MANUELA, B NIEUWS- EN ADVERTE NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ueze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feest dar eiu ABOIïSISEfflËMT: Donderdag 3 November 1887, Mn. 258. jol w^ang. AOVEBTEMÏIEfll: Bureel: ^clieepuiakerssteeef o Uitgevers: Gebroeders Muré. FEUILLETON. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Minimier 10 d ent. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 226— 231 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter kennis van de autori teiten, ambtenaren en ingezetenen der ge meente, dat de Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland het voornemen heeft deze gemeente op Vrijdag den 4den November aanst. te bezoeken en dat aan hen, die wenschen mochten Zijn Hoog-Edel- Gestrenge te spreken, daartoe op het Raad huis, 's middags te twaalf uren, de gele genheid zal gegeven worden. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 2 November 1887. STADSNIEUWS. Vrijdag aanstaande zal onze gemeente worden bezocht door Z. Exc. den commis saris des konings in deze provincie. Ec zal alsdan gelegenheid bestaan hem op het raadhuis te bezoeken en wel des namiddags te 12 uren. Door P. Van Driel Bz., behanger al hier is vergunning gevraagd tot oprichting van een gebouw tot opstelling van een door een gaskrachtmachine gedreven reinigings werktuig voor tapijten en wel op het terrein aan den Vestwal aan het einde der Oostba- v en straat, voor de oprichting van dergelijke inrichtingen aangewezen. Noch bij de com missie van fabricage, noch bij burg. en weth. bestaat tegen de inwilliging bezwaar, zoodat burg. en weth. den raad in overwe ging geven aan adressant tot wederopzeggens toe te vergunnen om 120 centiaren van het terrein op den Vestwal aan den Zijlsingel achter de R. K. begraafplaats in te nemen voor het bovenomschreven doel onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Blijkens desbetreffende stokken bestaat noch bij curatoren van het gymnasium, noch bij den inspecteur der gymnasia be zwaar tegen de inwilliging van het verzoek van den heer A. N. Clavier, om ontslag als leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium, zoodat burg. en weth. den ge. meenteraad in overweging geven het ge vraagd ontslag eervol te verleenen met 81 December a. s. Naar aanleiding van eene door het college van dagelijksch bestuur zeer gewaardeerde opmerking van het raadslid, den heer Cock in de zitting van 27 October jl. geven burg. en weth. den raad in overweging de tweede zinsnede van art. 2 van het reglement op het beheer en bestuur der Stedelijke Gasfa briek, als volgt te lezen: Deze commissie beBtaat uit: één lid van het dagelijksch bestuur als voorzitter, twee raadsleden. Het ligt in den aard der zaak, zeggen burg. en weth., dat niet behoeft te worden bepaald door wien de aanwijzing van het lid van het dagelijksch bestuur geschiedt, aangezien in het reglement van orde voor de vergaderingen van het college van bur gemeester en wethouders door dat college is vastgesteld den 6den Juni 1880 en door den gemeenteraad bij besluit van 22 Juli daaraanvolgende goedgekeurd, reeds is be paald dat de onderscheidene takken van de huishouding der gemeente door den voor zitter onder de leden van het dagelijksch bestuur worden verdeeld. Ten aanzien van een adres van de afdee- ling Leiden en omstreken der Nederlandsche maatschappij voor tuinbonw en plantkunde, berichten burg. en weth. den gemeenteraad, na overleg met de commissie van fabricage, dat het onderhoud van bet Plantsoen en het Parkgeschiedt in verhouding tot de bestemming voor eene algemeene wandelge- legenheid en daarbij rekening moet worden gehouden met de gelden die voor dat on derhoud worden aangewezen. Vervolgens dat, bij dat adres, hetwelk, naar het burg. en weth. voorkomt, niet de uitdrukking is van de publieke opinie aangaande het Park namelijk dat het onderhoud daarvan te wen schen zou overlaten geene opmerkingen of aanwijzingen zijn gedaan omtrent de ver beteringen in het onderhoud, die in over weging zouden kunnen worden genomen, zoodat het college van dagelijksch bestuur den raad in overweging geeft het adres voor kennisgeving aan te nemen. Bij burg. en weth. is ingekomen het rapport van de commissie van fabricage over het onderhoud van het Park aan het Steeu- schunr. Dat Park heeft dit jaar meer kosten vereischt dan vooraf kon worden berekend. De langdurige droogte maakte herhaaldelijk waterbesproeiïng noodig, waarin voorzien werd door het gebruik, van een brandspuit dat gedurende verscheidene dagen een talrijk personeel vereischte, waardoor de voor ar beidsloon geraamde som werd overschreden. Ook werd dat veroorzaakt door het buiten gewoon verwijderen van onkruid, dat bizonder welig was opgeschoten en hoe zuinig ook de aanschaffing van bloemgewassen plaats had, toch werd alleen aan hetgeen in de omgeving van het gedenkteeken werd vereischt een bedrag van f160 bij onderhandsche inschrij ving besteed. Tot 1 October 11. is derhalve uit de toe gestane flOOO voor kosten van onderhoud nitgegeven. Aan arbeidsloon f 600. bloem- en heestergewassen 230. grint 80. ijzeren hekjes en gereed schappen 40. bloemgewassen om het ge denkteeken 160. te zamen f 1110. De commissie van fabricage acht zich dus verplicht verhooging der toegestane som te vragenook voor hetgeen in de laatste drie maanden van dit jaar nog moet worden betaald tot een bedrag van f 360daaren boven nog f 200 voor het aanschaffen van waterkranen en slangen tot vervanging van het gebruik van een brandspuit waardoor op het arbeidsloon veel kan worden bezui nigd bij het jaarlijksch besproeien. Onder overlegging van een staat van af- en overschrijving geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging volgn. 92, on derhoud van wandelplaatsen en plantsoenen met f 550 te verhoogen door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. Bij bet examen lager onderwijs ge houden te 's Gravenhage werden gister, voor onderwijzer, van de 8 candidaten 2 toegelaten, onder wie de heer J. W. Sas burg, alhier. De Coöperatieve vereeniging zal op Maandag 7 November, des avonds te 8£ uren, in het Nutsgebouw alhier eene open bare vergadering honden. Als spreker zal optreden professor Pekelharing uit Delft. Dr. Jan Ten Brink hield eergisteren avond de leden van Oefening in Diligentia te 's Hage boeiend bezig. Hij sprak over de jeugdige liefdezooals zich die de dichters, als levende tolken van de diepste gewaar wordingen van het menschelijk hart hadden voorgesteld, en belichaamd in de helden en heldinnen hunner kunst-scheppingen, spreker werd daverend toegejuicht. UNITERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer P. Buys, geb. te Callantsoog, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „De lijdelijkheid van den rechter in verband met de wijziging van Art. 79 B. Rv. bij de Wet van 23 Dec. 1886, Stbl. 230-" MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Een pas onlangs gevonden werk van Mozart, een eoncerteerend quartet voor oboë, clarinet, hoorn en fagot met orkestbegelei ding in Es-dur, werd dezer dagen in de toonkunstenaarsvereeniging te Dresden onder jubelenden bijval voor de eerste maal ten gehoore gebracht. Naar wij vernemen, componeert de heer Carel Bouman te Dordt een Kerstcantate (woorden van den heer M. Van Zanten), welke hij voornemens is met Kerstmis a. s. te doen uitvoeren en waarvoor hij de eerste krachten van Dordrecht wil uitnoodigen. [D. Ct.) Volgens de Arnh. Ct. is ten onrechte gemeld, dat de heer H. A. Meyroos be dankt heeft als feestdirecteur voor de in 1888 te Arnhem te houden zangersfeesten. Men kan toch bezwaarlijk bedanken voor eene benoeming, zoolang men deze niet officieel ontving, en zulks is het geval. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 75). Willoos gaf het meisje gehoor aan de uitnoodiging der oude dame en liet zich op een stoel nedervallen, terwijl hare handen haar slap langs het lichaam afgleden. „Ik was bij mijn oude min," antwoordde zij en hare stem was volkomen klankloos. „Ik zal Wilchester voor altijd verlaten en ik kan toch niet heengaan zonder den man, die mijn alles was, nog een laatste maal gezien te hebben. Ik zou wel vroeger gekomen zijn, maar ik was zoo wonderlijk veiward in mijn hoofd. En toch moest ik hierheen. Dokter Wilson, mag ik hem thans terstond en alleen zien En wilt ge ook verder voor hem zorg blijven dragen, totdat hij vol komen hersteld is?" „Om uwentwille, lady Manuela, wil ik hem verplegen totdat hij genezen is," ant woordde Henry Wilson, haar innig bewogen aanziende. „Ik zou zelfs een hond oppassen, die uw eigendom was." Met den haar eigen lieftalligenhoewel thans ook slechts matten glimlach, stak zij hem hare blanke hand toe, die hij met een kwalijk verborgen vuur aan zijne lippen bracht. „Ik dank u!" kwam het halfsnikkend over hare lippen. „Ik dank u! Ik wist wel, dat ik op u rekenen kon. Doe mij thans genoegen en breng mij naar hem toe." Hij geleidde haar naar de ziekenkamer, wier drempel zij overschreed. Uit een ge voel van kieschheid bleef Henry terug. Bleek, roerloos lag daar Alexander De St. Claire. Manuela had hem sinds dien noodlottigen bruilofstavond niet weder gezien. En thans lag hij zoo voor haar! Een oogenblikstond ook zij zonder zich te verroerendoch eindelijk keerde zij zich met een zwijgende bede naar Henry en sloot de deur. Zij, die in de voorste kamer terugblevenhoorden het rnischen van haar kleed, toen zij bij het ziekbed nederknielde, en daarop ontstond er een doodsche stilte. Daarbuiten was het inmiddels volkomen duister geworden. Slechts de wind huilde nu en dan door de toppen der boomen. In pijnlijke spanning wachtten allen, totdat Manuela de ziekenkamer weder verlaten zou hebben. Thans sloeg het zes uur. Mrs. Wilson stak de lamp aan en wederom wachtten allen zwijgend een poos. Vijf, tien minuten verstreken en nog altijd liet zich niets booren. „Zij is nu lang genoeg binnen geweest," verbrak eindelijk dokter Grey het stilzwijgen, „in den overspannen toestand, waarin zij thans verkeert, is dat geen geschikte plaats voor haar. Mrs. Wilson, wees zoo goed haar te bewegen, om de ziekenkamer weder te verlaten." De oude dame klopte zachtjes tegen de deur. Geen antwoord volgde. Zij klopte ten tweeden male en luider; wederom geen antwoord. „Open de denr, moeder!" riep Henry angstig nit, „open onmiddellijk de deur!" De oude vrouw draalde niet. Zij legde de hand op de kruk en langzaam ging de deur een weinig open. „Mylady, mag ik binnenkomen?" vroeg de oude dame op bevenden toon. Zij ontving echter geen antwoord. Vastberaden opende zij nu geheel de deur, zoodat het schijnsel van het licht de donkere zijkamer binnendrong. Doch nauwelijks had zij eenige schreden daarin gedaanof zij tuimelde met een kreet van ontsteltenis terng. Met een enkelen sprong stond Henry naast haar. Voor het bed van Alexander De St. Claire lag Manuela languit op den grond uit gestrekt. Met een enkelen blik dadelijk den toestand overziende, beurde Henry Wilson het meisje, als ware het een kindop zijn armen en droeg haar naar de verlichte kamer. Haar hoofd rustte op zijn schouder, hare oogen waren gesloten, hare gelaatstrekken strak en bleek. Hij legde haar op de sofa neder en boog zich met dokter Grey over haar heeD. De eene dokter legde de hand op haar hart, de andere greep naar haren pols. „O, Henry, spreek!" fluisterde mrs. Wilson na een pijnlijk en veelbeduidend stilzwijgen. „Is zij bewusteloos?" De oudere dokter richtte zich op, hij was zeer bleek. „Zij is niet bewusteloos, mrs. Wilson, zij is doodl" zeide hij met plechtigen ernst. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1