BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN De bekende zangeres Rose Caron vroeger aan de Qroote Opera te Parijs en aan de Monnaie", is gevaarlijk ziek. Dij den uitgever Tj. Van Holkema verschijnt dit jaar: „Geschiedenis der Noord- Nederlaudsche letteren in de XlXe eeuw", in biographieën, en bibliographiën 183080. Door dr. Jan Ten Brink, compleet in 16 afle veringen. Het is een nieuwe druk van zijn „Onze hedendaagsche Letterkundigen", maar aange vuld en uitgebreid met de levensbeschrij vingen van Da Costa, Van Lennep, Olt- rnans, Ter Haar, Potgieter, Liudo, Cremer en de Génestet en in het formaat van Huet's „Land van Rembrandt". Een nieuw werk van Hildebrand zal eerlang verschijnen bij de Erven F. Bohn te Haarlem; het zal den titel voeren: „Na vijftig jaar. Noodige en overbodige ophelderingen van de Camera Obscura." De wakkere verdediger van de rechten der Nederlandsche taal, ook voor de balie en de rechtbanken in België, de heer mr. Julius Obrie, heeft in de Vlaamsche confe rentie der balie te Gent een voordracht ge houden over het ontwerp tot herziening van het Nederlandsche burgerlijk wetboek. Deze voordracht is thans uitgegeven bij Ad. Hoste te Gent. Men zal daarvan ook bij ons te lande met belangstelling kennis nemen. OFFICIEELli BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken van 28 dezer is voor het tijdvak van 1 Oct. 1887 tot en met 31 Maart 1888, benoemd tot bediende bij het kon. penningkabinet te's Gravenhage H. J. Mulder, gegageerd adjudant-onderofficier van het leger in Ned. Oost-Indië, te's Gra venhage. De minister van staat, minister van binnenl. zaken zal op 1 Oct. geen audiëntie verleenen. De hoofdadministratie der posterijen en telegrafie heeft den maatregel genomen om ondergeschikte postambtenaren werkzaam te stellen op telegraafkantoren en telegraaf- ambtenaren omgekeerd op postkantoren, zoo dat beide soort ambtenaren na eenigen tijd geheel vertrouwd met beide diensten kun nen zijn. De afdeelingen van de tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting, de heeren Van Gen nep, Kielstra, W. Van Dedem, Keuchenius en A. Van Dedem. Het U. D. verneemt, dat reeds sedert eenige weken een ontwerp van wet gereed is, waarbij maatregelen wordeu vastgesteld om bedrog in den boterhaudel tegen te gaan. Dat ontwerp gaat lang zoo ver niet als ae commissie van advies voor de landbouwzaken heeft voorgesteld. De fabricage van kunst boter, of de handel in dat artikel, wordt niet aan belemmerende bepalingen onder worpen, maar alleen wordt gewaakt, dat geen kunstboter worde verkocht voor natuur boter o. a. door voorschriften te geven voor de verpakking van kunstboter, en door te eischen dat bij het voorhanden hebben van kunstboter in winkels, de naam van het artikel duidelijk worde aangewezen, zoodat de kooper zich in den aard daarvan niet kunne vergissen. Door den generaal-majoor J. H. Krom hout, inspecteur van het wapen der genie, is eene handleiding vervaardigd voor het in staat van verdediging stellen van vestingen en forten. Naar wij vernemen, zal deze handleiding voor rekening van het rijk wor den gedrukt en door middel van de //ver slagen, memoriën en rapporten" algemeen in het leger worden verspreid. Tal van schetsen en kaarten zullen aan dit werk worden toegevoegd. R. Ct.) De bij het 4e reg. infanterie tot len luitenant benoemde 2e luitenant J. W. Van Alphen, van het 5e reg., is ingedeeld bij het 3e bataljonin garnizoen te Haarlem. De off. van gez. Jansendie met in gang van 1 Oct. a. s. was overgeplaatst bij het 4de bat. 3de reg. inf., wordt ingevolge eene nadere beschikking geplaatst bij het militaire hospitaal te Vlissingen. HH. MM. de koning en de koningin hebben zich gisterenochtend met H. K. H. prinses Wilhelmiua naar het Loo begeven, ten einde tot het laatst van December aldaar verblijf te houden. Bij aankomst op het station, aan de bui ten- en binnenzijde waarvan een talrijke schare zich verzameld had, werd het konink lijk gezin ontvangen door den grootmeester van het huis hunaer majesteiten, graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, en den president-directeur der Nederlandsche Rijn arje£3 imm mm mri mat wa spoorwegmaatschappij, den beer Ameshoff, begeleider van den koninklijken trein. In de hofwachtkamer bevonden zich, be halve de leden van het gevolg, de burge meester der residentie, de heer Roest; de adjudant-generaal jhr. Verspijck de g p. vice- admiraal jhr. De Caserabroot, de waarn. gou verneur-generaal maj. jhr. Klerck, alsmede de procureur-generaal jhr. Van den Bergh, alle welke autoriteiten HH. MM. en H. K. H. uitgeleide deden tot aan den koninklij ken trein, die te 9 ure 19 min. van het station wegreed onder de hoera's der op het plankier geschaarde belangstellenden. De heer Roest, het nieuwe hoofd vau bet gemeentebestuur, werd kort voor 's konings vertrek aan Z. M. voorgesteld. Tot het koninklijk gevolg naar het Loo behooren de hofdames baronnesse Van Itter- sum en jkv. v. d. Poll; de chef van het militaire buis vice-admiraal jhr. Van Capellen de adjudant des konings, kapitein ter zee baron Van Hogendorp; de particuliere secr. van Z. M., kapitein De Ranitz; de kamerheer H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, de ordonnance-officier ritmeester jhr. Van de Poli. Als ambtenaar van het kabinet des konings is toegevoegd de commies mr. R. baron Van Zuylen van Nijevelt. Onlangs hebben wij gemeld, dat Z. M. de koning het voornemen heeft een gedeelte van het aanstaande voorjaar in het Zuiden te gaan doorbrengen. Dit plan is, naar wij vernemenreeds in zoover tot uitvoering gekomendat op 's konings last door den adjudant en particulier secretaris kapitein De Ranitz dezer dagen aan het meer van Genève eene fraaie villa is gehuurd en nog andere beschikkingen zijn genomen voor het verblijf der koninklijke familie aldaar, in het begin van het volgend jaar. (D. v. Z. en Gr.) Uit een dezer dagen verschenen ver slag der Ned. Vereenigiug van spoorweg ambtenaren over het jaar 1886/87 blijkt, dat de toestand alleszins reden geeft tot tevredenheid. Het aantal leden, bij de op richting in Juni 1886 uit 30 bestaande, is tot 133 aangegroeid, onder wie ook buiten Amsterdam woonachtig ziju, als: te Heidei, Haarlem, Leiden, 's Gravenhage, Delft en Winterswijk. Ook de financieele toestand mag gunstig genoemd worden. Reeds sedert eenige maanden zijn aan deze vereeniging cursussen in vreemde talen verbonden, welke uitstekend voldoen. Eergisteren heeft de krijgsraad in het lste militaire arrondissement te 's Graven hage zitting gehouden ter behandeling van de zaak der drie jeugdige huzaren-officieren in verband met het gebeurde in Seinpost te Scheveningen. Daar de beschuldigden niet hebben bekend, is de auditeur-militair, na het eindigen der verhooren, toegelaten tot het doen van den eisch op de bewijzen van extra-ordinair proces. Zaterdag a. s. zal de krijgsraad de zaak in nadere overweging nemen en tot het wijzen van het vonnis overgaan, waarna dit aan de goedkeuring en bekrachtiging van het hoog militair gerechtshof zal worden onderworpen. Zooals men weet, moet het vonnis tot na de approbatie van het hoog militair gerechtshof geheim blijven. Het hoog militair gerechtshof heeft den milicien-plaatsvervanger E., van het reg. gren. en jagers, ter zake van diefstal in de waschinrichting der kazerne ten nadeele van eenen kameraad, veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. Door de leden van den Haagscben gemeenteraad Rietstap, P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, L. J. S. Van Kempen, H. Siccama, C. A. Van Sypesteyn, W. Huygens Wzn. en A. G. Bodaan is aan den raad voorgesteld, art. 2 der verordening, houdende voorschriften omtrent regeling en bezoldiging van het onderwijzend personeel en van de kweekelingen aan de openbare lagere scholen der gemeente, te wijzigen en te lezen als volgt: //Aan elke openbaro lagere school zijn met en onder het hoofd zoovele onderwijzers werkzaam als noodig zijn, om bij elke afzonderlijk onderwijs genietende afdeeling een onderwijzer te plaatsen. De gemeenteraad bepaalt en wijzigt telkens naar de behoefte het getal onderwijzers aan elke school in het bijzonder." Van de 22 kandidaten, die gisteren het examen voor de rijks-akademie van beel dende kunsten hebbeu afgelegd, zijn er 10 tot den met October te openen cursus toe gelaten: 7 mannelijke en 3 vrouwelijke kwee kelingen. Tegen eene vrouw in Den Haag, die zich minachtende uitdrukkingen jegens den koning veroorloofde, is door de politie pro- ces-verbaal opgemaakt. «na 'Q® WLJ- A. Tme rstc* Leden van de jury voor de tentoon stelling van akkerbouw- en tuinbouwvoort- brengBeleu, zuivelproducten en bloemen, te Loosduinen, zijn o. a.voor tuinbouwvoort- brengselen de heeren W. C. Boer, te Bos koop en C. J. Van der Oudermeulente Wassenaar en voor groenten Vogel, tuinuaas bij baron Van Brienen, te Wassenaar. De bouquetten zullen door een damescommissie beoordeeld worden. De senaat van het Delftsche studen tencorps heeft aan den gemeenteraad te Delft bet verzoek gericht om subsidie uit de gemeentekas voor de viering van het IXe lustrum, te houden in 1888. De gemeenteraad van Delft heeft be sloten tot invoering van een hondenbelasting. Bij de gisteren te Haarlem plaats ge had hebbende verkiezing van twee hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpolder zijn gekozen de hh. R. W. J. C. Van de Wall Bake en mr. M. G. P. Del Court van Krimpen. Ook te Haarlem is eene vereeniging tot ondersteuning van het studiefonds der vrije universiteit opgericht. Door het inza melen van wekelijksche bijdragen van 2-J- ct. tracht zij haar doel te bereiken. Met 1 October a. s. treedt te Haarlem van gemeentewege een brandschel en daar aan verbonden telephoon-inrichting in wer king. Het doel daarvan is om, ingeval van brand, langs electrischeu weg politie en brandweer te kunnen waarschuwen. Te dien einde zijn aan het hoofdbureau en de hulpbureaiTs van politie alsmede bij alle brandmeesters telephouen en brand schellen geplaatst. Bij den senaat van bet Amsterdamsche studentencorps zijn tot op heden 86 novitiï ingeschreven. Men verneemt dat door den minister van marine aan de vereeniging Amsterdam sche Gymnasiasten onder 't geweer", ver gunning is verleend om eenmaal 's weeks gebruik te maken van de schietbaan voor het tir reduit op 's rijks werf te Amsterdam. Door den station-chef te Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat, ter hoogte van de Haarlemmerpoort, op een aldaar passeerenden trein met steenen is ge worpen. Een man stal Maandag op de Heeren gracht te Amsterdam uit de mand van een slagersknecht een biefstukwelke hij op at. De Engelsche klokkenspelers, die een paar jaar geleden ons land en onze stad bezochtenkomen in 't begin van het vol gend jaar weder te Amsterdam. Wij gaan vooruit. Het laatste kwar tier der 19e eeuw mag ongetwijfeld het tijdperk der wedstrijden genoemd worden. Aan den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Amsterdam, is heden Woensdag als het nieuwste op het gebied van sport eene hard draverij van bokken gehouden. Met een ballon-captif, die door de genietroepen zelf is vervaardigd, werden eer gisterenavond achter de gasfabriek te Utrecht wederom proeven genomenwaarbij electrisch licht gebruikt werd, om seinen te geven aan de omliggende forten. De ballon moet aan het doel voldaan hebben en is tot op ver schillende hoogten gestegen. De rechtbank te Arnhem beeft een vader, zekeren K. S. te Reenen, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn 9-jarig kind op den openbaren weg zooveel jenever te drinken gaf, dat de kleine dronken was. Verhit door het gebruik van sterken drank, ontstond Zondagnacht te Nijmegen tusscben den schippersknecht A. W. en den borstelmaker J. H. H. aldaar, eene worste ling, waarbij de borstelmaker, die het eerst door den schippersknecht was aangevallen met een mes aan zijne tegenpartij een vijf tal wonden in het aangezicht en aan de handen toebracht, welke eene afmeting van 8 10 cM. hadden, hetgeen bij den ver wonde een belangrijk bloedverlies ten ge volge had. Tegen J. H. H.die aanvan kelijk in verzekerde bewaren was genomen, is door de justitie eene vervolging ingesteld. Steenwijk levert heel wat vechters bazen in een jaar aan de Heerenveensche rechtbank. Wordt er in Steenwijk gevoch ten dan is 't mes ook getrokken en //ern stige mishandeling" is dan ;t gevolg. Daar ondanks de verschillende vonnissen 't aantal vechtpartijen aldaar niet vermindert en de vechtersbazen naar 't schijnt in de meening verkeeren, dat men steeds met een paar maanden vrijkomt, heeft de officier van jus titie in de laatste zitting eens een strenge straf voor een //messeman" geëischt, nl. 3 jaren gevangenisstraf, Een knecht, die eergisteren voor eenen koopman te Leeuwarden aan eenen klant een partijtje klompen bezorgde en daarvoor f 28 beurde, maakte zich met dit geld uit de voeten. De politie was hem spoedig op het spoor en vond hem te Marssum in eene kroeg, waar hij op zijne manier goede sier maakte. Bij zijne arrestatie stelde hij zich zoo woest aan, dat de politie hem met be hulp van een paar burgers slechts met moeite meester kon worden. Gekneveld werd hij daarop naar Leeuwarden gevoerd, waar hij zich voor den rechter te verant woorden zal hebben. Gisterennacht hebben er weer hevige vechtpartijen plaats gehad in de beruchte buurt te Breda, waarbij een persoon, zekere A. C.eene belangrijke wond heeft beko men aan de kin. Naar aanleiding hiervan zijn gisteren negentien veld-artilleristen in arrest genomen. E A' Ci E E A N U. Uit Dublin wordt gemeld, dat gisteren te Ardnacrusha geweldige tooneelen hebben plaats gehad, toen de deurwaarders, bijge staan door een 200 dienaren van politie en een honderd soldaten, gekomen waren om een pachter, zekeren Michel Lane, die ge weigerd had de verschuldigde pacht te beta len, de boerderij uit te zetten. Lane en een hoop volks wierpen zich op de politie en sloegen rechts en links met knuppels er op los. Ook de vrouw van Lane hielp een handje. Met eene ijzeren stang sloeg zij den helm van een inspecteur van politie in en vervolgens verbrijzelde zij hem de hersenpan. De soldaten zagen zich gedwongen eene charge met de bajonet uit te voeren. Het bloed stroomde aan beide kanten. Ten slotte wer den Lane en zijne vrouw en nog een persoon gevangen genomen en bloedende in verze kerde bewaring gebracht. Te Brixham in Devonshire worden nu reeds plannen gemaakt en toebereidselen ge troffen om in November 1888 den 200- jarigen gedenkdag te vieren van de landing aldaar van onzen stadhouder Willem III, koning van Engeland. FR ANKRIJH. Toen de minister van oorlog de troe pen van het garnizoen te Nizza geïnspecteerd had, riepen een honderdtal belangstellenden: „leve Ferron, leve het legerEenige straat jongens lieten een „leve Boulanger" hooren. De heer Laguerre, die onlangs de mobilisatie van het 17de legercorps belache lijk genoemd had, heeft in eene te Avignon gehouden vergadering zich verontschuldigd. Als vriend van den vorigen minister van oorlog, generaal Boulanger, had hij, over diens opvolger verstoord, zich dat woord laten ontsnappen. De Parijsche gemeenteraad heeft na eene heftige discussie besloten 10,000 frs. aan de werkstakende wevers van Cholet te zenden. De prefect der Seine verklaarde de wet tigheid van dit besluit onder voorbehoud aan te nemen. Daarna nam de raad eene andere som van 10,000 frs. aan ten gunste der te Parijs wonende werklieden,die minstens sedert 5 jaren zonder werk zijn. Er is sprake van te Parijs alle vuil en afval uit de buizen door verbranding te vernietigen. Dit zou geschieden met toe stellen, die geen stank veroorzaken. Van gemeentewege zijn de onderzoekingen be gonnen. Eene tragisch-komische vergissing greep dezer dagen, naar men uit Amiens meldt, te Fressenneville plaats. Aldaar waren uit België een paar wagens met takkebossen aangekomen, waaromtrent men te recht arg waan koesterde. Terwijl des avonds laat drie agenten der indirecte belastingen de wagens beklommen, de bossen losmaakten en daaruit tabak haalden, werden zij door drie van elders gezonden douaniers, die op de loer lagen en die hen voor smokkelaars hielden, aangevallen. Er ontstond een ver woed gevecht, waarbij 21 revolverschoten gewisseld werden en een der agenten, Dutil- loy, de kaak door ean der kogels verbrijzeld werd. Deze vluchtte naar het station, werd achtervolgd, gegrepen en herkend. De ware smokkelaars, voor wie de tabak bestemd moet geweest zijn, hebben zich niet vertoond. Ongeveer drie jaren geleden huwde een jongman, te Lyon woonachtig, een meisje van Mulhausen. Onlangs ging hij aan zijne schoonouders een bezoek brengen en dacht bij hen eenige aangename dagen door te brengen. Ongelukkig verzuimde de schoonvader een verblijfpas aan te vragen en 48 uren na de aankomst van den schoonzoon werd zijn huis door politie en gendarmerie omsingeld. Van. de aangename dagen kwam niets, daar hij terstond moest vertrekken.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2