MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S> e i e Courant v e r s c li ij 11 t dagelijks* behalve op Zon- en e e s t tl a g e u. k e 0 S M E M E T: Prijs per Nummer 10 tent. i.eo. ADVEBTEMTIEli: Bureel: ticiieepmiikerssteeg O. Donderdag 13 October 1887, 240. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCUE BERICHTEN Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden f 1.25. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201» Jaargang. HONDSDOLHEID. De BURGEMIi ESTER der gemeente LEIDEN; Gelet op het bij hem ontvangen bericht dal in deze gemeente op nieuw een geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gezien art. 3 der Wet van den 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorko men van hondsdolheid Staatsblad n°. 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te re kenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare mid delen van vervoer zijnde) in de gemeente be vinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF, volgens het door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij be schikkingen van 27 Juli 1875 en 19 Septem ber 1887 voorgeschreven model, ter gemeente secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld; met dien verstande nochtans dat ingevolge Mi- nisterieele beschikking van 7 September 1875, de stalen band van den muilkorf, die den bals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging door aanplakking en door plaat sing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 12 October 1887. STADSNIEUW». Alhier zijn bij het litterarisch mathe matisch examen zeven candidaten geëxami neerd; afgewezen drie; toegelaten de heeren: J. Van den Brink te St. OedenrodeJ. J. Brouwer te Nijkerk; H. J. Van Paaschen te 's Hage en A. Mijnlieff te IJselstein. De 2de luit. der huzaren, E. W. baron Van der Capellen, thans gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, wordt met 1 Nov. aaDst. overgeplaatst bij het depot-escadron van het 3e reg. huzaren, in garnizoen alhier. Bij den in de vorige maand te 's Gra- venhage gehouden schietwedstrijd, uitgeschre ven door de vereeniging „Oranje-Nassau" werd o. a. een prijs behaald door den heer J. graaf Van Bylandt, alhier. Bij het onderwijzers-examen gister te 's Gravenhage gehouden, zijn o. a. geslaagd van hier de dames G. Bruggeman en A. Boeije. Men schrijft ons uit Brussel omtrent den Grooten Internationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brussel in 1888. De bizondere rangschikking door den grooten prijskamp aangenomen, verschaft aan den geringsten werkman zoowel als aan den grootsten nij veraar de middelen om aan dien prijskamp deel te nemen en aldus het zijne bij te brengen voor den vooruitgang der wetenschappen en nijverheid, door mid del van het kamerwerk. Men zal aan het publiek toonen wat de werkers, met het eenvoudigste gereedschap kunnen vervaar digen. Deze handwerken bewijzen dikwijls bij de werklieden, de vervaardigers, een volmaakt goeden smaak. Wij ook zijn overtuigd dat de werklieden talrijk zullen opkopen om door hunne kennis en bekwaamheden den grooten prijskamp behulpzaam te zijn. Wat bizonder wenschelijk is, is de deel neming der bestuurders van al de maat schappijen van het land wier verkleefdheid en bizondere bekwaamheden de roem van België zijn, op het gebied van onderlingen bijstand. MeD moet al de pogingen aanmoedigen en die opzoeken welke zich zelve niet kennen of zich verborgen houden. De inlichtingen welke wij bekomen en de documenten welke wij voor oogen gehad heb ben laten ons toe te verzekeren dat die be langrijke taak met moed vervuld wordt door diegene welke er zich mede belast hebben. Het is een bijval te meer voor den grooten prijskamp en de uitslag ervan zal aan de massa werkers verschijnen als een blijk van het belang dat aan hunnen toestand nemen, al die welke hunne kracht en middelen in het werk stellen voor den vooruitgang en de menschlievendheid. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Men schrijft uit RotterdamWillem Van Zuylen, die tien weken bedlegerig was, is in zooverre hersteld, dat hij heden weder op de been is; de dokter heeft hem het vooruitzicht geopend, dat, indien de gene zing een normaal verloop neemt, hij in Decem ber waarschijnlijk het tooneel weer zal kun nen betreden. De gemeenteraad van Deventer heeft over 1888 aan de stedelijke muziekschool een subsidie van f1500 verleend. Maandag hield de Koninkl. Academie van Wetenschappen (afd. taal- en letter kunde) een gewone vergadering. Na mededeeling der ingekomen stukken wijdde de voorzitter, prof. Opzoomer, eenige gevoelvolle woordeD aan de nagedachtenis van het onlangs overleden oud-lid L. P. C. v. d. Berg. Prof. Acquoy gaf een bijdrage over kerstliederen en leisen. Van het „Tijdschrift voor Noordbra- bantsche geschiedenis, Taal- eu Letterkunde" is het laatste nummer verschenen. De redac teur, de heer Aug. Sassenarchivaris der gemeente Helmood, heeft afscheid van zijne lezers genomen met de verklaring, dat zijn tijdschrift drie jaren een teringachtig bestaan heeft geleden. De Prov. Oron. Ct., uitgevers Van Heijningen Bosch C°. te Groningenver scheen gister in feestgewaad. Zondag jl. was het honderd jaren geleden, dat het eerste nummer het licht zag, onder den titel Om me iander Courant. OFFICIEEL.E BERICHTEN. De luit. ter zee 1ste kl. W. G. Van Nes, die der 2de kl. H. T. Hoven en J. A. A. C. ridder Van Bappardbenevens de off. v. gez. 2de kl. A. E. Sissinghallen beboorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en gedet. aan boord Zr. Ms. gaf felschoener Argus, worden met 1 Nov. a. s. op non-activiteit gebracht, de eerste onder eervolle ontheffing van het door hem over dien bodem gevoerde bevel. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. jl. is te Katwijk aan Zee een tienjarige jongen, die aldaar op de stoomtram wilde springen, overreden, en zoodanig gewond, dat hij eenige uren later overleed. Gisterenmorgen ongeveer 8 uur, trof Noordwijk aan zee eene zware ramp, door dien bij het landen eeDer haringschuit drie zeelui van daar overboord sloegen en ver dronken. De schuit was van den reeder L. Van der Deyl en de schipper E. Van Boon, de verongelukten zijn: W. Van Boon ge huwd en twee kinderen; J. Vink ook ge huwd en J. Korbee oud 18 jaar. Allen waren zeer oppassende menschen en goede zeelui. Als door een wonder zijn de overi gen gered, daar de schuit geheel op zijde lag en er nog drie man overboord lagen die zich nog aan iets konden vastklemmen, zoodat zij na een poos in zee te hebben gelegen, zich weer eenigen tijd daarna aan boord bevonden, waarschijnlijk door eene tweede golf daartoe geholpen. De lijken zijn nog niet aangespoeld. Er liggen nog meer schuiten dicht bij den slag ten anker, zoo dat het te vreezen is dat er met deze ver bolgen zee nog meer ongelukken gebeuren. Uit Oudshoorn wordt aan de N. R. Ct. gemeldVan wege het departement Alfen Oudshoorn der maatschappij tot nut van het algemeen worden pogingen aangewend om alhier eene volksgymnastiekachool op te richten. Ten einde dit onderwijs meer popu lair te maken en mogelijk vooroordeelen daar tegen te overwinnen, gaf de heer Meijlink, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. school te Schiedamalhier eene openbare les aan eenige zijner leerlingendie door een belang stellend publiek werd bijgewoond. Thans heeft de commissie, die te dezer zake benoemd werd de medewerking van ouders en voogden ingeroepen en de voor waarden medegedeeld, waarop van het be doelde onderwijs kan gebruik gemaakt wor den. Te T oosduinen zullen op de uitge strekte buitenplaats Kraaijenstein door den nieuwen eigenaar de bosschen, 10 heet. be slaande, worden uitgerooid. De heuvelach tige gronden worden gelijk gemaakt en be stemd voor warmoeziersland. Een gelijk lot bedreigt aldaar ook de buitenplaats Oud- Rozenburg. (L. D.) De gemeenteraad van Oudewater heeft het nieuwbenoemde raadslid D. Boer Jz. niet toegelatenop grond dat zijne betrek king van brandmeester met die van lid van FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 59.) Hij zweeg eensklaps en week verschrikt van het bed des verwonden terog, want naast hem stond plotseling eeue in het wit gekleede vrouwengestalte, die zich over Alexander heenboog. Het was Manuela. Hare schitterende verschijning scheen als 't ware elke gedachte aan den dood te willen weerspreken; strak keek zij nit hare oogen, haar gelaat was wit als versch gevallen sneeuw. Onhoorbaar was zij het bed genaderd van den man, die zij eenmaal zoo vurig had lief gehad. Met diepen ernst zag zij op hem neder. De man, die haar dierbaarder was geweest dan alles ter wereld, bij had haar van zich gestooten, koud en gevoelloos. Maar noch toorn noch medelijden rees er bij haar op. Het scheen haar veeleer, alsof elk gevoelsvermogen voor immer in haar uitgestorven was. In een soort van strakke, peinzende verwondering zag zij op hem neer. Nog geen drie uur geleden was hij vol levenskracht en jeugd en thans lag hij hulpeloos als een kind voor haar. Welk een kleine stap, van het leven tot den dood! Ernstig en zwijgend stonden de beide heeren naast Manuela. Het was, alsof zij hen hoorde noch zag. Eindelijk vermande dokter Wilson zich en trad naar hem toe. „Mylady," zeide hij met eerbiedigen ernst, „het ware beter, dat gij u van hier ver- wijderdetdit is voorwaar geen aanblik, die voor u geschikt is. Laat u door mr. Bosegg tot uwen vader teruggeleiden." Zij hief den blik op en deze verried, dat zij zich thans eerst de aanwezigheid van anderen bewust werd. „Zal hij sterven?" vroeg zij dof. „Ik hoop het niet en geloof het ook niet I Maar ge moogt u niet hier bevinden, wanneer hij weder tot zijn bewustzijn komt." „Wat zijt ge van plan met hem te doen vroeg zij met zachte stem. „Hier kan hij niet blijven! Wilt ge hem met u mede- nemen?" Hij keek haar aan, zonder den zin van hare woorden goed te vatten. „Ik hem medenemen Waarheen Naar het hospitaal?" „Neen, niet daarheen. Kan hij zonder gevaar vervoerd worden?" „Wanneer het onmiddellijk geschiedt, ja „Welnu, dokter, dan kom ik u een zeer grooten dienst verzoeken 1" „Wat in mijn vermogen staat, ben ik gaarne bereid voor u te doen, myiady!" „Neem dan den verwonde mede naar uw eigen woning. Ik weet, dat het een zeer groote gunst is, die ik van u vraag, maar gij zult grootmoedig zijn en mij deze niet weigeren. Ik zou niet graag willen, dat hij stierf," voegde zij er aan toe, „en ik heb niemand, wien ik zulk een vriendschaps dienst zou kunnen vragen dan u. Wilt gij mij dezen dus bewijzen?" Zij legde hare hand op zijn arm en keek hem aan. Een onbeschrijfelijk medelijden voor het arme meisje maakte zich van hem meester. „Wat gij vraagt, zal geschieden!" ant woordde hij. „Ik zal den zieke onmiddellijk doen vervoeren en wanneer hij sterft, dan zal zeer zeker niet mij de schuld treffen kunnen I" „O, ik wist wel, dat ik op u vertrouwen kon. Ik dank u duizendmaal voor het vriendschapsoffer, dat gij mij brengt." Eer de beeren er op bedacht waren, h*d zij reeds de kamer verlaten. „Waarom?" vroeg thans lord Bowson, „waarom wil zij toch absoluut, dat die schurk genezen zal? Waarom wil zij hem niet liever laten sterven?" „Deze gedachte is haar vermoedelijk ter wille van haren vader pijnlijkantwoordde dokter Wison. „Misgeraden!" viel sir Emil beiden in de reden. „Zij wenscht zijn herstel om haar zelfswil. Ik zou mij al zeer geweldig moeten vergissenwanneer zij werkelijk voor goed met hem afgedaan zou hebben. Niet voor alle schatten der wereld zou ik na zijn genezing in het vel van den jongen man willen steken. Hij zal niet in staat zijn, om zich aan hare wraak te onttrekken. Wat zal uwe moeder er wel van zeggen, dokter Wilson, wanneer gij door het opnemen van deze patiënt uw huis in een hospitaal herschept?" „Mijn moeder keurt alles goedwat ik doe. Ik zou u daarom wel willen verzoeken, mr. Rosegger zorg voor te dragend-.t het rijtuig ingespannen en de makste paar den die er op stal te vinden zijn, te mijner beschikking gesteld worden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1