BUITEN LANDSUHE BERICHTEN eene inenschenmenigte ontdekkende, door nieuwsgierigheid gedreven ging kijken. Van verzet tegen de politie kon hij zich niets herinneren, wijl hij zooals hem tot voor wendsel diende zwaar beschonken was, zéé, dat hij, toen de politie ook hem naar het bureel bracht, den volgenden ochtend ontwaakte, zonder te weten waar hij zich bevond. De hoofdagent sprak echter die bewering tegen. De bekl. verkeerde wel onder den invloed van het geestrijk vocht, doch was zeer goed meester van zijne daden. Overi gens herkende deze beambte in beklaagde pertinent den wederspannige. Subst. officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, vorderde, onder opmer king dat men hier niet te doen bad met een gewoon verzet van een beschonken per soon tegen de politie, doch met eene volle dige bemoeilijking der openbare macht door vereenigde personen, tegen bekl. eene ge vangenisstraf van 4 maanden. Uitspraak a. s. Donderdag. Een beklaagde, die gister voor dc rechtbank te 's Hage ter zake van diefstal van eenig geld terechtstondverscheen in zoodanigen beschonken toestand voor den rechter, dat hij, na door den president herhaaldelijk gewaarschuwd te zijn, uit de zaal moest verwijderd worden. Hij werd door de rijksveldwacht naar het politiebureau aan de Nieuwe llaven gebracht. Gisteravond miste eene juffrouw te 'sHage, die in den twee-guldens-bazaar in de Vlamingstraat vertoefde, hare portemon- naie met eenig geld. De verdenking viel op eene andere juffrouw, die zich ook in dit magazijn bevond en die, toen een poli tieagent baar uitnoodigde hem Daar het bu reau te volgen, het vermiste voorwerp uit den zak haalde, zeggende dat te hebben ge vonden. Vooraf echter deed zij alsof zij van niets wist. Voor alle zekerheid is zij voorloopig in arrest gehouden. Zij had meer portemon- naies bij zich. (N. B. Cl.) Twee schippers hebben elkander gis terenochtend op de Nieuwe Haven te's Hage zoo geducht toegetakeld, dat de ééu een diepe snede in het aangezicht bekwam, ter wijl de ander zoodanig op de borst getrapt werd, dat hij een bloedspuwing kreeg, Eerstgenoemde werd in een woning op de Schedeldoekshaven binnengebracht, en de wond zooveel mogelijk verbonden, terwijl voor den ander, nadat hij in zijne schuit gebracht was, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (D. v. Z.-H. en Gr.) De Scheveningsche vloot heeft door het stormachtige weder der laatste dagen belangrijke verliezen geleden; vooral hebben die schuiten geledeu, welke tijdens den storm aan de vleet lagen. Stuurman M. Taal, varende voor den ree- der A. Hoogenraad, kwam heden terug met een verlies van 30 netten; stuurman A. G Blok, varende voor den reeder P. Knoester, met verlies van 10 netten, en stuurman L. Knoester, varende voor den reeder H. v, Boovaart, met verontramponeerde vleet. Op de schuit van den reeder v. d. Boovaart was bovendien de bliksem in den mast ge slagen, die daardoor gedeeltelijk vernield is. Eindelijk kwam heden uit IJmniden be richt, dat aldaar was binnengekomen eene bomschuit van den reeder A. Den Duik stuurman L. Keus, ook met verlies van 30 netten, dat is de halve vleet. (Vad. Het heeft eergisteren te Delft hard gesneeuwd, zegt men. Men schrijft aan de Tijd dd. gisteren uit Botterdam Een jongmensch uit Gorinchem, bij een oom hier ter stede logeerende, om een be trekking te zoeken, ontmoette in de vorige week aan het Oude Hoofd een heer, die met een daar aankomende boot juist wa6 gearriveerd. Beiden herkennen elkander al: oude schoolmakkers van het pensionaat te O. Met belangstelling wordt naar elkanders toestand geinformeerd. Het jongmensch uit Gorinchem vertelde dat hij wegens langdu rige ziekte uit zijn betrekking was ontslagen en thans een andere zocht. Zijn oude schoolmakker weet een goede betrekking voor hemdaarvoor behoeft hij slechts den volgenden dag met hem naar Antwerpen te reizen. Het jongmensch wil echter zonder voorkennis van zijn oom geen besluit nemen; daarom wordt afgesproken dat hij den ander in bet Hotel Weimar waar deze heette te logeeren 's avonds te 10 uren antwoord zou brengen. Na overleg met den oom begeeft zich het jongmensch 's avonds naar genoemd h&tel waar bij naar zijn vriend vraagt. In plaats van antwoord, treedt tot zijn niet geringe ontsteltenis, een inspecteur van politie op hem toe, die verklaart dat bij zijn arrestant is. Middelerwijl komt zijn vriend geboeid de trap van het hdlel af en worden beiden naar het bureau van politie op de Kaas markt gebracht. Daar vernam hij dat zijl vriend zich had schuldig gemaakt aan valscli- beid in geschrifte en verschillende oplichte rijen. Door zijn komst in het Hotel Wei- mar en het vragen naar den arrestant, juis op het oogenblik dat deze door de politie zou worden weggevoerdzag zij in heui eei medeplichtige. Het gelukte hem evenwe zijn onschuld te bewijzen, zoodat men hen na de komst van den hoofdcommissaris, dn hem eerst in verhoor nam, in vrijneid stelde De afd. Kraliugeu van het Nederl Werkliedenverbond besloot met groote meet- derheid van stemmendat bij verhuriui van baar eigen vereenigingsgebouw in da gebouw geen sterke drank zal mogen ver kocht worden. Uit Pernis is eergisteren de eerse sloep naar zee vertrokken ter uitoefcniig van de schelvischvangst, zoodat in het bi- gin der volgende week levende schelvisci aan de markten kan verwacht worden. Gisternacht brak te Haarlem een hevigi brand uit in een turfschuur gelegen aan dt Korte Heerenvest, in gebruik bij den koop man in turf J. H. Schroegler. Deze schuur benevens een daarnaast gelegen pakhuis en bovenwoning en vier achterhuizen van per ceelen gelegen aan de Antboniestraat, ziin grootendeels uitgebrand. De oorzaak vin den brand is vooralsnog onbekend. De ge bouwen waren allen verzekerd, maar 3en paar inboedels niet. De brandweer beeft goede diensten bewezen. In eenige bladen, en ook in het onze, is medegedeeld, dat het huis op den hoek van de Weesperzijde en de Buyscli- straat te Amsterdamdat door dr. Mezger is gekocht en door hem binnenkort zal be trokken worden, hem door de directie van het Amstel-Hotel is ten geschenke gegeven, liet Dagblad van Nederland kan verzekeren dat dit bericht onwaar is. Gisteravond omstreeks 9 uur 30 brak te Amsterdam een hevige brand uit in eene kurkenfabriek in een slob aan de Prins Hendrikkade nabij de Hasselaarssteeg ge- Door het licht ontvlambare materieel nam de brand dadelijk geweldige proportien aan, wat de blussching zeer bemoeilijkte. De vlam kwam telkens hardnekkig weder op. Yele stoomspuiten en eene drijvende barkas rukten aan, zoowel de brandweer als de politie traden krachtig en beleidvol op zoodat de brand tot één perceel werd be- perkt, Tengevolge van den hoogen vloed staat het eiland Marken gedeeltelijk onder water. De koeien moeten daarom op stal gebracht worden. In den namiddag van den llen dreef een schoener met noodseinen, over en tus 8chen de Buitengronden van Terschelling de daar aanwezige drie sleepbooten gingen er op uit om het vaartuig, zoo mogelijk binnen te sleepen, dit gelukte. Het was de Deensche schoener Valdemar, kapt. Praager. Gisterenmorgen stoomden de booten weder uit en haalden uit die Buitengronden een masteloos schip, zonder volk, nl. de Noord- sche schoener Karoline van Kragerö. Van de equipage heeft men niets vernomen, doch als die met eigen boot in dat weer haar schip heeft verlaten is het hoogst twijfel achtig of er nog iemand van in leven is. Het O. M. te Arnhem requireerde ter terechtzitting der rechtbank 14 dagen ge vangenisstraf tegen een daglooner uit Zeddam die een hem vergezellenden 13-jarigen jon gen in een herberg twee glazen bier en twee glazen jenever had doen toedienen ten gevolge waarvan de laatste beschonken was geworden. De beklaagde had vervol gens den beschonkene nog een eindweegs op een kar vervoerd, doch hem later op den weg laten liggen. Op grond van een door een grond eigenaar ingediende klacht over de onvei ligheid van de schietbaan te Assenzijn de schietoefeningen der infanterie aldaar tijde lijk gestaakt. Door het stormachtige weder hebben de nieuwe havenwerken te Lemmer eergis teren weinig geleden; een gedeelte dijk (zand) is weggeslagen; de havendammen moeten echter weinig of niets geleden hebben. Door het hoog opgestuwd zeewater ziju eenige koeien en schapen in de lage aan zee gelegen buitenlanden verdronken. Te Joure is tegen eene huishoudster van een tapper proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank aan drie nog zeer kleine jongens. Deze dronken er van en werden bewusteloos door de politie naar huis gebracht, Z. K. H. Albert Victor, oudste zoon van den prins van Wales, reizende van C2 mjm hot k «t r**- gewonen exprestrein uit Duitschland te Vlis- siigen aan en vertrok met de aansluitende djgmailboot ^Duitschland" der maatschappij Zieiand naar Queenboro. Gisterochtend werd te Breda eene zekere vrouw B. uit het huis van arrest ontslagen, waar zij eenigen tijd had door gebracht om de straf te ondergaanhaar wegens herhaalde dronkenschap opgelegd. Nauwelijks te 10 uur in vrijheid gesteld, zij zich weder zoodauig aan droukeu- chap over, dat zij te ruim lij uren, onder toeloop van eene groote menigte, werd gearresteerd. Kopenhagen, over Kiel, Hamburg en Vlis- singen, naar Londen, kwam, verj zijnen adjudant, gisterenmiddag met BELC1K. Philips van Coburg van den Prins Philips van Coburg en prinses Louise, de dochter van den koning en de koningin der Belgen, zijn jl. Dinsdag aan een groot gevaar ontsnapt. Zij deden met hun fauiielielid prins Christiaau van Holsteiu een wandelrit in een open calèche, die in botsing kwam met een huurrijtuig. De paarden van het hofrijtuig sloegen op hol renden in volle vsart de Andrassy-straat door. De koetsier hield de teugels nog vastmaar kon de woeste paarden bijna niet meer bedwingen. Dat duurde zoo 10 minu tentotdat een soldaat en een koetsier zich voor de paarden wisten te plaatsen en de dolle vaart stuitte. Prins Philips had eene bewonderenswaardige koelbloedigheid betoond. Staande in bet rijtuig had hij niet opge houden den koetsier aan te sporeu om de teugels onwrikbaar vast te houden. Daar door werd eene groote ramp voorkomen. De Prinses lag bijna in zwijm. Het rij tuig was natuurlijk geheel ontredderd. Toen later de Vorstelijke personen te voet naar het paleis terugkeerden werd hun door de bevolking eene ware ovatie gebracht. KNCifiJLAN lit. Onder leiding van hel parlementslid Burt wordt te Edinburgh een congres van afgevaardigden der mijnwerkers van Enge land, Schotland en Wallis gehouden. Er zijn op dat congres 365,480 werklieden verte genwoordigd. Besprekingen worden gevoerd over de beperking van den arbeidstijd en de oprichting van een nationaleu werkliedenbond, Onder de Engelsche troepen in de barakken te Kasr-el-Nil (Egypte) heerschen typhus en buikziektemen telt vele dooden. De ziekten worden daaraan toegeschreven dat Nijlwater doordrong in den waterput van de kazerne. Het vergaan van de Britsche kanon neerboot fWasp" schijnt zoo goed als zeker te zijn. Vermoedelijk zijn ook alle zeventig opvarenden verdronken. Wasp" is een ongeluksuaam in de Britsche marine. De kanonneerboot die véér deze denzelfden naam droeg, liep in September 1884 op een klip en zonk binnen het kwartier. De Standard verneemt uit Madrid dat er aangaande den Sultan van Marokko gun stiger berichten ontvangen zijn. Verschil lende groote mogendheden hebben aan de Spaansche regeering doen weten dat zij het plan goedkeuren om een congres te houden ter behandeling van de zaken van Marokko als de Sultan óf hersteld óf overleden zal zijn. De Daily Newt verneemt uit Odessa; dat de Bussische regeering aan de Bulgaar- sche uitgewekenen aldaar den raad gegeven beeft in Bussischen dienst over te gaan. Daarbij heeft de regeering de maandelijksche toelage aan bedoelde uitgewekenen belang rijk verlaagd, en aangekondigd, dat de be taling spoedig zal ophouden. FRAIKHIJH. Generaal Ferron deelde in den minis terraad mede, dat de krijgsraad, met het onderzoek van de zaak-Caffarel belast, een stemmig heeft uitgemaakt, dat generaal Caffarel zich heeft schuldig gemaakt aan een misdrijf, strijdig met de militaire eer (forfait d'honneur). De heer Wilson maakt in de avond bladen een schrijven openbaar, waarin hij de beschuldiging van baron Kreitmayer, als zou hij een over het verhandelen van deco raties loopend schrijven aan vrouw Limouzin gericht hebben, voor valsch verklaart. La Liberté schrijft, dat generaal Caffarel in het ministerie zeer betreurd wordt. Hij schijnt een wending in de meeningen te zij nen gunste voor te bereiden; men is over tuigd dat hij het minste gevaar loopt. Waarom zegt La Liberté niet. De Gauloi» deelt het volgende mede over de wijze, waarop de schoonzoon van den president der Fransche republiek, de heer Wilson, waarschijnlijk in de zaak Caf- farel-Limousin is betrokken geraakt. De beer Wilson heeft een gansch mi nisterie op zijn eigen hand ingericht in het van het Elysée (dus in de ambts woning van zijn schoonvader). Het secre tariaat van den heer Wilson is in drie de partementen verdeeld. De correpondeutie de studie van financieele en economische vraagstukken, de particuliere zaken en de betrekkingen met dagbladen van allerlei aard, hetzij te Parijs, hetzij in de provincie, in welke de heer Wilson de hand heeft, houden een tiental personen bezig, zoowel voor het secretariaat als voor de expeditie. De heer Wilson heeft de gewoonte, om alle brieven en alle aanvragen, die hij out- vangt, te doen beantwoorden, en bedient zich daarvoor van een dertigtal verschillende, geautographeerde formulieren. Zoo is het te verklaren, dat de bende Limousin in het bezit is van een tweehonderdtal brieven, waarin de heer Wilson verzoekt, hem de aanspraken mede te deelen van de lieden, die zijne tusscbenkomst inroepen." La France zegt: De twee feiten, welke den generaal Boulanger te last worden ge- 1 zijn1". dat hij de handelingen van zijn meerdere in rang zou hebben gelaakt; 2°. dat hij generaal Ferron zou hebben ge logenstraft in de quaestie der nieuwe Lebel- geweren. Het blad meent te kunnen mededeelen, dat in den kabinetsraad besloten is generaal Boulanger van zijn post als bevelhebber te ontheffen, indien blijkt dat de hem toege schreven gezegden waar zijn. La Patrie verklaart dat in de door werk lieden bewoonde wijken zich zekere spanning begint te openbaren; men spreekt er zelfs van dat het plan bestaat tumult te maken, indien eenige maatregel tegen generaal Bou langer mocht genomen worden. Le Temps deelt mede, dat de minister van oorlog het antwoord in cijferschrift van generaal Boulanger onvoldoende acht en aan dezen eene nieuwe dépêche zond, waarin hij wordt aangemaand om met ja of neen op de hem gestelde vragen te antwoorden. In geval het antwoord alsnog onbevredigend mocht zijn, zouden disciplinaire maatregelen tegen generaal Boulanger genomen worden. Volgens hetzelfde blad heeft de zaak in de couloirs van bet paleis-Bourbon indruk gemaakt en toont men zich ongerust over den toestand. Generaal Boulanger heeft aan generaal Ferron, minister van oorlog, geseind dat hij de woorden heeft gesproken, welke hem door de dagbladen in den mond zijn gelegd. Generaal Boulangerde Fransche oud minister van oorlog, heeft aan een reporter van de Nation verklaarddat hij de geheele zaak-Caffarel beschouwde als tegen hem ge richt. Er waren allerlei menschendie hem tot zondenbok wilden makenmaar de open bare meening zou zijne onschuld doen uit komen. Generaal Boulanger gaf niet on duidelijk te kenuen, dat de heer Wilson en de tegenwoordige minister van oorlog, ge neraal Ferron, al hun best hadden gedaan om hem in deze ellendige zaak te betrekken. Generaal graaf D'Andlau, tegen wien een mandaat van inhechtenisneming is uitgevaar digd, is voortvluchtig. De nieuwste vinding op het gebied van wielersport is een stoom-velocipède, door een Fransch fabrikant uitgevonden. De Lesseps is ongesteld en moet het bed houden, De verkoop van Offenbachs inboedel heeft in het geheel 45,000 frs. opgebracht. kPAKJE. De generaal Sabas is benoemd gouverneur-generaal van Cuba. tot ITALIË. De Italiaansche dagbladen spreken het bericht tegen, dat tusschen de Abyssiniërs en Italianen een gevecht heeft plaats gehad. DUITSCHLAND. De opgaven, welke de Beichtanzeiger geeft betreffende de recruteering in den Elzas luidden minder gunstig. In 1874 bleven 16072 lotelingen achterwege. In 1880 was dit getal reeds verminderd tot 7165, maar nu is het weer gestegen, want in 1886 bleven weer 8606 lotelingen zonder verontschuldiging weg. Wegens het zich onttrekken aan den krijgsdienst werden in 1875 3554 ingezete nen uit de rijkstanden veroordeeld. In 1881 daalde dit cijfer tot 875, maar nu is het weer tot 1880 gestegen. OOSTEABM K. Voor de gebreklijdende schoolkinderen te Weenen komen, nu de dagbladen de bij zonderheden desbetreffende hebben medege deeld, van alle kanten giften in geld en toezeggingen van levensmiddelen in. De taak van het gemeentebestuur wordt daar door niet weinig verlicht; het heeft nu slechts te vergunnen, dat in de scholen warm eten dagelijks worde gereedgemaakt en uitgedeeld.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2