BUITENLANDSCHE BERICHTEN ML* -JÊBZ MM SS «Z3 van behandeling der grondwetsherziening valt in zoodanigen tijd van het jaar, dat de af kondiging van de nieuwe grondwet zal kun nen plaats hebben op één van die Novem berdagen, welke in het jaar 1813 eene ze kere vermaardheid hebben verworven. yHet zal bijv. niet onmogelijk ziin daar voor te kiezen den 17 November, den dag waarop in evengenoemd jaar van Stirum's Oranje-kokarde weer voor het eerst na een tijd van verdrukking op eene betere toekomst deed hopen. Uit die oranjekleur op de borst van een der herstellers van onze onafhanke lijkheid, en spoedig daarna ook op die van zijne volgelingen, straalde het licht vaneen nieuwen dageraad; zij was het voorteeken van een herboren Nederland, op 30 November bevestigd door de terugkomst op onzen bo dem van den prins van Oranje, later koning WillemI. Het zou niet onwaardig zijn, een van die data te bestemmen voor de af kondiging van de nieuwe grondwet, die de grondslagen van ons in 1813 weer geves tigd zelfstandig volksbestaan moet versterken en verbeteren. Met 1 November a. s. wordt van Noordwijk aan Zee naar Rotterdam overge plaatst de commies bij 's rijks belastingen G. C. Gelderblom. De standplaats van den scheikundige bij de zeemacht wordt met 1 November overgebracht van Willemsoord naar Amster dam. Bij het wapen der cavalerie wordt eerstdaags eene groote promotie verwacht. v. Z.-H. en sGr Het weekblad Vooruitofficieel orgaan van de Yereeniging van handels-en kantoor bedienden, bevat een ontwerp-adres, te rich ten aan de tweede kamer, met verzoek den kantoorbedienden vrijstelling te verleenen van de patentbelasting. Het fonds tot ondersteuning der we duwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier, kon ook weder dit jaar wegens den gunsti- gen stand der kas, aan weezen 75 pCt. ver booging op hun onderstand uitkeeren. Tus8chen de Nederlandsche lucifer- fabrikanten is een contract gesloten, waarbij bepaald is, dat slechts drie fabrieken, te Eindhoven, Amersfoort en Apeldoorn, zullen in werking blijven. Op den 13den Febr. a. s. hoopt de heer Berensteyn, opper-rabbijn te 's Hage, zijn 50-jarig jubilé als zoodanig te vieren. Reeds nu worden voorbereidende maatregelen getroffen voor het feest, dat de Israëlieten schitterend willen vieren. Aan 's rijks geweerwinkel te Delft is door den werkman Stratemaker een repe teergeweer uitgedachtdat voor pakjeslading van vier patronen is ingericht. Dit geweer heeft het voordeel, dat men het ook als niet-repeteer kan stellen en op ons klein kaliber in toepassing brengen. Volgens be proeving te Delft moet het nog al bezwaren opleveren, die opgeheven kunnen worden. (D. v. Z.-H. enGr.) Men schrijft uit het Westland: De druiven van den kouden muur zijn sprekende getuigen van de guurheid der eerste herfst dagen. Nog altijd heeft in deze druiven de roode tint de overhand op de blauwe, en zeer waarschijnlijk zullen zij wel niet tot volle rijpheid komen. Vele tuinders hopen ze nog als 2e soort te zullen verkoopen. De raamdruiven hebben dezen zomer veel van de droogte geleden en zijn daarom ook niet, wat zij wezen moesten. Evenwel is de prijs 30 35 ets. het halve kilovrij goed. In alle tuinen is men druk bezig met het plukken van appelen en peren. De oogst der laatste is niet zoo overvloedig als die der eerste, maar de qualiteit van beide is goed. De zoogenaamde 2e vrucht, vooral allerlei kool, belooft nog niet veel. Zij heeft zeer veel van de droogte geleden en wordt door het koude weder nog steeds in haren groei belemmerd. (Delftsche Cl.) Den lOden November aanst. hoopt een oud-strijder van Waterloo zijn 95sten verjaardag te vieren. Het is de oud-diri- geerend officier van gezondheid 2e kl. der zeemacht J. C. Dumont, ridder der orde van de Eikenkroon en ridder 3e klasse van de Stanislas-orde van Rusland. De oude heer, die ook aan den tiendaagschen veld tocht in 1830 heeft deelgenomen, woont te Delft. Gisterenavond te ruim 5^ uur is er een uitslaande brand ontstaan in de bene denverdieping van pand n°. 97 aan de Boe zemstraat te Rotterdam, waar eene kruide nierszaak wordt gedreven. De brand is ontstaan doordien de vrouw des huizes met eene bran dende petroleumlamp uit haar woonvertrek den winkel wilde binnengaan, over eene vloermat struikelende, waardoor de lamp uit hare hand gleed, waarop zich de brandende petroleum spoedig door het lokaal verspreidde. In den beginne liet zich de brand vrij ern stig aanzien, doch hij werd spoedig door eeuige burgers en vervolgens door het wer ken van eene spuit gebluscht. Op een familie-partij'je te Oud-Beijer- land waren de gasten niet weinig verrast, toen als dessert krieken werden rondgediend die er uitzagen en smaakten alsof ze pas van den boom geplukt waren. De gastheer had ze in den zomer in flesschen gedaan en die, na ze luchtdicht gesloten te hebben, in den grond begraven. Naar aanleiding van een gesprek met den markies d'Audiffret Pasquier, zoon van den hertog, zegt Het Vaderlandzijn wij in staat het volgende mede te deelen om trent het verblijf van den graaf van Parijs te Dordrecht. liet beweren van de Berlijnsche Kreuz- zeilung dat behalve de graaf van Parijs ook de hertog van Chartres, de prins van Join- ville, de hertog van Nemours en circa 70 Orleanisten senatoren en afgevaardigden te Dordrecht zouden zijn aangekomen en dat de graaf zijn aanhangers zou hebben aanbe volen elk bondgenootschap met de groep- Clémenceau af te wijzen, is te eenenmale uit de lucht gegrepen. De graaf ontving alleen een kort bezoek te Amsterdam van zijn broeder, den hertog van Chartres; maar te Dordrecht is hij al léén met den markies d'Audiffret Pasquier, die zijn vader bij den prius vervangt, en met zijn particulieren secretaris, Camille Dupuy, aangekomen. Andere leden van de familie des graven worden daar ook niet verwacht. En evenzoo ontbreken de 70 se natoren en afgevaardigden. Tot hiertoe zijn slechts 7 vrienden van den graaf hem ko men bezoeken; er worden nog 12 anderen verwacht, die in den loop dezer week een bezoek hebben toegezegd. De aanhangers van de zaak van 't Huis Orleans hadden se dert de verbanning der prinsen geen gele genheid gehad met den chef hunner partij te spreken. Daarom heeft de graaf zich successievelijk voor eenigen tijd te St. Remy en te Vevey opgehouden, om de vrienden te ontmoeten; en zoo heeft hij, om de gun stige ligging van Dordrechtde partijgenoo- ten uit het noorden van Frankrijk daar ren dezvous gegeven. De markies verzekerde ons, dat er van het bepalen eener gedragslijn voor de aan staande parlementaire campagne geen sprake isen dat de tegenover de groep-Clemenceau aan te nemen houding geen onderwerp vau de gesprekken is geweest. Alleen is, naar aanleiding van vroeger gegeven instructiën, de stand van zaken besproken en hebben de vrienden den graaf ingelicht omtrent den indruk, dieD zijn manifest in hun omgeving heeft teweeggebracht. Van een bepaalde vergadering der y Orleanistische partij", om den te volgen weg voor de toekomst nader af te bakenen, is te Dordrecht geen sprake, en 't beste bewijs daarvoor is, dat het juist niet de hoofden der Orleanistische partij, maar meer de speciale vrienden van den graaf die hem daar ontmoeten. De jüordrechtsche Courant schrijft om trent het verblijf van den graaf van Parijs aldaar. Het trekt nog altijd nieuwe bezoe kers. Wie dit echter zijn, was ons, in weerwil van al onze pogingen om daarachter te komenonmogelijk te ontdekken en geen wonder; want, behalve voor hen, die het weten moeten, luidt het wachtwoordyvoor ieder ander strikt geheim". Slechts enkele namen kwamen ons ter oore als: markies d'Audiffret Pasquier, Camille Dupuy (beiden tot 's Graven gevolg behoorende), baron De Razinel, baron Ergnoul Rignout, de heer Le Trésort de la Rocqe, ancien conseiller de l'état, de heer Picqemal, en de heereu René Renard en René Hardel, beide laatsten uit Nancy. Is dit nu een eenvoudig vriend schappelijk samenzijn of steekt daar meer achter? Voor de gissing van het laatste is veel te zeggen, ja krijgt zelfs de bewering van de Berlijnsche Kreuzzeitung gewicht. Volgens dit blad toch zouden, behalve verschillende aanzienlijke Orleanistische se natoren en afgevaardigden, op 70 begroot, ook drie prinsen van den bloede, de hertog van Nemours, de prins de Joinville en de hertog van Chartres, te Dordrecht zijn. De door ons ingewonnen inlichtingen weerspre ken echter deze laatste bewering. In geen geval hebben zij althans hier overnacht. Verscheidene der bezoekers vertrekken reeds denzelfden dog, kort nadat zij gekomen zijn. Het blad voegt er bij dat de graaf van Parijs zijnen vrienden zou hebben aanbevo len, in geen geval mede te gaan met de radicale partij van den heer Clemenceau, die het ministerie Goblet in der tijd ten val bracht. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de graaf Zaterdag of Zondag over Vlissiugen naar Engeland vertrekken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te xVmsterdam op den Zeedijk eene hoogst ernstige vechtpart'j plaats ge had tusschen 3 zeelieden en een tiental bur gers. Kortjan kwam er bij te pas, zoodat niet minder dan vijf personen werden ver wond, waarvan één levensgevaarlijk. Deze vijf werden naar het gasthuis gebracht en de ernstig verwonde man werd er ter ver pleging opgenomen. Een Duitsche matroos, de vermoedelijke dader van de ernstige ver wonding, is door de politie gearresteerd. Uit Berkhout wordt aan de N. RCl. gemeldEindelijk profiteeren ook wij eens van de lage veeprijzenniet dat de slagers in «Ie naburige steden het vleesch belangrijk hebben afgeslagen(in de dorpen vindt men in deze streek weinig goede slachterijen) maar twee veekoopers in onze gemeente la ten thans geregeld vette koeien slachten, waarvan zij het. v!eesch voor 32 J a 42 5 ct. per 5 ons leveren, terwijl de slagers 40 h 60 ct. bedingen. Het aantal badplaatsen in ons vader land zal wellicht het volgend jaar met nog één worden vermeerderd. De aandacht is namelijk gevallen op het dorp Huizen, in Gooiland, nabij de Zuiderzee, hetwelk in vroeger jaren afgelegen mocht heeten, doch tegenwoordig door de Gooische stoomtram zeer gemakkelijk bereikbaar is. De stille landelijke omgeving en de frissche zeelucht kan zeer bevorderlijk zijn tot herstel van gezondheid of tot het herwinnen of verster ken van krachten. Ook zou men hier zeer eigenaardig kunnen navolgen wat m onder scheidene Engelsche badplaatsen geschiedt, namelijk het inrichten van kleine stoomboot jes voor het doen van tochtjes op de Zui derzee, zoowel voor genoegen als met de bedoeling van gezondheidsmiddel voor zenuw lijders. (N. v. d. D.) Zondag verschenen te Houtrijk en Polanen een zestigtal jongelieden, die zeer geregeld onder commando van eenen oude ren aanvoerder van Amsterdam kwamen gemarcheerd. Na op het dorp een aantal oude num mers van Recht voor Allen te hebben ver spreid en uitgereiktging men in militaire orde weder stadwaarts. De boterprijzen zijn in Overijsel zeer hoog. Gedurende het geheele jaar werd niet zulk een prijs bedongen, als sedert het be gin van October. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot afschaffing der meterhuur van gasmeters. Op de Friesche klei ondervindt men het nadeel van het natte weer, dat den aardappelrooiers dwong hun arbeid voor een tijd te staken. Door het hemelwater is de ziekte, die voor dien tijd slechts zelden voorkwamerg toegenomenvooral onder de Munstersche. Het stoffelijk overschot van blinde Bastjaan", in leven veerman van Woudri- chemLoevestein, is met de meeste eer door de militairen van het kleine garnizoen Woudrichem en der bezetting van Loeve stein, alsmede door voorname ingezetenen der plaats, ter aarde besteld. Te Alfen, nabij Breda, heeft het ge meentebestuur in overleg met het armbe stuur besloten, de bedeeling te verminderen en zoo noodig te staken voor die gezinnen, waarvan de kinderen niet behoorlijk de school bezoeken. Een gefailleerd persoon te Helmond is door de politie aldaar aangehouden, als hebbende eene partij goederen aan de fail liete massa onttrokken en die bij verschil lende personen in bewaring gegenonder voorwendsel, dat die betaling zoude zijn voor oude schulden. Deze handlangers zullen eveneens vervolgd worden. Dezer dagen overleed te Vucht een ongeveer 90 jarige grijsaard, wiens vrouw door bedelen in beider behoeften voorzag. Gedurende zijne ziekte werd voor hem door de Ludwina-vereeniging een ledikant verstrekt, waarin echter de oude man niet overgebracht wenschte te worden. De reden daarvoor bleek eerst na zijn dood, toen men in zijn bed eene som van ongeveer f300 verbor gen vond. De heer A. S. is Vrijdagnacht tus schen Gennep en Ottersum door twee ver momde personen van zijn geld, horloge en ketting beroofd. Tot nu toe is het der politie nog niet gelukt, de daders in banden te krijgen. BËIRIK. De Moniteur za) heden de volgende drie koninklijke besluiten bevatten: 1°. aan neming van het ontslag des heeten Thonia- sen als minister van bjnnenlandsche zaken;' 2°. benoeming van den heer Devolder, thans minister van justitie, tot minister van bin- nenlandsche zaken3°. benoeming van den beer Jules Lejeune, advocaat bij het hof van cassatie, tot minister van justitie. Prins Boude wijn is Zaterdagavond, in den Vlaamschen Schouwburg, het voorwerp eener ovatie geweest bij eene te zijner eere gegeven gala-voorstelling, die een zuiver Vlaamsch karakter droeg. Burgemeester en schepenen hebben, in officieel kostuum, den prins ontvangen. In den foyer werd Z. K. H. een welkomstgroet toegesproken door den beer Brfflé, president van de VVaalsche Ver- eeniging. Toen de prins in de koninklijke loge kwam, hief het (voor het publiek on zichtbare) orkest de Braban^omie aan, die door de toejuichingen van de overtalrijke menigte werd begroet. E:nikjbl,A:NI&. Een manifest van den sociaal-demo- cratischen bond behelst de bekende eischen tot leniging van den nood in de hoofdstad. Zij komen hierop neer: invoering van eenen wetielijken arbeidsdag van acht uren voor alle regeeringsbeambten, bebouwing van alle weiland en woeste gronden, nuttige open bare werken, vooral arbeiderswoningen en overigens noodbouw. In het manifest wordt er o. a. op gewezen dat, bij invoering van eenen arbeidsdag van 8 uren, 10000 per sonen meer bij de posterijen zouden kunnen worden aangesteld. Die dienst kan dat wel velenomdat de Britsche post een overschot afwerpt van 2.500.000 De politiecommandant Warren heeft een fakkeloptocht, welke, bij gelegenheid van eene vergadering Maandagavond te Mell- pond-bridge te houden, was georganiseerd, verboden. Naar the Daily News verneemt, zal lord Lyons, Britsch gezant te Parijs, eer lang dien post neerleggen en door graaf van Lytton vervangen worden. In den gezondheidstoestand van den heer Gladstone, die ten gevolge van ver moeidheid en een verkoudheid, door hem gevat, toen hij te Nottingham als spreker optrad, gedurende de laatste dagen zijn bed had moeten houden, is thans veel verbete ring gekomen. De heeschheid waaraan Gladstone leed was Zaterdag verdwenen. Bij de manoeuvres van het Britsche Middellandsche-zee eskader te Argostoli stie ten twee torpedobooten zoo hevig tegen elkaar, dat een der booten zonk en twee matrozen verdronken. FRANKRIJK. Het Journal ojfficiel behelst een besluit der regeering, waarbij de faculteiten der let teren en der rechtswetenschap aan de hooge- school te Douai overgebracht worden naar Rijssel. De mobilisatie van het 17e legerkorps in Frankrijk, waarvoor de kamers 7,400,000 frs. hadden toegestaan, heeft slechts 5,400,000 frs. gekost. Uit het dagboek van generaal Caffarel gecopiëerd door „Ulk": yin het ministerie van oorlog vind ik mij niet op mijne plaats; mijn eigenlijk terrein is het ministerie van koophandel." De beruchte mme Limousin staat heden te Parijs terecht, wegens misbruik van vertrouwen. De vervolging gaat uit van den juwelier Labbé. De keizer van Brazilië heeft een be zoek gebracht aan Pasteur, die voor Z. M. eenige proefnemingen verrichtte. In den nacht van 21 op 22 October zijn twee Fransche douaniers aan de Fransch- Italiaansche grens bij Saint Etienne-aux- Mont8 door Italianen aangevallen, die ech ter teruggedreven werden. Bijzonderheden ontbreken nog, doch men vermoedt, dat de aanvallers Piemonteesche smokkelaars waren, die eene kudde schapen in Frank rijk trachten in te voeren. De Japansche regeering heeft besloten een Franschman tot directeur van den torpedo- dienst te Onohama te benoemen. IPANJË. De koningin Christina heeft den heer Canovas op de meest welwillende wijze ont vangen en hem verklaard dat zij getuige wilde zijn van zijn huwelijk met Ioaquina de Osma, dochter van markies De Sotoma- yor, dat deze week gesloten zal worden. De koningin bood den heer Canovas den titel vau hertog en hertogin der eerste klasse aandie echter voor deze eerbewijzen be dankte om zijn mandaat als afgevaardigde en de leiding van de conservatieve partij niet te verliezen. Een officieel telegram, van Cuba te Madrid ontvangen, maakt melding van een groote overstrooming te Roque, een dorp in de provincie Meatanzas. Op den spoorweg staat 4 meters water. De inwoners hebben hun huizen verlaten. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor; maar groote schad& werd aangericht.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2