MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. i)eLe Courant verschijnt dsieIijksbeha I ve op 'Lon- en feestdaen. Prijs per Nummer 10 Cent. Woensdag 12 October 1887. N°. 239. AOVEBTEMTIEK: Bureel: .Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. ABOfJ NEWEST: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201° Jaargang. Aan de geabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 201 206 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Algemeene Politie verordening van den 6den November 1879, waarbij wordt bepaalddat ten minste twee maal in het jaar, en wel eens in hel voor- en eens in hel najaar, op kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders, schoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeien worden. Noodigen de ingezetenen uit aan de be doelde reiniging van schoorsleenen en stook plaatsen gevolg te geven.. En wordt deze doorplaatsing in de Leid- sclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 11 October 1887. 8TADSNIEUWS. Blijkens rapport van de commissie van fabricage zijn eenige herstellingen Doodig aan de woning van den directeur der bank van leening, waarvan de kosten worden geraamd op f250 en niet gevonden kunnen worden uit den betrekkelijken post der begrooting. Burg. en weth. geven daarom den gemeen teraad in overweging de daartoe benoodigde gelden beschikbaar te stellen. In de zitting van 25 Augustus jl. werd aangehouden het verzoek van J. Buys Jr. om een duiker te leggen door den Zijldijk, ten einde te onderzoeken of ter plaatse reeds een duiker aanwezig is. Uit overgelegde stukken blijkt, dat die duiker reeds voor eenige jaren is gelegd door adressants voor ganger, terwijl niet bekend was dat daarvoor geene vergunning door het gemeentebestuur was verleend. Tot het doen behouden van dien duiker bestaat bij burg. en weth. geen bezwaar waarom zij voorstellen aan adressant de gevraagde vergunning te verieenen tot het leggen van den duiker door den Zijldijk 1661 zijne woning onder de gemeente Leider dorp, en wel tot wederopzeggens en tegen betaling van een recht van f 1,50 'sjaars ten behoeve van deze gemeente. Na overleg met de commissie van fabri cage geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging: 1°. aan T. J. Bots vergun ning te verieenen om eeue uitloozing te leggen van zijne grntterij in de Vestestraat N°. 12, naar het stadsriool aldaar, mits on der toezicht van den gemeente-architect en tegen betaling van bet recht bepaald bij art. 3 n°. 11 van het tarief van 5 Maart 1857, alsmede van de kosten van bet opbreken en herstellen van de straat en het riool. 2°. aan A. J. Beek vergunning te verieenen van twee bruggen te leggen over de Heerensin- gelsloot tot toegang naar zijne nieuwgebouwde buizen gelegen onder de gemeente Leider dorp sectie A N 2624, mits onder toezicht van den gemeente-Brchitect en na verkregen vergunning van ged. staten van Zuidholland en van het hoogheemraadschap van Bijnlaod, tegen betaling van het recht voor iedere brug bepaald bij art. 3 n°. 35, van het ta rief van 5 Maart 1857 en behoudens de voorwaarden die bij latere verordeningen door den gemeeuteraad mochten worden vastgesteld. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging vergunning te verieenen tot het leggen van stoepen op openbaren gemeentegrond aan M. Visser voor het huis aan het Levendaal n°. 195, mits niet meer dan 5 decimeters uitspringende en aan P. Fontein jr., voor zijn bnis aan de Haven n°. 46, overeenkomstig aanwijzing van rooimeesters. UNIVERSITEIT. Den 16n November zal de hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, dr. C. H. D. Buijs Ballot, hoofddirecteur van het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut, den dag herdenkenwaarop hij vdór 40 jaren het hoogleeraarsambt aanvaardde. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1820) van Elias Anne Borger. Thans is bepaald dat er in 1888, van 22 Juli tot 19 Augustus, te Bayreuth negen opvoeringen van „Parsifal" en acht van „Die Meistersinger" zullen gegeven worden. Voor laatstgenoemd werk leveren de gebroe ders Brückner te Coburg het decoratief. Joseph Hollman speelde op een con cert, door den Braziliaanschen gezant te Brussel, graaf De Villeneuve, gegeven ter eere vau den keizer en de keizerin van Bra zilië. Onze landgenoot behaalde een groot succes. Maurice Strakoschde impresario die o. a. „Adeline Patti" uitvond en als onder nemer zoowel als leermeester vele lauweren oogstte, is eergisteren te Parij» overleden. Mevr. Seebach heeft haar geschil met de directie van het Kön. Schauspielhaus te Berlijn bijgelegd en blijft aan dien schouwburg. Zooals men weet is de beer Desoiten van plan in dit seizoen „Le Cid" van Mas senet op te voeren. Een reprise van „Manon" is tevens in het verschiet en op Massenets komst wordt gerekend. Naar wij vernemen zou het plan bestaan bij die gelegenheid een concert te organiseerenalleen gewijd aan werken van den Franschen meester. (Vod.) Mile. Vuillaume heeft met succes te Lyou gedebuteerd in „Fanst". Naar aanleiding van het Vuylsteke- feest, in de vorige week te Gent gevierd, is door eenige Leidsche studenten eeue afdee- ling opgericht van het Willemfouds, die reeds nu een 50-tal leden telt. [N. ft. Ct.) Op last der Deeusche regeering door reist thans de oudheidkundige J. Helms, predikant te Skjellerup, ons land, om een onderzoek in te stellen naar de zeldzame, hier nog aanwezige tufsteenen kerkgebouwen, die de oudste zijn, welke men in Nederland aantreft. Dit onderzoek staat in verband met de uitgave van een groot werk over soortgelijke in Denemarken zich bevindende kerken. OFEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den majoor jhr. V. A. De Pesters, commandant van het corps rijdende-art.vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, hem geschonken door den president der Fransche republiek. Door Z. M. is aan den voor clen dienst in Indië bestemden soldaat C. M. Felmé, van het kol. werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de Fransche expe ditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen jhr. E. A. O. De Casembroot, wonende te Tholen. Door Z. M. is H. G. Werkman, vee arts te Uithuizermeedenbenoemd tot plaats vervanger van den districts7eearts, wien Groningen als standplaats is aangewezen. Door Z. M. is aan jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh, met ingang van 20 Nov. 1887, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Groningen. De off. v. adm. 2de kl. H. W. Bauer uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Opgave van op non-activiteit gestelde en geplaatste of overgeplaatste officieren Gesteld op non activiteit de luit. ter zee le kl. W. H. Souman, J. C. v. Wessem, jhr. J. C. L. v. Schmidt auf Altenstadt, P. D. A. Fraukamp, L. J. K. A. Jeekel, A. F. J. Frackers en C. L. De Jong; de luit. ter zee 2e ki. W. Th. De Booy, A. Gelder man, jhr. W. F. v. Spengler, J. H. Com- mijs, L. J. H. Williiige, J. M. W. Kuyl, J. B. A. Jonckheer, J. M. Zwanenbeek Pauw, W. D. baron Van Asbeck, A. H. F. M. Latonr, A. W. graaf v. Hogendorp, A. M. P. C. v. d. Laar, J. v. d. Eist, W. T. v. Vloten, L. J. v. Heioma, jhi. H. L. Wichers, M. W. L. Olivier, W. C. J. Smit en D. A. P. Koning; de off. v. gez. le kl. W. Meijboom en J. H. Smitid. 2e ki. J. Aaltsz en G. D. Giesberts; de off. v. adm. 2de kl. J. A. M. Korpershoek v. d. Kooj, J. C. v. Beijn, A. A. J. Schilt en A. W. v. d. Worm. Overgeplaatst de luit. ter zee 2e kl. H. J. Karseboom, van den rammonitor Wesp op het wachtschip te Hellevoetsluis; id. le kl. J. II. Cremer, van non-activiteit ge plaatst in de rol van het wachtschip te Hel levoetsluis; en belast met het bevel over de Bhenus; id. W. A. Cambier, van le off. op de Anna Panlowna als id. op het wacht schip te Hellevoetsluis; id. 2e kl. A. J. v. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 58.) Zij waB veeleer een wezen zonder naam dat men aan het gezelschap opgedrongen had, zonder dat het het recht had bezeten om zich in die bevoorrechte kringen te be wegen. Met schrik overwoog men dit feit, om zich dan de vraag te stellenwelke straf de wet over lord Bosegg zonde uitspreken wanneer Alexander De St. Claire eens wer kelijk mocht sterven. Toen het laatste rijtuig weggereden was, ontstond er eene bijua angstwekkende stilte in hnis. Wel is waar brandde er nog overal waslichtennog even heerlijk geurden de voor het feest smaakvol gearrangeerde bloe men, maar op de bovenverdieping lag de bezitter van al deze pracht en al deze heer lijkheden te zieltogen. In de groote eetzaalwaar het feestbanket had moeten plaats vinden, prijkten massief zilverwerkprachtig kristal en geurende bloemen in den grootsten rijkdom op de tafel. Met een zegevierenden blik vlogen sir Emil's oogen over dit alles. Morgen," zeide hij tot zichzelven, „morgen zal dit alles mij wellicht toebe- hooren." Hij schonk zich een glas wijn in en ledigde het in een enkele teug. Doch eensklaps plaatste zich een ijskoude hand op de zijne en eene zachte stem fluisterde „Ik smacht ook naar een glas wijn, wilt ge zoo vriendelijk zijn er mij een tereiken? Mijne zenuwen zijn vreeselijk geschokt. Ik heb Alexander De St. Claire zoo even gezien. Heer in den hemelwelk een avond is dat geweest?" Hij keerde zich om en zag nu mevrouw Von Waldau achter zich staan. „Gij nog hier!" riep hij, nu juist niet op den beminnelijksten toon: '/Me dunkt, dat juist gij geen bijzondere behoefte moest gevoelenom langer dan strikt noodzakelijk is onder dit dak te verwijlen. Rosegg is zeer zeker geen passend asyl voor ul" „Ha, ge zijt werkelijk buitengewoon dank baar, sir Emil," spotte mevrouw Von Waldau, finaar ik heb ook bijna niets anders verwacht. Ik doe daD ook gaarne afstand van uwe dank baarheid, zoodra ik uwe belofte heb, dat gjj mij tienduizend pond uitbetaalt op den dag, dat ge de erfenis van uwen oom aanvaardt." „Gij zult het geld krijgen, maar alleen wanneer gij dit hnis onmiddellijk verlaat. Tracht d8t meisje, tracht Mauuela niet in den weg te treden, anders beleven wij dezen avond nog een tweede drama." Hij keerde zich omtoen hij deze woorden gesproken hadmaar bleef op den drempel nog eenmaal stilstaan. „Rijd naar het logement terug. Ik zal u morgen in elk geval komen opzoeken, welken loop de dingen hier ook nemen mochten." Toen sir Emil de kamer van lord Bosegg betrad, trof hij hier Manuela en dokter Grey aan. De baron was ontkleed eu te bed gelegd geworden. Slechts zijn zware ademhaling verried nog, dat hij leefde. „Wel?" vroeg sir Emil, terwijl hij zijn oogen met de uitdrukking van de hoogste spanning op den dokter rusten liet. „Ik kan thans tiog geen definitief ant woord geven," antwoordde de dokter koel, terwijl hij den jongen man den rug toe keerde. Sir Emil haalde diep adem. Hij zag duidelijk, dat de dood reeds zijn stempel op het bloedlooze gelaat van den ouden man gedrnkt had. Sir Emil sloeg een vluchtigen blik op Manuela. Onbeweeglijk, als een steenen beeld, stond zij daar aan het bed; haar gelaat was nog even onverschillig als vroeger, hare oogen waren nog even strak. Huiverend wendde sir Emil zich af en verliet de kamer, om zich zacht langs de trap naar het vertrek te begeven, waarheen men Alexander De St. Claire gebracht had. Dokter Wilson en lord Rowson bevonden zich nog steeds bij hem. „Is hij dood?" vroeg sir Emil zachtjes en deze vraag was wel gerechtvaardigd, want Alexander De St. Claire zag er inderdaad uit als een lijk. Hij lag met gesloten oogen, nauwelijks merkbaar ademhalend en had er in zijn doodkist voorwaar niet verstijfder kannen uitzien dan thans. Dokter Wilson keek op. „Hij is niet dood, mr. Bosegg, eu voor zoo ver ik in staat ben den toestand te beoordeelen, geloof ik ook volstrekt niet, dat hij zal sterven. Wat moet er met hem gebeuren. Wat—?" [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1