m loopende rollen als: Spoil tin i's „Vestale", Bellini's „Norma", Meyerbeer's „Robert", en „La Fille du Régiment", „Das Feldlager in Schlesien" (de lste bewerking van „l'Etoile du Nord")1 die Meyerbeer voor haar schreef. Maurice iiageman zegt in Caecilia veel goeds van de opvoering van „Mignon" door het gezelschap van den Parkschouw burg te Amsterdamhij noemt die een waren triomf voor het personeel van de Hollandsche Opéra „Mignon" wordt heden avond in het „Gebouw" te 's Hage opge voerd. De rolverdeeling is als volgt: Mej. Jahn, Mignouj mej. Van 'Zandt, Philine; Jahn, Wilhelm Meister; Albers, Lothario. Toen Gounod in de Opéra te Parijs de repetitie van „Faust" kwam dirigeereu, vond hij op zijn lessenaar in een fluweelen doos een ivoren dirigeerstok met gouden handvat van de directeuren Ritt en Gailhard. De heer Henri Albers en mejuffrouw Marguérite Jahn, beiden van de Hollandsche opéra te Amsterdam, ook hier goede be kenden, zijn in ondertrouw. De schilder MeisBouier zal vooreerst het werk moeten staken. Hij heeft voor eenige dagen eene verlamming aan den rech terduim gekregen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Volgens het kou. besl. van 80 Nov. 1870 (Staattblad n°. 185) is de eene zijde der briefkaarten alleen bestemd voor het adres. Nochtans ia het toegestaan, dat de afzender, doch alleen deze, aan die zijde mede zijn naam, beroep en woonplaats door middel van een stempel doet afdrukken. Stempelafdrukken van een ander dan den afzender, of wel gedrukte aankondigingen van welken aard ook, zijn niet geoorloofd. Briefkaarten, voorzien van dergelijke stem pelafdrukken of aankondigingen, welke door fabrikanten, handelaren enz., meermalen in omloop werden gebracht, ten einde op die wijze de aandacht te vestigen op hunne firma, of wel ter aanprijzing van een of ander handelsartikel, mogen dus niet ter verzending worden toegelaten. Zij zullen in het vervolg aan de afzen ders teruggegeven, of, indien deze onbekend zijo, met port belast worden. De Staatieourant bevat de statuten van de naamlooze vennootschap .Maatschappij voor een gymnastieklokaal" te Hillegom. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip der lste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes in den namiddag van 2 dezer van Cadix vertrokken ter voortzetting van zijne reis. Het rijkstelegraafkautoor te Katwijk aan Zee is voortaan op Zon- en feestdagen open van 8 tot 10 uren voor- en van 5 tot 7 uren namiddags. De diensturen op de werkdagen blijven onveranderd. Met ingang van 1 Dec. a. s. worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip le kl. Van Oalen: de luit. ter zee le kl. P. D. A. Frankamp als le off.; de luit. ter zee 2de kl. H. G. J. A. Fund- ter de Bauchéne, M. W. L. Olivier, jhr. H. L. Wichers en W. J. G. Umbgrove; de adelborsten le kl. C. M. Van Eijn, W. Gaade, S. Van Lennep, W. B. K. Boom, E. baron Van Heerdt tot Eversberg, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, T. C. Schaalje, W. C. B. Wintgens, J. H. Junius, H. H. Del Court van Krimpen, A. J. Loke, C. F. Pabst en E. F. Van Brakel Schimmelde off. v. gez. le kl. bij de zee macht dr. J. M. Korver, en die der 2e kl. A. E. Sissingh; de off. v. adm. le kl. N. W. Lasouder en de adjunct-adm. O. J. Grullemans. De in de plaats van mgr. Spolverini benoemde vertegenwoordiger VBn den Pau selijken Stoel bij ons hof, mgr. Kinaldini, is gisterenavond, na eenigen tijd te Brussel vertoefd te hebben, te 's Gravenhage aan gekomen. De secretaris van de Pauselijke legatie, de abt A. Baroncini, was mgr. fiinaldini tot Botterdam tegemoet gereisd. Gaf de opbrengst der eerste vrucht in het Westland, nl. de teelt der vroege aardappelen stof tot tevredenheid, geheel anders is het met die der tweede vrucht. De late bloemkool bereikt haren vollen was dom niet en de bietenspruitkool en andere koolsoorten blijven klein van stuk. De late aardappeleuhoewel de qualiteit goed is, zijn laag van prijs. Men besteedt slechts f 2 ik f 2.25. Appelen en peren zijn er in overvloed, doch zijn over het algemeen klein en worden tegen geringe prijzen ver kocht. Allertreurigst is het met de druiven van den kouden muur gesteld. De boop van de tuinders op eenige warme, zonnige najaarsdagen blijkt ijdel te zijn, en vandaar dat de druiven niet rijp worden. Ook de boeren ondervinden de nadeelige gevolgen van eeuen kouden, natten herfst, daar zij nu reeds het vee hebben moeten opstallen. (Üeiftseke. Ct.) Eergisteren moest eene vrouw te Kra- liugen voor huiselijke zaken even hare wo ning verlaten en de zorg voor haar jongste kind, een zuigeling van 4 maanden, over laten aan haar oudste meisje. Met de meeste zorg en nauwlettendheid legde zij haar zui geling te bed, doch toen zij in hare woning was teruggekeerd, bleek het haar, dat haar kindje was overleden. Bij geneeskundige verklaring werd verstikking geconstateerd. De kleine was omgekanteld. Gisterenochtend sloeg een bootje door eenen rukwind op den Kralingscheu plas om. De man, die daarin zat, kwam onder zijne boot terecht, doch wist zich door zwemmen er onder van daan te werken. Daar het ougeiuk ver van den wal ge beurde, werd dit niet opgemerkt, doch op het hulpgeroep van den drenkeling snelden eenige mannen van den Boschweg met roei- booten toe, en het gelukte hun, na veel moeite, den man in zinkenden toestand te redden. De Eidderkerksche IJsclub heeft een begin gemaakt met het in orde brengen der Slikkerveersche ijsbanen. Ook te Eidderkerk zijn de vleesch- prijzen verlaagd en wordt het vleesch nu verkocht voor f 0.30 per 1/2 kilogr. De arrond.-rechtbank te Haaarlem ver oordeelde gisteren den beklaagde E. F. H. S. S., die 27 October 11. terechtstond wegens het namaken van Catz-elixer, tot f100 boete, subs. 1 maand hechtenis, en tot plaatsing van het vonnis in de Haurl. Ct, en Het Nieuwe v. d. Dag. Nu alle rekeningen zijn ingekomen, blijkt dat niet 75 maar 95 pCt. van het waarborgfonds voor de voedingstentoonstel ling te Amsterdam moet worden opgevraagd. Gisteravond te circa half zes uur werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd in de Willemstraat 23, waar, vermoedelijk door het omvallen eener brandende petroleum lamp, brand was ontstaan. Bij aankomst bevond zij, dat het binnen vertrek van dat perceel in zwaren rook stond. Onmiddellijk snelden de brandwachts naar binnen en vonden er een man, die in bewuste- loozen toestand op den grond lag. Hem op te nemen en naar buiten te brengen, was het werk van een oogenblik. Bij onderzoek bleek, dat hij niet alleen bewusteloos was door den verstikkenden rook, maar ook brand wonden aan beide beenen en een weinig in het gezicht bekomen had. Nadat hij door de brandweer tot bewustzijn was terugge bracht en zijne wonden verbonden waren, werd hij ter verdere verpleging naar het Bipneu-Gasthuis gebracht. (Hbl.) In de Zuiderzee voor de haven van Muiden zit een onbeheerde zandbank aan den grond. Eeeds drie schepen: een botter, een beurtman en een turfschip, liepen er op en werden met moeite gelicht; de tweede kreeg de meeste schade en moest naar de helling. Aan 's rijks munt te Utrecht is men weder met de werkzaamheden aangevangen. Er zullen worden aangemaakt 100.000 5 centsstukken, 6250 25 centsstukken en 1.600.000 10 centsstukken. De officieren, gedetacheerd geweest bij de rijschool te Amersfoort, lieten dezer dagen, toen zij de gemeente verlieten, bij monde van den omroeper een hartelijk vaar wel toeroepen aan Amersfoort's geachte in gezetenen. Deze vreemde wijze van afscheid nemen wordt toegeschreven aan de herinnering aan eenen twist van enkele dier officieren tijdens eene kermisuitvoering in Amicitia" met den heer C., die hun verzocht zich bedaard te houden, waarop een tweetal met scheld woorden en bedreigingen antwoordden, welk bescheid weder oorzaak was dat de officieren door de burgers werden uitgefloten. De haer C. moet zich te dezer zake bij den garnizoens-commandant beklaagd hebben, en thans heeft eene informatie plaats, in het bijzonder tegen de twee luitenants. U. D.) Terwijl de doodgraver te Berkenwoude bezig was met het graven van een graf, vond hij ruim zestien gulden, en wel in guldeus, kwartjes, dubbeltjes en centen. De herten in de Veluwsche bosschen verstoren de rust op zeer gedruischmakende wijze; het is hun paartijd en er worden heftige gevechten geleverd, waarbij menig hert het gewei verliest. Dat wild richt groote verwoestingen aan op de akkers en in de tuinen der bewoners van de omlig gende boerderijen en erven; de dieren zijn zoo onbeschroomd geworden, dat zij op klaarlichten dag tot zelfs in de onmiddellijke nabijheid der woningen alles opvreten. De waterwagen van de tramdie gis teren 11.45 van Joure naar Heerenveen ver trok, is op de Haskerbrug ontspoord, ten gevolge waarvan de passage wel eenigen tijd gestremd zal zijn. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaatB gehad; de passagiers kwamen met den schrik vrij; maar de brug is vernield en de verongelukte wagen hangt aan de kettingen der brug. De oorzaak van dit ongeluk is nog niet bekend. Een soldaat van het 6e reg. infanterie te Breda, die in arrest geplaatst was, heeft Dinsdag van een onbewaakt oogenblik ge bruik gemaakt oui te ontvluchten. Tot heden is hij nog niet teruggekeerd. Onlangs verloor een dienstmeisje te Breda een gouden .horloge en zij plaatste eene advertentie; daarop werd een naamloos antwoord ontvangen, houdende de vraag, op hoeveel belooning de eerlijke vinder kon rekenen. Men repliceerde: f 10. Maar toen hij met zijn buit om de belooniug voor zijne eerlijkheid kwam, was de politie aanwezig, om proces-verbaal op te maken Het kan kan hem tot f 60 boete kosten, ja zelfs 8 jaren ge -angeuisstraf. Eergisterenmorgen heeft nabij Koo- sendaal een tweegevecht plaats gehad tus- schen een gewezen Beiersch officier, K. H., en den heer E J., een Belgisch dagblad correspondent. De eerste ontving een stoot met de fleuret in den rechterschouder. Hoe zeer de wond niet buitengewoon ernstig is, moest de strijd toch gestaakt worden. In een onderhoud, dat beiden hadden gehad, moet de heer H. België en zijne instellin gen ernstig hebben beleedigd. Van daar de aanleiding tot dit duel. Een slijter te Maastricht stuurt zijn knecht uit met dén liter jenever, hetgeen volgens art. Ill 3 van de wet op den accijns of binnenl. gedistilleerd mag geschie den; eenige minuten daarvoor had hij zijn meid uitgestuurd, ook met één liter jenever. De meid nam het kind mede in het kin derwagentje en legde daar tevens haar liter jenever in. Aan de Markt haalt de knecht de meid in, en zooals dat beel dikwijls gebeurt, gaan knecht en meid gezamenlijk een eindje op. Ongelukkig komen er echter twee amb tenaren voorbij, die schijnen gezien te heb- ben, dat de knecht met de hand aan het wagentje geweest is. Onmiddellijk wordt onderzocht wat hij voert, ook het kinder wagentje wordt gevisiteerd, de liter jenever van de meid wordt gevonden en de knecht aansprakelijk gesteld voor het vervoer van twee liters jenever. Jenever en wagentje worden in beslag genomen, verbeurd verklaard voor het rijk en proces-verbaal opgemaakt. In het proces-verbaal verklaart men dat de knecht een liter ouder zijn jas droeg, en een wagentje, waarin ook een liter lag, voorttrok. Van de meid wordt eenvoudig niet gesproken. Aldus verhaalt een inzender in den Limb. Koerier. PER TELEGRAAF. LONDEN, 8 Nov. De Pall Mall Ga zette meldt als gerucht, dat de regeering voornemens zou zijn haren gezant sir E. D. Morier uit Petersburg terug te roepen, om dat hij zich tegenover het Eussische hof te veel verbonden zou hebben. [Een later telegram van E. O. meldt, dat het bericht der Pall Mall Gazette ongegrond is en sir E. D. Morier het volkomen ver trouwen zijner regeering geniet], LYON, 8 Nov. Ernstige ongeregeldheden hebben plaats gevonden in het théater te Lyon, waar een zanger, die moest optreden niet verscheen. Van de bovenste galerijen werd met projectielen van allerlei aard ge worpen op de toeschouwers, die beneden zaten en ontsteld de vlucht namen, toen de gaskroon werd verbrijzeld. Buiten het gebouw stonden een driedui zendtal personen rumoer te maken, totdat de garde te paard verscheen en de orde herstelde. BERGEN, 4 Nov. De mijnwerkers heb ben den arbeid hervat. Alleen te Quaregnon en te Paturages zijn nog 420 werkstakers. DUBLIN, 4 Nov. De regeering heeft besloten alle personen gerechtelijk te ver volgen, die tegenwoordig zijn geweest bij de verboden bijeenkomst, welke onlangs inden nacht te Woodford is gehouden en waar de proclamatie van den onder-koning is ver brand. Tot hen, die de bijeenkomst bij woonden, behooren ook de leden van het Parlement Rowlands, Gill en Sheeby en de heer Denehy, de secretaris van den lord- mayor van Dublin. GEMENGDE BERICHTEN Nabij Neuenhaus is in de vorige week een moord gepleegd; de dader, een Pool, is gevankelijk naar Bentheim over bracht. Nadere bijzonderheden ontbreken. (Tw. Ct.) Te Hamburg is het circus Renz af gebrand. Gelukkiglijk bevonden er zich toen geen personen id. Soldaten-brieven zijn in Duitschland vrij van port. Indien er op vermeld is: „Soldatenbrief, persoonlijke aangelegenheid des ontvangers," wordt de ongefraukeerde brief zonder betaling uitgereikt. Thans zal echter een verandering worden ingevoerd. Aan elk soldaat zal nl. een bepaald getal gele postzegels gratis worden uitgereikt, die hij onder degenen, met wien hij correspon deert kan verdoelen, uitsluitend voor de aan hem te adresseeren brieven. LAATSTE HEKICHTEA. Bij het arts examen te Leiden zijn bevorderd de hh. K. A. E. Seipgens en J. P. A. F. Noorduijn voor het le gedeelte, en de heer A. J. Van Walsem tot arts. Een kostbaar terrein, de tuin van den heer Van Eeghen, bij de Hoogesluis te Amsterdam, is verkocht aan dr. Mendes de Leon, tot oprichting van een gebouw voor de vrouwen-cliniek. In den IJsel bij Deventer is een snoek gevangen van 311 halve kilogram. Gisteren werd door de arr. rechtbank te Breda de zaak behandeld tegen D. de R., 18 jaren oud, wonende te Rozendaal, be klaagd van op 16 October jl. aldaar in de tent van den goochelaar Spriet, opzettelijk brand te hebben gesticht. Het openbaar ministerie eischte eene ge vangenisstraf van 5 jaren. Uitspraak 10 November. Woensdag passeerden, op weg naar Amerika, aan 't station van den Rijnspoorweg te Zevenaar ongeveer 150 Russische Israë lieten. Het uiterlijk van de meesten ge tuigde niet van weelde. De Zoom meldt het overlijdente Bergen-op-Zoom, van baron Wolfers, die prins Roland Bonaparte op zijne reizen door Europa heeft vergezeld. school- sur kerknieuws. Tot lid der commissie van voordracht voor kerkelijke hoogleeraren werd door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland herkozen de heer E. C. Segers, pred. te T eiden, en tot diens secundus dr. G. J. Van der Flier, pred. te 's Gravenhage. Gisterochtend overleed te 's Graven hage, na een langdurig lijden in den ouder dom van juist 88 jaren, mgr. P. G. Schagt, pastoor van de St. Willibrorduskerk aldaar, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Den 7den September 1878 vierde hij zijn 25-jarig pastoorschap in Den Haag, in September 1881 zijn 50-jarig priester schap. De overledene was gedurende 7 jaren president van het gymnasium te Katwijk. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. TEIl MAKKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 4 November. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste Hoogste 6 stuks f 42.— 55.— 40 - 50 0 190— Melkkoeien 260 108 230— 46 264 90 192.— 480 - 114— 262 Kalveren (vette) 46 30 85 (magere) 19 5 w 13. - (gras) 380 10 - 51 Schapen (magere) 168 10. 22. (vette) 1090 w - 17 0 26— Lammeren 0 w 29— Varkens (magere) 24 1 (biggen) 288 3.50 Ter markt aangebracht 1470 runderen, 65 kal veren, 1253 schapen en biggen. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 34 par tijen kaas. Besteed werd voor: Goud8che kaasvan /24.-- tot SO. Derby f Leidsche 150 KG. ff - Edammer /23.f Delft, 3 November. Prijzen der boter 154 ƒ66 ƒ76, per 40 kilo, 583/8 en 88/16 vn. Boter, te zamen wegende 11540 kilogram. Van de binnenlandsche staatsfondsen waren heden de integralen iets minder gea nimeerd. De buitenlandsche markt was over 't ge heel prijshoudend. De Eussische spoorwegmarkt was prijs houdend. Over 't algemeen was er op de Ameri- kaansche spoorwegmarkt verbetering waar te nemen. Sommige soorten verbeterden T 1 pCt. Volgens bij het administratiekantoor Hnbrecht c. s. te Amsterdam ontvangen be richt, is de weg der Denver Eio Grande Spoorwegmaatschappij van Denver via Glen-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2