MANUEL A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 7 October 1887. M°. 235. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. ouran G> e i e Courant v e r s c li ij n t <i a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.tiO. Prijs per Nummer 10 €ent. Van 16 regels0.90, Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg ft. 201. Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van de firma »Wed. G. P. TIMP", houdende verzoek om vergunning lot het plaatsen van een gaskrachtmachine in het perceel aan den Ouden Rijn no. 118. Gelei op de arlt. 6 en 7 der Wel van 2 Juni 1875 Staalsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dat genoemd verzoek, mei de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 20 October a. s„ 's voormiddags le elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 October 1887. ITAD8NIEUW8. Poor Z. M. den koning zijn o. a. verleend de volgende pensioenenals aan C. Van der Worm, bediende bij 's rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier f 290 en J. Petrie of Petri, onderwijzer aan de openbare lagere school 4de klasse n». 2 alhier f 734. De bibliotheek der maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden heeft ten geschenke ontvangen van dr. J. Brill le Bloemfontein o. a.De notulen der ver richtingen van den H. E. Volksraad van den Oranje Vrijstaat van 18541880, in 26 deelen compleet. ÏHUZIEK, LETTEREN EN KI VST. Geboortedag (1821) van Jenny Lind. Bij den te Mechelen gehouden wed strijd voor burgerlijke en militaire muziek corpsen, waaraan 58 vereenigingen deelna men heeft de harmonie .Cecilia" van Breda in de afd. voor harmonie-gezelschappen den 3den prijs behaald. Uit het leven van de beroemde zan geres Malibran weet een Italiaansch muziek tijdschrift het volgende te verhalen. Bij eene voorstelling van Rossini's „Otello", waarin Malibran de rol van „Desdemona" uitstekend vervulde, had een enthousiast te midden van den bloemenregen die op het tooneel neerviel, een bankbiljet van 1000 pd. st. toegeworpen. De artiste bemerkte spoedig dat het een papier van waarde was. Het parterre eischte onstuimig de voorlezing van den .brief van hulde". De eerste tenor raapte dezen op en met een bewonderens waardig phlegma, dat door zijn Italiaansch accent een nog comischer effect maakte, las hij de volgende woorden: .Engelsche Bank. Duizend pond sterling. Op zicht, enz." Hier hield hij plotseling op wegens het schaterend gelach van het publiekwisselde toen zacht eenige woorden met de diva en hernam.Dames en heerenwij mogen en kannen dit biljet niet verder lezen, wij hebben 't in vergissing geopend, het was aan een aDder adres, Damelijk, aan de ar men dezer stad". Men kan denken met welk een onstuimigen bijval deze woorden ontvangen werden. (B. e. Z.-H. en 'e Or.) Naar gemeld wordt, is aan de uni versiteit te Madrid een leerstoel voor het Volapük ingesteld. Van 6 dezer tot 7 November wordt in het gebouw der maatschappij tot bevor dering der bouwkunst te Amsterdam eene tentoonstelling gehouden van decoratief schilderwerk. Er zijn stukken ingeionden door de hee ren K. Slnyterman te Haarlem, Jacob Smits te Brussel, G. Storm, I. H. Schmitz Jr., P. H. Boomgaard, N. Van der Waag en E. Witkamp, H. P. Berlage Nzn.de rijks school voor kunstnijverheid, allen te Am sterdam, de kunstnijverheidsschool te Haar lem, Willy Martens te Parijs, G. H. Baner en Zoon (geschilderde gobelins) te 's Hage, W. C. Bauer te Weenen, J. Gidding en Zn. te BotterdamA. E. Gips te Bergen-op-Zoom en H. J. Jesse te Leiden. OFFICIEELE BERICHTEN!. Door Z. M. is aan J. M. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van bewaarder van de hypo theken het kadaster en de scheepsbewijzen en ontv. der reg. en domeinen te Deventer, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende bijna 47 jaren aan den lande be- Door Z. M. is aan den ontv. der dir. belinvoerr. en ace. H. De Bosson te Win schoten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën heeft be kend gemaakt, dat in het jaar 1888 kan worden aangesteld één surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist. In de maand Januari 1888, op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afgenomen het bij kon. besluit van 80 October 1886 N°. 20 om schreven vergelijkend examen. De verzoeken om tot dat examen te worden toegelaten, met de bij art. 5 van voormeld koninklijk besluit bedoelde stukkenmoeten véér of uiterlijk op 7 Januari 1888 bij het depar tement van financiën, afdeeling generale thesaurie, zijn ingekomen. De Staatecourant van 6 Oct. bevat het verslag der verrichtingen van dr. J. W. Van Wyhe, te Almeloo, aan de Nederland sche werktafel in het zoölogisch station van prof. Dohrn te Napels, 10 Maart 26 Juli 1887. De tweede kamer heeft in hare zitting van gisteren tegen Vrijdag ten 1 ure eenige kleine wetten aan de orde gesteld. Het overlijdensbericht van den heer De Brnijn Kops is met een brief van rouwbeklag be antwoord. In 1884 is eene staats-commissie be noemd om de regeering van advies te die nen voor het ontwerpeD eener wet voor de levensverzekering, welke commissie in eigen boezem verdeeld bleek, zoodat haar rapport nooit gepubliceerd is. Zijn wij wel ingelicht, dan zal thans dat rapport weldra het licht zien. Ofschoon er drie leden der commissie van inzicht verschilden, hebben zij zich toch ten slotte bij het ontwerp van één hunner neergelegd. U. B.) Naar wij vernemen, wordt de generaal- majoor Van der Schrieck in zijn commando over de 3de divisie infanterie vervangen door den generaal-majoor De Beer Poortugael. (Fad) Van 1 Sept. 1886uit. Ang. 1887 zijn 242 jongens bij de Nederl. marine in dieDst getreden. HiervaD werden aangeno men 54 te Amsterdam, 46 te Rotterdam, 8 te Hellevoetsluis, 21 te Willemsoord, 12 te Vlissingen en 101 te Leiden, 75 hadden den leeftijd van 18£, 92 van 1415 en 75 van 1516 jaar. De 19de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 79.636.66', zijnde de opbrengst van 475 locate comités, waaronder Haar lemmermeer o/z f273, Bodegrave met de Meye f 180.75, Boskoop f 151.19. In de gister gehouden openbare ver gadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd mede- deeling gedaan o. a. van het kon. besluit, houdende beslissing in zake het beroep van de commissie van bestuur van het gesticht „De Goede Herder", te Zoeterwoude, van een besluit van gedep. staten van Zuid- Holland, waarbij deze verlof hebben gewei gerd tot het bouwen op eenen afstand van zes meter van de Roomsch-Katholieke be graafplaats der parochie Zoeterwoude. Met handhaving van het besluit van ged. staten is het beroep ongegrond verklaard. Ook Z. K. H. de groothertog van Saksen-Weimar heeft van zijne belangstel ling in de te 's Hage te houden nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunst nijverheid doen blijken, door voor een be langrijk bedrag deel te nemen in het waar borgfonds dier tentoonstelling. De heer mr. D. Simons, advocaat te Amsterdam, zal, naar men aan het B. v. W. mededeelt, als verdediger optreden van den heer J. A. De B. te 's Gravenhage, beschul digd van poging tot moord, door het lossen van een pistoolschot op twee agenten van politie. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de agenten van politie te Den Haag, althans dezulken wier wijk langs grachten en vaar ten loopt, voorzien worden van eene draag bare dregge tot redding van drenkelingen. Aanleiding tot dezen maatregel is het feit, dat de nachtwachts Zondagavond bij gebrek aan de noodige reddingsmiddelen, ondanks alle pogingen, het leven van eenen man, die in de Loosduinsche vaart was geraakt, niet konden redden. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 55.) De dag mijner wrake, de trouwdag van het trotsche meisje, dat meesteres van Rosegg meent te zijn, breekt aan en ik kan mijzelve het genot niet ontzeggen, om mijnheer Alexander De St. Claire, den gelukkige, de geheele waarheid te openbaren. En ik zeg hem na ook alles: dat bet meisje, naar welks bezit hij gestreefd heeft, omdat zij rijk en van hoogen adel is, evenmin uwe dochter is als hij of als ik." jlk zeg hemdat hij van den aanvang schandelijk bedrogen en misleid geworden is. Hij wil mij niet geloovendie arme uit al zijn hemelen gerukte man. Hel is ook niet aangenaamdergelijke dingen te moeten ge looven. En ten einde hem te overtuigen, breng ik hem door de duisternis hierheen en opdat der waarheid hulde worde gedaan herhaal ik thans voor u, mylord, wat ik Alexander De St. Claire ook achter uwen rug den moed bezat te zeggen. Loochen eens, dat het de waarheid is, wanneer ge daartoe in staat zijt. Ik herhaal, dat het meisje, 't welk u vader noemt, evenmin nwe dochter en erfgename is als Zij zweeg plotseling en sprong met een gebroken kreet in haren stoel op. Aan het einde der kamer, achter gor dijnen half verborgen, had zij da schaduw eener gestalte bemerkt. Een deur was bij den aanvang van mevrouw Von Waldau's verhaal zacht opengegaan, doch de heimelijke lnisteraarster was tot nog toe door een portière verborgen geweest: thans schoof een blanke hand deze terzijde en een doodsbleek gelaat werd zichtbaar. De bruid zelve in haar glinsterendwit zijden kleed met den myrthen krans en den golvende sluier, hoog opgericht stond zij daar. Zij had elk woord dat gesproken was geworden, opgevangen. HOOFDSTUK XIV. DE EAMP. Twee of drie minuten verliepen er in een angstwekkend zwijgen. Allen waren van hunne stoelen opgesprongen en onverpoosd bleven aller blikken op Manuela gericht. Zwijgend trad zij nader; haar gelaat was nog witter dan het kleed dat zij droeg. Zoolang zij leefde, was dit meisje niet gewoon geweest, een gevoel terug te dringen, dat haar bewoog. Thans, in dit smart volste oogenblik haars levens, was haar gelaat zoo strak, alsof het uit een steen gehouwen ware. Zij trad dicht naar lord Rosegg toe, en zag hem met hare groote oogen als 't ware plechtig aan. »Ik stond achter de portière," zeide zij schijnbaar kalm„en hoorde elk woord, dat gesproken is. Is alles waar?" Lord Rosegg wendde zich af en bedekte het gelaat met beide handen, slechts met moeite een luid snikken onderdrukkend. „Is alles waarP" herhaalde Manuela lang zaam. „Ik wil alles weten!" „God sta mij bij I Ja, Manuela, mijn arm kind, het is de waarheid, de volle waarheid!" „En ik ben niet uwe dochter?" „Je beDt het niet. Och, geliefd kind, vergeef mij I Als ik je minder lief gehad had, ik zon wellicht eerder den moed ge vonden hebben, om je de waarheid mede te deelen." Haar gelaat had niets van zijn steen achtige kalmte verloren, haar blik was on verpoosd op hem gericht. „En dat is dus bet geheim, hetwelk deze vrouw heeft gekend? Daarin lag de macht, die zij over u bezeten beeft? Dat is dus het geheim, 't welk ik u zoo vaak gesmeekt heb, mij toe te vertrouwen en dat ge me toch niet wildet mededeelenDat ik niet uwe dochter ben?" „Dat is het, ja, o Manuela, die ik ala mijn eigen vleesch en bloed lief heb gehad en nog liefheb, vergeef me, dat ik het voor je verzweeg." „Er kan van zulk een woord tusschen u en mij geen sprake zijnpapa. Thans eerst ben ik er mij volkomen vau bewust, hoeveel ik aan u te danken heb, hoe onuitsprekelijk goed gij steeds voor mij geweest zijt. Gij waart beter voor mijdan ooit een vader voor zijn kind kan geweest sijnen ik, hoe heb ik al die goedheid en toegevendheid beloond? En toch, och hadde ik de waar heid maar vroeger geweten. Mijnheer De St. Claire," voor de eerste maal wendde zij zich tot haren verloofde en ook voor de eerste maal brak hare stem. «Mijnheer De St. Claire," herhaalde zij, „wat hebt gij te zeggen op al hetgeen gij geboord hebt?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1