MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S>eze Co 11 raiit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOiiEüEiT: Vrijdag 21 October 1887. N°. 247. Bareel: KcSteepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN, EEU1L.LETON. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 Cent. t 1.25. f.tiO. aovertertier: Van 1—6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I benstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 201» Jaargang, DRANKWET. BUHGEJ1EESTKR en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat door FRANCISCA HENDRIKA ROOS, zonder be roep, wonende te 's Gravenhage, een verzoek schrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Haarlemmerstraat n°. 9. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, den 20 October 1887. ITAD8NIE1IW». Door ons werd heden ontvangen het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onder zoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden, voor 1888, met de beantwoording van burg. en weth. Morgen komen we op het verslag terug. De hand is gelegd op een persoon die aan de huizen rondging om inteekeuin- gen te verzamelen voor eeu werkje waarvan de levering geheel of gedeeltelijk achterwege blijft. In onze gemeente loopt het gerucht dat alhier weder een huisvrouw wordt ver mist. Nadere bepaling van het ongeval ver biedt de voorzichtigheid. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de Tambang-Salida-Maat- schappij werd tot directeur benoemd de heer G. Y. C. Fraser alhier met 128 stemmen de heer 8. Stibbe alhier bekwam 14 stemmen. UNITKR8ITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer P. J. M. Schaepman, geb. te Zwolle, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Iets over den rechtstoestand der dienstboden en werklieden in ons Burgerlijk Wetboek." In Juni of Juli a. s. zal te Groningen door de hoogleeraren der letterkundige fa culteit een openbaar vergelijkend examen in de letteren worden gehouden van jongelieden, die mochten verlangen in aanmerking te komen bij de begeving van twee halfjaar- lijksche beurzen, ieder van f 1700 jaarlijks, voor studiën in de recbteu, letteren, ge neeskunde of wijsbegeerte, gesticht door wijlen dr. L. A. Buma, te Makkum. De candidaten moeten zijn geboren in Friesland, uit ouders in die provincie gevestigd of overleden en ten minste 16 jaren oud zijn. MUZIEK, LETTEREN! ENT HEKST. Geboortedag (1790) van De Lamartine. Door toonkunst (afd. ütrechl) zal in December worden uitgevoerd David" van Richard Hol, onder leiding van den com ponist. Bij de „Maatschappij tot exploitatie van de drukkerij Bogaerts" te Tucht is verschenende 1ste aflevering van den twee den druk van de „Bijbelsche geschiedenis voor het Katholieke Nederlandsche volk, bewerkt door J. G. Heeres, vroeger rector in het Pinsgesticht te Amsterdam, thans pastoor te Blaricum. Wat het werk bizon- dere aantrekkelijkheid verleent is de invoe ging van platen op karton, ten getale van niet minder dan honderd, en geteekend d:or niemand minder dan Gustave Doré, de be roemde teekeuaar, die, juist in dit genre zijn evenknie nog niet gevonden heeft. Het doel van dien schrijver was, te trach ten werken van dien aard meer algemeen te verspreidendat die poging gelukt is bewijst het noodig worden van een tweeden druk. Een der eerste eischente stellen aan een werk dat de uitgever onder alle volksklassen zocht te verspreiden was, dat de schrijver er naar streefde altijd en overal duidelijk te zijn, ook waar hij anders soms lust mocht gevoeld hebben aan zijn stijl iets meer afwisseling te geven. En aan bovenbedoelden plicht voldeed schrijver met veel tact. Het werk zal verschijnen in 50 afleve ringen 15 cents per aflevering; elke afle vering bevat twee heerlijke platen van Doré en het geheele werk is binnen een jaar in handen der inteekenaren. Bovendien wordt aan de eerste 5000 inteekenaren gratis als premie een fraai vergulden sterupelbantl aan geboden. Eergisteren was het 25 jaar geleden, dat de kunstschilder Fridolin Becker de be trekking van leeraar aan de teeken-academie te 's Hage aanvaardde. De raad van be stuur der academie vereerde hem een ge schenk; ook de gezamenlijke leeraren boden hem een blijk hunner sympathie aan. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemdtot burge meester: van Haaksbergen, J. M. VinceDt, secretaris dier gemeente; van Groesbeek, R. M. Ottenhoff; van Hoogland, G. J. baron Tan Boetselaer, secretaris dier gemeente; van Wanneperveen, jhr. J. A. G. Ploos van Amstel, secretaris dier gemeente; van Nieu- wenhoorn, J. W. Hein, secretaris dier ge meente; van Oijen en Teeffelen, A. Sengers en van Nieuw Helvoet, J. W. Hein, secre taris dier gemeente. Door Z. M. is, te rekenen van 1 Oct. 1887, aan den commies der posterijen van de derde kl. A. J. Tan Wijk, op zijn ver zoek, ontslag verleend uit die betrekking. [Herplaatsing wegens misstelling.] Ingevolge machtiging des kouings, bij besluit van 18 dezer n°. 24, wordt Zr. Ms. fregat Evertsen met den lflden Nov. a. s. buiten dienst gesteld en de kapt.-luit. ter zee M. A. Medenbach eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Zij die verlangen benoemd te worden tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, om onderwijs te geven in weessel- leer en physiologicziektekundige ontleed kunde, algemeene ziektekunde en praktische microscopie, op een bezoldiging van f3000 ft f3500 'sjaars, gelieven véór 1 Dec. e. k., met overlegging van de desbetreffende stuk ken van bevoegdheid, schriftelijk en vracht vrij daarvan aan gemeld departement te doen blijken. De 1ste luitenant C. Hemmes, van het 6e regiment infanterie, is, op zijn ver zoek, eervol ontheven van zijne functie van bataljons-adjudant en overgeplaatst bij het 4e regiment van het wapen. Bij de proef omtrent de doelmatigste wijze, waarop de infanterist te velde een groot aantal patronen kan meevoeren, is het ondoelmatige van de bestaande patroon- tasch gebleken, daar er door de manschap pen zeer geklaagd wordt over drukking van de bandeliei der tasch op de borst en op den schouder. Bij de bataljons, die de marschproef met de nieuwe uitrustingstukken in volledige velduitrusting doenis ook een officier van gezondheid ingedeeld, die alle marschen moet medemaken, en over zijne bevinding uit een hygiënisch oogpunt verslag zal heb ben uit te brengen. Het offlcieren-kleedingfonds zal met 1 Januari worden opgeheven, als de contrac ten met den kleermaker zijn afgeloopen. H. M. de koningin heeft gisteren een bezoek afgelegd bij HDr. zuster, de gravin van Bentheim, te Bentheim. H. H. ver trok vergezeld van de hofdame baronesse Tan Ittersum en van den kamerheer baron Taets van Amerongente 9 u. 6 m. per koninklijken trein van Het Loo, en keerde te 7 terug. (D. r. Z. en 't Or.) De civiel-ingeuieur E. Haverkamp is naar Denver in Noord-Amerika vertrokken, om daar werkzaam te zijn bij de Maxwell- Land-Grand-maatschappij. Dr. J. N. Ramaer, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht op krankzinni gen, is te Haarlem ernstig ongesteld ge worden. Wegens het geringe gebruik dat op Zondag op de meeste kantoren van de tele graaf wordt gemaakt, zijn ten vorigen jare de Zondag-diensturen op vele kantoren in gekrompen. Zoo zijn de telegraafkantoren te Deventer, Dordrecht, Haarlem, 's Herto genbosch, Leiden, Middelburg, Nieuwediep, Nijmegen en Tenloo, die vroeger den ge- heelen Zondag open waren, thans van 4 tot 6 uren namiddags gesloten. Te Breda, Brou wershaven, Harlingen, Hoorn, Rozendaal, Schiedam en Tiaardiugen, waar vroeger mede volle Zondagdienst werd gehouden, zijn de kantoren thans alleen open van 8 tot 9 uren voor-, van 1 tot 3 en van 7 tot 8 uren namiddags, terwijl te Alkmaar, Alme- loo, Amersfoort, Apeldoorn, Bergen-op-Zoom, Delft, Edam, Eindhoven, Goes, Gouda, Hans- 0F DE WRAAK EENER EDELE TROUW. 66). „Hoe verdniveld jammer, dat het noodlot ons niet beiden schoon heeft laten worden, in plaats van verstandig. Het verstand moet immers altijd het onderspit delven voor de schoonheid, vooral bij vrouwen. Ge hebt me afgewezen, gelijk ik het verdiendeMa- Duela, en als belooning zou ik u thans een vermogen aanbieden 't welk u te geven of u te ontnemen geheel en al in mijne macht ligt." Hier zweeg hij. De demonische glimlach, die voortdurend om zijne lippen speelde, maakte zijn gelaat nog onaangenamer dan het anders reeds wa9, toen hij eindelijk dicht naar haar toetrad en met boosaardig schitterende oogen en sissende stem ver volgde „Manuela, ik kan meer voor u doen, dan u deze som geven, die het evenzeer in mijn macht staat u te onthouden Wat is deze in vergelijking van den rijkdom, waar over de meesteres van Rosegg tot voor weinige dagen gewoon was te beschikkeD? En waarom zoudt ge eigenlijk Rosegg ver laten? Waarom zoudt ge ook niet verder hierblijven en heerschen met mij?" Niet zijn woordenmaar wel de blik waarmede ze vergezeld gingendeed haar eindelijk huiveren en haar eene gewaar wording ondervinden, alsof een electrische slag haar getroffen had. „Kom tot een einde, mylord!" zeide zij vol hoogheid. „Zoo, moet ik dan werkelijk nog duide lijker spreken?" antwoordde hij met vreeselijk bijtenden spot en zijn hoofd zoo dicht bij het hare brengenddat zij zijn heeten adem op haar gelaat voelde, vervolgde hij„Welnu, dan zal ik het ook doen! Het zou onver antwoordelijk zijn, wanneer we elkaar ook maar in het geringste verkeerd begrepen. Eerst enkele maanden zijn er verloopen Binds ik ude erfgename van Roseggbad om mijne vrouw te worden. Ge sloegt niet alleen mijn hand af, maar verzuimdet zelfs geen oogenblik om mij op de beleedigendste wijze te smaden. Heden vergeld ik kwaad met goed. Laat ons elkander vergeven. Als heer en gebieder vaii Rosegg bied ik a heden een tehuis binnen deze muren aan een tehuis als meestereswel niet als mijne wettige echlgenoote, maar als.... mijne huishoudster." Het woord was gesproken. Zijn haat en zijn wraakzucht hadden hem eeu duivelschen moed verleend, dien hij in eene kalme ge moedstemming nooit zou bezeten hebben. Bij het laatste woord echter, dat over zijne lippen kwamtrad hij onwillekeurig terug. Hij was van nature een ellendige lafaard, terwijl hij den woesten, teuggelloozen hart stocht eener tijgerkat bezat. Bliksemsnel schoot hem wat te binnen. Zij waren alleen. Wat beschermde hem tegen haar razenden toorn Zijn eerste ge dachte was, om de vlucht te nemen en zij bemerkte eu doorzag dit voornemen. Met een enkelen sprong had zij de deur bereikt en hem den weg versperd. „Blijf!" riep zij met een krachtige stem, waarop hij als aan den grond geworteld staan bleef. „LafaardSchurk 1" Onbe schrijfelijk was de verachting, die hare woor den uitdrukten. „Ge hebt gezegd, wat ge te zeggen hadt, luister thans naar mij! Heden is het nw uur van zegevieren, maar het mijne zal niet uitblijven! Hier zweer ik u, bij het aandenken aan mijn dooden vader, dat ik mij wreken zal! Mijn leven lang zal ik u vervolgen, al ware het tot aan het einde der wereld, en dood, zal ik nog uit mijn graf opstaan om u te folteren. Dat woord, waarmede gij mij, de gelatene, nog meer trachtte te vernedereneerlooze schurkzal u duur te staan komen. Ik heb van nu af slechts éen levensdoel en dat is: mijne wraak! Het vermogen, dat u ten deel is gevallen, ik zal het u ont rukken. Dat zweer ik u 1 Neem u in acht en sidderI Mijn wraak is zeker! En thans gal" Zij wees naar de deur. Tol waardigheid, fier opgericht stond zij daar. Doch dit joeg hem geen angst aan. Zijn moed ontwaakte opnieuw. Toor het oogenblik had hij immers niets te vreezen. Met een cynischen lach langs haar heen gaande, trad hij naar de deur; toen hij de hand reeds op de kruk had, keerde hij nogmaals tot haar. „Waarlijk, Manuela," zeide hij spottend, „ge hebt uwe carrière misgeloopen, ge hadt tooneelspeelster moeten worden." '(Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1