■-- m wem «s ara Bij <3e verschillende regimenten infan terie zal eerstdaags eeDe proef genomen wor den omtrent de doelmatigste wijze, waarop de infanterist te velde den door hem mede te voeren voorraad patronen kan dragen. Het voornemen bestaat om dieu voorraad van 80 op 100 patronen per man te bren gen, en in verband daarmede bet gewicht der velduitrnsting te verminderen met eenige voorwerpen van kleeding en uitrusting, die geoordeeld worden alsnog te velde te kun nen worden gemist. De proefnemingen zul len bestaan in een achttal militaire marscben, door een der veld-bataljons van elk regiment gedurende de maanden October en Novem ber te maken, waarbij onderofficieren en minderen in volledige velduitrusting zullen zijn en de voorraad patronen op twee ver schillende wijzen gedragen zal worden. Bij den minister van oorlog bestaat het voornemen om de samenstelling van hel reserve-ration levensmiddelendat ieder sol daat te velde bij zich draagt, voor het geval van nood, te wijzigen. Tot dusver bestaat dit uit 0,25 kgr. rookworst of 0,2 kgr. kaas en 0,5 kgr. beschuit of 0,75 kgr. munitie brood. Het zou nu worden 0,8 kgr. ver duurzaamd vleesch in eeu ovaalvormig blikje met eeu totaal gewicht van 0,4 h 0,45 kgr., en 2 stuks beschuit, elk wegende 0,25 kgr. (N. R. Ct.) Naar aan het U. D. wordt medegedeeld, zou een der leden onzer tweede kamer po gingen aanwenden tot oprichting eener maat schappij, welke zich zou ten doel stellen de vereeniging der tramwegen en locaalspoor- wegen hier te lande onder één bestuur. Het bedoelde lid meent, dat op deze wijze een spaarzamer beheer en eene voordeeliger exploitatie zal worden verkregen en daardoor de kans zal ontstaan aan de aandeelhouders een beter dividend te verzekeren, dan zij tot dusver mochten genieten. Tot algemeen secretaris van de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" is ge kozen de heer Bruinwold Biedel, predikant te Hoorn, met 524 stemmen. Uitgebracht waren er 958. De beer Kruseman Nieuwen- huizen had er 297, de heer De Bussy 187. Jhr. H. Clifford is op de jongste al- gemeene vergadering ;an „Melosophia" te Den Haag benoemd tot president van die zaugvereenigingaan mr. H. graaf Van Limburg Stirum, die, als burgemeester van Noordwijkdeze functie niet langer kon blijven vervullen, werd het eere-voorzitter- schap aangeboden. De persoon, die den goudsmid 8. in de Schoolstraat te 's-Gravenhage voor een paar gouden horlogekettingen heeft opgelicht, is bekend. Hij is zekere S., vroeger wonende in de Prinses Mariestraatmaar thans zoek. Uit de Hoekschewaard wordt geschre ven, dat aldaar puik rundvleesch, bij 10 kilo tegelijk, thans aangeboden wordt voor 29 cent per kilo. In den avond van Vrijdag jl. viel te Schoonhoven een 10-jarige knaap, bij een stalhouder uit het venster van den hooizol der voorover op straat, met het gevolg, dat het kind vreeselijke verwondingen, vooral aan het hoofd, bekwam. Bewusteloos naar de ouderlijke woning weggevoerdwerd daar spoedig door drie artsen heelkundige hulp verleend, maar nog den laten avond van denzelfden dag was de arme knaap een lijk. Woensdagavond ontsliep te Wiesba den, op ruim 70jarigen leeftijd, de heer G. S. Prosch, oud-directeur der Fransche manége te Amsterdam. De overledene was niet alleen een uitstekend ruiter en instruc teur, doch ook een goed africhter en heeft veel bijgedragen om den lust tot paard rijden, enz. levendig te houden. Hij maakte bijzonder veel werk van het vormen van schoolpaarden en had daarvan veel tact. Menig eigenaar van een circus kwam bjj den heer Prosch om een degelijkgoed toe gereden paard te koopen. Doch niet alleen hierin was de heer Prosch een meester, ook op het gebied der rensport blonk hij een maal uit en was destijds een der meest actieve leden van de „Sociëteit tot aanmoe diging en verbetering van het paardenras in Nederland", opgericht in den jare 1842. (Ned. Sport.) Zaterdagmiddag vervoegde zich een persoon aan een perceel op het Bokin te Amsterdam, voorgevende loodgieter te zijn en gezonden te worden door den pastoor der Boomskerk, met verzoek naar een lek in het looden dak der kerk te mogen zien, 't welk voor het dak van dat perceel beter was te bereiken. Het verzoek werd toege staan, doch men scheen de zaak niet erg te vertrouwen. Ten minste men won in lichtingen aan genoemde kerk in en vernam daar, dat van een lek aan het dak en het gedane verzoek niets bekend was. Intusschen was de man op het dak der kerk bezig geweest en had reeds een zak met lood gevuld, waarmede hij zich, naar het scheen, dacht te verwijderen. Hij merkte evenwel spoedig, dat er onraad was, want toen hij met zijne bnit dacht heen te gaan vond hij de deur gesloten. Hij begaf zich toen weer naar boven, klom van het dak waarop hij zich bevond op het achterliggende van eeu perceel in de Kalverstraat. Is toen op een binnenplaats van dit laatste perceel gekomen, bij welks bewoners hij voorgaf van het dak te zijn gevallen, met het antwoord op de belangstellenden vraag: „of hij zich niet bezeerd ha< dat dit nog al ging. Men heeft deu slimmerd toen deftig in de Kalverstraat uitgelaten en is verdwenen zonder een spoor achter te laten. (Hbl.) Het Sociaal Weekblad deelt mede, dat deze u eek door de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandscb Werklieden verbond in aansluiting aan de besturen der schuitenvoerders- en scheepstouwers-vereeni gingen, eene vergadering is gehouden met bazen in de hoofdstad, werkgevers van deu handel en schuitenvoerders bazenom lot de afschaffing, of althans tot de beperking, van Zondagsarbeid bij het lossen en laden van schepen te gerakeu. De vergadering was ook door bazen tame lijk druk bezocht, en de toon der gevoerde gedachtenwisseling eeu zóódanige, dat ten minste hoop mag worden gekoesterd op de bereiking van het beoogde doel. Sedert eenige dagen zijn twee groote stoomschepen aan de Handelskade te Am sterdam bezig met het laden der machinerieën voor 5 suikerfabrieken, geleverd door de Kon. fabriek aldaar en bestemd voor Brazilië. Een der twee, de „Hercules", vertrok heden met eene zeer zware lading. Eenige ketels moesten op het dek geladen worden. Door de arroudissements-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de openge vallen betrekking van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende alpbabetische lijst van aanbeveling: mr. B. D. Baart de la Faille, rechter in gemelde rechtbank; mr. P. Gratama, rechter in de rechtbank te Leeuwarden; en mr. J. J. Kuipers, kanton rechter te Delft. Uit Hoogland wordt van 7 October gemeld: Hedenavond om 8 uur ontstond een hevige brand bij W. v. Ginkel, bakker en kruidenier. Binnen een uur was het achterhuistevens bakkerijgeheel uitge brand. Door den ijver van de brandweer bleef het onheil alleen tot het brandende gedeelte beperkt; de naburige woningen wa ren evenwel alle ontruimd; de meubelen gedeeltelijk bij buren opgeborgen, of aan den straatweg geplaatst, hebben veel gele den het veeeen hit en verscheidene var keus werden nog bijtijds gered. Gebouw en huisraad waren verzekerd. De oorzaak was het omvallen van de petroleumlamp. Op den spoorweg ArnhemNijmegen is gisterennamiddag, nabij Oosterbeek, een arbeider door een trein overreden en erg verminkt, tengevolge waarvan hij kort daarna overleed. Vrijdagnamiddag, omstreeks 8 uren, ging de 63-jarige vrouw S. H. te Bame- veld op den windkorenmolen om meel te halen. Teruggaande werd zij door eene wiek aan het hoofd getroffen, waardoor zij eenige minuten later den geest gaf. Uit het noorden van Overijsel ver neemt de N. R. C.dat het jachtveld er ruim van wild is voorzien. Dit wordt door ervaren jagers toegeschreven aan den drogen zomer, tengevolge waarvan geen jong wild door verdrinken omkwamzooals anders wel het geval is. Dank zij de verzending naar het buitenland, mogen de reeds verkregen resultaten goed genoemd worden. Donderdagavond ruim 9 uur had op de Voorstreek te Leeuwarden een heele op loop plaats. Een paar vreemdelingen, die gearmd langs de straat liepen, werden voor niets minder dan „socialen" aangezien, in weerwilbeiden van het kleedingstuk waren voorzien, dat hen tegen zoodanige verdenking had moeten vrijwaren: de een was zelfs in een demi-saison gekleed, die door kleur en lengte vrijwat uitkwam. Eene steeds aangroeiende volksmenigte hief het bekende anti-socialistisch liedje aan, waarin ton op saison moet rijmen. Het liep er zoo erg mede, dat de politie tusschenbeide moest komenom de vreemdelingen in be scherming te nemen, die dan ook weldra veilig in „Die Port von Cleve" waren ge zeten. (Leeuw. C Een vijfjarig meisje van eenen land bouwer op het Noorden te Smilde werd Vrijdagavond eenigen tijd zonder toezicht gelaten. Toen de ouders de kleine vermis ten, vond men haar in de vaart voor hare woning verdronken. BlilTKNLANlISCHK BERICHTEN BELGIË. Het hof van assises van Brabant te Brussel, heeft deu socialist Moreauwegens opruiende redevoeringen, tot twee jaren ge vangenisstraf veroordeeld. E X li L A N li. De prins van Wales onthulde Ie Bal moral in tegenwoordigheid der koningin en vau de ex-keizerin Eugénie het standbeeld der koningin door Boehm vervaardigd, het geschenk van de pachters van H. M. in Schotland bij gelegenhe d van het jubilé. De koningin hield een korte toespraak, waarin zij dankbaar haar lang verblijf in tie Hooglanden herdacht. Niet minder dan 50 visschers uit Bre- tague zijn in de jongste stormen welke op de kusten van New-Foundland gewoed heb ben omgekomen. F II t N #4 Êt I.» ik. De Duitsche gezant te Parijs, graaf Munster, heeft den heer Floureus eene som van 50,000 mark ter vergoeding voor de weduwe en kinderen van Brignon ter band gesteld, tegelijk met eene nota, die Duitsch- lands opvatting van het voorgevallene aan de grenzen bij Vexaincourt uiteenzet. In die nota wordt, naar luid van een telegram, gezegd dat eene nieuwe betuigiug vanDuitsch- lands leedwezen over hetgeen er heeft plaats gehad, onnoodig wordt geacht, daar zulk eene betuiging reeds onmiddellijk na het gebeurde in behoorlijken vorm was gevolgd. Wat de vergoeding betreft, zoo gaat de Duitsche regeering van het standpunt uit, dat er geen kwade wil in het spel was, dat het voorval enkel aan eene betreurenswaar dige vergissing te wijten is. Daar evenwel het ongeluk plaats beeft gehad tengevolge van het Duitsche dienstreglement en Fransche onderdanen er het slachtoffer van zijn ge worden, zoo acht de regeering het haren plicht, zooveel doenlijk, eene vergoeding toe te kennen, waarvoor zij 50,000 mark pas send acht. Wat de bestraffing van den sol daat Kaufmann aangaat, deze moet alleen overgelaten worden aan de Duitsche justitie, die naar recht uitspraak zal doen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken betuigde hierop den gezant zijn dank voor de bereidwilligheid, waarmede Duitsch- laud in alle billijkheid de vergoeding heeft toegewezen. De generaal Cbaffarel, onder-chef bij den generalen staf aan het ministerie van oorlog, is ontslagen. Volgens sommigen staat dit in verband met de zaak betreffende het ontijdig openbaar maken van het mobi lisatie-plan, alsmede met gepleegde knoeie rijen bij leveringen ten behoeve van het leger. Volgens anderen zou hij handel ge dreven hebben in het bezorgen van het ridderkruis van het Legioen van Eer, dat hij voor 25,000 tot 50,000 frs. verkocht. De generaal zou talrijke medeplichtigen hebben, die hem liefhebbers aanbrachten, o. a. een Pruisische baron en eene dame, die in de nabijheid van de „Are du Tiiomphe" woont. Voorts zouden officierensenatoren, avonturiers en wat dies meer zij in de zaak zijn betrokken. Chaffarel moet, nadat hem tal van bewijzen waren voorgelegdeene bekentenis hebben afgelegd. De France verzekert, dat de heer Mazeau als minister van justitie zal aftreden. De opbrengst der directe belastingen in September 1887 was 3,779,000 fr. min der dan de raming, doch 399,500 fr. meer dan in dezelfde maand van 1886. De ge- heele opbrengst over de eerste negen maan den van 1887 is 37 millioen minder dan de raming, doch 11,500,000 fr. meer dan in de eerste negen maanden van het vorige jaar. De Parijsche politie heeft eeuen boos doener ingerekend, bij wien eene naamlijst van alleenwonende weduwen en dames ge vonden is, denkelijk opgemaakt om bij die dames te gaan stelen. De Maharajah (koning der koningen) Guikinia van Barado is met een gevolg van 50 personen te Parijs aangekomen. Prins Henri, zoon van den hertog van Chartres, ontmoette op zijne reis in Grie kenland den Fran8chen consul te Laurium. De consul groette den prins eerbiedig, maakte hem zijn compliment en vergezelde hem eenige minuten. Wegens dit feit is de consul door de Fransche regeering ontslagen. 9P1XJ E. Eenige vrouwen hebben als gemach tigden van de werkstakers in de tabaks fabriek te Madrid een onderhoud gehad met den burgerlijken gouverneur van Madrid en den heer Camacho, voorzitter van de maat schappij die pachter is van het tabaksmo nopolie. Het gevolg hiervan was, dat de maatschappij de eischen der vrouwen tot wederinvoering van het vroegere loon en de wijze van betaling heeft ingewilligd, en be loofd voldoening te geven omtrent de andere grieven. De werkstaking is hiermede ge ëindigd en de vrouwen hebben nu vrij rus tig de fabriek, welke zij van binnen gebar- ricadeerd hadden, verlaten. Aan de Standard wordt uit Madrid gemeld, dat de Fransche regeering aan den Spaanschen gezant te Parijs heeft verklaard dat Frankrijk zich volledige vrijheid van handelen voorbehoudt omtrent bescherming van Fransche belangen in Marokko. Frank- rijk beoogt de uitzending eener vloot, inge val Spanje zijne militaire demonstratiën langs de noordkust van Afrika voortzet. Deze taal mishaagt aan de Spaansche regeeriugskrin gen doch naar de Daily News verneemt achtte de Spaansche regeering het raadzaam, overeenkomstig het advies van Sagasla de maritieme demonstratie te verminderen. De schepen te Cadix moeten er blijven, en andere toebereidselen zijn reeds gestaakt. De ontdekkingsreiziger Solles, pas uit Marokko teruggekeerd, ontkent naar men uit Parijs meldt, dat de Sultau van dat rijk ver geven is, en houdt vol dat hij den typhus heeft. Eene troonsbestijging van zijnen zoon acht hij onmogelijk en een burgeroorlog niet te vermijden, daar de broeders des Sultans op den troon vlammen, en de Scheik der groote broederschap Taibya een bescherme ling van Frankrijk is. OLITiCaLAND. Duitschland heeft weder een zijner dapperste generaals, een der verdienstelijkste aanvoerders in den oorlog van 187071 verloren in den op 78jarigen leeftijd gestor ven generaal graaf Hugo Ewald von Kirch- bach. In 1863 tot generaal benoemd, nam hij aan den Sleeswijk-Holsteinschen veldtocht deel als kommandant der 21 e brigade infan terie. Zijn aandeel in den oorlog van 1866 was echter van meer beteekenis, daar bij met de 10e (Posener) divisie verschillende veldslagen geheel zelfstandig leverde en won o. a. die bij Schweinschadel (29 Juni) en bij Gradlitz (30 Juni). Als kommandant van het 5e armeekorps had bij geen minder be duidende rol in den Fransch-Duitschen oor log; vooral bij Weissenburg en Wörth weerde hij zich dapper; hij werd daarbij tweemalen verwond en bij Sedan nam hij, na de kwet sing van den kommandeerenden generaal, het bevel over 't. 11e corps over. Vóór Parijs was hem de bescherming der hoofdkwartie ren van den koning en den kroonprins op gedragen. Hij sloeg den grooten uitval bij den Mont Valérien op 19 Jan. 1871 glans rijk terug. Na zijn uittreden uit de gele deren werd hij in den gravenstand verheven. Dr. Junker, de bekende reiziger door Afrika, heeft Berlijn verlaten en zich naar Busland begeven. Gelijk reeds op de lijnen Keulen- Hamburg en Keulen-Berlijn, loopen er ook gedurende dezen winteidieast slaapwagens in de treinen Keulen-Munchen. OOSTENRIJK. De voorspelling, dat koning Milan van Servië zijne gemalin te Baden (bij Wee- nen) zou komen opzoeken, is bewaarheid. Vrijdag kwam Z. M. daar aan; hij werd aan het station door koningin Natalia en den jeugdigen Servischen troonopvolger opge wacht. Z. M. omhelsde beiden en reed met hen naar het verblijf der koningin. Of dat nu het begin is van eene duurzame verzoe ning en welke de gevolgen daarvan zullen zijn voor Servië's binnen- en buitenlandsche politiek, zal de tijd moeten leeren. Uit Budapest wordt gemeld, dat een nieuwe constructie is uitgedacht voor het geweer van klein kaliber bij de infanterie, hetwelk met het tegenwoordige gebezigde kruit dienst zou kunnen doen. Er worden proeven genomen. De groothertog van Toskane heeft zich op de jacht bij Gödölö, Hongarije, vrij zwaar gewond. BULGARIJE. Het feestmaaldoor vorst Ferdinand van Bulgarije in zijn paleis ter eere van het Alexauderregiment gegeven, is op zeer bevredigende wijze afgeloopen. De vorst bracht den volgenden dronk uit: „Ik drink op het welzijn van het dappere, in trouwe beproefde regiment van vorst Alexander en in het bijzonder op de gezondheid van den voortreffelijken kommandant, mijn veelbe minden vriend en dapperen kameraad, majoor Popoff." Hierop dankte Popoff den vorst, die in zulke moeielijke omstandigheden zijn leven voor de Bulgaarsche zaak wilde op offeren, en dien daarom alle Bulgaren lief hebben en vereeren, De verkiezingen hebben overal met kalmte plaats, uitgezouderd te Plevna, en in de plattelandsdistricten Oreovitza en Kant- lovuza, waar bloedige botsingen voorkwamen. De uitslag is tot dusver gunstig voor de regeering. AMERIKA. Door den staat Massachusetts (N. Amerika) is, door den slechten toestand der

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2