BUITENLANDSCHE BERICHTEN. I3L-. «WC H ta* «A3 TKl ook verwacht men binnenkort weder rauta- tiën bij dat dienstvak, zooals aan het D. v. Z. en 'e Gr. wordt gemeld. H. M. de koningin bracht gisteren middag een bezoek aan prins en prinses Von Wied op het Paviljoen te Scheveningen. HH. MM. de koning en koningin vertrokken heden met oenen extra-trein langs den Rijnspoorweg des ochtends te 9 uren 19 min. van Den Haag, en kwamen teil uren 20 min. op het Loo aan. De burgemeester van 's Hage, de lieer Roest, zal met 1 November a. s. zich met terwoon vestigen in het voormalige hotel van het Japansche gezantschap aldaar (.1 ;iva- straat.) De voor de rechtbank te Den Haag te voeren pleidooien in zake het kerkelijk geschil in de Herv. gemeente te Leiderdorp zijn bepaald op 3 Januari 1888. [JJ. v. Z. en 'e Gr.) Een melkboer, gelukkig niet uit den onmiddellijken omtrek van Den llaag, had dezer dagen de beleefdheid bij het water, dat hij gewoon is zijnen klanten welwillend in de melk aan te biedeneen certificaat van oorsprong te voegen. In drie kannen vonden de klanten even zoovele levende kikvorschen. Naar men wil, waren de klanten niet eens dankbaar voor dit aquarium in hun melkkan. (D. v. Z.-H. en 'e Gr.) Men schrijft uit Scheveningen aan het Fad.: September maakt het slecht, vooral voor onze badplaats. Reeds in de laatste dagen van Augustus volgde op eene reeks warme dagen met eene uiterst kalme zee, vrij onstuimig weder met koude noorden en westenwinden. Zeker had men niet ver moed, dat toen feitelijk reeds het badseizoen zou geëindigd zijn. De vreemdelingen vloden binnen enkele dagen bij bonderden en wil den de officieele aankondiging van den bad- dokter, dat het badseizoen gesloten is, niet afwachten. Het eenige wat te Scheveningen zijne aantrekkelijkheid behouden heeft, zijn de concerten van het philharmonisch orkest, die, nu uitsluitend in de zaal gegeven, vele Haagsche familiën blijven boeien. Het spreekt van zelf, dat bij zulk eene lage temperatuur van de zee en vooral van de lucht, van de zeebaden een spaarzaam ge bruik wordt gemaakt; de gemengde baden zijn dan ook sedert 11. Zaterdag opgeheven, de sterke en de zwakke sekse zijn weer ge scheiden. Tot de weinigendie weer en wind te Scheveningeu ten einde toe blijven trotsee- ren, behooren de prins en de prinses Von Wied met hun gezin. Bij al de klaagtonen, die men verneemt over de schade, die Sep tember heeft aangebracht voor de badplaats, voegt echter te erkennen, dat door hotel houders, neringdoenden enz. over het alge meen goede zaken zijn gemaakt, en hadden de laatste weken beantwoord aan de ver wachting, dan zou het seizoen '87 tol een van de beste gerekend kunnen wordendie Scheveningen ooit heeft gekend. Voor het tweede kantongerecht te Rotterdam stonden gisteren in eene zitting, die ongeveer drie uren duurde, 231 perso nen ter zake van openbare dronkenschap terecht. Slechts twee beklaagden beweer den, tegenover de verklaringen der politie beambten, dat zij niet dronken waren ge weest op straat. De ergste dronkaards van Rotterdam be vinden zich thans in de rijkswerkinrichting te Hoorn of in het krankzinnigengesticht. De heer G. B. Van Duyl, vroeger burgemeester van Delftshavenis gisteren nacht op 56-jarigen leeftijd te Haarlem overleden. Wegens het gure en ongunstige weder heeft de hoofdcommissie der tentoonstelling van voedingsmiddelen besloten, van heden af geen avondconcerten meer te geven. De tentoonstelling wordt gesloten Zondag 16 October. Tot de sluiting zullen er dagelijks ochtendconcerten gegeven worden, bij gun stig weder op het marktplein, bij ODgunstig weder in het gebouw der tentoonstelling. Tegen het socialistische weekblad Hecht voor Allen wordt eene vervolging ingesteld wegens de in nos. 56 en 86 voor komende stukken, getiteld: „De willekeur ten top" en „Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker". In eene gister te Amsterdam gehou den buitengewone vergadering van aandeel houders der stoombootmaatschappij Java is zonder debat of stemming het besluit van 9 Juli bekrachtigd om de sloomers „Soenda" en „Koningin Emma" voor f 689.000 aan de maatschappij Nederland te verkoopen, daarvan f 14000 of f 10 per aandeel voor de aandeelhouders en het overige voor de .obligatiehouders enz. te bestemmen en de ■maatschappij met 1 October te ontbinden. De directeur van de zwem- en bad inrichting „de Amatei", tg Amsterdam is voornemens eene roeivereeniging voor dames op te richten, of eene combinatie van dames in de gelegenheid te stellen zelve eene ver- eeniging te stichten. Bij de zwem- en bad inrichting moet eene zeer goede gelegenheid zijn tot ligplaats voor gieken en wherries. Een jong meisje, dat op den Klove niersburgwal te Amsterdam peren ventte, werd door een voorbijgaande vigelante aan gegrepen en zdd overreden, dat de onge lukkige dood naar het gasthuis werd ge bracht. Tegen den koetsier van het rijtuig is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het aantal novitii gisteren ingeschreven bij het Utrechtach studentencorps bedraagt 60, over de verschillende faculteiten verdeeld als volgt: rechten 26, medicijnen 24, theo logie 4, letteren 3 en wis- en natuurkunde 3, onder welke 2 pharmaceuten. Omtrent het geval te Arnhem, deelt de Arnh. Ct. mede: Gisterenvoormiddag verzamelde zich eene groote volksmenigte voor eene woning in Klarendal alhier. Aan leiding daartoe gaf het feit, dat politie en jus titie zich in die woning hadden begeven, om, volgens gerucht, een onderzoek in te stellen naar eene dubbele vergiftiging, welke zou hebben plaats gehad. Twee kinderen uit hetzelfde gezin zijn een paar weken na elkander overleden; het lijk van het dezer dagen gestorven kind, dat nog boven aarde stond, is naar het ziekenhuis overgebracht om geschouwd te worden. Wij vernemen, dat er gelukkig geen reden bestaat, om iemand vau eene misdaad te verdenken, daar hel scheikondig onderzoek geen enkel spoor van vergiftiging heeft aan getoond. Z. M. de koning heeft zelf aan generaal Smits van zijne benoeming tot ridder eerste klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, als beloouing voor de zeer gewichtige diensten aan het Koloniaal Militair Invaliden huis Bronbeek, in een telegram in vermelde bewoordingen de benoeming medegedeeld, en zijne uitstekende tevredenheid betuigd over de dienstendoor den generaal gedurende vijf-en-twintig jaren in die betrekking be wezen. In den loop van den morgen verscheen gisteren Z. M. ordonnans-officier jhr. Van de Poll op Bronbeek om persoonlijk, namens den koning, den generaal het eerekruis op plechtige wijze te overhandigen. Aan het ridderkruis is een zilveren ster toegevoegddie op de borst wordt gedragen, terwijl het kruis zelf aan eene écharpe ge hangen wordt. (Arnh. Ct.) Bij eenen winkelier te Herwijnen is gisteren nacht een brutale diefstal gepleegd. Men heeft zich toegang weten te verschaf fen door een kelderraampje, is een pakhuis door en een trap opgeloopen, alstoen eene slaapkamer binnengedrongen, waar o. m. eene oude zieke juffrouw sliepdie den dief stoorde, zoodat hij het hazepad koos, mede nemende een gouden en een zilveren hor loge, alsmede eenen gouden vestketting. Eergisteren had te Eede een knaap de onvoorzichtigheid op eenen goederenwagen van de stoomtram te klimmentoen de trein in beweging washij viel er af en geraakte onder den wagen, zoodat de wielen over zijnen arm gingen, met het gevolg dat die zal moeten worden afgezet. Zaterdagmiddag had te Elburg een treurig ongeval plaats. Het lOjarig zoontje van den gep. milit. J. W. bevond zich spe lende in de nabijheid van den in beweging zijnden korenmolen en bekwam van eene der wieken zulk eenen slag tegen het hoofd, dat het binnen enkele minuten overleed. Van vertrouwbare zijde vernemen we dat het lijk dezer dagen is gevonden van den cavalerist, die bij de jongste manoeu vres in de streken van Groenloo vermist is, en wel in den drassigen klei- of veengrond op de Meddehosche beide onder Winterswijk. Men bad reeds voor vast aangenomen, dat de vermiste over de Pruisische grenzen was gedeserteerd, maar een ingesteld onderzoek ter plaatse, waar de veldoefeningen zijn ge houden, heeft tot bovenstaande treurige ont dekking geleid. {Arnh. Ct.) Van louter kermispret heeft een man te Nieuweschans een kameraad een oor van het hoofd gescheurd. Volgens de Vliet. Ct. moet de prins van Wales na zijne jongste reis, Donderdag, per dagmailboot „Engeland" naar Queens- borough, zijn bijzondere ingenomenheid hebben betuigd met de zeer voorspoedige reis en de voortreffelijke inrichting van den dienst en de prachtige dagbooten der maat schappij „Zeeland". De print maakte voor zijn reis van Ko penhagen naar Londen gebruik van de reis route over VlissingenQueensboroughom dat hij langs dien weg veel spoediger En geland kon bereiken dan met het koninklijke Engelsche jacht „Osborne," ofschoon dit laatste te Kopenhagen te zijner beschikkiug gereed lag. In het Mastbosch bij Breda is tus- schen jongens uit Breda en de voorstad Ginneken verwoed gevochten. Eerst was er twist ontstaan tusschen eenige jongelieden, waarbij men handgemeen werd en die uit Breda het onderspit moesten delven. Doch thans door vrienden en kameraden gehol pen namen zij 11. Zondag in genoemd bosch revanche. Een der joogeiieden uit Ginne ken bekwam eene hersenschudding en ver keert in levensgevaar. Een ander werd vrij hevig aan het hoofd gewond. De zaak is bij de justitie in onderzoek. Men meldt uit Tilburg aan de P.Nb. Ct.: Gepasseerden Zaterdagavond keerde de knecht van mej. wed. Wijtens-Nuyens, ge naamd Bart Naaykens, van zijn werk huis waarts. 's Avonds te ongeveer elf ure, op het punt zijne legerstede op te zoeken, werd aan de deur geklopt. Het was de vorige knecht van bovengenoemde juffrouw. Hij deelde Naaykens mede, dat hij om nog eene bestelling te bezorgen bij zijne meesteres moest gaan. Argeloos gehoorzaamde hij. Bij het begin van het Korvel aangekomen, op eene plaats waar het stikdonker was, werd hij onverhoeds aangegrepen door drie verdacht uitziende mannen, die uit een gau- getje te voorschijn kwamen. Zij wierpen hem ter aarde en sloegen hem hevig met een ijzeren stok of met eene gasbuis, zooals het slachtoffer meende, met kracht op zijn hoofd, schouders en rug, lieten hem bijna voor dood liggen en kozen toen het hazepad. Naaykens, die hevig bloedde, had nog zoo veel kracht zich te begeven naar zijne mees teres, waar hij vernam, dat het slechts eene looze boodschap was. Van daar sleepte hij zich voort naar het politiebureau. De won den waren zeer ernstig; en de chirurgijn, de heer Kieckens, die zijne wonden verbond, constateerde, dat het een formeele moord aanslag was. Indien de slag een weinig meer bezijden geweest was, had Naaykens er het hachje bij ingeschoten. Thans ver keert hij buiten gevaar, hoewel de woud koorts zeer hevig is. Het slachtoffer, die getrouwd is en vier kinderen heeft, kent zijne aanvallers niet, hoewel hij meent eenen buurman van hem opgemerkt te hebben. Hij is niet beroofd, slechts mishandeld, zoo dat men aan eene wraakoefening denkt. De zaak is natuurlijk in volle onderzoek. BE Li Cr I E. Sedert een paar maanden hebben de zaken in de industrieels middelpunten een beteren keer genomen. In de hoogovens en mijnwerken is weer werk in overvloed, wat duidelijk blijkt uit de meerdere afzending uit die streken. In de vorige week werden alleen 4000 wagenladingen steenkolen meer dan gewoonlijk verzonden. EKGüLil De Engelsche regeering heeft 500 toegestaan voor een gedenkteeken op het nieuwe kerkhof te Brussel voor de Engelschen, die sneuvelden bij Waterloo. In het afgeloopen dienstjaar zijn in het Britsche leger 5402 gevallen van desertie voorgekomen. Van dit aantal wisten 3229 man aan de nasporingen te ontkomen, de overigen werden naar de regimenten terug gebracht. Het aantal recruten bedroeg in dat jaar 30,409. Op de Akbar, het in de Mersey voor anker liggende schip, dat als inrichting tot verbetering van jeugdige booswichten bij de marine dient, brak Zondag 11. oproer uit. De officieren konden een tijd lang niets tegen de belhamels uitrichten en deze bleven vijf uren achtereen heer en meester van het schip. Van de jeugdige opstandelingen ontkwamen er 17, waarvan 9 weder werden opgevangen. O'Brien de veroordeelde nationalist, is na zijn in vrijheidstelling van Mitchels- town naar Limerick gegaan, waar hij in het geheim in een verboden vergadering als spreker optrad. De bijeenkomst werd ge houden in een boerderij buiten de stad, welke reeds lang tegen het binnendringen der politie was versterkt. O'Brien spoorde tot verzet aan, want zeide hij de re geering kan de Liga toch niet onderdrukken^ zonder het geheele Iersche volk in de ge vangenis te zetten. De penningmeester van de Iersche „National-League", O'Reilly, spreekt het bericht tegendat Davitt naar Amerika is gegaanom de schade te herstellendie O'Briens tocht door Amerika aan de financiën der „League" heeft berokkend. Hij zegt, dat hij sedert de jongste Iersche conventie 60,000 doll, naar Ierland heeft overgemaakt. Er waren jaren, dat er minder werd gezon den. Dat de gelden eenigen tijd geleden ruimer toevloeiden wordt door O'Reilly in verband gebracht met de verkiezingen. On danks deze verklaring, houdt de Amerikaan- sche correspondent van de „Times" vol, dat de geldelijke steun, dien de „League" in Amerika ondervindt, aan het afnemen is en dat de sympathie van Henry George en lYl'Glynu's volgelingen merkbaar is bekoeld sinds de ongeregeldheden, die uit O'Briens optreden zijn voortgevloeid. Voor eenigen tijd werd te Newingtou Butts een club opgericht, de „Clock Toover Club and Institute", die niets anders dan een gevaarlijk speelhol bleek te zijn van kleine kooplieden, werklieden en dergelijken. Op de klachten van vele vrouwen ging de superintendent Williams er dezer dagen met ongeveer 100 konstabels heen, omsingelde 't gebouw en drong er binnen. Hij vond toeu circa 150 personen aan 7 of 8 groote tafels gezeten of staande, waarop kaarten, dobbelsteenen en hoopjes geld, tot bedragen van 50 en 100 pd. st.terwijl op een estrade twee „bookmakers" zaten, die wed dingschappen aangingen en geld inden of uitkeerden. Bij de komst der politie ont stond een groote verwarringde spe.ers zochten door de deuren en vensters te ont komen maar werden buiten aangehouden, 93 hunuer, waaronder de clubhouder Hunt, die zich verstopt had en bijna gestikt was, zijn voor het gerecht te Lambeth verschenen. Voorloopig werden zij onder borgstelling op vrije voeten gelaten, maar zij zijn thans tot gevangenisstraf en boeten veroordeeld. ERiNKKIJH. Men weet dat onder het kabinet-Goblet eenige ministers officieel eene reis onderno men hebben naar Algerie, om er, gelijk het luidde, de toestanden uit eigen oog gade te slaan, en dat zij op die reis een sleep met zich voerden van senatoren, afgevaardigden, ambtenaren en journalisten, in het geheel niet minder dan een 600 personen. Het is thans gebleken dat die reis 1,100,000 fr. heeft gekost. Sommige bladen vragen, wie dit alles betalen moet, daar het parlement niets voor die reis toegestaan heeft. De Patrie zegt, dat in de sterk be volkte wijken groote opwinding heerscht ten gevolge van het incident bij de jachtpartij aan de Fransch-Duitsche grenzen, op het grondgebied van Vexaincourt. Maatregelen zijn genomen, om elk onaangenaam voorval te beletten. ITALIË. De Italiaansche majoor Piano, die ge vangene was van den Negus van Abyssinië, keerde van daar naar Florence terug. Zijn oude vader stierf een half uur later. De vreugde over het weerzien had een slagader breuk veroorzaakt. DUITS CU LAW D. In een bericht der Landeezeitnngop grond van officieele mededeelingen omtrent het gebeurde aan de grens, wordt het be vestigd, dat de soldaat Kaufmann, op Duitsch grondgebied staande, geschoten heeft nadat aan het driemaal herhaalde aanroepen van „halt!" niet was voldaan. In sommige streken van Westphalen heerscht tegenwoordig in zeer bedenkelijke mate longziekte onder het rundvee. Zoo meldt de KSln. Ztgdat een boer te Cap- penberg, bij Lünen, van zijn stal van 60 runderen er reeds 30 aan deze ziekte ver loren heeft. De vereeniging van apothekersbedien den in Elzas-Lotharingen is op last der Duitsche regeering ontbonden, omdat de politie in de statuten der vereeniging eene anti-Duitsche strekking meende te bespeuren. 008TEIRU K. Aan de Wecner munt zijn in de laatste dagen tal van werklieden gevangen genomen wegens diefstal, men zegt van f100,000. In de archieven te Pest zijn 500 tes tamenten gevonden, van 1852 tot 1874 gedateerd, die na den dood der erflaters werden vergeten. Zij zullen thans worden gepubliceerd; 34 er van zijn nog van kracht en men verwacht dientengevolge ingewik kelde processen. RUSLAND. Tengevolge van een ukase, waarbij aan Joodsche jongelieden de toelating ge weigerd wordt tot de hoogere onderwijs inrichtingen in Rusland, gaan vele Joden over tot het Grieksche geloofo. a. is dit te Charkoff het geval. TURKIJE. De vreemde officieren in dienst van de Forte hebben sedert twee maanden geen betaling gekregen. AMERIKA. De zoon van wijlen den commodore der Ver. Staten, Charles W. Morgan, die zich in den oorlog van 1812 in die mate

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2