MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ASOiHEüflEfiST: Prijs per üuuuner 10 tent. Donderdag 29 September 1887. N°. 229 AOVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg O. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201e Jaargang. ITIDSKIEUWI. Z. M. heeft herbenoemd tot kanton- recbter-plaatsvervanger in dit kanton, den beer mr. H. L. A. Obreen, alhier. Op de voordracht voor de vervnlling eener vacature bij de Ned. Herv. gem. te Amsterdam komt voor, ds. S. H. J. De Wolff, alhier. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan in de parochie kerk van O. L. V. Hemelvaart alhier de weleerw. heer C. A. Hammer kapelaan te Haarlemmermeer en tot kapelaan te Wormer- veer de weleerw. zeer gel. heer dr. H. Van Aarsen van Oegstgeest. In eene gisteravond gehouden verga dering van het studentencorps alhier werd besloten aan prof Buys bij gelegenheid van zijn 25-jarig professoraat op 13 October a. s. eene serenade te brengen. Ook werd in de zelfde vergadering het besluit genomen, voor het woordenboek der Nederlandsche taal f 50 bij te dragen. Aan de stads-aanplakborden alhier vindt men de volgende aanwijzingen voor 't a. s. S October-feestte half negen koraalmuziek; te negen uur uitdeeling; te een uur water tocht; te 8 uur concert en te half tien groote taptoe en bengaalsche en electrische verlichting. De vroeger door ons besproken Feest- marsch van den heer J. O. H. Mann al hier, door den uitgever, den heer B. Blan kenberg aan de 3-Octobervereeniging opge dragen, is verschenen. Gestoken en gedrukt in Leipzig, ziet de muziek er goed uit en zal, ook den prijs in aanmerking genomen, haar weg wel spoedig naar alle piano's vinden. We verwijzen gaarne naar achter staande advertentie. De studenten-roeivereeniging „Njord" zal op Woendag den 5den October a. s., des namiddags ten 1 ure op het Galgewater nabij Leiden een onderlingen wedstrijd hou den waarbij zeer zeker vele heeren novitiï zullen tegenwoordig zijn. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de heer S. Van Groningenpianist uit Zwolle, alhier zes piano-soirees geven op eiken tweeden Dinsdag van de maanden October, November en December 1887 en Januari, Februari en Maart 1888. Lijsten zullen ter inteekening worden aangeboden en liggen met dat doel bij den heer Blan kenberg en op de sociëteit Minerva. Aan beveling achten we volkomen overbodig. Den 20sten Augustus jl. zijn van Leiden per Holl. spoor franco aan het adres Jamson Benedictus, hótel „De Oude Graaf", Kal verstraat, Amsterdam, aangekomen drie zwart geschilderde monsterkistengemerkt BF2 en 8 en SB3, wegende gezamenlijk 181 KG., welke blijkens vrachtbrief door den geadresseerde zijn afgezonden. Te vergeefs heeft de hotelhouder de komst van Jamson Benedictus, die bij hem niet bekend is, afgewacht en kan het mogelijk zijn, dat dezen een ongeluk is overkomen. De commissaris van politie der 1ste sectie wenscht omtrent den eigenaar der kisten in kennis te worden gesteld. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1827) van Jan Holland (A. J. Vitringa). De heer Frits Van Haarlemdirecteur van „Tivoli" te Amsterdam, beeft van het bestuur van het lokaal „Seinpost" te Sche- veningen een gouden eerepenning ten ge schenke ontvangenals blijk van waardee ring voor de uitstekende wijze waarop hij zich in het nu geëindigde zomerseizoen als directeur van het „Café-Concert" in deze populaire uitspanningsplaats heeft gekweten. Beu nieuwe ster aan den kunsthemel. Te Londen wekt op het oogenblik een 15- jarige Virginische, mejuffrouw Nikita, door haar stemmiddelen groot opzien. Zij is leerlinge van Maurice Strakosch te Parijs, die zegt na Patti en Nilsson niet meer zulk een groot talent te hebben gevormd. In December a. s. zal de jonge dame zich ook in Duitschland en wel te Keulen doen hooren. Paul Bocage, de bekende medewerker van Alexandre Dumas en Octave Feuillet, is op vijf-en-zestigjarigeu leeftijd te Parijs ge storven. Door het letterlievend genootschap „Jacob Leon Wertheim" te Amsterdam, is op het graf van wijlen den letterkundige van dien naam een krans gelegd, ter her innering aan zijn sterfdag. Door den voor zitter van het genootschap werden eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer Wertheim gewijd. De koningin van Engeland heeft aan de weduwe van den onlangs overleden letter kundige Richard Jeffries, die naam maakte door zijne schetsen van het Engelsche land leven, een jaarlijksch pensioen van JÊ 100 uit de civiele lijst toegekend. De zoon van Dickens gaat in Amerika een „reading-tour" makenhij zal stukken uit de werken van zijn vader voordragen. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervangerin het kanton Hulst H. A. A. baron Collot d'Escury en L. J. M. Van Waesberghe; in het kanton Maas tricht mr. J. J. Jessé; in bet kanton Beet- sterzwnag M. N. Wijt; in het kanton Haar lem mr. A. Kist; in het kanton Amsterdam n°. 8, mr. J. W. Foest. Door Z. M. is benoemd tot snbBt- griffier bij de arroud.-rechtbank te 's Herto- geubosch mr. J. H. Van Meurs, thans grif fier bij het kantongerecht te Medemblik. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Vries, H. L. Sijpkeus, candidaat-notaris te W oudenberg. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen: te Apel doorn F. Gordonthans ontv. der regist. en dom. te Roosendaalte Oldeberkoop, G. L. Brouwer, thans ontv. der regist. en dom. te Holwerd; te Tholen, J. A. P. Leven kamp thans sum. der reg. en dom.te Holwerd, W. H. Vermaas, thans surn. der reg. en dom. Door Z. M. is benoemd tot betaalm. te Tiel jhr. A. Bowier, surn. bij den dienst van 's rijks schatkist. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der inf. tot len luit., de 2de luit. J. P. C. Hardievan het wapenthans ge detacheerd bij het leger in Ned.-Indië; bij het 3de reg. de 2de luit. T. L. Van Wag- tendonk, van het corps, gedet. bij het kol. werfdepot; bij het 4de reg., de 2e luit. J. W. Van Alpben, van het 5de reg. Door Z. M. zijnverplaatstde con troleurs der dir. bel., invoerr. en acc. J. H. A. Bouman te Harlingennaar Kampen; J. Edema te Lobith, naar Harlingen; P. Aleva te Dockumnaar Lobithbenoemd tot controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Dokkum, J. J. G. Van Wicheren, thans sdjunct-controleur te Dordrechttot adjunct- controleur der dir. bel. invoerr. en acc. te Dordrecht; G. B. Wendel, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Breskens; verplaatst: de adjunct controleurs der dir. bel. invoerr. en acc. L. R. Wentholt te Schiedamnaar Roosendaal; A. J. J. Maas te Roosendaal, naar Schiedam. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, aan J. M. Grispen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Neeritter. De minister van waterstaathandel eu nijverheid zal op 29 dezer geen audiëntie verleenen. De afdeelingen der tweede kamer heb ben gister hel onderzoek over de Grond wetsvoorstellen reeds geëindigd. Tot rap porteurs over deze ontwerpen zijn benoemd de heeren Van der SchrieckVanOsenbrug- gen, Gleichman, De Beaufort en Schaepman. Heden begon in de afdeelingen de over weging der Indische begrooting. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 4de kl. Flores, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. M. J. Visser, den 16den dezer van Gibraltar vertrokken, den 26sten daaraanvolgende te Port-Saïd aange komen, met het voornemen om den 28sten weder van daar te vertrekkeneu beeft Zr. Ms. schroefstoomsuhip 4de kl. Ceram, onder be vel van den luit. ter zee 1ste kl. J. J. De Bruyne, in den morgen van den 27sten dezer Suez verlaten. Aan boord dier bodems was alles wel. De ritmeester-adjudant van het 8e reg. huzaren, R. F. C. baron Bentinck, is benoemd tot adjudant van den inspecteur der cavalerie. Het aantal hoofdofficieren bij de mili taire intendance zal vermeerderd worden FEUILLETON. 50.) „Ongetwijfeld drijft gij den spot met mij. Verklaar mij wat uwe woorden moeten be- teekenen I" „Gij vraagt wat mijne woorden moeten beteekenen?" antwoordde de arglistige vrouw spottend. „Welnu, ik zal het u zeggen. Zij beteekenen niets meer en niets minder, dan dat uwe schoone bruid evenmin de dochter en erfgename van lord Rosegg is, als ik zulks ben!" HOOFDSTUK XIII. ONTHULLINGEN. „Ik kan het niet gelooven," stamelde hij na een lange pauze. „Het kan, neen, het kan niet zijn." Mevrouw Von Waldau lachte luidkeels. „Gij wilt het niet gelooven?" vroeg zij. „Och ja, 'tis alles behalve prettig, wanneer ons in het laatste oogenblik den gulden beker des geluks van de lippen gerukt wordt, doch dit verandert niets aan de waarheid Lord Rosegg heeft u, heeft zijn rechtmatigen erfgenaam, sir Emil, heeft de maatschappij bedrogendoor een meisje voor zijn dochter uit te geven, omtrent welks afkomst hij zich volkomen in het onwetende bevindt. Wanneer gij mij niet gelooftkom dan mede naar Rosegg en laat u des barons eigen lippen overtuigen. Geef mij mijn sjaal, sir Emil, als ge zoo goed wilt wezen." Hij nam de kostbare Indische sjaal en legde die zorgvuldig om hare schouders. Alexander De St. Claire stond sprakeloos. Mevrouw Von Waldau keek hem met min achtenden spot aan. „Maar ge ziet er werkelijk uit als de gepersonifieerde onrust. Wees maar gerust, mijn vriend, wij willen u uwe bruid niet ontnemen, alleen maar het vermogen, en een vurige aanbidder als gij zal daar niet veel om malen. Manuela zal gaarne met u gaan bedelen. Rijd mede naar Rosegg en ge zult de juistheid van mijn beweren be vestigd vinden. Manuela zal gaarne van alles afstand doenwanneer slechts de brui degom haar blijft," En zij greep sir Emil's arm en zag Alexan der spottend glimlachend aan. „Kom, ga mede," zeide zij; „al moogt ge ook een vermogen verliezen, de bruid blijft u toch nog altijd." Het nur, waarnaar deze vrouw jaren lang verlangd had, het was eindelijk aangebro ken het uur der wraak. Een man vergeeft somwijlen zijn doodvijand, de vrouw vergeeft den man in de meeste gevallen, maar een vrouw, die tegenover een andere vrouw van hare wraak afziet, behoort tot de zeldzaamheden. Alexander De St. Claire volgde willoos de schreden van mevrouw Von Waldau. Zijne lippen waren vast op elkander ge drukt; in zijne donkere oogen brandde een woeste hartstocht. Zijne booze voorgevoelens dreigden verwezenlijkt te zullen worden, ja, hij moest erkennen, dat het ergste wat hij gedacht had, nog lang zoo slim niet was als de thans ingetreden werkelijkheid. Onvoorwaardelijk geloofde hij aan de juist heid van 't geen hij uit den mond dezer in trigante vrouw vernomen had. Er lag in mevrouw Von Waldau's wezen iets, dat duidelijk aantoonde dat zij de waarheid sprak. Ten tweeden male was hij in de ure van zijn triumf vernederd geworden. Een gloeiende haat maakte zich van zijn ziel meester, haat tegen deze vrouw, haat tegen lord Roseggtegen Manuela en tegen zich zeiven. Vervuld met de somberste gedachten, volgde hij het paar naar het rijtuig, waarin zij nu alle drie plaats namen, om naar Rosegg te rijden. Onheilspellend rustten de oogen van De St. Claire op mevrouw Von Waldau, die tegenover hem zat. „Deze vrouwelijke Mephistopheleszeide hij bij zich zeiven. „Zij heeft het al lang gewetenmaar wachtte alleen het beslissende oogenblik af om met het meeste succes een melodramatisch tooneel te bewerken! Wacht maar, thans is het oogenblik daar van haar triumf, maar ook mijn uur zal slaan en dan, hoogedelgeboren mevrouw Von Wal dau zult ge u den avond van heden ber inneren I" Wordt vervolgd.) Onthutst met een uitdrukking op elk zijner gelaatstrekken, als twijfelde hij aan zijn eigen verstandstaarde Alexander De St. Claire de vronw aandie zulk eene zware beschuldiging had uitgesproken. Het was hem ten eenenmale onmogelijk een antwoord te vinden. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1