Aan het observatorium te Helder werd eergisterenmorgen te 6 u. 5 m. als grootsten winddruk geconstateerd, 94 kilog. op de M!. De richting van den wind was W. t N. Van Terschelling wordt aau de N. R. Cl. dd. 11 October gemeldIn den morgen van heden strandde, bij het strand van Formerum, de Engelsche visehkotter „Louise Nu. 551" Yarmouth, kapt. James Jacman. Daar volgens het verhaal van den kapitein het schip gebroken was en het volk, zijnde vijf man, zich in het want hadden vastge bonden sprong hij met eene reddingsboei over boord, om zwemmende het strand te bereiken en zoodoende hulp voor de achter geblevenen te gaan zoeken. Die stoute tocht gelukte hemen toen het gerucht zich verbreidde dat er een schip gestrand wasbegaf de reddingsboot van het station Midsland zich naar bet strand. Dicht daarbij gekomenwerd men geen schip meer gewaar en moest de reddingsboot onverrichter zake terugkeeren. Ëenigen tijd daarna werden aan het strand gevonden twee lijken van schepelingendie aan eene ra waren vastgebonden. Beide lijken, die naar het Surieper lijkenhuis wer den gevoerd om daar geschouwd te wor den werden door den kapitein herkend als het lijk van zijnen gewezen stuurman en van éénen der bemanning. De kotter is zeer waarschijnlijk weg, en dan zijn er nog drie man meer in de golven omgekomen, waaronder ook de broeder van den kapitein. In de vorige week is men begonnen met een eigenaardig gebouwtje voor reke ning van het rijk op te richten op de Bosch plaat, eene uitgestrekte zandbank tusschen Terschelling en Ameland. Het krijgt den vorm van een schilderhuisje en in vier talen zullen opschriften worden aangebracht, waarin schipbreukelingen wordt aangewezenwelken weg zij moeten inslaan om het naaste dorp te bereiken. De geruchten loopen te Tessel, dat in de Noordzee een vaartuig onderstboven drijvende is. Binnenkort zal door de spoorweg-com pagnie van bet corps genietroepen een aan vang worden gemaakt met het bouwen van twee ijzeren bruggen op de heide nabij De Bilt. Deze bruggen, te vervaardigen van het materiaal der oude spoorwegbrug nabij Venloo, moeten dienen tot bet nemen van proeven met dynamiet, ten einde te kunnen bepalen, hoe sterk eene lading moet zijn en op welk pont zij moet worden aangebracht, om in tijd van oorlog bruggen te kunnen doen springen. (N. R. Cl.) Zondag-avond vroegen twee Duitschers aan eenen brievenbesteller te Lobith, terwijl zij op een heerenhuis wezen, of de bewoner nog al geld had. De besteller antwoordde: „dat weet ik niet", maar stelde de politie in kennis met de vraag, en deze bewaakte met de ambtenaren der belasting den ge- heelen nacht dit en nog meer andere buizen. Niemand ecbter werd ontdektde Duitschers, twee matrozen, brachten, zooals later bleek, den nacht rustig aau boord hunner stoom boot door. In navolging van dergelijke inrichtin gen te Parijs eu elders, is door eenige on dernemende personen te Nijmegen een Maison Duval geopend, dat is: eene vleeschhouwerij met daaraan verbonden restauratie, in den ruim8ten zin genomen. Men kan er osse-, kalfs- en varkensvleescb le qualiteit bekomen. Te Zevenaar zijn eergisteren de treinen van Keulen via Kleef wegens den hevigen storm niet aangekomen, en van daar ook geen treinen vertrokken. Het overzetten over den Bijn ging reeds in den morgen met veel moeite gepaard. Te Zutphen kwam Vrijdagavond eene boerenmeid uit ijhe aan, die verhaalde, dat zij door een te Brussel woonachtigen conducteur als meid was gehuurd, weshalve zij jl. Zondag op eigen kosten derwaarts was getrokken. Bij aankomst evenwel werd haar ten huize van gemelden conducteur gezegd, dat men reeds van eene dienstbode was voorzien, zoodat haar niets anders over bleef dan weer terug te keeren naar hare vorige woonplaats, betgeen, daar zij geen genoegzaam reisgeld bezat, zeer langzaam ging- Men meldt uit Kampen: De Urker post- schipper ontving gisteren bericht, dat op de Noordzee een Urker vischschuit door het stormachtige weder was omgeslagen, waarbij de 8 opvarenden in de golven zijn omge komen. De palinghandel van Friesland op Engeland is tegenwoordig zeer belangrijk. De reeders te Workum eu Heeg bezitten 16 groote vaartuigen voor dien handel. Elk vaartuig doet gemiddeld 8 reizen naar Lon den en neemt dan 7500 K.G. paling mede. 't Is te begrijpen dat velen hiermee hun se3 Kc® as E brood verdienenvisschers, die de gevangen viscb aan de groothandelaars leveren; bin nenschippers om de paling te verzamelen; scheepstimmerlieden, zeilmakers enz. Uit Nuis (Groningen) schrijft men aan de N. R. Cl.: De knecht van bakker 11. alhier, haalde dezer dagen 's avonds de koe thuis, die aan eene lijn in de weide graasde. In plaats van het dier aan de lijn met de hand te leiden, bond de speelzieke jongen zich het touw om de lenden en dreef z66 het dier voor zich uit. Op eens zet het beest het op een loopen, de jongen raakt onder den voet en wordt in wilde vaart door het dier medegesleurd tot een hek. Met een forschen sprong springt bet dier over deze afsluiting, en de arme jongen wordt met zooveel kracht tegen het hek geslin gerd, dat de lijn breekt. Men nam hem voor dood op. Gelukkig bestaat er nog eenige hoop op herstel. Naar men verneemt, is een postbode, van Winschoten naar Nieuwe-Pekela, wegens onregelmatigheden in zijne betrekking, ge schorst. Ook de justitie moet zich de zaak hebben aangetrokken. Aan het stoomschip Broma", in aan bouw op de werf van de maatschappij „De Schelde", zal 's avonds, en wanneer noodig 's nachts, bij electrisch licht gewerkt wor den. De inrichting is reeds voltooid. Dat op die werf spoedig gewerkt kan worden, is véór enkele dagen weder ge bleken, toen eenige nieuwe stukken voor de machine van bet met averij op de reede liggende Hamburger stoomschip W audrahm", van Antwerpen naar Montreal (Canada) be stemd vervaardigd en ingezet moesten wor den. Terwijl de machinist der stoomboot verwachtte dat de reparatie 6 it 8 dagen zou duren, er moesten eenige stukken gevormd en gegoten wordenwerd het schip slechts 3 dagen opgehouden. Ook over de onkosten-berekeniug was de gezagvoerder zeer tevreden; hij had gemeend ongeveer het dubbele te moeten betalen van hetgeen hem in rekening werd gebracht. Aan den goeden naam der maatschappij zal dit zeker ten goede komen. (Midd. Ct.) Te Gangelt bij Sittard zijn Dinsdag in weinige uren Les huizen door vuur ver nield. Eenig vee kwam in de vlammen om. Het verbrande was grootendeels verzekerd. De oorzaak van het onheil is tot dusverre onbekend. In Limburg is over 1886 slechts ééue nieuwe vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend. Te Maastricht iijn ingetrokken of vervallen 49, en in de overige gemeenten 259 vergunnin gen. Het getal inrichtingen, waar sterke drank in het klein wordt verkocht, is nu gedaald tot 1954. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 13 October 1887 des na middags ten 2 ure ten raadhuize der ge meente. Aanwezig zijn de hh. Le Poole, Van Reenen, Fockema Audreae, Alma, Zaaijer, Du Bieu, Schneither, Krantz, Van Buttingha Wichers, Knappert, Juta, Bool, Driessen, Was, KaiBer, Hasselbach, Zaalberg, Nijkamp, Koetser, Van Hamel, Cock, De Sturler, De Goeje, Van der Hoeven en de voorzitter. De heer Verster heeft kennis gegeven dat hij deze vergadering niet kan bijwonen. De notulen worden gelezen en goedge keurd, waarna de voorzitter voorlezing doet van de volgende Ingekomen stukken. Missive van den heer Mr. N. K. F. Land, dd. 10 October 1887, houdende kennisgeving dat hij wegens verandering van woonplaats, ophoudt lid van Raad dezer gemeente te zijn. Missiven van de HH. Prol'. A. Kuenen en J. J. Cornelissen, dd. 26' September jl. hou dende kennisgeving dat zij de benoeming tol Curatoren van het Gymnasium aan nemen. Begroolingen, dienst 1888 van het Roomsch Katholiek YVees- en Oudeliedenhuis en van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis. Adres van het Bestuur der Afd. Leiden en Omstreken van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw houdende uitnoodiging tol het nemen van maatregelen tot verbetering van het onderhoud van het Plantsoen en park op de Ruïne. Verzoek van den heer F. W. J. H. Teng- bergen, om restitutie van betaald schoolgeld voor zijne dochter, leerlinge der Hoogere Burgerschool voor meisjes. Verzoek van Jelle De Hoop, te Franeker, om vrijstelling van dc betaling van Plaats. Directe Belasting, dienst 1887. Aan de orde is le de benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de meisjesschool 2e klasse. Benoemd wordt mej. C. B. Re- naud met 22 stemmen; 1 briefje was in blanco. Achtereenvolgens worden nu toegestaan of goedgekeurd 2°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1887, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 3°. Verzoek van J. J. Claassen, wed. 11. N. Tetterode, oin terugbetaling van schoolgeld. 4°. Idem van J. H. Zitman, om continua tie van de levering van schoolboeken enz. 5°. Voorstel tot wijziging van de Veror dening op de heffing van schoolgeld lager onderwijs. 6". Idem tot vcrlengiug van dc overeen komst in zake de armenverpleging in het ziekenhuis. 7°. Staat van af-, en overschrijving op de begrooling (herstellingen aan de woning van den Directeur der Bank van Leening.) 8°. Verzoek vau J. Buys Jr. om een duiker te hebben door den Zijldijk. 9°. Idem van T. J. BoIb om eene loozing te leggen in de Vestestraat. 10°. Idem van A. J Beek, om twee bruggen te leggen over de Heerensingelsloot. 11°. Idem van M. Visser, om een stoep te leggen aan het Levendaal. 12°. Idem als voren van P. Fontein Jr. aan de Haven. Aan de orde is nu het 18de punt vau de agenda nl. het voorslel van de hh. dr. M. J. De Goeje, uir. H. Van der Hoeven, A. J. Krantz en mr. F. Was, omtrent het meer in rekening brengen aan niet ingezetenen dan aau ingezetenen voorde voordeelen welke de gemeente aanbiedt, welk voorstel is aan gehouden in de raadszitting van 26 Mei jl. De heer De Goeje vraagt het woord om □amens de 4 heeren op de zaak even terug te komen. „Mijne medeleden van den raad" aldus begint spreker zijne rede „behoeven niet be vreesd te zijn dat ik de lange rede van den voorzitter uitvoerig zal beantwoorden. Het heeft mij eene overwinning op mij zelf gekost, te besluiten dat niet te doen; maar ik acht dat het algemeen belang beter door ont houding gediend wordt. Wat ik thans wensch te doen, is, het voorstel, dat allengs bijna begraven is onder argumenten pro en contra, van allen ballast ontdaannog eens duidelijk uit een te zetten." Wij voor ons geven die uiteenzetting slechts in korte trekken weêr. De aanwas der bevolking in onze gemeente, zegt spre ker, komt zonderling genoeg op naam van omliggende gemeenten; die in woners genieten vooral wat de gemeente biedt zonder aan de gemeente een cent be lasting te betalen. En nu vragen die om woners nog diensten van de gemeente; zij verzoeken voor hunne kinderen plaats op onze gemeentescholenzij wenschen ons gas en duinwater mede te gebruiken. We willen hun dat wel gevenaldus gaal spreker voort, maar wij achten ons tegen over de andere ingezetenen verplicht, daar voor van hen iets meer te vragen dan wij dat van de ingezetenen doen. Want de ge meente heeft zich groote offers getroost om dit aan de burgers te verschaffen en heeft nog jaarlijks aanzienlijke sommen op te brengen om hun dit genot blijvend te ver zekeren. Ziedaar de leidende gedachte in sprekers rede, die we niet in 't breede zullen op nemen. De heer Fockema Andreae dankt den voorzitter dat hij de zaak zoolang heeft laten rustenhij acht dat, met het oog op nader onderzoek, in het belang der gemeente. Het doet hem bovendien genoegen dat de voorstellers de amendementen hebben over genomen van de commissie van financiën. Het belang van en de grond voor annexa tie vervalt door het aanuemen van het voor stel volstrekt niet. De behoeften naar samen smelting blijven ongeveer dezelfde. De vraag is alleen: is aanneming van de voorstellen gerechtvaardigd en is 't in het belang der gemeente. De heer Nijkamp vraagt 't woord om als zijne meening uit te spreken dat het voor eene gemeente van veel belang is grensbe woners te bezitten die welvarend zijn. Wat betreft het onderwijshet aantal kin deren dat van de buitengemeenten onze scho len bezoekt is niet groot genoeg wan neer men in aanmerking neemt dat dat over de verschillende scholen verdeeld wordt om vermeerdering van ouderwijzend personeel noodig te maken. Wat de brandweer betreft, tegen het niet billijk helpen, bij ongelukken aan buitenbe woners overkomen vindt spreker groote rao- reele bezwaren die niet worden opgewogen door d» voordeelen die de gemeente zou genieten. En dan die verhooging van den prijs voor het duinwater, zegt sprekerdat door der- gelijken maatregel het zwaard niet tegen ons zelve worde gekeerd. Ware een jaar ge'e- den, toen eene choleraepidemie dreigde een voorstel gedaan om tegen verlaagd tarief, desnoods gratis, de grensbewoners van zui ver drinkwater te voorziengeen enkele mij ner geachte medeleden zou geaarzeld hebben in zijn besluit. We zijn niet alleen geroe pen de finantieele belangen der gemeente te behartigen, maar ook om de waardigheid on zer medeburgers op te houden. Bij de behandeling van de peusioenquaestie vraagt spreker: is 't een aalmoes die de ge meente aan den door ziekte of ouderdom afgedankten ambtenaar geeft, of is het eene verplichte uitkeering die de gemeente op zich neemt. Spreker neemt de vrijheid ten slotte de volgende motie voor te stellen. De raad der gemeente Leidenmet de meeste belangstelling kennis genomen heb bende van het voorstel door zijne medeleden de hh. De Goeje, Was, Krantz en Van der Hoeven ingediend besluit: 1°. zijnen welgemeenden dank uit te spre ken zoowel aan de voorstellers als aan het dagelijksch bestuur voor de bemoeiin gen in deze belangrijke zaak genomen eu 2°. om alsnog geen verandering in den bestaanden toestand te willen brengen. De heer De Goeje acht deze motie in lijnrechten strijd met de motie van den heer Fockema in eene der vorige vergaderingen aangenomen nl. om de 4 heeren te verzoeken hunne voorstellen nader uit te werken. Nu ze uitgewerkt zijn komt de motie van den heer Nijkamp en vraagt spreker of 't er niet allen schijn van heeft of men de voor stellers wat voor den gek zit te houden. De heer Nijkamp heeft bij zijne bespre king ook zeer zeker aan de motie-Andreae gedacht, maar hij vraagt of 't niettegen staande dat alles toch niet in 't belang van de gemeente zou zijn de zaak op die wijze te bekorten. De heer Van der Hoeven merkt op dat bij de stemming over de motie de voor stellers en de leden van de commissie van financiën al vast buiten stemming zouden moeten blijven omdat die heeren toch zelf niet mogen beoordeelen in hoever ze den dank der vergadering verdienen. De heer Andreae waarichuwt tegen de aanneming van de motie omdat men op die wijze in beleefde woorden eene onbeleefdheid zou begaan; spreker deelt de bezwaren tegen de bedoelde motie ingebracht. De heer Nijkamp trekt, nu 't eene juri dische quaestie wordt, zijne motie in. De voorzitter zou 't eerst den considerans in stemming gebracht wenschen te zien. De heer Andreae wil, over den conside rans 't laatst gestemd zienlogisch is 't zegt spreker eerst de bizondere voorstellen in stemming te brengen. De heer Cock zegt 't geheel eens te zijn met de commissie van dagelijksch bestuur omtrent de bedoelde voorstellen, evenwel zal hij voor verhooging van schoolgeld stemmen. De voorzitter meent dat de discussiën in deze vergadering kort kunnen zijnwanneer de raadsleden, na al wat er over de zask gesproken en gedrukt is, nog niet weten aan welke zijde ze zich scharen zullen dan vreest spreker dat ze 't nooit te weten zullen komen. De heer De Goeje, zegt de voor zitter, heeft nu geen nieuwe gezichtspunten geopend. Wat betreft het geopperde bezwaar van het naar buiten trekken der inwoners kan spreker aanvoeren dat niettegenstaande dat alles de bevolking vermeerdert en dat door al dat naar buiten gaan wonen de woonhui zen in de stad niet merkbaar veel blijven leeg staan. Hij meent dat het aannemen der voorstellen de uitbreiding der gemeente grenzen eer zal tegengaan dan bespoedi gen. Spreker meent dat én de raadsleden én de gemeentenaren van harte zullen wen schen dat, door bekorting der discussie aan de zaak een einde kome. Hij behoeft niet te zeggen hoe bij bij zijn advies, tot niet aannemen der voorstellen, blijft. De heer Was merkt op dat de heer De Goeje uitdrukkelijk heeft gezegd op elk punt nader te zullen terugkomen; hebben burg. en weth. zich dus eene korte discussie voorgesteld, dan zullen zij zich daarin deer lijk bedrogen zien. De voorzitter blijft van meening deft eene korte discussie zeer in het belang der ge meente zou zijn. Spreker zal eerst in be handeling brengen het voorstel omtrent bet toelaten van kinderenvan buitenbewoners tot de hoogere burgerschool voor meisjes tegen een verhoogd tarief. De heer Was vraagt over die quaestie het woord. Hij beroept zich daarop op prof. Buys, een sieraad van de wetenschap en vss de hoogeschool en indertijd een sieraad vsn den gemeenteraad. Spreker neemt de ge legenheid te baat om nu hij juist op dezen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2