MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. gteze Courant verse li ij n t dagelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABOfêWEBIEHT: Prijs per Nummer 10 Tent. Zaterdag 1 October 1887. W°. 231. AOVERTENTIEN: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201» Jaargang. Plaatselijke Directe Belasting BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen de belastingschul digen in herinnering dat op heden vier ter mijnen zijn verstreken van de Inkomsten-be lasting, zood.l minstens vier zevende gedeelten van den geheelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit omter voorkoming van de vervolgingskosten het door hen verschuldigde zoo spoedig moge lijk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Welh. loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 80 September 1887. 1TADINIECWI. Aan heeren burgemeesters en wethouders der gemeenten in de provincie Zuid-Holland is door den commissaris des kooings in deze provincie de volgende circulaire gericht: „Ofschoon het in 1875 voorgeschreven model van muilkorven, mits geheel volgens het voorschrift toegepast, aan de eischen van veiligheid en geriefelijkheid voldeed, zoo is het toch mogelijk geblekeu, door aanvulling der daaromtrent bestaande voor schriften, een model te verkrijgen dat, op den oorspronkelijken grondslag berustende, verbeterd mag heeten. Diensvolgeni heb ik de eer UHEdQestr. mede te deelendat de voorschriftenge geven in mijne beschikking van 27 Juli 1875, litt. K (opgenomen in de Slaati- eourant van 28 Jnli d. a. v., n°. 175), voortaan zijn te lezen als volgt „Een enkelvoudige stalen of koperen band .omgeeft den hals van den hond. De uit- feinden van den band worden met behulp .van een vastzittend of hangend slot zó<5 .bevestigd, dat afnemen van den korf zonder .sleutel of zonder doorsnijding van den band .onmogelijk is. .Aan weérszijde van het verticale midden- .vlak en evenwijdig daarvan zjjn aan het „nekgedeelte van den band twee sterke .metalen draden vastgeklonken, die over .het aangezicht van den hond loopeu, den .neus tusschen zich opnemen, naar beneden „buigen en aan de keelzijde van den band „op nieuw zijn vastgeklonken. De aldus „afgesloten ruimte moet toelaten dat het „dier de onderkaak binnen den korf kan „openen. In dwarsche richting zijn naar „gelang van de grootte van den korf meer- „dere metaaldraden aangebracht, wier uit einden eveneens aan den band zijn vast geklonken. „Het aantal der in dwarsche richting „loopende draden en de dikte van alle draden „moeten evenredig zijn aan de lengte van „den muilkorf, gemeten van den voorrand „van het nekgedeelte van den halsband, in „rechte lijn tot aan het meest naar voren ge- „legen gedeelte der draden. Dat aantal en die dikte moeten minitens „bedragen. BIJ EENE KORFLENGTE VAN AANTAL IN DWARSCHE RICHTING LOOPENDE DRADEN. DRAADDIKTE. 2 mM. 2—5 mM' 3 mM. Minder dan 15cM. 15 tot 18 18 - 21 21 - 24 - 24 jr 27 27 en meer. „(Het bestaande standaardmodel vertegen woordigt de grens van het kleine type dezer „schaal.) „Bovendien moeten de in dwarsche richting „loopende draden op zoodanigen onderlingen „afstand geplaatst zijn, dat zij beletten dat „tanden naar buiten uitsteken. „De metaaldraden der korven moeten ver bonden worden door uitvijlen der draden „en opvolgend soldeeren, zoodanig dat er „volstrekt geene scherpe of uitstekende punten „aanwezig zijn. Zij moeten vervaardigd zijn „van ijzerdraad. „Het is geoorloofd de metaaldraden te „bedekken met een laagje zinktin, nikkel, „zilver, goud of ander voor bedekking ge schikt metaal en den band om den hals en „den metaaldraad boven den kop, maar met „de gedeelten vddr, om of onder den neus „en den bek, met eene zachte stof te be- „kleeden." De matheraatisch-litterarische examens (voorbereiding voor artsen en apothekers) zijn hier weder begonnen. De uitslag van het examen voor de eerste ploeg candidaten, heden bekend geworden, is als volgt: aantal candidaten zeven; af gewezen vijf. Toegelaten mejuffrouw A. Vis, van Heerenveen, en de heer H. Hubenet, van Haren. Voor den 8 October-feestavond wacht ons nog wéér een nieuw genot. Maandag avond zal namelijk in de Stadsgehoorzaal een groot spectacle coDcert gegeven worden on der directie van den heer A. P. Klok. Ge noemde heer heeft indertijd een uitmuntend gezelschap te zamen gebracht om te kunnen voldoen aan de aanvraag om gedurende zes weken voorstellingen te geven in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Hij heeft zijn gezelschap niet ontbonden maar vatte het plan op om, nu zijn contract aldaar geëindigd is, nog hier en elders voorstellingen te geven. We kennen den heer Klok van vroeger om zijne uitmuntende directie en de prijs is waarlijk zóó gesteld dat die althans nie mand terug zal houden. We hopen er Maandag een gezelligen avond door te bren gen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit aihier, de heer J. W. C. Cordes, geb. te Rembang, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „De privaat rechterlijke toestand der vreemde Ooster lingen op Java en Madoera." Voor den directeur van het Ethno- graphisch Museum te Leiden is op de be- grootiug van binnenlandsche zaken eene tractementverhooging van f 500 aangevraagd. nUZlEK, LETTEREN EN KUNST. De tooneelspeler S. Kapper is te Am sterdam plotseling overleden. De elfjarige pianist Pierre De Beer uit Veere en zijn 16-jarige zuster Nelly, zullen 8 Oct. een piano-soirée in bet Odeon te Amsterdam geven. Naar wij vernemen zal de beroemde zangeres Marcella Sembrick aan Amsterdam en andere steden van ons land een bezoek brengen. Van Coppée zal weldra verschijnen een roman „Arnédé Violette" en in den winter een bundel gedichten „Confessions". De regeeriug weuscht nog f 22,500 bij le dragen in de herstelling van de Hoog- landsche kerk te Leiden, geraamd op f4,0,000. Bij de opgravingen te Pompei werd gevonden een kist met chirurgische instru menten; vele daarvan hebben veel overeen komst met de thans gebruikte. Later vond men 4 fraaie zilveren vazen en ander zilver vaatwerk, een fraai beeld van Jupiter op zijn troon gezeten, gouden Bieraden enz. OFFICIEELF BERICHTEN. De heer F. Febrerbenoemd tot vice- consul der Nederlanden te Benicarlo, is in die hoedanigheid door de Spaansche regee ring erkend. De Staatecourant van 30 September bevat een rapport van den minister van biD- nenlandsche zaken aan den koning en een daarop gevolgd koninklijk besluit van 24 Sept. jl., tot handhaving van het besluit van ged. staten van Zuid-Holland i. d. 31 Mei 1887 waarbij deze verlof hebben ge weigerd om het gebouw sectie B nr. 1548 bij de B. K. begraafplaats der parochie Zoe- terwoude te vernieuwen en te vergrooten. In strijd met het advies van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van be stuur, is het beroep, door de commissie van bestuur van het gesticht „De Goede Herder" te Zoeterwoude tegen het besluit van ged. staten ingesteld, dus ongegrond verklaard. De voorgenomen vergrooting van bedoeld gesticht kan wel is waar in zeker opzicht eene verbetering geacht worden, doch door de onmiddellijke nabijheid van de begraaf plaats ducht men schadelijke gevolgen, te meer daar het voornemen was den nienw te bouwen vleugel tot slaapvertrekken in te richten. Het voornemen bestaat, als de daartoe noodige gelden door de tweede kamer wor den toegestaan, aan de hoogescbool te Leiden aan te stellen een negenden hoogleeraar in de geneeskunde en een hoogleeraar in de oude geschiedenis en de Grieksche en Ro- meinsche oudheden; aan die te Utrecht een FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 52.) „Gij komt laat, mijnheer De St. Claire," wendde lord Rosegg zich op koelen toon tot dezen. „De attentie, die gij voor uwe bruid hebt, is niet zeer groot, daar ge haar op uw komst laat wachten." „Ik betwijfel sterkmylordof er vandaag wel wat van een hnwelijk zal komen. In elk geval zie ik mij verplichtvoor en aleer lady Manuela mevrouw De St. Claire wordt, u te verzoeken mij eenige ophelderingen te willen geven omtrent feitendie mevrouw Von Waldau te mijner kennis gebracht heeft. Deze dame beweert, dat dit jonge meisje, 't welk gij voor uwe dochter hebt doen doorgaan, dit in werkelijkheid volstrekt niet is en we meenen daarom recht te hebben u de vraag te doen, wiens kind Mannela dan is, als zij uwe dochter niet is?" Voor de eerste maal, sinds zij de biblio theek waren binnengetreden, sloeg lord Rosegg den blik op deze in haren leuningstoel bij den haard als 't ware verzonken vrouwen gestalte. „Gij hebt uw woord gebroken, Johanna Hermann zeide hij op vernietigenden toon. „Gij hebt mijn geld aangenomen en mij niettemin verraden." „Mijn woord brak ik niet! Ik zweerde u, te zullen zwijgen, zoo waar als ik den naam van Von Waldau draag. Dat is echter geenszins mijn ware naam en daarom kon ik dan ook gerust spreken. Mijn wraak zoo ik tot geen prijs ter wereld hebben gegeven!" „Ik had dat moeten weten; ge hebt dus aan deze beide heeren alles gezegd?" „Ik zeide hun tot dusver nog niets anders, dan dat Manuela uwe dochter niet is. Mijn heer De St. Claire heeft mij de eer bewezen, om aan mijn woorden te twijfelen. Ik bracht bijgevolg de beide heeren hierheenopdat zij oorgetuigen kunnen zijn van de geschiedenis van het verleden, die ik u zal vertellen. En om uwe gasten niet langer dan noodig is te laten wachtenwil ik maar dadelijk beginnen. Mocht mijn geheugen mij in enkele bijzon derheden ontronw zijn, of een mijner op gaven niet juist, dan zult ge zeker welzoo ariendelijk wezen, mylord, om mijne woor den te verbeteren?" En hare oogen op de knetterende vlam men richtende, als las zij daaruit haar ver halen hief zij aan .Het is al lang, zeer lang geleden! Vijf. tien volle jaren zijn verstreken, mijne heeren, sinds de sneltrein, die tusschen Rouaan en Parijs rijdt, ook een dame met een tweejarig kind had opgenomen. Beide passagiers van den trein waren arm, schamel gekleed en reden derde klasse. In denzelfden trein zat een voornaam, Engelsch officier met zijne gemalin en een eveneens tweejarig meisje, die voornemens was om met zijne familie binnen weinige dagen naar Indië onder zeil te gaan. Doch de mensch wikt en de snel trein is tnsschenbeide zoo onbeleefd om geheel anders te beschikken. Er had een botsing plaats en de arme vrouwdie derde klasse reed, kreeg zulk een hevige wonde aan het hoofd dat zij het bewustzijn verloor. Toen zij eindelijk weder de oogen opsloeg, lag zij in het hospitaal. Zij gevoelde zich wel is waar nog uiterst zwakmaar was toch bij haar volle bewustzijn. Haar eerste vraag gold het kind, of het dood of levend was. „Levend," antwoordde zacht de zuster van liefdadigheid, die met de verpleging van de zieke belast was, „levend en ongedeerd en wanneer gij wenscht om het geluk van uw kind te verzekeren, dan biedt zich daartoe eene uitmuntende gelegenheid aan." Verbaasd keek ik de spreekster aan. Gij zult zeker niet veel moeite hebben om te raden, dat ik de zieke was. „Een voornaam Engelschmanvervolgde deze, die met zijn vrouw en zijn dochter in denzelfden trein hadden gereisd, had het ongeluk gehad om bij de botsing van den sneltrein zijn twee jarig dochtertje te verliezen, terwijl hij en zijne gemalin wel is waar radeloos van smart, maar toch ongedeerd er af waren gekomen. Het kind was, zoo verhaalde de barmhartige zuster, op het kerkhof Fire la Chaise begraven gewordendoch de vreemde heer en zijne gemalin waren dagelijks naar het hospitaal, om zooveel mogelijk zich den toestand der zieken aan te trekken en hun smarten te lenigen. Bij zulk een gelegen heid hadden zij mij en mijn schamel gekleed kind gezien, welks bleek, geduldig gezichtje al hun medelijden bad opgewekt. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1