BUITEN LAN D8CHE BERICHTEN via T b as a ter zee H. Schotborgh, in den namiddag van 15 dezer, ter opvolging hunner bestemming, van de reede van Tessel naar zee vertrokken. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. Ms. schroef- stoomschepen der 4de kl. Ceram en Plores, respectievelijk onder bevel van de luit. ter zee der 1ste kl. J. J. De Bruyne en W. M. J. Visser, den lödeu dezer te Colombo aan gekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. In de herfsvergadering der prov. sta ten van Zuidholland zal o. a. behandeld worden een voorstel tot voorziening van het veer en het jaagpad tusschen Leiden en den Leidschendam. Bij gedep. staten van Zuidholland is ingekomen eene nieuwe aanvrage voor tram- aanleg en wel van de heeren A. J. Krieger en P. J. Hofman voor een locaalspoorweg tusschen Gouda en Schoonhoven. Op een verzoek van A. J. Melief, beurtschipper, om vrijstelling van de helft van padgeld op het trekpad langs den Vliet hebben gedep. staten van Zuidhollaud afwij zend gepreadviseerd. Mgr. Rinaldi, de nieuwbenoemde Pauselijke nuntius te 's Hage, is gisteren naar zijn post vertrokken. De heer P. A. Pols, oud-inspecteur der posterijen, is op 78-jarigen leeftijd te Zeist overleden. Bij den dienst der posterijen hier te lande waren, in het vorige jaar 85 vrouwe lijke beambten werkzaam. De 22ste lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 92,895.09, zijnde de opgave van 550 locale comité's, waaronder Oegst- geest (Herv. kerk) f 506Zevenhoven met Noorden, Nieuwkoop enz. f 107.41, Katwijk aan den Rijn (Herv. kerk) f 79.12'. In de vorige week zijn 6 jongelieden als volontair bij de instructie-compagnie te Schoonhoven in dienst gesteld; 11 waren opgeroepen4 werden afgewezen wegens on voldoend examen; 1 trok zich terug. Voorts werden 8 pupillen van Nieuwersluis als vo lontair geplaatst. Daarentegen werden 9 volontairs van Schoonhoven overgeplaatst: 4 bij het corps pontonniers, 4 bij de regimenten vesting artillerie en 1 bij het instructie-bataljon. Prins Dolgoroucki is uit Rusland te 's Hage aangekomenwerd aan het station verwelkomd door graaf Kapnitz, minister van Rusland, en nam zijn intrek in het hötel Paulez. De Haagsche rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen G., directeur der so cialistische drukkerijbeklaagd van versto ring der openbare bijeenkomst van rBijbel en Oranje" in de kapel in de Malakkastraat te 's Gravenhage, omdat hem debat werd geweigerd. De eisch van het O. M. was 1 maand gevangenisstraf. Het openbaar min. qualificeerde de bijeenkomst als godsdienst oefening. Voor de rechtbank te 's Hage stond gisteren terecht een Leidsche visscher, die er met een aan zijn moeder toebehoorend en door zijn broeder, bij gelegenheid van een harddraverij, bij den stalhouder Kuys te Rijswijk gestald paard en tilbury van door was gegaan. Bekl. was toen beschonken geraakt en was er mee naar Maasland gere den, waar hij het paard geruild on f 80 toegekregen had, welke hem ten eigen bate aangewend waren. Het O. M. requireerde in deze schuldig verklaring aan diefstal en veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Maandag a. s. uitspraak. In den nacht van 16 op 17 dezer is wederom te Den Haag een inbraak gepleegd in de nog niet bewoonde behuizinge van generaal N. aan de Surinamestraat, hetzelfde perceel waar in een der vorige nachten goe deren, die er reeds gebracht waren, mede genomen zijn. Ook thans is eenig porselein en antiek ontvreemd. De daders of dieven moeten over den tuinmuur zijn geklommen en hebben een ruit verbroken om binnen te kunnen komen. De politie doet onderzoek. Schipper A. Baak, te Scheveningen aangekomen, rapporteert, dat bij 40 netten verloren had en wel onder de volgende om standigheden. Hoewel bij alle noodige vuren ophad, zag hij 's nachts eene stoomboot re gelrecht op hem afkomen, en door onmid dellijk een vervaarlijk geschreeuw aan te heffen en door het uitsteken van flambou wen wist hij te verhoeden, dat de boot hem den grond inboorde; nog tijdig veranderde bij zijnen koers en liet zijn schip wenden, evenwel niet zonder over de vleet heen te gaan en circa een veertigtal netten af te scheuren. Gisteren heeft te Scheveningen een dame getracht zich in zee te verdrinken. Zij kwam uit de duinen en liep het water in. Door de artilleriewaclil werd zij gered en naar het Oranjehotel overgebracht. Nadat men haar daar van droge kleederen had voorzien, werd zij per vigilante naar's Hage overgebracht. (Vad.) De schoone en heerlijke druiven, die het Westlaud oplevert, en waarvan de teelt voor vele tuiniers een niet onaanzienlijk deel van bun bestaan uitmaakt, zal dit jaar niet aan de hoop en verwachting beantwoorden. Vooral in het najaar is zonnewarmte voor deze zuiderplant een volstrekte behoefte en daar die door het natte en gure weder, dat nu reeds zoolang aanhoudt, gemist wordt, zal een groote menigte druiven niet rijp worden. Zelfs zoogenaamde raamdruiveu loopen gevaar om niet tot volle rijpheid te komen. De langdurige droogte dezen zomer, waarbij de zon in ruimte mate haar warmte mededeelde, schijnt geen vergoeding op te leveren voor het tegenwoordige gemis van zonnewarmte. Ware er bij het warme weder van lijd tot tijd meer regen gevallen, dan zou dit natuurlijk den groei bevorderd heb ben en bet koude en natte weder niet zoo veel schade doen. Leverde de wijnmaand zelve nu nog wat zonnig en warm weder dan zou dit zeker nog eenigszins gebaat hebbenmaar dat is zoo niet en de October- maand loopt dan ook zachtjes aan naar het einde. Voor het geheele Westland is de mindere productie dezer kostbare vrucht in derdaad een groot verlies. Delfttche Ct.) Een man die gisteren nabij de Beurs te Rotterdam eenen zak met aardappelen droeg om die te laden op eenen vrachtwa gen, viel, doordien het trapje, dat achter den wagen was geplaatst om het ladeu te vergemakkelijken, onderuit schoot. De man bezeerde zich aan de borst en overleed spoedig daarna. Te Maassluis bestaat op net gebied der politie een zonderlinge toestand. De burgemeester, hoofd der gemeentepolitie, kan niet gaan. I'e commissaris mag, daar zijn hooge jaren hem dit niet veroorloven, niet in de avondlucht loopen. De verdere poli tiemacht bestaat uit twee politieagentendie de rust moeten bewaren in de gemeente van ongeveer 6000 zielen, waarboven eene vlottende schippersbevolking van ongeveer 150 man. Men heeft nu in den raad be sloten de aandacht vau den commissaris des konings op dezen onhoudbaren toestand te vestigen. Standaard In de eergisteren te Amsterdam ge- honden openbare vergadering van den Sociaal- Democratischen bond is ten opzichte van het bekende anarcbistenproces in den staat Illi nois, waarbij zeven anarchisten ter dood zijn veroordeeld en een tot levenslange gevange nisstraf, de volgende motie aangenomen; rDe vergadering verklaart dat het vonnis, door het gerechtshof vau den staat Illinois tegen de acht anarchisten van Chicago uit gesproken, een aanslag is op de vrijheid van spreken en bet recht van vergadering des volks en dat de uitvoering van dat vonnis een gerechtelijke moord zou zijn. Deze motie zal opgezonden worden naar den president der Vereenigde Staten. Het 17de-eeuwsche chocoladehuis van de heeren Van Houten zal opnieuw verrijzen op de internationale tentoonstellingwelke in het volgende jaar te Glasgow zal worden gehouden. Op 4 November wordt de ex-keizerin Eugénie te Amsterdam verwacht, ten einde zich opnieuw onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Zij neemt haren intrek in het Amstelhotel. {N. R. C.) Ondanks het zeer ongunstige weder wordt aan de badinrichting van den heer Van Heemstede Obelt te Amsterdam, dage lijks nog door 7 heeren van het buitenbad gebruik gemaakt. In eene woning aan de Prinsengracht te Amsterdam is uit de lade van een penant- kast ontvreemd f 400 aan effecten, f 100 aan specie en een gouden horloge met ketting. Van het Leger des Heils bezochten jl. Vrijdag en Zaterdag weder een kapitein en 2 soldaten Utrecht, de eerste om te trachten een geschikt lokaal te bekomen tot het houden van oefeningen, waarin men maar niet schijnt te kunnen slagende beide soldaten om door het verkoopen van schrif turen en dergelijke vrijwilligers te werven. Dat de Heilsoldaten door hun uniform veler aandacht trekken is te begrijpen, te meer nog, omdat sommige personen in een der soldaten een voormalig colporteur van Recht voor Allen meenden te herkennen. (U.E.) Bij eene familie te Nijmegen was Donderdag jl. een 2J-jarig kind een oogen- blik op de speelkamer alleen gelaten. Toen de moeder kort daarna op de kamer kwam, vond zij het kind met het hoofd in het touw van een schommel hangen, waarin het onder het spelen verward was geraakt. Het kind had reeds opgehouden te leven. De late aardappelen zijn in de omstre ken van Deventer dit jaar buitengewoon goed gelukt, zoowel wat qualiteil als quautiteit betreft. Zieke aardappelen zijn er bijna niet. De prijzen zijn zeer laag. Te Deventer zijn de vleescbprijzen met 10 cent per kilo verlaagd. In de jongste vergadering van den raad van Utingeradeel deed een lid het voorstel de leerlingen der hoogste klassen eenmaal per week te laten oefenen in de welsprekendheid opdat zij later in publieke vergaderingen beter en vrijer zouden kun nen spieken. De voorzitter kon zich met dit voorstel wel vereenigen en beloofde deze zaak met de hoofden der scholen te zullen overleggen. Te Groningen is eene derde broodfabriek met een kapitaal van f 80,000 opgericht. Eene ondernemende firma te Middel burg heeft dioir eene fabriek gesticht, van gloeilampen voor electrische verlichting, voor welk artikel tot duster nog slechts ééne fabriek in Nederland bestoud. De heer Joh. Boudewijnse vervaardigt gloeilampen in verschillende grootten van 1 tol 50 normaal- kaarsen lichtsterkte, die, naar bij verzekert, gedurende ruim 1000 uren dienst kunnen doen. Dezen winter zalevenals het vorige jaar, het schapeuvervoer uit Duitschland naar Deptford (Londen) over Vlissiiigen ge schieden. Zondagochtend half zes ure werd tus schen Jekschot en de Haag onder de gemeente St. Oedeurode langs den weg het lijk gevon den eener vrouw, woonachtig te Vechel. Op bet lijk werden sporen gevonden, dat de dood zou zijn veroorzaakt door het toe brengen van slagen op het hoofd, tengevolge waarvan de maréchaussés uit Vechel ver dere maatregelen namen tot opsporing van den dader, dien zij weldra aantroffen in eene herberg langs den Udenschen weg. Het bleek te zijn zekere L. G., oud 49 jaar, een gemeen sujet, die korteliugs was ontslagtn uit Ommerschans, waar hij 7 maan den voor dronkenschap had doorgebracht. De verdachte werd spoedig tot volledige bekentenis gebracht en is reeds hier ter be schikking van de justitie gesteld. Diefstal moet aanleiding tot deze misdaad ziju geweest. H. Ct.) Aan den brigadier der kon. maréehaus- sée Droog te Heeze is het ten tweeden- male in dit jaar gelukt eenen brandstichter op te sporen en tot bekentenis te brengen. Thans is het een landbouwersknecht te Leende woonachtig, die in den avond van 11 Sept. jl. den brand moet hebben gesticht in een turfschop van den landbouwer Van Beek op Boshoven aldaar, waardoor zes landbouwerswoningen in asch werden gelegd. Wraakzucht moet de drijfveer der misdaad zijn. Hij is door de maréchaussee gevankelijk overgebracht naar Den Bosch ter beschikking der justitie. Een krankzinnige, die het gesticht Cou- dewater bij Rosmalen ontvlucht was, is door de politie te Leeuwarden aangehouden. Hij had den afstand van daar naar Friesland te voet afgelegd. In de vorige week traden te Gestel (Noordbrabant) twee zusters, tweelingen, in den echt met twee broeders, tweelingen. Het viertal was dien dag gezamenlijk juist 100 jaren oud. BGLKIE. De Belgische regeering heeft eene com missie belast met het maken van een ont werp betreffende de prostitutie. Leden zijn o. a. Buis, d'Andrimont, De Wael, Crocq, Laveleye, Nothomb, Woeste en Van Mal- deghem. Gustaaf Vandersmissen zal in het einde van October op vrije voeten worden gesteld maar hij zal België moeten verlaten. EXtiËLAlt D. Een nieuwe bijeenkomst van werklie den te Londen die van arbeid verstoken zijn, werd gisterenmorgen op Trafalgar Square gehouden. Na heftige redevoeringen werd eene deputatie, uit de hoofden der bijeenkomst samengesteld, naar Mansion House gezon den, ten eiude den lord-mayor met de grieven der werklieden bekend te maken. Zij werd ontvangen door een der aldermen, die op dat oogenblik bij het hof als ma gistraat zitting had. Zij verzocht dat het gemeentebestuur de eene of andere kennis geving mocht uitvaardigen, waardoor eenige hoop werd gegeven aan hen die onder ellende gebukt gaan; anders waren ernstige ongeregeldheden te duchten. Twee industrieelen, Wood en Cherry, die tot de deputatie behoorden, verklaarden dat het aantal werkeiooze arbeiders elke week toenam, en de werklieden wanhopend wer den. Beiden eindigden hun vertoog met nogmaals voor de werklieden de belofte te vragen, dat de lord-mayor hun werk zou verschaffen. De magistraat antwoordde, dat hij zulk eene belofte uit naam van den lord-mayor niet kon doen. Hij beval den werklieden aan, bij den openbaren onderstand de hulp te zoeken, waarop zij recht hadden. Hij verklaarde zich nadrukkelijk tegen eene manifestatie gelijk aan die van heden en vorige dagen, omdat zich daarbij altijd een groot aantal luiaards, deugnieten en vage bonden aansluiten, die tot alles in slaat zijn. De deputatie verwijderde zich daarop en keerde naar Trafalgar Square terug, waar een der sprekers het antwoord van den magistraat wreed en beleedigend noemde. Hij noodigde de menigte uit, hen naar de City te volgen. De menigte antwoordde met de kreten jaja I naar de City I De vaandeldragers trokken op en de stoet begon zich in de richting der City in beweging te zetten, toen eenige honderden politie-agenten te voet en te paard den doortocht beletten. Een onstuimig tooneel volgde. Aan de politie werd ernstige weerstand geboden, doch het gelukte haar twintig personen in hechtenis te nemen. Verschillende agenten en lieden uit den stoet werden gekwetst. Ten slotte slaagde de politie er in den optocht naar de City te verhinderen en de menigte uiteen te jagen. De inspecteur en de politieagenten die door de lijkschouwer-jury van Mitchelstown van moord werden beschuldigd, omdat zij op de menigte hebben geschotenzouden heden gearresteerd worden om op een later te bepalen dag voor den rechter te worden geroepen. Kort geleden meldde men, dat bij den brand in het huis van een te Londen wonend Nederlander, twee zijner zoontjes waren omgekomen. Thans ziju hij en zijn bediende in hechtenis genomen onder ver moeden dien brand te hebben gesticht. De leden van het gezin waren verzekerd en de inboedel was wel voor 4 maal de waarde verzekerd tegen brand. Het onderzoek van den lijkschouwer bracht reeds eenige afschu welijke bijzonderheden aan het licht. Toch oordeelde de jury dat er geen bewijs was hoe de brand was ontstaan. De politie schijnt thans de zaak zelf in handen te hebben genomen, en dit heeft tot de inhechtenis neming van hungeleid. De Londensche correspondent van Freeman'i Journal schrijft: „Ik kan ver zekeren dat de postdirecteuren stelselmatig de aan zekere leden der Iersche partij ge richte brieven laten openen. Zoo worden alle brieven voor de afgevaardigden van het sterk nationalistische graafschap Cork door snuffeld. Dat wordt trouwens volstrekt niet geheim gehouden. De brieven zijn bij de doorzending menigmaal nog geheel open en de postbeambten geven zelfs toe dat zij geopend zijn." Naar de Timet uit Konstantinopel ver- ueemt, beeft de Forte aan de Italiaansche regeering opheldering gevraagd nopens de vertrouwelijke onderhandelingen, welke er zouden hebben plaats gehad tusschen leden van het Italiaansch kabinet en den gewezen kbedive Ismail Pacha. Het heet dat Arabi Facha naar Egypte zal terugkeeren. FRANKRIJK. President Grévy is Zaterdagavond met zijne echtgenoote en dochter uit Mont-sous- Vaudray te Parijs teruggekomen. Thans is de tekst openbaar gemaakt van de nota, welke graaf Munster, Duitsch- lands ambassadeur bij het Fransche hof, richtte aan den minister van binnenlandsche zaken, Flourens, ten geleide van de 50,000 Markbestemd voor schadeloosstellinguit te keeren aan de weduwe Brignon. Uit den inhoud van die nota blijkt, dat de Duitsche regeering er grooten prijs op stelde om den kwaden indruk uit te wisschen, door het jongste grensconflikt in Frankrijk verwekt. Het gebeurde wordt door de Duitsche regee ring niet toegeschreven aan den boozen wil der grensambtenarenmaar aan de werking der voorschriften, die aan hen worden ver strekt en waaronder de Fransche onderdanen buiten hun schuld geleden hebben. Voor het hulde-adres, door het uit voerend imperialistisch comité te Parijs tot hem gericht, heeft prins Victor eene dank betuiging gezonden. Hij wijst daarbij op de plaats, welke aan het keizerrijk in onze democratische maatschappij toekomt, jdeze bijzondere leerstellingen te niet doende welke de politieke onverschilligheid tot een stelsel verheffen,"

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2