1 BUITENLANDSCHE BERICHTEN <n» wcj r^r nrn*** tweeden hoogleeraar in de geschiedenis ne assistenten in de tandheelkunde en oogheel kunde en aan die te Groningen een hoog leeraar in de oogheelkunde. Aan de polytechnische school zal het scheepsbouwkundig onderwijs aan een afzon derlijk hoogleeraar worden opgedragen en zal een leeraar worden aangesteld, met het onderwijs in den ijk belast. De 30 °/0 vergoeding door het rijk aan de gemeentenvoor de kosten van het lager onderwijs, worden voor 1888 geraamd op drie millioen gulden. De gunstige toestand van den veesta pel veroorlooft voor het volgend jaar den post van uitgaven tot bestrijding van vee ziekten met f 30000 te verminderen. De verandering bij de normaallessen (opheffen van beurzen en vermindering van lessen) heeft een bezuiniging van f25000 opgeleverd. Op de begrooting voor 1888 is deswege voor dien post een minder bedrag aangevraagd. De le luit. A. L. De Wolf, van de 3e comp. 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem is met ingang van den len Oct. a. s. be noemd tot adjudant bij gemeld bataljon. Ter belooning van den velen arbeid en de inspanningwelke van de stenogra fen moesten worden gevergd voor de arbeids- enquête en als blijk van waardeering van die op loffelijke wijze bewezen diensten, zal aan het korps eene buitengewone belooning van i 2500 worden toegekend, waartoe thans een wetsontwerp is ingediend. De heer De Vos van Steenwijk is tot candidaat der centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Winschoten gesteld met 111 stemmen. De heer Winkler Prins had er 18, dr. Smit te Apeldoorn 3. De kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Veendam heeft definitief tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer A. Winkler Prins. De Standaard meldt, dat de anti revolutionaire parlementaire club herleefde, en nogmaals op den grondslag van het pro gram geconstitueerd is. Het moderamen werd eveneens in ouden staat hersteld, zoodat prof. baron De Geer van Jutfaas voorzitter werd, en de heer mr. T. baron Mackay secretaris. De zoogenaamde Unie-collecte voor de school met den Bijbel heeft dit jaar f 15000 minder ingebracht dan in 1886. Een der anti-revolutionaire kamerleden heeft nu f 1000 beschikbaar gesteld, indien nog 14 andere medestanders hetzelfde doen of de ontbre kende f 14000 op andere wijze bijeenkomen. De prins en prinses Von Wied ver lieten gisterenmiddag per Rhijnspoor van 4 ure 25 met hunne kindereu en gevolg de residentie, om over Amsterdam, waar de familie eenige dagen denkt te vertoeven, naar Neuwied terug te keeren. Een groot en aanzienlijk gezelschap dames en heeren deed hen uitgeleide. Een man, die gisteren voor de recht bank te 's Hage getuigenis had afgelegd in eene strafzaak, werd, toen hij het rechtsge- bouw wilde verlaten, door de rijkspolitie gearresteerd, om twee vonnissen van den kantonrechter op hem ten uitvoer te leggen. Daar de man de verschuldigde geldboeten niet kon betalenwerd hij onmiddellijk naar het huis van arrest gebracht tot het onder gaan van hechtenisstraf. Op de tentoonstelling te Loosduinen verkregen, in de afdeeling bloemkweekerij de heeren W. Van Tol een bronzen en D. Polder een bronzen en 1 verguld zilveren medaille; beiden te Wassenaar en bekroond voor de best gekweekte 15 planten voor de warme kas, koude kas of kouden grond. In de afdeeling zuivelbereiding verwierf voor komijnde kaas, de heer C. Van Dam te Wassenaar den tweeden prijs. Te Botterdam is weder eens eene gie rige bedelares overleden, eene 84-jarige vrouwdie bedeeld werd en van eene buur vrouw middageten kreeg. Na haar overlijden bleek die buurvrouw tot hare erfgename gesteld te zijn en daardoor ruim f 2000 te ontvangen. Mr. S. Van Houten en mr. J. G. Gleichman zullen in het a. s, winterseizoen spreekbeurten vervullen voor de vereeniging van handelsbedienden „Mercurius" te Bot terdam. Eenige jaren geleden was op een kan toor te Botterdam een jongmensch werkzaam, wien het kantoorleven niet beviel, en die daarom dienst nam bij het koloniale leger, waar hij het tot den officiersrang bracht. Toen zijn Indische diensttijd om was, nam bij dienst bij bet leger bier te lande. Dezer dagen bracht hij een bezoek aan zijn voor- maligen patroonwien hij mededeeldedat hij voornemens was den dienst te verlaten en daarom verzocht weder op diens kantoor geplaatst te worden. Deze stelde hem voor, zijn vennoot te worden. De officier had daar niets tegen en zal als zoodanig optreden zoodra hij uit den dienst ontslagen is. (Maaibode.) De gemeenteraad van Dordrecht heeft met alg. stemmen besloten den prijs van het lichtgas in Januari van 8 op 7 c. de M3 te brengen; die van het gas voor an dere doeleinde te gebruiken blijft op 6 ct. de stère gehandhaafd. Morgen, 1 October, hoopt de heer P. Piepenbrink, kapitein-adjudant bij de dienstdoende schutterij te Haarlem, den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaren in 's lands dienst trad. De jubelaris is ver sierd met de ridderorde van de Eikenkroon, het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen en bet kruis voor langdurige onafgebroken dienst als officier bij boven genoemde schutterij. Het strafproces wegens het stuk ge titeld: „Jeanne Lorette en Domela Nieu wenbuis in den kerker", voorkomende in Hecht voor Allenzal volgens dat blad wor den gericht tegen den heer Methöfer, tot voor enkele weken ambtenaar aan de ge vangenis te Arnhem, thans op verzoek eer vol ontslagen. Van de (eer)gistereu le Amsterdam gehouden aanbesteding van 6700 stuks helm hoeden voor het Ned.-Indische leger was de uitslag als volgt: Per stuk. Aug. Eonson, Brussel, f 14,740 of f 2.20 Pauwels Zn, Haag, 17,353 2.59 Segers Zn, Breda, 17,353 „2.59 Mol, Breda, 19,765 2.95 Spoorenberg, Eindhoven,22,445 3.35 Opmerking verdient, dat Ponson nu aan neemt, die helmhoeden te leveren voor f 2.20 per stuk, nadat hem twee jaren geleden door onze regeering de levering van 10,000 stuks tot den prijs van f 5.50 (II!) onderhands is gegund geworden. Het toen behaalde bui tenkansje van f33,000 extra-winst stelt hem best in staat nu circa f 2600 goedkooper te leveren dan de laagste Ned. inschrijvers. Tegenover een vreemdeling, die eerst zoo'n voorsprong gekregen heeft, is elke concur rentie voor onze nationale industrie voor langen tijd onmogelijk gemaakt. Nu gaat waarschijnlijk die Belg even over onze gren zen een schijn-fabriekje oprichten, en men weet hoe dat gaat dan heet zijn fabrikaat toch in Nederland vervaardigd. (Maatbode.) Het bericht, dat te Amsterdam drie jongens op bet IJ zouden verdronken zijn doordat het schuitje, waarin zij voeren, om sloeg, wordt nu tegengesproken. Twee jongens te Alkmaar speelden met een scherp voorwerp, tengevolge waar van een hunner een wondje aan de hand bekwam. Iemand gaf den raad ér eene pruim tabak op te leggen. Dientengevolge is de arme jongen, oud 14 jaar, aan bloed vergiftiging gestorven. Omtrent het doorleggen der rails van den paardentram Hoorn-Enkhuizen in Hoog- karspel meldt men aan de H. Ct. het volgende Heden (28 Sept.) hebben burg. en weth. van de gemeente Hoogkarspel de reeds ge legde rails in die gemeente doen opbreken en zij bielden den ganschen dag toezicht daarop. Niettegenstaande deze handelwijze blijft de directie van den paardentram door werken met het leggen van de rails. De pas gelegde rails worden echter telkens een oogenblik later weder opgebroken. Men verneemt, dat de gemeenten Hoogkarspel, Westwoud en Blokker eene procedure zullen aangaan voor gezamenlijke kosten tegen de directie van den tram en dat mr. Philips als hun rechtskundige raadsman zal optre den mr. Mouthaan zal voor de directie van den tram werkzaam zijn. Het gebruik van warme spijzen uit den menageketel zal bij de 2e afd. van het Ie reg. veld artillerie, te Amersfoort in gar nizoen, worden afgeschaft. In het vervolg zal het voedsel in de chambrée worden ge nuttigd van steenen borden. Een voorbeeld, dat zeker navolging verdient. De commissarissen van de badinrich ting te Baarnhebben besloten eene belang rijke uitbreiding aan het badhuis te geven om zoo mogelijk het volgende jaar beter aan dringende verzoeken te kunnen voldoen. De bijbouw zal bestaan in eenen vleugel ter linkerzijde, eene eetzaal aan den vleugel ter rechterzijde, vergrooting van badkamers, enz., terwijl er nog een lift zal gemaakt worden voor zwakke patiënten. Het gebouw zal dooreen en ander meer dan dubbel zoo groot worden. De aanbesteding zal spoedig plaats hebben. Het steenvormen op de fabriek te Zuilichem is geëindigd. Werd er verleden zomer met één ploeg arbeiders gewerkt, dezen zomer zijn er voortdurend twee ploe gen geweest. De handel in steenen langs de Waal is in den laatsten tijd levendiger; de prijzen blijven echter laag. Te Deil had jl. Dinsdag een treurig ongeluk plaats. Bij eene jachtpartij kwamen eenige korrels hagel terecht in 't aangezicht van den heer Van E.; men zegt dat hij een zijner oogen zal moeten verliezen. Dezer dagen is het tjalkschip „Tietsia", schipper A. Kooien, geladen met gerst, komende van Groningen en bestemd naar Gent, op de rivier vóór Oude Tonge door eene onbekende oorzaak lek geworden, en wel dermate, dat het slechts met de grootste inspanning gelukt is het schip boven water te houden en in de haven aldaar te brengen. Een groot gedeelte der lading is daardoor beschadigd geworden. Na de lading in een paar schepen te hebben overgebracht, is het schip naar de werf vervoerd. De zoon van den burgemeester van Uithuizermeeden, de heer K. J., ismeteen geladen buks gevallen, waardoor de kogel hem in het hoofd drong Zijn toestand is zeer gevaarlijk. De aanvoer van slachtvee naar Enge land is in den laatsten tijd te Ballingen belangrijk. Eergisteren werden ongeveer 400 stuks hoornvee uitgevoerd, beuevens een paar duizend schapen. Van deze laatste bleven er nog 600 achter. De Londensche boot bleef, wegens te zware lading, tusschen daar en het Vlie aan den grond zitten, doch vervolgde des morgens ongeveer zeven uur de reis. Eergisterenmiddag viel te Breda eene vrouw, bij het scheppen van eenen emmer water in de Korte Gampelstraat, in de rivier. Een 12-jarige knaap zag het ongeval en ijlde onmiddellijk de trap af om de vrouw vast te grijpen en haar hoofd boven water te houden. Daarop begon hij luidkeels om hulp te roepeu, wat ten gevolge bad, dat spoedig tal van menschen bij de hand waren, om de drenkelinge op het droge te halen. Op ééne der nachtbooten der maat schappij „Zeeland" zijn twee bussen van de Zuidhollandsche Bedding-Maatschappij be roofd van haren inhoud, die meestal eene aanzienlijke som bedraagt. Eene bus werd achtergelaten, terwijl de tweede nergens te vinden is. De onbekende dader is brutaal te werk gegaau, wijl hij de gesloten en aan den wand vastgeschroefde bussen heeft moeten losmaken. BELGIË. Gedurende zijn verblijf te Ostende heeft ds koning der Belgen groote belang stelling aan den dag gelegd voor het pas sagiers- en mailvervoer tusschen Engeland en België via Dover. Dientengevolge zal in het aanstaande voorjaar de dienst geheel nieuw georganiseerd worden en zullen op de lijn naar Ostende dezelfde stoombooten in de vaart worden gebracht als thans varen van Dover naar Calais. De koning der Belgen zoo juist uit f ondeu teruggekeerd, is naar Duitschland vertrokken. Koning Leopold begeeft zich eerst naar Baden-Baden, waar hij den keizer van Duitschland zal bezoeken. Behalve keizer Wilhelm, is te Badeu- Baden nog de keizer van Brazilië, die voor eerst nog niet naar zijn rijk zal terugkeeren. k t; 1.1 ar i>. Op het stenographisch congres te Lon den sloot de president van het congres, lord Bosebery, zich aan bij den wensch onlangs door lord Salisbury uitgesproken, om de verslaggevers van het lagerhuis voortaan een plaats aan te wijzen aan de tafel van het huis, dus te midden der leden. In eene verleden Dinsdag te Dublin gehouden vergadering der Nationale Liga heeft de lord-mayer den leden der Liga in de gewesten, voor welke deze verboden is, aangeraden om hunne samenkomsten voort te zetten. Tevens deelde hij mede dat zekere Larkins in de gevangenis gestorven washij getuigde van hemdat hij evenals die, welke te Mitchelstown „geslacht" waren, voor Ier land het leven had gelaten. Te Parteenin het graafschap Clare, heeft Dinsdag eene ernstige botsing plaats gehad bij de uitzetting van een pachter. Deze had zijne woning versterkt en verdedigde zich met zijne vrouw en schoonzoon tegen de politie, welke ten slotte de bedoelde personen naar de gevangenis te Limerick overbracht. Te Ardnaerusha hebben Dinsdag weder om heftige tooneelen plaats gehad bij ge legenheid der uitzetting van een der pach ters van kolonel Mesdam, Michel Lane, die weigerde het door den eigenaar geëischte pachtgeld te betalen. De met de uitzetting belaste deurwaarders werden ondersteund door 200 politie-agenten en 100 soldaten. Mi chel Lane, die ondersteund werd door zijn schoonmoeder, Thomas O'Grady, en de me nigte, bood een hevigen weerstand. Hij en zijne vrienden wierpen zich op de politie en sloegen rechts en links met knuppels er op los. De vrouw van Michel Lane verbrij zelde den helm van een inspecteur van politie en sloeg hem vervolgens met een pook de hersens in. De troepen moes ten met de bajonet chargeeren. Van alle zijden vloeide bloed. Eindelijk werden Michel Lane, zijne vrouw en Thomas O'Grady gearresteerd en geheel bebloed naar de ge vangenis gebracht. De inspecteur van politie ligt op sterven. De heer Sullivan, lord-mayor van Dublin presideerde Dinsdag eene meeting van dé nationale liga en raadde zijnen vrienden aan, net gezag te weerstaandoor iederen Zondag meetings te houden door geheel het land en op hetzelfde uur onder de bescherming van de nationale liga. Hij verklaarde tevens, dat de liga de wapenen niet zou neder- leggen, alvorens de homerule voor Ierland verkregen te hebben. De Daily Newt verneemt uit Kon- stantinopel, dat Turkije een rondschrijven heeft gezonden aan de mogendheden, in hetwelk zij zich verzet tegen de ophanden zijnde Engelsch-Fransche overeenkomst be treffende neutraalverklaring van het Suez- k anaal zonder de toestemming van den suzerein. De berichten uit Mandalay luiden weer ongunstig. Er is opnieuw eene samen zwering ontdekt, en de berri-berri is er uit gebroken. I'KAIIKRMK. Le Réveil du Dauphiné verlangt een amendement op de drukpers. De regeering verbiedt de aanplakking van het manifest van den graaf van Parijs, maar de drukkerij van Paul Duponl verzendt er balen van aan al de boekhandelaars in de departementen en zelfs aan de gemeenteraden in Frankrijk. La Réveil du Dauphiné wil, dat de wet tegen deze onregelmatigheid wake. Op voorstel van den directeur der veiligheidspolitie is aan een revolutionairen vreemdeling, Cloot genaamd, een vonnis van verbanning beteekend. Le Saint van Lyon verhaalt dat onder de voorstelling van Zaterdagavond in het Casino wanordelijkheden hebben plaats gehad, tengevolge waarvan de zaal ontruimd is moeten worden. Een artist, de heer Perrin, hield een al leenspraak toen hij in een loge hoorde lachen. Zijn voordracht afbrekende zeide de heer Perrin, zich naar den kant der loge wendende, met luider stemme dat hij niet voort zou gaan vóór het leven opgehouden had. Eenige toeschouwers vonden deze houding van twij- felachtigen smaak en begonnen te fluiten: anderen daarentegen gingen applaudisseeren, terwijl de artist zich bij zulk een onuitstaan baar leven moest terugtrekken. Men meende echter de voorstelling te kunnen voortzetten, maar het publiek was opgewonden, scheld woorden, bedreigingen werden gewisseld, van de bovengaanderijen werden bierglazen naar beneden geworpen en de strijd dreigde bloedig te zullen worden, toen plotseling de zaal in het duister gehuld werd. Nu ging men morrende weg. Het concert, eergisteravond op de bier tentoonstelling in het Palais de l'Industrie gegeven, werd na afloop door een incident gekenmerkt. Nadat de militaire muziek de Marseillaise gespeeld had werd te midden der toejuichingen gefluit gehoord. Een groot aantal personen wierp zich op den fluiter, die van eene onaangename reis gekomen zou zijn, indien politieagenten den man niet beschermd hadden. De fluiter deelde op het politiebureel mede dat hij tegen de geest drift der menigte had geprotesteerd, die eene herhaling van het volkslied eischte. Daarna werd hij in vrijheid gesteld. (D. v. Z.-H. en 't Gr.) De gezeefde sintels vau verbruikte steenkolen worden tegenwoordig in eene Fransche fabriek aangewend tot het maken eener goedkoope steensoort, en wel door dat gezeefde gruis te vermalen en met gebluschte kalk te vermengen, door welke bewerking de aldus gevormde steen luchtdroog is, en door ouderdom krachtiger wordt. Uit 1 M* maakt men 2600 stuks 12 fr. per 1000. ITALIË. Onder de hooge bescherming van Z. M. den koning van Italië en voor rekening van den staat zal eene nieuwe en volledige uitgave der werken van Galileo Jalileï het licht zien, waarvan de redactie is opgedragen aan professor dr. A. Favaro, te Padua. Het ministerie van oorlog heeft tot den opperbevelhebber te Massowah de vraag gericht of daar genoeg kameelen en andere transportdieren voorhanden waren om een grooten veldtocht te ondernemen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2