MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II eze Courant v e r s c h if u t dagelijks, behalve o|t %osi* en F e e s t d a i»- e u. ABO 53 MEREST: Prijs per üumuier 10 t ent. Dinsdag 8 November 1887. N°, 262. ADVEBTEfiiTIEM: Bureel: Scheepmakerssteeg b, Uitgevers: öebroeders Muré. Stads-Berichten. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201e Jaargang. ttUKGKMEESTlilt en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien de Wel van 28 Juni 1881 (SlfcL n°. 102) lol herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet; Brengen Ier kennis dat het 1ste suppletoir kohier der nlaatselijke directe belasting, dienst 1887, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (financieele aldee- lïng) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeïing van 's Raads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende le vens de verplichting tot het betalen van den aanslag door bet indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 November 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dal, ingevolge art, 11 van het Koninklijk besluil van 8 November 1851 Staatsblad nu. 142), in verband met Zijner Majesleils besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n». 80), op den 3den December a. s. des middags te twaalf uren, op bet Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter ver kiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van de Heeren PETRUS 1SAACUS DE FRE31ERY die in 1888 had moeten aftreden, doch ontslag heeft genomen en HERMAN C0RNEL1S IIAK- TEVELT, die in 1890 had moeten aftreden, doch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddel lijk geledigd wordt en de slemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leid- sche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 4 November 1887. STA19Ö1SIB1J4VS. De weleerw. heer H. Beuker, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, herdacht dezer dagen den dag waarop hij vóór 25 jaren zijn dienstwerk aanvaardde. Na zijne standplaatsen Zwolle, Harlingen, Rotterdam, Giesendam, Amsterdam en Em- melenkamp (Graafschap) werd de jubilaris nu ongeveer drie jaren geleden naar hier be roepen. Het was voor den predikant een dubbel feest omdat hij tevens herdenken mocht hoe hij 25 jaren geleden (laatst van October) in het huwelijk trad met zijne echtgenoote die van zijn dienstfeesfc getuige mocht zijn. Gister nu werd het feest door den jubilaris in het bedehuis herdacht. Voor een over volle kerk had de prediker tot tekst gekozen 2 Samuel 7, waar we in vers 18 lezen: //Wie ben ik Heere Heere en wat is mijn huis dat Gij mij tot hiertoe gebracht hebt". Aan het eind der godsdienstoefening dat eerst te half één gekomen was, zong de gemeente den leeraar, dien ze reeds in die weinige jaren heeft leeren liefhebben, den bekenden zegenwensch toe. Des avonds trad voor deze feestviering in het kerkgebouw op de heer J. H. Donner, Zendings-director alhier, die ongeveer 30 jaren die gemeente heeft voorgegaan. Hij sprak naar aanleiding van het 16e vers van den 132sten psalm: „En hare priesters z«l Ik met heil bekleeden," en weer was eene groote schare opgekomen die aan haren vroegeren leeraar zoo zeer gehecht bleef. Dat het den jubilaris aan blijken van belangstelling niet ontbrak zullen we niet behoeden te zeggen. Heden en morgen ont vangt hij allen die hem hunne gelukwen- schen willen komen aanbieden. De gemeente naren schonken hem een kostbaar stel tafel zilver, terwijl een achttal catechisatiën hunne blijken van belangstelling in den vorm van geschenken kwamen aanbieden. Ook tal van corporatiëu en vrienden uit vorige stand plaatsen voegden er hunne gelukwenschen van harte bij. Voor den jubilaris en zijn gezin en voor de lidmaten der gemeente blijven deze dagen zonder twijfel nog lang in aangename herinnering. De le luitenant J. P. A. De Kleyn, die van het 6e reg. inf. overgeplaatst is bij het 4e reg. van dat wapenis ingedeeld bij de 4e compagnie van het 2e bataljon alhier in garnizoen. De officier van gezondheid le kl. der marine dr. Corver, gedetachetrd bij de kweekschool voor zeevaart alhier, is vervan gen door den officier van gezondheid le kl. dr. De Bruyn Kops. Gisterenmorgen ongeveer te 9}- uren overleed alhier, zeer onverwacht, de heer C. C. Stegerhoekdirecteur van 's rijks nniversiteitsmanege alhier. De heer J. G. H. Maun alhier heeft de benoeming tot directeur van het Leidscbe studenten-muziekgezelschap Sempre-Crescendo aangenomen. De generale repetities (met orkest) van de zangvereeniging van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zullen naar we vernemen, evenals die van de Leidsche Zangvereeniginggehouden worden in de Zaal Noordeinde. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f37.f 18.50, f3.90 en f 1.85 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. In het 5e jaarverslag over 1886, be treffende het Doorgangshuis voor ongehuwde moeders alhier, wordt door ds. E. César dcgers o. a. medegedeelddat er in den loop des vorigen jaars 32 moeders werden opge nomen; 26 verlieten de inrichting en wer den in diensten geplaatst, waar het meeren- deel de verwachting niet teleurstelt. Van de vroegere verpleegden zijn er in het vorige jaar 6 in het huwelijk getreden, waarvan 3 uit den dienst waarin zij bij het verlaten der inrichting geplaatst waren. Uit de rekening en verantwoording over het jaar 1886 blijkt, dat de ontvangsten, met inbegrip van het batig saldo over 1885 ad f 790,37 in het geheel f3773.70 heb ben bedragen, en de uitgaven f2907.34} zoodat het nieuwe jaar begonnen werd met een saldo in kas van f866.35}. Onder de uitgaven komt f 165.10 voor als rente eener hypotheek van f3300 tegen 5 pCt., welker aflossing voor de inrichting zeer gewenscht zoude zijn. Dezen middag bewoog zich langs de Hoogewoerd alhier een net gekleed persoon van middelbaren leeftijd. Zijne gedragingen deden vermoeden dal de man niet wel bij 't hoofd was, een vermoeden dat hij aan het politiebureau gebracht volstrekt niet tegen sprak. Nu zal nog moeten worden uitgemaakt of de man aan genoemde modeziekte lijdende is of „langs den meer en meer gebruikelijken weg" aan den kost tracht te komen. Hedenmiddag te 4 ure ongeveer ont stond een schoorsteenbrand in het pand Haarlemmerstraat hoek Turfmarkt. Hoewel zich zeer veel rook verspreidde en eenige brandspuiten waren aangerukt behoefde geen water te worden gegeven. Een daar gesta tioneerd politieagent n°. 50 wierp een kar does, die hij zich in de buurt wist te ver schaffen, in het vuur en mocht er op die wijze in slagen het gevaar voor uitbreiding weg te nemen. Zooals we ^Zaterdagavond meldden was de trein uit Amsterdam, die te 6.25 hier moest aankomen (trein 39) te 8 ure nog niet hier. Even véér het station Halfweg is nl. de machine defect geraakt. Na ruim 1} uur oponthoud kon de reis worden voort gezet, zeker weinig ten genoege van de rei zigers die daardoor aansluiting op Frankrijk en België en op de nachtboot van Vlissingen naar Engeland gemist hebben. MUZIEK» LETTEREN EU KUNST. Sterfdag (1674) vau John Milton. Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct gemeld: De jonge zangeres Sigrid Arnold- son maakte als Rosine in de „Barbier de Séville" door hare bekoorlijke verschijning, frissche stem en geacheveerden zang eenen zeer gunstigen indruk. Men juichte haar warm toe. Na de groote aria en na den wals uit Dinoral, in de 3de akte gezongen verlangde men een bis. Mej. Arnoldson gaf daarop een lied met Zweedschen tekst ten bestewaarvan zij op verlangen het derde couplet herhaalde. De zaal was goed bezet. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan A. Bredius, onder directeur van het Nederlandsche Museum voor Geschiedenis en Kunst te Amsterdam verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder lste kl. der Koninklijk Saksische Albrechts-orde, waartoe FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 78). Lord Emil liet den blik in 't rond gaan doch hij ontwaarde slechts verachting op aller trekkenbleek en roerloos lag Manuela met gesloten oogen voor hem. Zonder een woora te spreken, met gebogen hoofd, ver liet hij het huis en wankelend stond bij thaDS alleen in het nachtelijk duister. Alleen 1 Zou hij wel immer weer alleen zijn? Zon niet wakend en droomend de schim van Manuela hem achtervolgen tot aaD zijn laatste uur? De tijding van den plotselingen dood der vermeende dochter des overleden lord Ro- segg's deed een waren storm opsteken in aller gemoederen. Arm en rijk kwam toesnellen om nog eenmaal de doode te zien. Dit was alzoo het einde van het drama't welk op Rosegg was afgespeeld. De stemming tegen den nieuwen slotheer was niet weinig verbitterd. Een ieder ver moedde ongewone gebeurtenissenwelk ver moeden daardoor versterkt weid, dat lord Emil zicb nergens liet zien. Als een ge vangene bracht hij den tijd door in het binnenste van zijn kasteel. Twee dagen na Manuela's dood had de begrafenis plaats. Men zette de kist echter niet bij in de groeve der Rosegg's, maar begroef haar in een afzonderlijk graf op het kerkhof te Wilchester; een treurwilg breidde beschermend zijne takken- over dit eenzame graf uit. Een ongewone, maar oprecht gemeende belangstelling was het, die haar grafwaarts vergezelde, wier droeve geschiedenis aller gemoederen vervulde. Toen alleu zicb langzaam verwijderden, bleef Henry Wilson alleen achter bij het graf van het meisje, dat hij bemind maar verloren had. Hij stond daar met over de borst gekruiste armen, terwijl de wind om zijne slapen speelde. Hij had baar lief gehad, en moest dat nu het einde zijn? Manuela. Zeventien jaar oud. Uit den doode herrezen." Dit was alles, wat er op haar graf te lezen stond. Men had er geen familie naam bij gevoegd. Haar werkelijken naam, waarop zij wettig aanspraak had, kende men immers niet? Terwijl Henry Wilson daar in het half donker der vroege winterschemering stond, hoorde hij plotseling de stem zijner moeder, die hem uit zijn sombere overdenkingen opschrikte. Henry I Henry 1 keer toch naar huis terug. Gij zult u den dood op het lijf halenwanneer ge hier nog langer in die koude blijft staan!" Een uur later, toen reeds de maan van den hemel neder zag op den stillen gods akker, kwam een nieuwe bezoeker zachtjes aangeslopen. Lord Emil had het niet ge waagd om de begrafenis bij te wonen, thans eerst kwam hij aan Manuela's graf. Eenerzijds was hij bevreesd te komen, anderzijds werd hij er toe aangedreven om de plaats te ziendie haar omhulsel in haren schoot verborg. Langs de smalle paden van het kerkhof stapte hij naar de plek toewaar men haar begraven had. De maan verlichte het een voudige granietblok op haar graf. Hij boog zicb voorover en las het opschrift: „Uit den doode herrezen." HÜ ontroerde. Nog uit het graf sprak de doode tot hem. Een huivering ging hem door merg en been. De angst aanja gende stilte in het rond werkte verschrikkend op zijne zinnen. Waarom was hij hierheen gekomen? Dit: „Uit den doode herrezenI" weergalmde het koor om Item heen. Haastig keerde hij zich om. Was dat werkelijk een gil, een gebroken kreet? Als een razende stormde hij naar den uitgang van het eenzame kerkhof toe, aan welks hek hij zijn paard had vastgebonden. Bibberend besteeg hij dit en rende met los hangende teugels weg. Hoe het dier den weg naar huis vond, hoe hij zelf in zijn kamer kwam, hij was niet bij machte om zich dit later ooit te herinneren: slechts de droom, die op dezen dag volgde, bleef steeds in zijne ziel levendig. Hij wandelde door een onbekende, sombere streek hij zag de sterren aan den hemel zag de maan en zag een eenzamen pijnboom, die te midden van grafsteenen stond. Tus- schen deze steenen echter, die hij ontwaarde zoover het oog slechts reikte, zag hij een spookachtige gestalte met lange, fladderende haren en verblindend blanke armendie hem tot zich wenkte. (Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1