NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 6 0 H H E i N T ADVERTENTIES: Zaterdag 8 October 1887. 236. Uitgevers: Gebroeders Muré. e L e Courant vers c h i{ it t d a e 1 ij k sbe tl a I v e o p Z o n- en Fees t d a e u. Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.6». Prijs per nimmer 10 Cent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmsakerssteeg 201» Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 22 September. STADSNIEUW S. Op de voordracht voor eene benoeming tot onderwijzeres aan de school voor uitge breid lager onderwijs te Rotterdam komt voor mej. C. E. W. Worrell en voor onder wijzeres aan de zelfde school (2de vacature), dezelfde. Gisteravond hield de studenten-gym- nastiek en schermvereeniging Arena" alhier haren jaarlijkschen groenenwedstrijd. Na afloop daarvan maakten studenten en groe nen eene wandeling door de stad, voorafge gaan door de muziek van het 4de regiment en begeleid door de noodige fakkeldragers. Te half een kwam het gezelschap san de sociëteit Minerva aan. Dezen middag kwamen de leden van de Leidsche studeutenschietvereeniging Pro Patria met hunne gasten van Katwijk alhier aan en maakten door de muziek van het vierde begeleid eene wandeling door de stad. Gistermiddag viel een jongetje van mej. De G., op de Garenmarkt tegenover het Ruine park uit eene schuit te water. Hij hield zich aan dat vaartuig vast totdat een voor bijkomend heer daarin sprong en den jongen uit 't water haalde. Den 6den dezer is door de directie der Ned. Rhijn-Spoorwegmaatschappij de levering aanbesteed van 110,000 KG. stroo. Het laagst ia ingeschreven door den heer G. Romeyn te Leiden f 24.95 per 1000 KG. De stand der verleende en aangevraagde concessiën is, blijkens eene bijlage der spoor- wegbegrooting voor 1888, voor de volgende banen aldus: J. B. Snelleu te Bolsward van Amsterdam langs Koudekerk naar Rotterdam. Voor de aanvaarding is uitstel verleend tot Januari 1888, in verband met eene gewijzigde rich ting langs Leiden, en, A. J. Van Beek, te Maarsen, locaal- spoorweg van Hilversum naar Leiden; in onderzoek. Zooals we gister meldden, had gister avond op het park vddr Rhijngeest te Oegst- geest de beëindiging van het feest plaals ter eere van de ambachtsvrouw van die plaats. r A lies baadde in een zee van licht" is de gebruikelijke uitdrukking, die hier ook zeer van toepassing was. De feeststemming was zeker niet minder dan den ochtend te voren, hoewel die stemming tevens ordelijk was. Overal in den omtrek was eene groote menschenmassa op de beenvoor een groot deel ook inwoners van onze gemeente. Behalve de verlichting op het terrein en de muziek van het 4de regiment, was eene groote aantrekkelijkheid het groot vuurwerk. Behalve Bengaalsch vnur in velerlei kleuren en behalve zeer veel klein vuurwerk, trokken vooral de prachtige groote stukken de aan dacht. Nog lang na den afloop van het vuurwerk bleef men zich vermaken waartoe liet zachte weêr ook het zijne bijdroeg. We vernemen dal de zeven dienstbaren op het kasteel van vrouwe douairière J. M. Gevers van Endegeest, van hunne meeste res op haren zeventigste verjaardag ieder een gouden horloge en dito ketting ten geschenke hebben ontvangen. UNIVERSITEIT. Tot nu hebben zich voor het lidmaatschap van het Leidsch studentencorps laten in schrijven 104 personen, in dezer voege over de 5 faculteiten verdeeld: rechten 56, ge neeskunde 82, godgeleerdheid 10, letteren 4 en wis- en natuurkunde 2. De heer mr. N. K. F. Land, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de universiteit te Groningen stelt zich voor ziju ambt te aanvaarden met het houden eener rede in het auditorium der hoogeschool, op Donderdag den 18den October a. s., 's namiddags te twee uren. Men meldt uit Utrecht aan de Avond post: Op 27 Mei 1888 hoopt dr. F. C. Donders den zeventigjarigen leeftijd te be reiken om, met het einde van dat studiejaar, volgens de bepalingen der wet, tot het rus tend hoogleetaarschap over te gaan. Een meer daD veertigjarig tijdperk zal dan ach ter hem liggen, waarin hij aan de Utrecht- sehe universiteit is verbonden geweest; een tijdperkwaarop door hem met trots mag worden teruggezien. Wij, zijne landgenooten, mogen er op roe men, in hem een van die mannen te bezit ten, wier beteekenis op wetenschappelijk gebied, het land van Huygens, Leeuwenhoek en Boerhave de hooge plaats doet behouden, die het, dank zij dezen grooten voorgangers, reeds voor eeuwen heeft ingenomen. Zeld zame geestesgaven en onvermoeide werkzaam heid zooals onze Donders ze vereenigt dwingen eerbied af, overal waar de weten schap beoefend wordt en de beschaving is doorgedrongen. Velerlei zijn de huldebewij- zen door de wetenschappelijke wereld, ook in het buitenland, hem gebracht; een deel van dien luister Btraalt op zijn geboorte grond terug. Het optreden van dezen genialen geleerde, die daarbij als mensch zoo beminnelijke eigen schappen bezit, is voor de lijdende mensch- heid tot rijken zegen geweest. Het is toch niemand onbekend wat de oogheelkunde in Nederland aan Donders te danken heeft. Belangrijke schreden voorwaarts heeft zij af gelegd aan zijne hand, en diezelfde hand mocht, met vastheid en kunstvaardigheid, menigen ooglijder het gebruik van dat edel ste zintuig teruggeven. Leeft alzoo Donders in de herinnering van velen als de groote oogheelkundige van Ne derland, door meerderen nog wordt hij als zelfstandig voorganger en baanbreker op bet zooveel uitgestrekter gebied der physiologie, en als onovertroifen leermeester geëeru en bemind. Eene commissie heeft zich gevormd om eene stichting in het leven te roepen, waar aan de naam van Donders tot in de verre toekomst verbonden zal blijven, eene hulde waaruit de dankbaarheid en de hoogschat ting van land- en tijdgenooten ook tot de volgende eeuwen zullen blijven spieken. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1669) van Rembrandt Van Rijn. Te Groningen zal onder leiding van den heer J. H. Becker in Juni 1888 een muziekfeest gegeven worden, waarop o. a. „Josua" van Handel zal worden uitgevoerd. Voor dit muziekfeest is de medewerking verkregen van het harmonie-orkest aldaar, alsmede van 200 dames en heeren, leden der zangvereeniging „Concordia" te Leeu warden. Kogel is Dinsdag als dirigent van het Philharmonisch orkest te Berlijn opgetreden en met groot succes. Hij dirigeerde o. a. de Leonore-ouvertore, het voorspel van „Tristan", en Griegs „Aus Holbergs Zeit". Johanna Heymannde jeugdige veel belovende pianiste, zuster van Carl Hey mann, vertrekt dezer dagen naar Parijs, om daar, evenals hare znster Louise, elève van mme. Viardot, haar muzikale opvoeding te voltooien. Bij het Ned. Tooneel is in studie: „De Burgemeestersvrouw", drama nit het beleg van Leiden, door den heer Peypers. Het aardige boekwinkeltje van Plantijn op het 17de eeuwsche marktplein is door een bewoner van Oosterbeek aangekocht om in den tuin van zijn buitenplaats te prijken. De afdeeling Antwerpen van de „As sociation de la presse Beige" (Bond der Belgische drukpers) heeft een feest georga niseerd ten behoeve der ontworpen verzorgs- kas voor journalisten, dat 11,225 fr. bruto heeft opgeleverd. Een geleerde, aan wien deVlaamsche beweging veel verschuldigd is, de letterkun dige Désiré Delcroix is overleden. Nog op de jongste Vondelfeesten te Antwerpen was bij een der voornaamste woordvoerders. Keizer Wilhelm heeft 1000 Mk. ge zonden voor het gedenkteeken voor Chamisso te Berlijn. Men stelt zich voor het mono- ment op 21 Aug. 1888 te onthullen. OFEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. ziju benoemd tot sum. bij het bestuur der dir. bel. invoerr. en aec. H. Van der Ven, A. Volkmaars, F. Fokma, W. Guérin, K. Van Schouwen, G. Den Har- togh, F. J. De Haime, M. G. H. Andries- sen, H. J. Hamer, P. Lucieër, H. Potjer, A. Van der Vliet. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der inf., bij het 8de reg.tot len luit. de 2de luit. W. H. Van Wieringhen Borski, van het 4de reg. Door Z. M. is de le luit. J. P. Priuce, FEUILLETON. MANUELA, OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 56.) „Dat ik schandelijk misleid en bedrogen ben gewordenantwoordde de mandie tot dusver slechts vleiende woorden voor haar had overgehad, terwijl zijn voorhoofd zich onheilspellend rimpelde, „dat ik van het eerste begin af aan schandelijk misleid en bedrogen ben geworden." „Niet door mijLaat mij gerechtigheid wedervarenmijnheerriep het jonge meisje, zich trotsch oprichtende, met fonkelende oogen nit en langzaam naderbij tredende, vervolgde zij: „Mijnheer De St. Claire, gij hebt mij bij hoog en bij laag gezworenmij lief te hebben en slechts mij alleen. Thans is de tijd gekomen, waarin gij het waar achtige van uw beweren bewijzen kunt!" Hij ontweek den doordringenden, vragen- den blik harer oogen. Alle aanwezigen zagen onverpoosd het tegenover elkaar staande paar aan. Mevrouw Von Waldau sloeg beide gade met de uitdrukking van den meest onverholen trinmf op iederen trek van haar gelaat. De bruid in haar glanzend wit gewaad stond daar met ingehouden adem op de woorden te wachten, die in de 'olgende minuut uit den mond des mans klinken zoudendien zij meer had lief gehaddan alles ter wereld. Maar tevergeefsHij stond als aan den grond genageld en staarde somber voor zich neer. „Ha zoo, mijnheer De St. Claire, is dat dus uw antwoord," barstte Manuela na een lange, pijnlijke pauze vol bitterheid los. „Alle waarschuwingen, welke men mij gaf, waren dus gerechtvaardigd. O, ik had dat ook moeten wetenIk was een zottin en oogstte de billijke straf in voor mijne dwaas heid. Het was de rijke erfgename van Rosegg, die ge hegeerdet. De aanzienlijke jaarlijksche inkomsten hadt ge liefniet mij, Manuela, het arme meisje. Neem uw ring terug, mijnheer De St. Claire en dank den hemel zooals ik het doe, dat de waarheid voor het trouwen aan den dag kwam, in plaats van daarna. Neem uw ring en ga heen!" Zij had den ring van haar vinger ge trokken en reikte hem dien over. Een oogenblik scheen het, alsof hij er naar wilde grijpendoch toen ook wendde hij zich af. „Verwenscht zij deze ring!" zeide bij op woester toon. „Werp hem in het vuur, als ge wilt. Ik wil door niets meer aan het gebeurde van dezen avond herinnerd worden. Ik herhaal het nogmaals: ik ben schandelijk misleid en bedrogen en loof niet minder dan gij het welwillende noodlot, hetwelk de waarheid nog te juister ure aan het licht deed komen. En daar nn, zooals ik geloof, alles gezegd is geworden wat er te zeggen kan vallenzoo wil ik aan deze pijnlijke scène een einde maken door mij te verwijderen." En de daad op het woord latende volgen, maakte hij zich gereed om heen te gaan, doch de hooge gestalte des barons trad hem in den weg. „Halt!" riep hij met een luide, dreunende stem. „Alles is nog niet gezegd geworden, wat noodzakelijk was te zeggen. Wilt gij verklarendat de onthullingendie heden hebben plaats gehad, het huwelijk verhin deren dat gijin den woordweigert om mijn aangenomen dochter te trouwen, wijl zij niet de erfgename van Rosegg is?" Alexander De St. Claire beantwoordde de vurige blikken van den ouden man met somberen trots. „Ja, mylord, dat wil ik er mede zeggeD," antwoordde hij. „Ik weiger om uw aange nomen dochter te huwen, nu of later. Het was de erfgename van Rosegg, wier hand ik begeerde, niet het onbeduidende, onbemid delde meisje, dat nieta onbeproefd liet om mij, den argelooze, in hare netten te Hij kwam er niet toe om den volzin te voltooien. Met den sprong van een tijgerkat en de kracht eens jongelings was de baron naar hem toegeschoten en had hem bij de keel gegrepen. „Lafaard! Schurk!" donderde hij hem tegen. „Ellendeling, weg, uit mijn oogen weg I" En als ware Alexander een kind, zoo nam hij hem als een bal op, rukte de deur open en slingerde hem zoodanig met de kracht der woede naar buiten, dat hij zijn bezinning verloor en over de balustrade heen in het benedenportaal stortte. Wordt

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1