BUITEULAÜDSCHË BERICHTE A 3 B ESS 3 J volgens de Amst. Ct.voor den dienst in de Transvaal aangemeld. Een vreemde vertooning! Wel, wel, wat zon dat te beduiden heb ben? Een prachtig rijtuig met twee fraaie paarden in 'ollen draf langs de Stadhouders kade. Dat is niet vreemd, daar zijn de Amsterdammers wel aan gewoon, maar 't gekke was, in een prachtig rijtuig een echte Amsterdamsche straatjongen te zien zitten naast een nog jonge, zeer schoone dame, en daar legeuover een heer, die keek alsof bij een slok azijn in den mond had. L)e jongen, met zijn zwart gezicht en vuile handen, tuurde benepen naar een groot gat in zijn broekalsof hij nog nooit een gat gezien had. En de dame? Zij keek boos, maar toch lag op haar gelaat een uitdrukking half van schalksch- beid, half van medelijden. Wat had dat te beduiden? De knaap boette voor een gemeene kwa jongensstreek. Hij stond op den hoek van de Hemouystraat, toen het rijtuig van den Amsteldijk in vollen draf naderde. Wacht, daar kon hij een grapje hebben. Fluks pakte hij een hand vol modder en met een snelle handbeweging kwam het vuil terecht in het rijtuig op de lichte japon van de dame. Geluktl Nu er van door. Maar ja wel De heer, die naast de dame zat, sprong met bewonderenswaardige snelheid op straat en toen kon men genieten van een wedloop tusschen den bengel en den woedenden man. De knaap liepof de duivel hem op de hielen zat, maar die duivel liep te bard, pakte hem bij den kraag en sleurde hem zonder een woord te spreken naar bet rijtuig. Hij tilde hem er iu en toen luidde het korte bevel: „naar het politie-bureau". V. B. v. A. Naar het Haarl. Dbl. verneemt, be staat te Naarden het voornemen eeue gar- nizoens-slachterij op te richten. Een te Bussum gevestigd vleeschhouwer moet zich reeds voor de betrekking van slachtersbaas hebben aangemeld. Men schrijft aan de Standaard uit Amersfoort i. d. 27 Oct.Hedennacht was de heele stad en voornamelijk de hof in rep en roer. De kermisgasten hielden er vree- selijk huis. Men had als gewoonlijk weer te veel gebruik gemaakt van de vergunning. Weldra ontstond er een hevig gevecht tus schen de huzaren aan de eene en de pa trouille en de politie aan de andere zijde, waarbij de laatste veel slaag opliepen. Men mocht er in slagen 29 belhamels in hech tenis te nemen. De rechtbank te Alkmaar heeft de uit gevers der Alkmaarsche Courant ontslagen van rechtsvervolging, in zake het niet aan geven van een door stoom gedreven molen- werk, tot het in werking brengen van snel persen. Het eiland Marken kan weer op de gewone wijze bezocht geworden. Door den gunstigen wind is het water binnen korten tijd zeewaarts gedreven. Bij een eenvoudig boertje op Tessel zijn twee dochters gediplomeerd als onder wijzeres en twee zonen als onderwijzer. In den Wilhelminapolder is de groote drijfjacht op hazen weer aangevangen. Gis teren schoot men met 10 geweren niet min der dan 151 stuks, bovendien nog eeuige patrijzen en een reiger. Door iemand die vroeger te Deventer woonde werd in 1886 op een Pruisisch lot van 1855 een prijs van 150,000 Mark ge wonnen, die hij ontvangen heeft. Thans wordt door een ingezetene uit Deventer eene vordering van 75,000 Mark tegen hem in gesteld, op grond dat de winner slechts voor de helft eigenaar van gemeld lot zou zijn geweest. Uit Overijsel schrijft men: De oogst der winteraardappelen is zoo overvloedig, dat de boereu de beste soorten te Deventer aan de woningen voor f 2 het mud aanbieden. Het wintervoeder voor het vee daarentegen is grootendeels mislukt, zoodat de kleine boeren veel vee van de hand moeten doen. De boterprijzen blijven daarentegen zeer hoog. De fabriek van verduurzaamde levens middelen te Frederiksoord, eenige jaren ge leden door den heer W. Sepp opgericht, zal worden gesloten. (li. v. Z. en 't Gr.) In eene vergadering der vereeniging Dierentuin te Assen is het voorstel van het bestuur om over te gaan tot liquidatie aan genomen. Mr. J. Verwer, eigenaar van het land goed Wateren, heeft te Steggerda terrein aangekocht voor eene roomboterfabriek. In de naburige gemeente Ooststellingwerf wer den op initiatief van den heer Verwer twee boterfabrieken gesticht. Wegens beleediging van een schild wacht is een veld-artillerist door den krijgs. raad te 's-Bosch tot een halfjaargevangenis straf veroordeeld. Dat niet altijd ten onrechte ondersteu ning wordt geweigerd aan bedelaars van professie, werd weder dezer dagen te Breda bewezen. Bij een winkelier op den Uaagdijk vervoegde zich een zoogenaamde koopman iu schrijfbehoeften. Wijl men niets noodig had, vroeg hij een aalmoes, en toen de win kelierster hem daarop eenige versche brood jes wilde ter hand stellen, weigerde hij die vloekende en de geefster verwenschende, daar hij per se geld in natura verlangde. Uit de gemeente Diessen bij Hilva- renbeek verneemt men, dat in den nacht van 27 op 28 dezer in de R. K. kerk al daar is ingebroken door één of meer perso nen, die zich door een der ramen den toe gang verschaften en toen beproefdeu de deur der sacristie te verbreken. Zij moeten echter onraad hebben bespeurd, daar zij zich alleen met medeneming van eenig geld uit de of ferblokken weder hebben verwijderd. Te Wouw overleed dezer dagen op ruim 96-jarigen leeftijd de oudste ingezetene, eene weduwe die 72 kinderen, kleinkinde ren, achter-kleinkinderen en achter-achter kleinkinderen naliet. Te Nuth (Limb.) is een zesjarig knaapje in eenen ketel met kokend water gevallen, met het treurig gevolg, dat het nog den- zelfden nacht onder de hevigste smarten overleed. msLtiiii. De Indépendance Beige bevat een be richt van den Congo, waaruit blijkt, dat in het begin van Augustus Stanley met zijne expeditie langs de rivier de Aroewhimi 150 mijlen stroomopwaarts had afgelegd. Volgens deu berichtgever lieten de gezondheid van Stanley en de geest zijuer manschappen niets te wenscheu over. G.ti tililLAlt 16. De Loudeusche correspondent van de Irish Times heeft uit goede brou vernomen, dat lord Salisbury, zoodra het parlement weder bijeenkomt, een wetsontwerp tot in voering van plaatselijk zelfbestuur voor Ier land zal indieueu. Het ontwerp zal vele en daaronder verrassende coucessien bevatten, zonder evenwel de grens te overschrijden, die door de liberale unionisten is getrokken. Een nieuwe en groote bijeenkomst is gisteren te Londen op Trafalgar-Square ge houden. Eene deputatie van werkeloozen is door deu minister van openbare werken ontvangen. Zij vroeg om werk en tegen het einde van het onderhoud was hare taal dreigend. De miuister beloofde antwoord tegeu aanst. Maandag. De St. James Gazette deelt mede, dat de regeering, ingeval zich verwikkelingen in Marokko mochten voordoen er op aan zal dringen dat de haveu en het district Tanger neutraal verklaard worden. Aan de Times wordt uit Durban ge meld dat de gouverneur van Natal, Havelock, Dini-Zoeloe en Uda-Boek voor zich heeft gedaagd om opheldering te geven over hun ne onderhandelingen met de Boeren. tKAltkKUli. De begrootingscommissie heeft met 9 tegen 5 stemmen tot opheffing van het budget voor eeredienst besloten. De heer Ribot heeft zijn rapport over het coDversieplan aan de commissie voorgelezen. Hij stelt voor, op het budget den krediet- post te brengen voor de kosten der onder handelingen op 2 millioen bepaald. De heer Richard heeft in eene bijeen komst van de Union des gauches het woord gevoerd. Hij verzocht den republikeinen veel tijd te besteden aan het afdoen van zaken en minder aan onvruchtbare redevoe ringen. De commissie, op voorstel van den heer Cuneo d'Ornans benoemd tot onderzoek der zaak-Catfarel en Wilson, zal heden den voorsteller hooren. Zij is eenparig gunstig voor het onderzoek gestemd. Men verzekert dat, indien het instellen van een onderzoek wordt goedgekeurd, zoo als geloofd wordt, de president der republiek zal aftreden en het ministerie de kabinets- quaestie zal stellen. De tegenwoordige toestand, welke van bijzonder ernstigen aard is, wordt door de afgevaardigden druk besproken. De heer Grévy had sedert gisteren het voornemen tot aftreding opgevat. Het was eerst na verschillende samenkomsten met den heer Rouvier, die beloofde het voorstel tot onderzoek in de zaak-Wilsou kracht dadig te zullen bestrijden en de kabiuets- quaestie te zullen stellen, dat hij van besluit veranderde. Het proces Limouzin-Caffarel komt 7, 8 en 9 November voor het hof van de Seine. Bij het proces zijn betrokken Calfarel, mme. Limouzin, mme. Ratazzi, Lorentz, mme. Boissy, mme. De Saint Sauveur en d'And- lau (deze laatste bij verstek). Demange zal Calfarel verdedigen. De keizer van Brazilië heeft met zijne gemalin en gevolg Parijs verlaten op reis naar Cannes, waar Z. M. eenigen tijd zal verblijven. Eenige pas in dienst getreden dragon ders kregen te Valenciennes rijles. Een dezer, een dikke en onhandige man, was wat achterlijk bij (ie oefeningen; tot straf liet de sergeant hem in een laken leggen en daarna in de hoogte smijten een straf vroeger in gebruik bij het leger, maar thans verboden. De arme kerel kwam met zulk een vaart naar beueden, dat het laken scheurde en hij gevaarlijk gewond werd. De vorige week brak een dragonder zijn been, een tweede zijn schouder, terwijl een derde stierf, allen ten gevolge van dezelfde straf. De minister van oorlog heeft een enquête gelast. Ingevolge het decreet lot overbrenging der Faculteiten te Douai naar Rijsel hebben de burgemeester en de adjunct-burgemeesters van eerstgenoemde stad bun ontslag genomen. Een laatste woord over de meeting van Tours geeft le Figaro. In zijn hötel teruggekeerd, noodigde de heer Wilson zijne collegas van het parlement en eenige vrienden tot deu avondmaaltijd uit. Hij toonde zich hoogst voldaan over den affoop van den avond en lachte zelfs. Ondervraagd over het votum omtrent zijn aftredendat hem getroffen badantwoordde hij dat hij nooit zijn ontslag zou nemen en overigens zeker was van de trouw zijner wer kelijke kiezers. La Petite Pranceeen orgaan van den heer Wilson, verklaart dat de herinnering aan de meeting te Tours blijvend zal zijn „als een gedenkteeken van monsterachtige onrecht vaardigheid". Het netelige geval, waarin de heer Wilson verkeertwordt door de geheele pers bespro ken. De meesten noemen den afgevaar digde van Indre et Loire „den beschuldige Wilson". Eenigen zeggen zelfs „den terecht gestelde". Indien hij al niet door die recht bank der openbare meeuing veroordeeld is kan men toch evenmin zeggen dat hij vrij gesproken is. Ernest Roche, van l'Intransigeant schijnt de formule gevonden te hebben, die den toe stand des heeren Wilson het beste samenvat. „Een van beiden indien de heer Wilson be lasterd is moet hij zijne lasteraars voor den rechter vervolgen, of hij moet een beroep op het algemeen stemrecht doen door zijn ont slag te nemen." Na hetgeen men weet zul len wij noch de eene noch de andere oplos sing zien, zegt le Figaro. Le Radical geeft den heer Wilson echter den raad ontslag te nemen „uit naam van het hoogste belang der republiek". „Op deze wijze", zegt het blad, „zou hij den vijanden van het tegenwoordig regeer- stelsel den mond sluiten, die reeds te lang roepen dat er onder de republiek zekere man nen zijn, die boven de wet staan. „De Monarchalen hebben de ware of be weerde knoeierijen van den heer Wilson ge noeg geëxploiteert. Hij moet den heer Grévy en de republiek niet in zijnen val medesle pen. Zijn plicht is zich terug te trekken blijft hijdan is het de plicht der meerder heid van de republikeiusche kamer hem uit haren gelederen te verwijderen". Le Frangais maakt, naar aanleiding van deze zaak, een pikante opmerking. „Op den dag zelf dat de heer Wilson in het Palais-Bourbon en in het circus te Toulon bet bekende dubbele succes behaalde, hebben de vijf academies, in openbare zit ting vereenigd, geluisterd naar eenen zeer belangrijken arbeid van den heer Desjardins over de geschiedenis van de fluit sedert de oudste tijden tot op onze dagen." Le Petit Journal blijft het betreuren dat de president der republiek niet oumiddellijk besloten heeft om, door zich van zijnen schoonzoon te scheiden, elke solidariteit met diens twijfelachtige handelingen van zich af te werpen. (D. v. Z.-E. en 's Gr.) Men verneemt uit Tanger, dat de En- gelsche minister-resident uit Mequinez be richt ontvangen heeft, dat de Sultan nog ernstig ongesteld is, ofschoon hij verleden Vrijdag genoodzaakt was zich in de moskee aan het publiek te vertuonen. nillTüdllLUU. De Reichsanzeiger deelt officieel mede, dat de keizer wegens een lichte verkoudheid heden er van afgezien heeft deel te nemen aan de jacht te Hubertusstock. Uit Elzas-Lotharingeu wordt gemeld dat daar de storm, welke na de Februari- verkiezingen tegen de eigen bevolking van dat rijksland van wege vele Duitsche ambte naren opstak, weder is gaan liggen. Keizer Wilhelm heeft de inlijving van Elzas-Lotha- riugen bij Pruisen tegengehouden, anders ware zij wel tot stand gekomen. Bij Osnabrück is een werkstaking onder de arbeiders van de Piesberger kolen mijn uitgebroken. Zij verlangen voornamelijk hooger loon. Militaire patrouilles handhaven de orde; tot dusver is 't rustig gebleven. DEKËHiKKISlt. De czaar heeft een kasteel gekocht bij Fredensborg, waar hij en zijn familie, telkens wanneer zij naar Denemarken gaan, hun intrek zullen nemen. BIILC1KU E. Men zegt, dat de prins van Coburg van zijn vermogen 1 millioen frs. heeft voor geschoten voor de voltooiing der spoorwegen in Bulgarije. Bij de verkiezing van een voorzitter der Sobranje bleef de door de oppositie voor gestelde eandidaat verre in de minderheid. TVKKME. Een hooggeplaatst persoon in Turkije heeft aan prins Ferdinand van Bulgarije een geschenk gezonden, zijndeeene mooie, jeugdige slavin, wier hoogste kunst bestaat in de bereiding van echt Tnrksche koffie. De prins heelt het geschenk aangenomen, ouder bepaling dat het meisje geen „slavin" mocht heeten of zijn. Zij is onder den naam van mej. Almare als „koffiekookster" in het hofpersoneel opgenomen, met toeken ning van een tractement, waarvoor zij niets anders te doen heeft dan voor den prins en voor niemand anders, koffie te zetten. A ME KIK A. Een Amerikaansche firma zal voor 3 millioen dollars oorlogsmaterieel aan China leveren. Te San Francisco is de stoom-wal- vischvaarder Orica uit de Noordpoolzee teruggekeerd met eene zeer aanzienlijke vangst. De gezagvoerder rapporteerde dat de vangst der walvischvaardersvloot sinds vele jaren zoo groot niet is geweest. Op 5 October waren reeds 256 walvisschen gedood, waarvan men 48000 pond balein en 28000 vaten traan verwachtte. Men spreekt er over, dat Churchill Lansdowne als gouverneur van Canada zal opvolgen. Haïti werd van 23 Sept. tot 16 Oct. bijna dagelijks door aardbevingen bezocht. Onder de bevolking heerscht een paniek. PER TELEGRAAF. WEENEN, 29 Oct. Keizer Frans Jozef, antwoordende op de toespraken van de voor zitters der delegaties, zeide, dat hij tot zijne voldoening er op kon wijzen, dat de be trekkingen tusBchen de Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie en de andere mogendhe den zonder verandering gunstig en bevredigend blijven. De staatkunde, welke de regeering steeds heeft gevolgd en die strekt tot hand having van den vrede en het recht, dat steunt op de vragen, ondervindt niet alleen waardeering, maar ook krachtigen steun. De Bulgaarsche quaestie is nog niet uit de wereld, maar de keizer blijft hopen, dat ook zij in het vervolg haar plaatselijk ka rakter zal behouden eu eindelijk zal worden opgelost op zoodanige wijze, dat de wensch der Bulgaren, in zoo ver deze billijk zijn, in overeenstemming kunnen gebracht wor den met de verdragen en de belangen van Europa. Daar Europa nog steeds wordt beheerscht door een geest van onzekerheid, is ook de Oostenrijksche regeering gedwongen niet bij anderen achter te blijven wat betreft de zorg voor de strijdkrachten der monarchie. Evenwel is toch de onderstelling gerecht vaardigd, dat de onverpoosde pogingen en de enge aaneensluiting van enkele mogend heden tot handhaving van den vrede, ook voortaan zullen beletten, dat deze wordt gestoord. ROME, 29 Oct. Generaal Saletta (de opperbevelhebber der Italiaansche troepen te Massowah) seint den minister van oorlog, dat de aanvoerder der Abessinische roovers zich aan de Italianen heeft onderworpen. PARIJS, 29 Oct. Volgens den Gaulois toont preeident Grévy zich zeer getroffen, daar hij meent, dat de republikeinsche partij er naar streeft het laatste gedeelte van zijn loopbaan onaangenaam te maken. De heeren Flouquet en Leroyer (voorzitters van de kamer en den senaat) deden hun best dezen indruk bij den president weg te nemen. Volgens de République Frangaise zal pre sident Grévy het onderzoek in de zaak- Wilson niet aannemen in den vorm, waarin dit is voorgesteld. De Soleil verneemt nog op het laatste oogenblik, dat president Grévy er van heeft afgezien zijn ontslag te nemen, indien het onderzoek wordt goedgekeurd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2