1 BUITENLANDSCHE BERICHTEN Voor de bloemkool, het hoofdproduct der te Rhijnsburg verbouwde vruchleu, wordt in deze dagen van buitengewone hagel-, regenbuien en nachtvorsten bet ergste ge vreesd; in de laatste weken groeide die vrucht enkel in het blad, zoodat inen wel een zwaar gewas kreeg, doch de kool klein bleef; en daar er nog voor p. m. f 50,000 kan geoogst worden, bij herhaling der nacht vorst de schade aanzienlijk zal kunnen wor den. De prijzen tot heden voor de groene kool besteed, liepen van 6 tot 10 gulden per honderd stukszoodat er veel aan de markt verkocht is, reden waarom er zeker drie Èt vierduizend okshoofden bloemkool min der zullen worden ingelegd dan in vorige jaren. De prijs per okshoofd varieert heden van f 15 tot f 17. Mocht alles binnenkomen, dan maken de koolbouwers een zeer goed jaar. Roode, witte en savooie kool worden ook tot hooge prijzen gekocht, nl. van f 5 tot f 7 per honderd stuks. De late aard appeloogst was mede voordeelig. Uien gaven een gering beschotdoch de prijzen maak ten de teelt goed. Het koren, vooral het wintergoed, is bui tengewoon geladen. Alleen de weiboer maakt hier een zeer ongunstig jaar; er is weinig gras en luttel hooi gewonnen, en wegens de vele regens zal men zeker eenen vroegen staltijd hebben. NR. Ct.) Het verzoek van de afdeeling 's Gra- venhage van den Sociaal-Democratischen bond en van eenige vakvereenigingcndat van wege het gemeentebestuur maatregelen wor den genomen tot werkverschaffing, is bij den gemeenteraad ingebracht. Daargelaten de vraag of .de zich adres- seerende vereenigingen de wettelijke bevoegd heid bezitten om zich als zoodanig tot de gemeentelijke autoriteit te wenden, stelden burg. en weth. voor het adres ter zijde te leggen, aangezien het niet van zegel is voorzien. Uit het verslag van de rijkstelegrafen over 1886 blijkt, dat de Badhuisbrand aan leiding gaf tot de aanbieding te 's Graven- bage van 65 telegrammen voor dagbladen bestemd, welke telegrammen 4780 woorden inhielden. Uit Naaldwijk schrijft mendat het daar Zaterdagnacht, voor dezen tijd van het jaar, zoo sterk heeft gevroren als wel licht niemand heugt, waardoor o. a. de druiven veel schade hebben geledende oogst der druiven aan den kouden muur is hopeloos; hoogstwaarschijnlijk zal daarvan niet veel terecht komen. Te Rotterdam is gisterenmorgen een veedrijver zoodanig door een rund getrapt, dat hij eene bloedende wond boven het linkeroog had en zijn rechteroog geheel van elkander was gespleten. De man is per draagbaar naar het ziekenhuis gebracht. Te Leerdam is men bij het graven op de Protestantsche begraafplaats op eene ver gane kist gestuit, waarin zich nog een gaaf lijk bevond, ofschoon vermoedelijk reeds vóór ongeveer 15 jaren aldaar begraven. Door geneeskundigen is het onderzocht, maar zonder dat men met zekerheid alsnog de oorzaak van dit verschijnsel heeft gecon stateerd. Het lijk is zelfs nog kenbaar en heeft eene wasachtige kleur. In eene nieuwe kist gesloten is het weêr ter aarde besteld. Naar wij vernemen zal mr. T. M. C. Asser, buitengewoon hoogleeraar aan dc universiteit te Amsterdam en raad-adviseur bij het departement van buitenlandsche za ken, aanstaanden Donderdag zijn 25-jarig professoraat herdenken. (1). v. Z. en 't Gr.) Te Amsterdam liep het gerucht dat de politie gisteren een valschen munter zou ge arresteerd hebben. Waarheid bevatte dit ge rucht nietdoch het volgende voorval heeft het vermoeden doen geboren worden Gisterenavond kocht een heer van een der tramkaartjesverkoopers op den Dam twee kaartjes. Hij gaf een gulden in betaling en na geld terug ontvangen te hebben, stapte hij op eene tram. Nauwelijks staat hij er of de kaartjesverkooper kwam hem achterop en eischte kaartjes en geld terug, daar de heer hem een valschen gulden zou gegeven hebben. Deze wilde daar niets van weten, maar de man hield aan en de politie kwam er bij te pas. Een politieagent achtte het noodzakelijk den heer in een rijtuig naar het bureau in de Oude Brugsteeg te brengen, en daar werd de gulden onderzocht. Het munt stuk bleek al spoedig niet valsch, maar al leen spiksplinternieuw te zijnl Dat had bij den kaartjesverkooper het denkbeeld van valschheid doen ontstaan en den beer, die dadelijk daarop kon vertrekken, heel wat tijdverlies berokkend. {Bil.) Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Cl.: Nog dit jaar, en wel tegen Sint Nicolaas, zal het nieuwe circus-Carré voor het publiek worden opengesteld. Dit jaar nog, ondanks den tegenspoed door de on geveer twee maanden te late oplevering der ijzeren bekapping bij den bouw ondervon den, en tegen alle verwachting in, dat het daardoor geleden oponthoud zou kunnen wor den ingehaald. Dank echter de groote voort varendheid van den aannemer van het ge bouw, den heer Van Buuren alhier, en aanzienlijke geldelijke opofferingen van de zijde des heeren Carré, zal de termijn van oplevering, die volgens het contract vau aanbesteding en na het geleden oponthoud eerst in Februari zou verloopen zijn, kun nen worden vervroegd op 3 December. De ijzeren bekapping, die in ronde sommen 1' 25,000 kost en geleverd werd door de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, is thans geheel gereed. Aan het inwendige van het gebouw valt echter nog verbazend veel te verrichten, zoodat indien de poorten van het circus en daaraan mag niet getwijfeld worden op genoem den datum voor het publiek geopend zullen zijn, men vol bewondering zal wezen voor de geestkracht waarmede de totstandkoming van het trotsche gibouw in eenen zoo kor ten tijd is volbracht. Half Mei van dit jaar toch werd met den bouw een aanvang ge maakt. Eergisterenavond werd in de Gerard- Doustraat te Amsterdam door twee personen hevig gevochten. Een politie-agent, die de kemphanen wilde scheidenwerd gegrepen en door de modder naar de Ruysdaelkade gesleept, waar men dreigde hem te water te zullen werpen. Niet minder dan acht politie agenten waren noodig om de woedende ke rels te arresteeren en naar den politiepost in de Ferdinand Bolstraat over te brengen. Dezen zomer las men herhaaldelijk van 't vangen of zien van otters in (ie zijkana len van het Noordzeekanaal, die aan de visscherij veel schade toebrachten. Intusschen is bij onderzoek gebleken, zegt de Anut. Ct., dat er in genoemde kanalen zich weinig of geen otters hebben opgehou den, dat de berichten hieromtrent dus verzinsels waren, door de visschers medege deeld, opdat bij de volgende verpachting weinig liefhebbers voor dat ongunstige en schadelijke vischwater zouden zijn en zij dus voor weinig geld opnieuw pachters zouden worden. Het middel was practischmaar minder aanbevelenswaardig. Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar, commandant de kapt. luit.-ter-zee W. M. E. Bervoets, is gisteren van de uitoefening van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, te Nieuwediep binnengekomen, met verlies van een gedeelte van het voortuig, inge slagen boeg en meer andere scbade, hebbende van 11 tot 15 dezer zwaar storm weêr door gestaan. Door het overslaan van den kluiver waren ter hoogte van Doggersbank twee man der equipage (matrozen) over boord geslagen en verdronkenzonder dat men pogingen te hunner hulp kon aanwenden. Te Nieuwediep is Zaterdagavond bin nengekomen het Fransche schip Souvenir, met 225 kisten dynamiet en lont, van Hon- fleur naar St.-Petersburg. Het was door den storm overvallenbad belangrijke schade ge kregen en was daardoor genoodzaakt gewor den binnen te loopen. De gevaarlijke lading is Zondag, ouder toezicht van de havenpo litie, in marine-sloepen gelost en in de ar tilleriemagazijnen geborgen. Het schip moet worden hersteldalvorens de reis te kunnen voortzetten. Nv. d. D.) Men schrijft aan het I). v. Z.-E. en 't Gr. van TerschellingIn het Dagblad van 14 October lees ik dat houtwol, tot vulling van de bedzakken voor het legergeene gunstige resultaten heeft opgeleverd en dat die zak ken voortaan weer met stroo zullen worden gevuld. Waarom neemt men daarvoor niet liever goed gezuiverd en fijn gesneden zee gras, dat tegenwoordig goedkoop te krijgen is? Het rijk, dat de wiervelden verpacht, zou immers bij grootere en geregelde afle vering door verhoogde pachtgelden een groot gedeelte der te maken kosten terugkrijgen en onze soldaten kregen uitstekende, ge zonde kussens. Bij deze gelegenheid wil ik er tevens op wijzen dat de houtwol een zeer gezocht logies aanbiedt aan wandgedierte, zoodat men er voor kussens en bedzakken althans zeel voorzichtig mede moet zijn. Te Assen is een terrein aangewezen voor het bouwen van twee kazernes, wonin gen voor gehuwde militairen, magazijnen voor nachtleger, wapen en kleeding, zoomede voor een hospitaal, ten dienste van twee bataljons infanterie, die te Assen in garni zoen zullen komen. Door de politie te Leeuwarden is de band gelegd op een paar zeer gevaarlijke be driegers, die Vrijdag jl. de veemarkt had den bezocht. Een hunner kocht daar vee, dat op een aangewezen stal moest worden gebracht en eerst een paar uren later zou worden betaald. Inmiddels eischte de mede plichtige dat vee in den stal op, voorge vende het van den eersten kooper te hebben gekocht. Ofschoon drie koeien waren ge kocht geworden, mocht het hun slechts ge lukken er een te gelde te maken. Een der bedriegers is met de opbrengst der koe aangehouden; de andere wordt op gespoord. In een der dorpen van eene Friesche gemeente was het onderwijs in de nuttige handwerken opgedragen aan eene juffrouw, die echter sedert langen tijd niet meer in die gemeente vertoefde. Zij had echter bij haar vertrek een andere juffrouw aangesteld, zonder voorkennis van burg. en weth. of van het hoofd der school, doch deze laatste schijnt met de willekeurige verandering van personeel genoegzaam ingenomen geweest te zijn, zoodat hij geen aanleiding vond om daarvan aan burg. en weth. keunis te geven. Het geval kwam eerst uit, toen de gemeente- ont anger weigerde aan een vreemde het mandaat uit te betalen. Te Woudrichem is de veerman Bas- tiaan Pippeling, algemeen bekend onderden naam van blinde Bastiaan", in den ouder dom van 57 jaren overleden. In zijne prilste jeugd verloor deze man beide oogentoch wist hij zich als schipper te bekwamenen met die begaafdheid heeft hij zonder hulp en zonder ooit ongelukken of averijen bekomen te hebben, het veer over de Maas aldaar ruim 40 jaren bediend. Het minste gedruisch toch van een nade rend schip wist hij met een als boveuatuur- lijk instinct waar te nemen, roeide dan krachtiger, streek de riemen of wendde, naarmate het noodig was. Elke maand verandert het garnizoen te Loevenstein; toch herkende blinde Bas tiaan" aan hunne stem de militairen, al kwamen zij na jaren terug om overgezet te worden. Uit de gemeenteraadszitting van Breda van 15 dezer: De voorzitter: „Voorts is ingekomen een adres van A. J. Van Zutphen, waarin hij vergunning vraagt voor den verkoop van sterken drank in het klein." In deze missive deelt adressant mede, dat hij woont in het centrale punt van een nieuw stadsgedeelte (de Dieststraat), waarin circa 1500 zielen wonen, waarvan, 400 meter in omtrek, niemand vergunning tot den verkoop van sterken urank heeft. In het belang van het menschdom en van hemzelf (Hilariteit) en met het oog op zijn geringe werkzaam heden en de gedrukte tijdsomstandigheden zou het hem aangenaam zijn, wanneer de raad goedgunstig op zijn verzoek beschikte, want gedep. staten geven geen vergunning dan op advies van den gemeenteraad. Hij belooft stipt de bepalingen der drankwet te zullen naleven. De voorzitter„Zooals de raad weet, kun nen burg. en weth. in sommige gevallen vergunning tot den verkoop van sterken drank verleenen. Ik stel daarom voor het adreB aan hen te verzenden, daar het niet bij den raad thuis behoort." Aldus wordt besloten. De heer Adalberth De Bourbon, kapi tein der infanterie, is gisternacht op Bergen- op-Zoom overleden. De heer Adalberth De Bourbon was een jongere zoon van den on der den naam van Naundorff bekenden per soon, die zich hetzij dan terecht of ten onrechte uitgaf voor den uit den Temple ontvluchten zoon van Lodewijk XVI en jarenlang te Breda heeft gewoond. Zijn oudere broeder Charles deed in het jaar 1883 ten zijnen behoeve afstand van al zijne rechten. Adalberth De Bourbon was gehuwd met eene freule Duquesne en laat drie kin deren na, waarvan de twee oudsten, Louis en Henri, cadet zijn aan de Kon. Mil. Aca demie te Breda. Omtrent een werkstaking op de fabriek van de firma v. d. Bergh-Krabbendam te Tilburg, kunnen wij mededeelendat het gevaar geweken is. De firma kondigde eer gisteren haren talrijken werklieden aandat zij wegens scherpe concurrentie en daaruit ontstane slapte van zaken genoodzaakt was de loonen met een halve cent per streng te verminderen, hetgeen ODgeveer gelijkstaat met eene loonsvermindering van f 2 per week. Natuurlijk droeg deze maatregel de goedkeuring niet weg van het personeel; doch na protest zag het in, dat het noode- loos was daartegen met geweld op te komen, zoodat het zich lijdzaam in zijn lot schikte. Bovengenoemde firma behoort tot de humaan ste en soliedste onzer fabrikanten. (Haarl. Ct.) Te Bocholt wilde gistermiddag een ladingmeester voor den trein die in aantocht was, den weg oversteken. Hij struikelde en geraakte onder den trein, met het on gelukkig gevolg dat hem beide beenen werden afgereden. BGLGIE. Zondag kwamen presidenten en secreta rissen van twee stembureaux te Antwerpen met elkander in botsing. Op den hoek van eene straat namelijk stootten de rijtuigen tegen elkander, die de leden der stembureaux met de bussen naar het hoofdbureau over brachten. Een der voertuigen werd geheel ontredderd; de stembus viel op de straat. Gelukkig bleef zij geslotenals de stem briefjes in den modder zich verspreid hadden, zou wellicht de geheele verkiezing uietig zijn geweest. EHCULAN O. Gisteren werd door liberalen te Not tingham eene bijeenkomst gehouden, welke door Gladstone, flarcourt, Morley en andere hoofden der partij werd bijgewoond. Aan Gladstone, die van Manchester was gekomen, werden op de voornaamste stations waar de trein ophield ovatiën gebracht, en te Not tingham werd hij door eene groote menigte met veel geestdrift ontvangen. Des namid dags hield hij in bedoelde bijeenkomst eene redevoering. Zijne rede duurde I J uur. Hij verklaarde zich tegen de dwangwet in Ierland, omdat zij niet gericht was tegen de misdaden, maar tegen het recht van vereeniging en vergadering en tegen de vrijheid der pers. Hij laakte ten sterkste de houding der regeering, waarvoor hij slechts ééne uit drukking wist te vinden, namelijk die van brutaal (impertinent). Handelingen, als laatstelijk in Ierland zijn voorgekomen, zouden geen enkel oogenblik in Engeland geduld worden. Indien de regeering in haar dwaze en onbesuisde houding volhardt, zal de moeilijkheid om het land te regeeren bijna onoverkomelijk worden. Eene ingrij pende verandering in het stelsel van bestuur is noodig, en dat kan slechts geschieden door een vrijgemaakt volk. Aangaande de gisteren te Londen gehouden meeting kan nog het volgende medegedeeld worden Na van Trafalgar-Square verjaagd te zijn, begaf de menigte (ongeveer 2000 personen) zich naar Hydepark, waar eenige redevoe ringen van socialistische strekking gehouden werden. De sprekers verklaarden dat zij later, wanneer de politie moede werd bet volk te vervolgen, naar Trafalgar-Square zouden terugkeeren. Na de redevoeringen in Hydepark ging de menigte in optocht met roode en zwarte vaandels over het park westwaarts, doch vond, toen zij voor Victoria-gate aankwam, het hek door de politie gesloten. Eenige oogenblikken later werd het echter door de politie weder geopend, om eene charge te maken op het gepeupel en het uiteen te drijven. Een heftige botsing was daarvan het gevolg. Verschillende lieden uit de menigte rukten de ijzeren staven uit het hek en sloegen de stoelen stuk om zich wapenen te verschaffen, waarmede zij de politie aanvielenverscheidene agenten wer den daarbij ernstig gewond. Nadat de politie versterking had bekomen, werden vele der belhamels in hechtenis genomen en gelukte het eindelijk het park door de menigte te doen ontruimen. Gisteren kwam te Londen weer eene talrijke menigte op het Trafalgarplein bijeen, maar een sterke politiemacht te paard en te voet verhinderde het houden eener bijeen komst. Niettemin groeide de menigte steeds aan, zoodat de politie groote moeite had den doorgang vrij te houden. Meermalen kwamen afzonderlijke gevech ten voor tusschen de politieagenten en enkele personen, die het woord tot de menigte wilden voeren. Twee personen werden in hechtenis genomen. De houding der menigte was dreigend. Het gerucht is in omloop, dat men nn zal beproeven een bijeenkomst in Hydepark te houden. Achttien personen verschenen gisteren te Londen voor den rechter, onder beschul diging van wangedrag en gewelddadigheid tegen de politie, zoowel eergisteren als gis teren op Trafalgar Square en in den omtrek. Voor enkelen werd de behandeling aange houden, ten einde een nader onderzoek in te stellen; anderen werden tot gevangenis straf van één tot zes maanden veroordeeld. Naar men nu verzekert, is de regee ring voornemens nog in den loop der week door geheel Ierland energieke maatregelen te nemen tot onderdrukking van de national league. De nationalisten te Dublin hebben zich op hun beurt gewapend. Zij zullen voortaan hunne vergaderingen op het stad huis houden, oordeelende dat de politie geen recht heeft daar te komen. Sir Joseph West Ridgeway, de nieuwe onder-staatssecretaris voor Ierland, kwam

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2