeide, dat hij op goede gronden kon verzekeren, dat dui zenden in de laatste weken van dat deel van Londen waren weggebleven, alleen wegens de ongeregeldheden op straat. Verder werd gewezen op het adres in Maart, bij het lagerhuis ingezonden en geteekend door 5000 omwonenden van Trafalgar Square, niet alleeu handelaren, maar voor een goed deel werkliedendie van oordeel waren, dat wel verre van het werk te bevorderen, de demonstraties leidden tot vermindering van werk en het in discrediet brengen van den werkmanterwijl onder de menigte nooit veel werklieden zonder werk werden gezien. Ten gevolge van den aanhoudenden sterken regen zijn vele rivieren hoog ge zwollen en buiten hare oevers getreden. Te Brighton stond de zee bedenkelijk hoog en ver op het strand. De electrische spoorweg werd van het strand geslagen. De pakket booten in het kanaal hadden het zwaar te verantwoorden. Twee schepen strandden te Pegwell Bay. Een kolenschip uit Dover is met man en muis vergaan en een loods- kotter is in het kanaal gezonken. Schip breuken worden ook uit Chatham, Ramsgate, Queenstown, Hythe en Wiek gemeld. Staf fordshire, O. Lancashire eu O. Kent leden veel schade door den storm. FRANKRIJK. Zaterdag werd in de kamer van afge vaardigden het enquête-voorstel in behan deling genomen. De heer Baudry d'Asson was het eerst aan het woord; hij vroeg dat eene vervol- ging tegen den heer Wilson zou ingesteld worden. De heer Colfavru diende een tegenvoorstel instrekkende om door eene commissie van 22 leden een onderzoek te laten doen naar alle handelingenwelke het bestuur raken en van dien aard zijn, dat zij afkeuring verdienen en verhinderd moeten worden. De minister-president Bouvier bestreed de in omloop gebrachte geruchten en ont kende dat de zaak, welke het hier geldt, op het getouw was gezet door staatkundige personen tegen den heer Grévy. Hij gaf een overzicht van den toestand der zaak, onder bijvoeging dat het bestuur boven alle verdenking verheven is. De regeering is in staat ophelderingen te geven over het

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2