BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN kleine huishoudelijke voorwerpen, enz. Gr. 4. Kunst toegepast op de bewerking der edele metalen en gesteenten, bevattende werken in goud en zilver, emailleerwerk, byouteriën, gevatte juweelen, enz. Gr. 5. Kunst toe gepast op glas- en aardewerk, bevattende voorwerpen in: aardewerk, porcelein, glas, glasgravure, email, enz. Gr. 6. Kunst toe gepast op stoffen voor kleeding en huishou delijk gebruik, als: tapijten, voortbrengselen in wol, linnen, enz.; borduurwerk in zijde en goud, vrouwelijke handwerken, enz. Gr. 7. Kunst toegepast op vervoermiddelen, als: rijtuigen, sleden, tuigen, enz. Gr. 8. Kunst toegepast op voorwerpen van allerlei aard ivoor, perle d'amour, schelpen, enz. Gr. 9. Kunst toegepast op de grafische kunsten. Hout-, steen- en metaalgravure, lettervormen en stempels, calligrafie, boek- en wapen versiering, photografie, oleo- en chromoli thografie, enz. Gr. 10. Kunst toegepast op lederwerkboekbinderswerklederen galan- teriën, behangsels, enz. Gr. 11. Middelen ter verspreiding van kunstzin en goeden smaak als: gips afgietsels, onderwijsmethoden en leermiddelen. De inzendingen op het terrein omvatten kunst toegepast op versiering van tuinen en parkenals Groep 1. a. Fonteinen, vazen, beelden, enz. i. Cascades en grotten van rotssteen blokken en werken of versieringen in kurk, enz. c. Serres, oranjeriën, koepels, winter tuinen, warande's, loofgangen, woningen voor tuinlieden en boschwachters en andere rustplaatsen; en meubileering van een en ander, in hout, metalen, rottan- en riet- soorten. d. Het aanleggen van bloemperken. e. Het aanleggen van fonlijnen en vijvers. Gr. 2. Teekeningen van aanleg van parken en tuinen van vroegeren en tegenwoordigen tijd. De kosten aan het tentoonstellen verbon den, die door den inzender moeten worden gedragen, zijn f 3 voor eiken vierkanten meter terreinsruimte. Aan heeren bloemisten en bloemkwekers wordt, voor zooveel het beschikbare terrein uitreikt, kosteloos het noodige terrein afge staan tol het tentoonstellen van bloemen en planten, naar gelang van elk jaargetijde. Naar aanleiding van boververmelde pro gramma's, wenscht het comité er op te wij zen, dat ook voor ondergeschikten gelegen heid bestaat van hunne vaardigheid in kunst handwerk te doen blijken; wie daartoe roe ping mocht gevoelen, zal uit één der groepen licht eene keus kunnen doenwaarbij het comité zich gaarne bereid verklaart met raad en voorlichting de uitvoering hunner keuze te vergemakkelijken, wanneer daartoe slechts aanvrage wordt gedaan bij den secretaris. Heden vierde de heer F. A. Dee, pedel aan de Leidsche Universiteit, den dag waarop hij véér 25 jaren tot ambtenaar aan de hoogeschool alhier werd benoemd. Reeds vroeg in den ochtend werd hem een groot aantal gelukwenschen in velerlei vorm aan geboden. In den middag kwamen professo ren, directeuren van universiteitsinrichtingen, studenten en burgers den jubilaris geluk wenschen. Van alle kanten werden hem nog attenties bewezen. Namens een aantal studenten zal den jubilaris nog nader een huldeblijk worden aangeboden. Voor den heer Dee en zijn gezin bracht de 17e October de bewijzen hoe gaarne een zeer groot aantal stadgenooten de gelegenheid aangreep hem van hunne sympathie te doen blijken. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1815) van Emanuèl Geibel. De beroemde zangeres Anderson zal zicb binnenkort in de Haagsche opéra doen hooren. De heer Desuiten is daarover met den impresario Strakosch Jr. aan het onder bandelen. (D. v. Z.-R. en 't Gr.) Op het eerste virtuozen-concert van Meyders kapel te Berlijn, speelde Louis Wolff Saint-Saëns' Rondo, G. Völlmar het celcon cert van dien componist. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z, M. is de heer G. J. Van Heek, lid der provinciale staten van Overijsel, be noemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam, W. C. Pické, gepensionneerd Oost-Indisch ambtenaar te 's Gravenhage. H. K. H. de groothertogin van Sak sen (prinses Sophie der Nederlanden) heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord geschonken eene gift groot E: m. SSL» s mzi mt E: f 250 en door wijlen mevrouw de douai rière jhr. C. A. Eethaan Macaré is aan dezelfde maatschappij gelegateerd f100, vrij van successierecht. Door het bestuur der Vereeuiging van burgerlijke ingenieurs is eene commissie van vijf leden ingesteld tot herziening der alge* meene voorschriften (A. V.), vooral ten be hoeve van particuliere en gemeentelijke wer ken, enz. Tot die commissie zijn benoemd de ingenieurs A. Deking Dura, J. Kluit, J. Van Hasselt, R. P. J. Tutein Nothenius en D. E. C. Keuttel, directeur der gemeente werken te Lei ien. Dezer dagen wordt ons land bezocht door Rulgaarsche veekoopers, die zoowel in onze provincie als in Noordhoiland eu Fries land een groot aantal stuks vee hebben aangekocht. Te Aarlanderveen (dorp) hebben zich 11 leerlingen tot het ontvangen van herha- lingsouderwijs aangemeld. Zaterdagmorgen werd het stoffelijk overschot van een der oudste notarissen te 's Gravenhage, den heer W. J. Eikendal, ten grave gedragen. Om de groeve op Eik en-Duinen stond een groot aantal vrienden en belangstellenden geschaard Tal van ambtsbroeders en candidaat-notarissen waren aanwezig en bovendien waren vele autori teiten naar de plechtigheid opgegaan. Een viertal fraaie kransen en een palmtak sierdeü de lijkkist. Het woord werd gevoerd door den heer notaris inr. Th. L. M. H. Borret, lid der prov. staten. Een der bloedverwan ten bedankte namens de bedroefde familie leden den spreker en de talrijke aanwezigen, voor de laatste eer aan den overledene be wezen. Een 66-jarig man, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, stond Zaterdag voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht als appellant van een vonnis der rechtbank al daar, waarbij hem 3 maanden gevangenis straf zijn opgelegd wegens diefstal van een stuk katoen van de uitstalling van een win kel aan de Hoogewoerd te Leiden. De bekl. die aanvankelijk bekende dat hij het goed had weggenomen met het doel om 't ten zijnen voordeele te verkoopen, deed het thans voorkomen alsof hij den diefstal alleen had gepleegd om onder dak te komen. Bekl.'s verdediger, mr. Wiercx, trachtte aan te toonen dat het volstrekt niet bewe zen was dat zijn cliënt, die zich terstond na het wegnemen tot een agent van politie had begeven, het voornemen had om het goed ten eigen bate aan te wenden. Hij geloofde dat in deze van geen strafbaar feit sprake kon zijn en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Adv.-gen. mr. Bijleveld kon zich met het aangevoerde niet vereenigen en vorderde de bevestiging van het vonnis. Gisterennacht te omstreeks 1 ure ge raakte een beschonken man te water aan de Coolvest te Rotterdam. Twee andere perso nen, ook in dronkenschap verkeerende, spron gen hem na, en werden tegelijk met den eerste door de politie, met behulp van de dreg, op het droge gebracht. De twee laat- sten hadden geen letsel, doch de eerste was in zoodanigen toestand van verdooving, dat er geen leven meer in hem te bekennen was. Nadat de politie ongeveer een half uur de voorschriften bij drenkelingen op hem toe gepast had, kwam hij bij, en werd vervol gens naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, alwaar hij werd opgenomen. (N. RCt.) De goede resultaten, die de heer A. Koene te Rotterdam verkregen heeft met zijne spijsverschaffing aan onvermogende schoolgaande kinderen, heeft hem doen be sluiten, ook dit jaar daarmede voort te gaan en wei te beginnen met Maandag den 31en dezer. Van dien datum af zullen dan van de kostelooze scholen dagelijks ongeveer 90 kinderen hiervoor in aanmerking komen. Wie voor de arme kleinen kleedingstuk- ken te missen heeft, kan ze hun door tus- schenkomst van den heer Koene doen toe komen. {N. RCt Den visschers van de Pernissche sloep Watergeus, die het werk staakten, zal dat zuur opbreken, daar de reeder de sloep heeft verkocht en nu gedurende den winter velen hunner zonder vaart zullen zijn. Donderdagavond had eene te Haarlem woonachtige juffrouw, die voor zaken naar Amsterdam was geweest, in den spoortrein laten liggen een pakje, inhoudende eenige geldswaardige papieren en 300 gulden aaD bankbiljetten. Door onmiddellijke tusschen- komst van den stationschef te Haarlem is het pakje echter weder spoedig in haar be zit gekomen. Bij aankomst van den trein te Sandpoort was het daarin door een con ducteur ongeschonden gevonden. De voedingstentoonstelling was Zondag voor het laatst geopend. Het afscheidscon- mem h*. jm.. rad eert werd gegeven door de orkestvereeni- ging onder leiding van den heer Wedemeijer. De Waag van Hoorn zal van het Marktplein naar de Parijsche tentoonstelling verhuizen, en daar als Hollandsch restau rant en bierhuis door de firma Heineken worden geëxploiteerd. De heer Jan Sprin ger, de bouwmeester van deze mooie naboot sing, is ook met de plaatsing te Parijs belast. A Vrijdagavond kwart over tienen sloeg een bliksemslag den watermolen, bij het stoomgemaal te Wester-Blokkergedeelte lijk uit elka&r, zonder brand te veroorza- keu. Een kind ontving daarbij een lichte wond in den hals. Ruim eene week geleden is een hor logemaker te Leeuwarden op listige wijze beurogen geworden door een fatsoenlijk ge kleed boerenmeisje, oud ongeveer 2U jaar. Onder voorgeven dat zij de dochter was van den landbouwer G. K. R., onder Vrouwen parochie, gemeente Het Bildt, had zij ver scheidene gouden voorwerpen, als horloge, ketting, armbanden, vingerringen, collier, enz., te zaïneu voor een aanzienlijk bedrag, weten mede te krijgen. Volgens hare spraak was zij ook van den Bildtkant afkomstig. Zij droeg aan eenen breeden nickel-horloge- ketting een klein, fijn gouden dameshorloge met geëmailleerde kast, die echter defect was, was kloek gebouwd, eerder lang dan klein, met roode, gezonde gelaatskleur, en gekleed met donkereu regenmantel, donkeren hoed met veer en ging op klompen. In weer wil van de nasporingen der politie, heeft men haar nog niet in handen kunnen krijgen. Dit eene aan de Middelb. Ct. gezon den mededeeling blijkt, dat het weghalen van ooievaars een zeer voordeelig werk is. Iemand, die zich daarop bijzonder toelegt, deelde hieromtrent mee, dat hij in Juni, als de jonge vogels goed in de veeren zit ten, daarmee begint. Hij levert jaarlijks circa 400 stuks af, waarvoor f2.10 per stuk wordt betaald. Hoofdzakelijk zijn zij, naar hij beweert, voor Diergaarden bestemd, en hij rekent op eene zuivere verdienste van f 600, in zes weken tijds verkregen. Een ingezetene van Borsele wandelde langs de dijken voor zijn pleizier Zuid- Beveland rond. Verleden Maandag begonnen, keerde hij Donderdag bij zijn punt van uit gang terug, zoodat hij in vier dagen den tocht heeft volbracht. Honderd acht en zeventig regenbuien be waarden hem voor 't uitdrogen. BELGIË. Uit Brussel wordt aan het Rbl. gemeldDe gemeenteraadsverkiezingen zijn in het geheele land zonder ongeregeldheden afgeloopen, ofschoon de strijd zoowel in de steden als op het platteland heviger was dan ooit te voren. Te Brussel hebben de gematigde liberalen de overwinning behaald met een meerderheid van 800 stemmen. Tot dusver ziju vier radicale caudidaten niet her kozen maar nog moet er herstemming plaats hebben tusschen den wethouder Demot, den candidaat der gematigde liberalen, en den heer Finet, den minst rtdicalen candidaat der andere partijen. Ook te Antwerpen behaalden de liberalen met groote meerderheid en te Gent met kleine meerderheid de overwinning tegen de katholieken en de socialisten. In 7 plaatsen van Henegouwen en de provincie Luik zijn socialisten gekozen. Uit Aarlen wordt geschreven dat de gendarmerie nog altijd de handen vol heeft met het opzoeken der misdadigers, die deze streek verontrusten door hun talrijke brand stichtingen. Een brand is den 4den te Aubango uitgebarsten; terwijl men bezig was de oorzaak op te zoeken, verwoestte eene nieuwe brand in dezelfde gemeente een huis van den burgemeester. Deze laatste ramp veroorzaakte omtrent 25,000 fr. schade. ENGELANJU. Men bericht opnieuw, dat er minis- terieele veranderingen op til zijn en dat lord Salisbury wederom eene poging heeft aange wend om lord Hartington te doen besluiten in den loop van hel najaar in het kabinet te treden. Zaterdag begaf zich opnieuw te Lon den een stoet van ongeveer duizend man met twee zwarte vaandels naar Trafalgar Square. Een der sprekers, een bekend so cialist, richtte het woord tot de menigte en bracht beschuldigingen in tegen de politie den lord-mayor en het dagblad Tie Standard. Hij spoorde de menigte aan, op de volgende bijeenkomst te verschijnen met stokken ge wapend ten einde aan de politie weerstand te kunnen bieden. Daarna begaf de stoet, door eene sterke politiemacht gevolgd, zich door de cjty naar Stepney Greenwaar hijzoowel ten gevolge van den regen als door de ge paste maatregelen der politie, spoedig uiteenging. De eigenaars der winkels in de straten door welke de stoet ging, klagen luide over deze optochten, die den verkoop belem meren. De te Londen in Trafalgar Square ge houden meeting was niet talrijk bezocht. Na korte redevoeringen begaf de stoet zich naar de abdij van Westminster, door de politie vergezeld. Toen de stoet aldaar was aange komen werd aan de hoofden medegedeeld, dat de abdij reeds vol bezoekers was. De menigte ging daarop zonder wanorde uiteen. De Britsche postambtenaren liggen bij de Ieren onder verdenking dat zij aan de leiders der revolutionaire beweging gerichte brieven openmaken. Een Iersch advocaat ontving dezer dagen een aan hem gerichten brief, die de kennelijke sporen droeg van ge opend en weer dicht geplakt te zijn geweest. De loyale Daily Expres» van Dublin schrijft over de uitspraak van de jury van lijkschouwing, die belast was met het on derzoek naar de oorzaken van de onlusten te Mitchelstown.Ieder verstandig mensch zal het onderzoek brandmerken als eene be- leediging van de justitie, als eene onge rijmde anomalie en eene grove onrechtvaar digheid tegen mannenwier leven door deze beslissing bedreigd wordt. De Iersche jury's zijn langzamerhand scholen geworden om het volk in de wetteloosheid en regeering- loosheid te onderwijzen en het grondbegin selen in te prenten, die in gewelddaden hunne uitdrukking vinden. De regeering zal wel doen aan de tyrannie van deze lijk schouwers rechtbanken een eind maken." FRANKRIJK. De schoonzoon van den president der republiek, de heer Wilson, is op zijn ver zoek door den rechter van instructie in tegenwoordigheid zijner beschuldigers gehoord. Deze laatsten hebben achtereenvolgens hunne beschuldigingen ingetrokken. Mme. Ratazzi erkende de waarheid niet gezegd en dit historietje uitgedacht te hebben om, door den heer Wilson in de zaak te mengen, deze te smoren. Mme Limouzin zeide dat zij hetzelfde gedaan had om den afloop der zaak te bespoedigen. Met mme. limouzin geconfronteerd, heeft de heer Kreitmayer verklaard dat hij den inhoud van den brief niet gelezen heeft, waarvan verscheidene bladen gesproken hebben, en dat mme. Li mouzin slechts een brief had laten zien onderteekend met den echten of valschen naam van den heer Wilson, terwijl zij hem mondeling den beweerden inhoud mede deelde. De Intraneigeant deelde Zaterdag een brief mede, waarin werd gesproken van een wissel, ten bedrage van 10,000 francs, aan de orde van den heer Wilson. De heer Wilson ontkent ten stelligste de waarheid van alle beschuldigingen, welke in dit schrij ven tegen hem worden ingebracht en beweert dat de onderteekening van dezen wissel valsch is. Generaal Boulanger heeft zich niet verzet tegen de tenuitvoerlegging der disciplinaire straf, waartoe hij is veroordeeld. De opening van het examen van interne voor de afdeelingen geneeskunde, heelkunde en verloskunde, welke dezer dagen in het groot Amphitheater van het Parijsche arm bestuur plaats had, heeft zich door heftige tooneelen gekenmerkt. Onder de candidaten bevond zich dit jaar eene jonge vrouw, Blanche Edwards genaamd, die echter den voor het examen vastgestelden leeftijd 28 jaren - overschreden had en bij gevolg niet aan de gestelde voorwaarden voldeed. Ondanks herhaalde aanzoeken had de directeur van het armbestuur geweigerd deze dame tot het examen toe te laten. Mejuffrouw Edwards hield zich niet voor verslagen. Haar bezoeken bij officieele per sonen verdubbelend, gelukte het haar de toestemming van den minister te verkrijgen. Deze beslissing is door de internen kwalijk opgenomendie dan ook luidruchtig protes teerden. Toen Vrijdag de deuren opengingen, was er een groot gedrang en de studenten maakten bij hun binnentreden een vreeselijke ketel muziek, waarbij gefloten en .leve BoulangerI" geroepen werd. Bij zulk een heidensch leven moest de zitting geschorst worden. PORTUGAL. Uit Mozambique komt het bericht, dat de Portugeezen den beruchten Bonga van Zambeze hebben verslagen en zijn 36 dorpen hebben verwoest. De vrije handel in Zambeze is hierdoor verzekerd. DUITICHL AN D. Keizer Wilhelm wordt Donderdag voor goed te Berlijn terugverwacht en heeft zijn voornemen te kennen gegeven weder aan

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2