MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. »e»e Courant verschil ia t dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTENTIES: Bureel: &clieepmakersstee<ï ft. Uitgevers: Gebroeders Muré. B1N3ËÜLANDS011K BERICHTEÏS ABQülKEftENT: Prijs per .lauuner 10 Cent. Donderdag 20 October 1887. N". 246 201e Jaargang. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingenk contantzonder rabat, per regel 0.10. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vail LEIDEN; Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 17en September 1887 A No. 794 (3e afd.) Provin- ciaalblad no. 56, herinneren bij deze den in gezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29en Maart 1833 Staatsblad no. 4). zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9en April 1869 Staatsblad no. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tot het inleveren van suppletoire aangiften wegens het in ge bruik nemen van perceelen of perceelsgedeel ten of aanschaffing van belastingvoorwerpen naar de 5e en 6e grondslagen, terwijl zij te vens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4), voor zoover die zijn gewij zigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 Staatsblad no. 59), en van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4), waar aan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leid- sche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTEliBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 19 October 1887. Plaatselijke Directe Belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene ken nis dat bij hen op heden van een onbekende is ontvangen een bedrag van twee honderd acht gulden en leslij cents (20S.60) wegens te weinig betaalde plaatselijke directe belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidefi, 19 October 1887. «XAHKNIEUWi. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht dr. J. M. Korver, gedet. te Leiden, wordt met 1 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. v. gez. Isle kl. bij de zeemacht dr. C. J. De Bruyn Kops. Litlerarisch Mathematisch examen al hier. Zes candidatenniet opgekomen één afgewezen drie. Toegelaten de heeren: H. W. Blote van Leiden en A. M. A. J. Ten Veldhuys van Amsterdam. Die examens zijn hiermede afgeloopen. Voor het letterkundig genootschap „Oefening kweekt Kennis'' te 's GraveDhage zal den 31 en October a. s. optreden prof. dr. Jan Ten Brink, eerelid dier vereeniging, alhier. Men schrijft van hier aan de N. R. Ct. Het was Maandag 11. een blijde dag voor de candidaten in de geneeskunde. De klinische oefeningenmet medio Mei gestaakt, werden hervat. De bijna haltjaarlijksche rust, waarin de toekomstige arts niets of zeer weinig gezieu heeft van ongelukkige zieken, voor wier ge nezing, tot bet verleenen van hulp aan wie hij later verantwoordelijk is, is gelukkig ten einde Moge de regeering trachtendoor afdoende maatregelen eene verandering te brengen in dien ongeoorloofden toestand. Zij zal daardoor niet alleen der studee- reude jongelingschap, maar ook aan ieder weidenkenden staatsburger een grooten dienst bewijzen. Gaarne voldoen we aan bet verzoek om nog te vermelden dat aanmelding tot deelneming aan de nationale tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid, te houden te 's Gravenbage, vóór 1 November a. s. moet geschieden. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Gounod (componeert eene cantate voor het jubilé van den Paus. De uitvoering van Schumamis „Faust" door de toonkunst-afdeeling te Den Haag is bepaald op 23 Nov. mej. Fillunger en de heeren Paul Haase, Messchaert en Rogmans zullen de voornaamste partijen vervullen. Onze voormalige landgenoote, Fidès De Vries, zal misschien de rol van Mar guerite vervullen bij de 500ste opvoering van Faust" te Parijs. Het adres van den directeur der Frau- sehe Opéra te 's Gravenhage, met verzoek aan den gemeenteraad om hem weder voor de exploitatie dier Opéra een subsidie in geld te verleenen, zal in behandeling wor den genomen bij den betrekkelijken post der ontwerp-begrooting voor 1888. De beroemde natuurkundige Kirchhoff is te Berlijn in den ouderdom van 63 jaren overleden. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is tot lid tevens voorzitter der commissie belast met het afnemen der consulaire examens, herbenoemd de heer mi. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de eerste kamer der staten-generaal, te 's Gra venhage. Door Z. M. is bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, gerekend van 12 Sept. 1887, opnieuw voor een tijdvak van vijf jaren benoemd in zijne tegenwoor dige betrekking bij de landmacht, de re serve-off. v. gez. 2de kl. dr. C. Winkler, arts te Utrecht. Door Z. M. is aan H. J. H. Libon- rel, met ingang van 1 Nov. 1887, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais burge meester van Duiven. Door Z. M. is, te rekenen van 1 Oct. 1887, aan den commies der posterijen van de derde kl. A. J. Van Wijk, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit die betrek king. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Meyboom wordt met 1 Nov. a. s. ge plaatst aan boord Zr. Ms. instructiescbip Nautilus. Volgens bij de regeering ingekomen bericht, zal de internationale tentoonstelling te Barcelona, die, blijkens mededeeling in de Neder!andsche Staatscourant van 7 De cember 1886, N°. 288van September 1887 tot April 1888 zou gehouden worden, eerst in April van het volgend jaar worden ge opend. (St.- C.) Het wet8-ontwerp tot uitbreiding en aanvulling der wet op den kinderarbeid is, naar wij vernemen, gereed, en wordt aan den raad van state toegezonden. (Vad.) Wanneer de eerste kamer, die den Sisten October weder bijeenkomt, zich in tweede lezing met de Grondwetsvoorstellen mocht vereenigen, zullen waarschijnlijk in de eerste helft van November de Staatsbladen worden uitgegeven, waarin de definitieve wetten zullen staan. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft verleden Vrijdag in de tweede kamer het voornemen te ken nen gevende om thans op dezelfde wijze als in 1848 te behandelen herinnerd dat toen de plechtige afkondiging heeft plaats gehad 20 dagen na de uitgifte van de Staatsbladen zoodat met die plechtige afkondiging de gewijzigde Grondwet dadelijk in werking trad. Nu bepaalt voorts art. IX van de additioneele bepalingen der nieuwe Grondwet dat de verkiezingen voor de nieuwe kamers der staten-generaal plaats hebben binnen 4 maanden na de afkondiging. Dat zal ons, zeide de minister, van zelf allicht tot het voorjaar brengen. De bij artikel VIII van de additioneele artikelen bedoelde herziening van de kiezers lijsten en van de lijsten der hoogstaange slagenen voor de eerste kamer zal inmiddels moeten zijn afgeloopen uiterlijk op den 77sten dag na de afkondiging van de Grondwet voor de kiezerslijsten, en uiterlijk op den 105den dag na die afkondiging voor de lijsten der hoogstaangeslagenen. (B. v. Z.-E. en 's Gr.) De kiesvereeniging Eensgezindheid te Alkmaar heeft met 10 stemmen dr. J. M. Smit candidaat gesteld voor de tweede kamer. Op mr. J. A. Levy waren 8 stemmen uit gebracht. Dezer dagen is te Parijs overleden de heer Fitz Verploegh, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur in Ned. Indië en ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Hij we-d te Parijs ter aarde besteld. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft tot gemeenteopzichter, tevens belast met het toezicht op het bouwenbenoemd den heer M. Splinter, en besloten lot aanschaf fing van eene vijfde brandspuit; eene com missie werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar de werking van Merrywea- thers kleine stoombrandspuitenwanneer deze aan de vereischten (weinig onderhond en gemakkelijke bediening) voldoen, zal tot aanschaffing worden overgegaan. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 65.) z/Ja, gij kunt tot haar gaan," antwoordde de oude, eerwaardige man, zonder te letten op den spot van den ander, „en evenals gij met dit arme meisje thans in deze ure handelt, zoo moge ook de hemel u behan delen, wanneer de dag uwer afrekening zal gekomen zijn Een duivelsche lach was het antwoord van den gewetenloozen schurk, aan wiens genade of ongenade Manuela thans overge leverd was. De oude notaris huiverde. Hij wist thans, wat het meisje te hopen had, dat voor weinige dagen nog hier als meesteres ge- heerscht had. Had hij de zegevierende uit drukking gezien, die lord Emil's trekken als 't ware misvormde, terwijl hij de trap naar de bovenverdieping opging, zijn hart zou nog meer gesidderd hebben voor zijn beschermeling. „Hare schitterende rol is hier afgespeeld," siste de ellendeling bij zichzelven, bewust van zijne overwinning. //Het blaadje is thans omgekeerd en de beurt aan mij. Geen enkele beleediging, die gij mij ooit hebt toegevoegd, mijn trotsche mylady, zal vergeten worden. Ieder van haar zal ik u heden terugbetalen en wel met interest op interest!" Zonder aan te kloppenopende hij de deur van Mauuela's woonvertrek en trad binnen. De kamer was helder verlicht en bood een beeld aan van gemak en rijkdom. In haar lang, golvend, zwart rouwkleed, met het kleuvlooze, bleeke gelaat, stond Manuela, de onttroonde koningin van al deze heerlijkheden, daar voor hem en keek hem aan, toen hij binnentrad. Zij leunde tegen den schoorsteenmantel hare handen vielen slap naast het liciiaam neer bij zijnen aanblik. Aan den slanken vinger van hare rechter- h nd fonkelde nog altijd de diamanten ring, dien Alexander De St. Claire op den dag der verloving daaraan gestoken had. Dit was het eerste aan het jonge meisje, dat lord Emil's aandacht trok. Een blik van spot trof haar, terwijl hij op den ring wees. „Ge draagt nog steeds dat kleinood I N^ wie weetGe zijt op dezen schoonen vreem deling, van wien wij allen eigenlijk zoo wat niets afwisten, waanzinnig verliefd geweest, toen ge nog voor de dochter van een lord doorgingt. Wellicht heeft hij er na zijn herstel berouw over, dat hij u van zich gewezen heeft en verzoent hij zich weder met u en wij beleven alsdan nog een bruiloft. Een vrouw die bemint, is immers altijd bereid om den man, dien zij in het harte draagt, alles, ja zelfs het ongehoordste te vergeven Hij nam tegenover haar plaats en beiden maten elkaar met de oogen, gelijk twee tegenstanders, die gereed staan om met el kander op leven en dood te kampen. „Zijt gij alleen hier gekomen om mij dat le zeggen, mylord?" vroeg het jonge meisje op een ijskouden toon, maar inwendig ver heugd dat zij dezen gehatcn man niet meer met het vertrouwelijke „je" behoefde aan te spreken. „Neen, Manuela! Zie, ik zou wezenlijk wel eens willen weten of dit uw werkelijke naam is en bij de eerste de beste gelegen heid moet ik daar mevrouw Von Waldau eens naar vragen. Ik ben overeenkomstig den wenBch van dokter Mag hiergekomen, om eenige geldelijke en andere aangelegen heden met u te bespreken. Een onttroonde koningin gelijk, staat ge daar thans en het is nog maar weinige dagen geleden, dat ge hier heerschtet als een vorstinaan wie bevend alle vasallen gehoorzaamden en thans is er geen bedelares in den omtrekdie armer is dan gij 1 En herinnert ge u nog dien avond, Manuela? Dien avond, toen ik, een armzalige advocaat, zooals mijnheer De St. Claire mij beliefde te noemen, de over- groote vermetelheid hadom u te smeeken mijn vrouw te worden? Het was een Btout bestaan en ik verdiende gewis de terecht wijzing die mij gewerd. Ik verdiende het een ellendige dwerg genoemd te worden. Niemand weet zulks beter dan ik. Gij, de erfgename van Rosegg en ik een arme stumperd! Wanneer ik nog maar zoo schoon ware geweest als Alexander De St. Claire, wanneer ik zijne engelentrekkenzijn won derbaarlijke stem slechts bezeten hadde I Maar leelijk en een onbeduidende advocaat, was het inderdaad wel de brutaalste aan matiging, dat ik het waagde mijn blik naar u op te heffen, die een man, schoon als Apollo, huldigde." Wordt vervolgd.) Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1