BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 0tZZ CB *J mt. A van het reg. en gren. jagers, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen be paald op f1065 'sjaars. De minister van staat, minister van binnenl. zaken, overwegende dat tengevolge van het overlijden van mr. J. L. De Bruyn Kops eene verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten-geueraal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, heeft bepaald: 1°. dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 25 October e. k.; 2°. dat herstemming, is die noodigzal geschieden op Dinsdag 8 November daar aanvolgende. Op voorstel der inspecteurs van het lager onderwijs is besloten alle beurzen aan de rijksnormaallessen te doen vervallen. Zij zijn nu voor de laatste maal verleend. Blijkens bij het dep. van mariue ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Flores, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. M. J. Visser, in den avond van den 5den dezer te Aden aange komen. De commissie tot aankoop van Iersche paard® heeft hare taak volbracht; de derde of laatste bezending van die soort paarden is aau de bereden corpsen afgeleverd. Er hebben zich reeds vele officieren van de schutterij tot de regeering gewend, om hunne diensteu voor 's lands verdediging aan te bieden, voor het geval dat na de aanneming der Grondwetsherziening de schut terijen mochten worden opgeheven. Naar aan de N. R. C. wordt mede' gedeeld strekken de adviezen van de voe- dingscommissiën in het algemeen, om voor taan geen capucijners meer aan de soldaten te verstrekken, zoodat wel aan te nemen is, dat het wekelijksch menu in dien geest gewijzigd zal worden. Naar aanleiding van het internationale spoorwegcongres te Milaan wordt o. a. de verwachting uitgesproken dat bij de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij het voornemen zou bestaan binnen korten tijd eene speciale school voor opleiding van spoorwegambtenaren op te richten. Het Ned. Herv. kerkgebouw te Kat- wijk-Binnen, dat inwendig gerestaureerd wordt, zal ook nagenoeg een geheel nieuw orgel bekomen, waarvan de heer O. baron Van Wassenaer van Catwyck de kosteu zal dragen. Vod.) Bij gelegenheid van de kermis werd eergister te Lisse een harddraverij gehouden van paarden van zesse klaar. Zestien, meest alle goede dravers, namen aan den wed strijd deel. De prijs werd behaald door „de Snijboon", van den heer W. H. J. Brom te Utrecht, en de premie door de „Concurrent", van den heer Vermaat te Charlois. Voor de arrond.-rechtbank te 's Hage stond gisteren een visscher terecht nit Lei den die onder de gemeente Oegstgeest ge tracht had, in vereeniging met een of meerdere personen, een vastgemeerd liggende vischkaar, 250 pond paling bevattende, van hare ligplaats los te maken en mede te voe ren. Op heeterdaad betrapt door den eigenaar der kaar eu twee zijner knechts, liet hij den buit en zijne roeiboot achter, waardoor het natuurlijk gemakkelijker werd den dader te vinden. Verschillende getuigen herkenden hem als den persoon die zich in de roei boot had bevonden en dien zij op verschil lende uren juist de tijdstippen waartus scheu de diefstal plaats had in de stad Leiden hadden aangetroffen. Een van hen een soldaat op post, die hem om half elf des avonds in het plantsoen had gezien, verklaarde bovendien nog dat bekl. hem later had getracht om te koopen om eene andere verklaring voor de rechtbank af te leggen dan bij voor den rechter van instructie had gegeven. Tegenover al deze pertinente verklaringen stelde beklaagde een even hardnekkige ont- kentenis. Mr. De Vos van Steenwijk, subst.-officier van justitie, achtte bekl.'s schuld wettig eu overtuigend bewezen en vorderde vooral met het oog op het ongunstig verleden van den bekl., die reeds verschillende vonnissen, o. a. voor stroopen (9 maal), achter den rug heeft eene gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak a. s. Donderdag. Mevrouw Hoest, geboren baronnesse Van flaersolte van Haerst, echtgenoote van den nieuw benoemden burgemeester van 's Gra- venhageheeft het eere-voorzitterschap der Haagsche afdeeling van de Vrouwenvereeni- ging Tesselschade op zich genomen. Gisteravond omstreeks 11 nur, ont stond door eene tot dusver onbekende oor zaak brand in het magazijn van witte goe deren genaamd Vlaamsche Linnenfabriek Vlamingstraat 8 te 's Gravenhage. De buren bemerkten dat het achterkamertje in lichte laaie stond. De vlam werd spoedig met behulp van een slangenwagen gebluscht, doch de op het kamertje aanwezige goederen hebben veel schade geleden. Een tienjarige knaap kreeg het gisteren- voormiddag, nabij den Loosduinschen weg te Den Haag, te kwaad met een bok inet zeer groote hoornsdien hij aan een touw geleidde. Het dier, dat aanvankelijk rustig meeliepsprongdoor welke oorzaak is niet bekend, op zijn jeugdigen geleider toe eu stootte dien zoodanig tegen den onderbuik dat heelkundige hulp moest worden inge roepen. Te Scheveningen is nabij het Oranje- Hotel het lijk van een jong meisje aange spoeld. Het lijk was gekleed als volgt: Bruin gestreepte japou, bruine stroohoed met witte zijden strikleeren kuooplaarzen. Bij het lijk werd gevonden eene bruine en-tout-cas, twee zilveren gelijkvormige arm banden en eeuen zakdoek, waarop eene groote B geborduurd is. De drenkelinge moet herkend zijn als eene dame uit s Hage, Door den rijksveldwachter van Voor burg en den gemeenteveldwachter van Rijs wijk, zijn op den Rijswijkschen weg Woens dagavond aangehouden twee personendie ieder een zak met vleesch bij zich hadden, dat van een ziek dier afkomstig was en waarvan geen geleibiljet kon worden vertoond. Het vleesch werd in beslag genomen eu aan den keurmeester te 's Gravenhage ter band gesteld. Voor het volgen der lessengedurende den cursus 1887/1888 aan de Instelling voor onderwijs in de taal-, laud- en vol kenkunde van Nederlandsch-Indië, te Delft te geven, zijn 44 studenten ingeschreven. In het Venduhuis-Lombardstraat te Rotterdam kwamen eergistermiddag de cos tumes onder den hamer, waarin eertijds de gevierde actrice mevr. Valois als koningin, gravin, hertogin, enz. geschitterd had. Even vergankelijk als deze hooge titels in de co- medie-wereldschenen ook de costumes haar waarde verloren te hebbenwant de hoogste prijs die besteed werd was f57, en zelfs werden voor enkele guldens of stuivers een theater-costuum toegewezen. Naar men zegt had vroeger de garderobe honderden guldens gekost. Ct.) Door de socialisten te Rotterdam wordt algemeen verspreid, in de brievenbussen ge stoken of onder de deuren geschoven een overdruk van het socialistisch programmet het opschrift: „Aan de burgerij van Rot terdam", gelijk dit onlangs in Recht voor Allen voorkwam. Een 44jarig man, onlangs uit een krankzinnigengesticht ontslagenheeft te Haarlem een schot gelostgaande door het raam van de woning zijner vrouwvan wie hij gescheiden leefdezonder gelukkig iemand te hebben gekwetst. Hij is als verdacht van poging tot moord naar het huis van bewaring overgebracht. [H. 61-) Dr. Mezger Heeft dezer dagen aan de leden der commissie, die zich beijverde om hem voor ons land en voor Amsterdam te behouden, een zeer eigenaardig geschenk toegezonden als souvenir aan de dagen van strijd, welke hij doorleefde voordat hij tot het stellige besluit was gekomen hier te blijven. Het is eene photographie van de bejaarde vorstin Von Wied| en den geneesheer zei ven, hand in hand staande vóór „Mon Repos", bet buiten der Vorstin. Toen dr. Mezger haar de laatste maal, van Wiesbaden komende, bezocht, ontving de vorstin hem op den drempel, in gezelschap van de prinses Van Solms en eene dame d'honueur. Zij nam zijne beide banden in de hare, en er werd nu eene photographie van de groep genomen, die uitnemend geslaagd is. Daar het voornamelijk aan deze vorstin te danken is, dat dr. Mezger tot het vaste voornemen om hier te blijven kwamheeft hij nu van deze photographie, met het on derschrift: „In dagen van strijd'', aan de commissieleden en nog enkele vrienden een ex. ten geschenke geschonken; een bewijs van erkentelijkheid, dat door allen zeer zal worden gewaardeerd. (iV. e. d. D.) Aanstaanden Maandag zullen in de Monsterzaal van Frascati te Amsterdam 13 huisjes van het 17e eeuwsche Marktplein worden geveild. De naamlooze vennootschap, Maat schappij „De Atlas", te Amsterdam, is in solvent verklaard (Fad.) Het bestuur der Amsterdamsche af deeling van de vereeniging Tesselschade heeft dezer dagen aan eenen Amerikaanschen schilder eene groote bestelling afgeleverd, bestaande uit nationale costumes voor vol wassen personenMarkersScheveningers Friezen en anderen. Voor de rechtbank te Arnhem is tegen den heer T. te Nijmegen, die in drift zijne keukenmeid een schop had gegeven, 5 dagen hechtenis geëischt. Uit Deutichem wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Op de ijzergieterij van de hh. De Both, Raasfeld C°. zijn Zaterdag vond tegen 6 uur, 82 van de p. m. 200 werk lieden onverwachts vertrokken, omdat door de directie was bepaald, dat de werklieden 25 pCt. van het materieel zouden betalen (een maatregel, door de directie genomen, ten einde de werklieden te leeren zoo zui nig mogelijk te zijn). Het bedrag zou even wel den werkman ten goede komen, daar die 25 pCt. worden gestort m de kas van het ziekenfonds. Vreesde men aanvankelijk dat de werk staking Maandag grooteren omvang zoude krijgen, dit heelt zich gelukkig niet beves tigd. Reeds tegen 8 uren dien morgen kwamen allen wederom beleefd verzoeken het werk te mogen hervatten. Het aantal likeurstokerijen te Doetin- chem zal binnenkort weder met Óen worden vermeerderd, zoodat er dan 6 zullen zijn, die allen volop werk hebben. Tal van kisten met pomerans, uit de fabriek vau den heer Willink Ketjen, gaan van daar jaarlijks naar het buitenland, voor namelijk naar Zuid-Amerika en Turkije. Ook de Doetinchemsche advocaat schijnt zeer gewild te zijn, ten minste de firma Van Enst, ontving dezer dagen weder eene bestelling van de keizerin van Oostenrijk. De leerlooierijen in deze gemeente daar entegen ondervinden meer den druk der tijdeueen paar zijn er dan ook verdwenen, zoodat er nog slechts vier in werking zijn. (I). vZ.-H. en Gr.) Als een zeldzaam geval mag ver meid, dat zich thans in het Oude Mannen en Vrouwenhuis te Tiel moeder en zoon te gelijk onder de verpleegden bevinden. De eerste is daar reeds een dertigtal jaren, terwijl de laatste, na zijne reis door het levenop primo October 11. als een 60ja rig grijsaard weder in de woning zijner nog krasse 91-jarige moeder terugkeerde en, als in zijne jeugdnu dagelijks weder met haar aan dezelfde tafel aanzit. Mej. De J., bijgenaamd de „Millioe- ueu juffrouw n°. 2", schijnt het te Drachten minder goed te bevallenalthans ze is van daar weer de wijde wereld ingegaan en zwierf in de laatste dagen te Kampen rond. Maar dit beviel de politie minder, daarom werd ze jl. Zaterdag door een inspecteur van politie uit Kampen weder naar Drachten getransporteerd. Onder de 76 sollicitanten voor de betrekking van stads bouwmeester te Assen (jaarwedde f 900) bevinden zichnaar het D. v. Z.-H. en 't Gr. meldttwee ingenieurs. Het Natuurkundig Genootschap te Winschoten heeft een aap ten geschenke ge kregen van den „Asser dierentuin Er dreigt een quaestie over dien aap te ontstaan. Een verontwaardigd inzender vraagt in de N. After Crt. hoe de directiedie aan haar geldelijke verplichtingen niet kan voldoen, maar zoo „een heelen' aap kan cadeau ge ven. Had zij hem liever verkocht! Moraal: vrijgevigheid is goedmaar men moet eerst zijne scholden betalen. NGr. Ct.) De algemeene bazaar van Tesselschade zat 25 en 26 October te Zutfen gehouden worden. - Te Rauwerd (Fr.) rolden dezer dagen twee jongens een vat met petroleum in de dorpswijk. Het vat kwam op een paal terecht en brak; spoedig was nu de opper vlakte vau het water geheel bedekt met petroleum. Om dit te verwijderen besloot men die stofin brand te steken. Het gevolg was, dat de vlammen tot zeven meter hoog opsloegen en de houten beschut ting van het water niet weinig schade leed. Natuurlijk bracht dit vuurwerk de geheele bevolking van het kleine dorpje op de been. Een man uit Wylró moest eergisteren, voor een koopman uit Aken, eene koe naar Vaals brengen. Onderweg zette het dier het op een loopen. De man, die het koord waaraan hij het dier leidde, om zijn arm had gedraaid, werd geruimen tijd voortge sleept en dientengevolge dusdanig verwond, dat hij eenige uren later overleed. LIMA, 6 Oct. Na vruchtelooze onder handelingen heeft president Caceres zijn pogingen tot het vormen van een nieuw ministerie moeten staken. De president heeft toen de directeuren der verschillende departementen tot tijdelijke ministers benoemd. De algemeene toestand van Peru geeft aanleiding tot vrij erustige bezorgdheid. LAATSTIi BEKICHTKA. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen het wetsontwerp, houdende dading met den heer Jaeger, om trent de voormalige kloostergoedereu van St.-Agatha, zoomede de conversierekening. De heer De Vos van Steenwijk heeft zit- ting geDomen. Aangenomen zijn enkele naturalisatiewetten en grondverkoop. Be sloten is Dinsdag te IJ ure de Grondwets herziening te behandelen. Nog werd aangenomen de verlenging der overeenkomst met de Ned. Handelmaat schappij na de verklaring van den minister van koloniën, dat voor de verlaging van het commissieloon geen grond bestond. De kamer is gescheiden tot Dinsdag. De goud- en zilversmid S. in de Schoolstraat te 's-Hage is door een net gekleed persoon opgelicht voor twee gouden horlogekettingen, ter waarde van ruim f 100. Dezelfde persoon deed ook eene poging om twee andere goud- en zilversmeden tot zijn slachtoffers te maken, doch dit werd bijtijds voorkomen. De afdeeling der kon. academie van wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter- geschiedkundige en wijsgeerige wetenschap pen, zal hare gewone vergadering houden op Maandag 10 dezer in het Trippenhuis. Bijdrage van den heer Acquoy over kerst liederen en leisen. De remconducteur De M. is gisteren van een zandtrein bij het station Naarden- Bussum gestapt, juist toen een sneltrein aankwam. Hij werd overreden en overleed hedennacht aan de bekomen wonden. SCHOOL.- EV KERKNIEUWS. PEK TELEGRAAF. MADRID, 7 Oct. Volgens een particu lier telegram uit Tanger, gedagteekend 6 October, is de toestand van den Sultan van Marokko nog steeds ernstig. In Catalonië zijn 20 fabrieken gesloten, waardoor 26000 werklieden zonder werk zijn. MILAAN, 7 Oct. De Secoio raadt Frank rijk aan het sluiten van een handelsverdrag met Italië te bespoedigen, ten einde de plannen van prins Von Bismarek, die de beide volken wil scheiden, niet te bevorderen, Aan het te Leeuwarden gehouden schrif telijk gedeelte van het examen van onder wijzer en onderwijzeres namen 82 mannelijke en 17 vrouwelijke candidaten deel. De heer H. P. Schim van der Loeft', pred. bij de Remonstrantsche gemeente te Gouda, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar de evangeliebediening aan vaardde. De heer Van der Loeff was van 1862 tot 1865 predikant te Abbenbroek, daarna tot 1880 te Bergen-op-Zoom en sedert dat jaar, met goedkeuring van de Remon strantsche broederschap, bij die gemeente te Gouda. GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdagmiddag had in Griekenland een hevige aardbeving plaats. Een groot aantal Atheners hebben hun woningen ver laten. Men meldt niet van schade. Sterker schuddingen zijn echter op het vasteland gevoeld en op de Jonische eilanden en Cy- claden. De aardbevingen duren voortop ver schillende punten in Attica zijn gisterennacht sterke schokken gevoeld. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen, maar in de provincie Corinthië is groote schade aan gericht. In de Vereenigde Staten hebben weder verschrikkelijke stormen gewoed, over de meren van het Westen. Verscheidene sche pen zijn gezonken en gestrand en veel men- schenlevens zijn verloren gegaan. De passa giersstoomboot California van Chicago is op het meer Michigan gezonken en twaalf per sonen zijn daarbij omgekomen. In Amerika hebben weer hevige stor men gewoed. Op het meer Michigan ver ging de California, waarbij twaalf personen omkwamen. Men meldt het vergaan der stoomboot Alice, die nit Riga was vertrokken met bestemming naar Londen. Alle negentien, opvarenden verdronken. In de Midas-mijn, Sulky Gully, bij Ballerat (Victoria, Australië) is een klomp zuiver goud van 51 pond opgegraven. Deze klomp, welke eenigermate den vorm heeft van eene groote vuist en welks waarde op ongeveer 2600 p. st. geraamd wordt, zal waarschijnlijk in Engeland worden tentoon- II AN DELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. In binnenl. staatsfondsen was de stem ming goed prijshoudend. De buitenl. marklj leverde weinig varia- I tie op.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2