MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. AOVEBTEMTIEM: Donderdag 27 October 1887, 252. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. 3)ee Courant versciiijnt dageIijksbehalve op 'Lon- en Feest,daei ABOMEBIEMT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepcsiakerssteeg b. 201» Jaargang. Aan de geabonneerde!! op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 13 October. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 207 220 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Studs- Bericli ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van S. STERN, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een slachterij in het perceel aan de Haarlemmer- straal n°. 81. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n° 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 9 November a.s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden 26 October 1887. UTADSNIËUWS. Heden vierde de heer J. J. Groen, boekdrukker alhier, den dag waarop hij vddr 25 jaren zijn werkkring begon. Die dag mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. De gezellen van de drukkerijdankbaar voor wat hun patroon in dien tijd voor hou geweest was kwamen hem te 2 ure op Zomerzorg geluk wenschen. Het woord werd daarbij gevoerd door den gezel P. Diemei die de beste wenschen voor de toekomst van den patroon en zijn gezin uitsprak. Een kostbaar geschenk vergezelde den wenscb. Een sierlijke tafel met marmer blad steunde een 'jizonder fraai album uit de fabriek van den heer F. W. Rinck, te 'sGravenhage met eene door den heer Hoek kunstig uitgevoerde opdracht en bevattende al de portretten der gezellen in kabinet- formaat en een in memoriam voor de in die jaren overleden gezellen. Na de toespraak zongen de gezellen een lied, eene ontboezeming op de wijze van „De koning leev". Vanwege het kantoor werd een sierlijke inktkoker geschonken, terwijl we opmerkten twee uitmuntend uit gevoerde photographiën van de drukkerij en de zetterij van den jubilaris. Drie meisjes van de gezellen schonken den jubi laris eene sierlijke A van bloemen, verge zeld van het zingen vao een lied. Ontel baar waren de geluk wenschen die ook van anderen den feestvierende werden toege bracht. Hedenmiddag verzamelde zich jubi laris, famielje, gezellen met vrouwen of meisjes ten gets le van ruim honderd aan een diner. Van den tuin van Zomerzorg kon gelukkig door het scboone najaarsweer veèl gebruik worden gemaakt. Door de VereeDiging voor Christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minver mogenden zal op den Hervormingsdag, Maan dag 31 October, des avonds te acht uren in de zaal Noordeinde een dank- en bede stond worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren predikanten Brouwer, Drost en De Wolff. Gisteren werd aan de werf der Kon. Ned. Grofsmederij alhier de kiel gelegd voor een schroefstoomboot lang 30 meter voor de Leidsehe Stoombootmaatschappij„Volhar ding" te Leiden bestemd voor vervoer van passagiers, goederen en vee. Machine en ketel worden mede in boven genoemde fabriek vervaardigd. Bij de buitengewone uitvoering door de rederijkerskamer OefeniDg en Vriendschap te 'sGravenhage den 17en November in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te houden zal o. a. de kapel van het 4e regi ment infanterie alhier, onder leiding van den heer J. G. H. Mann hare medewerking ver- leenen. Bij het gister te 's Gravenhage gehou den onderwijzers-examen werden 15 dames geëxamineerd. Toegelaten werd o. a. mej. A. A. Prins, van Oegstgeest. Door den heer B. Blankenberg, hof- boekhandelaar alhier, is een wandkalender de wereld ingezonden die er gezellig uitziet. 12 vignetten, op de bekeide wijze de jaar getijden voorstellende, versieren het schild, maar behalve dit alles zijn wel het meest aantrekkelijk en eigenaardig een aan het schild gehechte thermometer en een baroscoop met juist verdeelde schaal en zeer bruikbaar. Men schrijft ons uit Brussel omtrent den Grooten Internationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid aldaar te hou den in 1888. In de nijverheidswereld ontstaat er eene groote beweging ten gunste van deD Grooten Internationalen Prijskamp onder de belangrijkste deelnemingen vin den wij Den raad van beheer van de Maatschappij der Nationale Buurtspoorwegen heeft be volen: 1°. Aan M. Lambert en Cie. een stoom tuig van 16 tonnen te vervaardigen om in 1888 te worden tentoongesteld. 2°. Aan de Maatschappij „La Métallur- gique" een stoomtuig van 24 toDnen, te vervaardigen voor dezelfde tentoonstelling. Zooals in Oostenrijk, Duitschland, Enge land en Ruslandbereiden in Frankrijk de groote nijverheden zich ook voor om luis terrijk vertegenwoordigd te zijn. De fabrie ken van spiegelglas en scheikundige voort brengselen van Saint GobaiuChauny en Cirey zullen deelnemen aan den Grooten Prijskamp van 1888. MUZIEK, LETTEREN! EN! KUNST. Het Ranovertche Tageblatt is vol lof over onze landgenoote, mej. Christina Schotel die te Hanover in het Oratorium „De Schepping" met succès als solo-zangeres optrad. Aan het Theatre de la Monnaie te Brussel wordt de opvoering voorbereid van „Jocelyu", opera in 4 bedrijven, van Ben jamin Godard, tekst van Capoul, den be kenden tenor, en Armand Silvestre, naar het beroemde gedicht van Lamartine. Go dard is iemand van 35 jaren; hij heeft tien jaren geleden den prijs behaald op den eersten muzikalen wedstrijd der stad Parijs, met eene cantate, „Tasso" genaamd. Zijne opera „Pedro de Zalamea" is in 1884 te Antwerpen opgevoerd; eene andere, „Les Guelfes", wacht sedert lang op eene eerste voorstelling te Parijs; met „Jocelyn" heeft Godard besloten zich dadelijk tot den Brus- selschen schouwburg te wenden. Ook is hij bekend als componist van eene „Gothische symphonie", eene „symphonie-legende" en andere orkestwerken. De bekende journalist Alexandre Hepp is als hoofdredacteur van Le Voltaire afge treden. Paul Heyse's „Die Weishet Salomos" is in het Stadttheater te Leipzig met groot succes opgevoerd. De artisten werden 11 maal teruggeroepen. Te Chicago is een standbeeld van Abraham Lincoln door diens kleinzoon ont huld. OFFICIEELE BERICHTEN!. Door Z. M. zijn benoemd lot directeur der registratie en domeinenvoor de pro vinciën Gelderland en Overijsel, standplaats Arnhem, A. K. Daneels van Wijkhuyse, thans inspecteur der regfst. en domeinen vaii de eerste kl. in de divisie van inspectie Amsterdam (1ste afd.); voor de provincie Limburg en dat gedeelte der provincie Noordbrabant waarover zich uitstrekt de kring van de kantoren der regist. en do meinen te Boxmeer, Eindhoven, Grave, Helmond, 's Hertogenbosch St. Oedenrode, Oirschot, Oss, Tilburg en Waalwijkstand plaats Maastricht, W. L. Stroom, thans in specteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de divisie van inspectie Arnhem. Door Z. M. is aan F. W. N. baron Mulert, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Ommen. De luit. ter zee 2de kl. G. A. De Cocq, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. stoomriviervaartuig Rhe- uus, wordt met den 16den November a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. H. F. M. La- tour. Het hoofdbestuur van den „Neder- landscheu Weerbaarheidsbond" heeft zich bij gemotiveerd adres gewend tot de eerste kamer der staten-geueraalmet verzoek dat FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 70). Zij had door een enkelen, behendigen zet haar wraak gekoeld en zich een vermogen verworven; thans stond haar een leven vol genoegens in Parijs te wachten. De melodie eener ItBÜaansche opera voor zich uit neu- rieënd, opende zij de deur, doch op hetzelfde oogeublik bestierf het lied op hare lippen. Als iD steen veranderdstond zij daar tegen over bare doodvijandin. Sprakeloos staarde mevrouw Von Waldau hare onverwachte gast aan. De plotselinge, vale bleekheid harer wangen kwam ondanks het blanketsel te voorschijn. Toen zij zoo onverwachts het meisje tegen over zich zag, dat zij zulk een hemeltergend onrecht had aangedaanmaakte een verlam mende schrik zich van haar meester. „Maar treed toch nader, mevrouw Von Waldau," zeide Manuela op scherpen toon. „Gij behoeft me wezenlijk zoo niet als de gepersonifieerde doodsangst aan te staren. Ik ben heden althans niet hier gekomen om n te dooden 1" Hare stem klonk volkomen kalm, maar een zeker iets in haren loon verbitterde hare tegenstandster. Zij sloot de deur achter zich en trad nader. „Dat is inderdaad eene onverwachte ver rassing lady Manuelazeide zijharerzijds niet minder kalm. „Aan welke omstandig heden heb ik de eer van uw bezoek te danken?" „Een even onwelkome als onverwachte verrassing, vindt ge ook niet, mevrouw Von Waldau I Aan welke omstandigheden gij mijn bezoek te danken hebt? Die vraag is zeer zeker gerechtvaardigd. Er mogen vrouwen of meisjes gevonden worden, die u gedood zouden hebbenook al had ge haar minder kwaad berokkenddan gij mij gedaan hebt. Maar ik behoor niet tot die ka rakters; ik ben vredelievend en vergenoeg er me mede om hier te komen en n alleen maar eenige vragen te doen. Ik zie, dat ik geen tijd te verliezen heb. Gij wilt Wilchester alzoo morgen in de vroegte verlaten „Ja!" De lippen van mevrouw Von Waldau waren vast op elkaar geslotenhare stem klonk hard en gedwongen. „Dat is te begrijpen. Het kan u immers niet aangenaam zijn om langer dan strikt noodzakelijk in Wilchester te moeten blijven. Gij zijt op dit oogenblik hier niet bijzon der bemiud!" „Lady Manuela," sneed mevrouw Von Waldau de spreekster bits het woord af, „mijn tijd is afgemeten. Gelieve dus tot het doel van uw komst over te gaan. Wat verlangt ge van mij?" Zij liet zich in een stoel achterover vallen en keek het jonge meisje met een hatelijken blik aan. Doch inwendig gevoelde zij zich geenszins zoo gerust, als zij zich den schijn trachtte te geven. Manuela's oogen richtten zich op hare tegenstandster, als wilden zij haar door boren. Zoo, in voorovergebogen houding, steunende op de tafel voor haar, bleef zij eenige minuten lang in een ernstig stil zwijgen staanvoor zijop elk woord een scherpen nadruk leggende, aanhief: „Ik heet niet lady Manuela, zooals ge mij ook nu nog noemt. Gij zijt de eenige, die mijn afkomst, het geheim mijner ge boorte kent. Wie is mijn vader, wie.... mijne moeder? Wilt ge mij dat zeggen?" „Neen, voor alle schatten ter wereld zou ik dat niet doen I" Manuela's armen zonken haar slap langs het lichaam neer, terwijl een smartelijke trek hare lippen omspeelde. „Zeg mij dan tenminste dit eene," begon zij opnieuw na een dof zwijgen. „Leeft mijn vader nog?" „Ja, hij leeftI" „Eu mijn moeder is dood.... werkelijk dood?" „Ja, uw moeder is dood, Manuela, en wanneer de dooden zien kunnenwat hier op deze aarde voorvalt, dan is dit oogenblik de hoogste trinmf voor mij 1" Mevrouw Von Waldau, wat heeft mijne moeder u dan toch gedaan, om zulk een onverzoenlijken haat in u op te wekken? Gij hebt haar gehaat, zoolang zij geleefd heeft, gij haat haar thans nog, nn zij dood ie, en gij brengt dezen haat ook nog na lange, lange jaren op mij over, op mij, de dochter dier vrouw. Wat heeft in staat kannen wezen, om zulk een haat op te wekken?" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1