BUITEN LAND8CHE BERICHTEN M-C m 40» CJ ,<m. TWBIf TT» Thans zijn in druk verschenen de uit voerige stukken betreffende het nieuwe uni versiteitsgebouw te Utrecht, tusschen de verschillende betrokken autoriteiten gewis seld. De stedelijke bouwmeesters, de heeren Gugel en Vermeysverdedigen met klem bon plan tegen de bezwaren, door den rijks bouwmeester er tegen ingebracht. Die be zwaren golden o. a. den stijl. Door iemand uit Barmen is den 19en dezer op de reis vau Dusseldorp (station der Köln-Mindenbabn) naar Arnhem verloren eene enveloppe, waarin twaalf biljetten van duizend mark. Het is ook mogelijk dat het verlies op het station te Arnhem plaats had. Er is 160 mark voor den eerlijken vinder uitgeloofd. Een treurig sterfgeval heeft te Nij megen in de laatste dagen de aandacht beziggehouden. Een oppassend man toch, de heer F. R.wonende in de Hertogstraat, had het ongelukin een kelder te storten met het noodlottig gevolg, dat hij eeuige dagen later aan de gevolgen van dien val overleed. Te Randwijk, bij Renkum, is de var kensziekte op verschillende stallen uitgebro ken; sommige hokken zijn reeds geheel uit gestorven. De dieren weigeren plotseling het eten, sterven spoedig, en worden na den dood geheel blauw. Bij den landbouwer G. zijn er reeds vijf aan deze ziekte bezweken. Vrijdagavond had op den weg tusschen Groesbeek en Nijmegeu een brutale aanran ding plaats. Een 17-jarig meisje uit Groes beek, dat gewoon is met bezems te venten, keerde uit Holland naar de ouderlijke wo ning terug, bij zich hebbende een redelijk sommetje geld van de opbrengst der ver kochte bezems. Zij werd aldaar op eene eenzame plaats door 3 mannen aangegrepen, in een bosc'n langs den weg gesleept, ge kneveld en van haar geld beroofd. De drie ban dieten zijn vermoedelijk Duitschers en waren gekleed met korte jassen en ronde hoeden. Een hunner had een rooden baard en de tweede een knevel. Na den roof van het geld maakten zij zich uit de voeten; hun spoor is nog niet teruggevonden. Sinds eenigen tijd worden wij in de Lingestreken weer gekweld door eene oude landplaag: de veldmuizen. Zij vertoonden zich niet overal even sterk; maar er zijn eenige polders waar zij verschrikkelijke ver woestingen aanrichten. Zij vernielen het gras in de weilanden en woelen den grond zoo geweldig om, dat, als het niet spoedig ver andert, de boeren het vee ras naar de stallen zullen moeten balen. Sinds eenige dagen vertoonen zij zich ook in de landbouwlan- den en vernielen de aardappelen en de sui kerbieten. Dit ongedierte teelt in korten tijd zoo verbazend voort, dat zij eene onbe rekenbare schade veroorzaken. Het treurige verschijnsel vertoont zich in deze streken gewoonlijk om de 6 of 7 jaren, en, gaat het evenals in vroegere jaren, dan dunrt de ramp voort, totdat zich witte muizen begin nen te vertoonen, een teeken van sterfte onder het gedierte en binnen korten tijd zijn zij dan weer geheel verdwenen. {Ami. Cl.) Uit Ol8t wordt aan de N. B. Cl. ge meld Bij het vastsjorren van een voer hooi brak het touw en viel de boer naar beneden; bewusteloos op eene ladder naar huis gedragen, heeft hij den dood te wach ten, waarbij eene zwakke hulpbehoevende moeder met vier kinderen achterblijft. De Nederlandsche veestapel heeft ten aanzien van uitvoer van fokvee naar Italië een concurrent gekregen. Binnen een paar dagen toch gaat uitfOost-Friesland het eeiste transport van ongeveer 80 stuks runderen rechtstreeks naar Milaan. De zaak gaat uit van de vereeniging, die zich uit den land- wirthschaftlichen Vertin in Oost-Friesland te dien einde heeft gevormd en haar best doet, nieuwe landen voor haar vee te vinden. Door het bestuur van de vereeniging „Handel en Nijverheid" te Bolsward, wer den onlangs naar verschillende plaatsen in ons land brieven gezonden, met verzoek, den datum en het uur van aankomst op te geven, en daarna met vermelding van uur en datum van afzending deze terug te zen den. De uitkomst is verrassend. Een brief, verzonden naar Emmenin Drentebleef zes-en-veertig uren onderweg. Een brief naar Witmarsum (afstand een uur gaans), 's mor gens om 8.30 aan het kantoor bezorgd, kwam eerst den volgenden dag 's morgens om 7 uur aan zijn adres. Drie brieven naar de Joure, op verschillende uren van den dag in de bus gedaan, hadden meer dan 20 uren noodig om de plaats der bestem ming te bereikenen waren er per tram zestien uren vroeger geweest. Dit zijn slechts een paar voorbeelden. Het adres aan den minister, om verbete ring in den dienst te verzoeken, wordt deze week verzonden. VD.) Onder de militairen, in garnizoen te Middelburg, heeft zich een geval van rood vonk voorgedaan. De noodige maatregelen zijn tegen de verspreiding der ziekte in de kazerne ge nomen. Te GoeB kan men enkele personen opmerken die, wanneer zij tot de heeren der schepping behoorenzich met een met stof overtrokken knoop tooien en zoo zij tot het zwakkere geslacht behooren een blau wen strik dragendat zijn leden van de „geheel onthoudersvereeniging". Vele knapen hebben ook zoo'n knoop in het knoopsgat gestoken en trachten zich voor ridders van de matigheidsorde te doen doorgaan. Vrijdagnamiddag kwam te Tilburg de sergeant Kolkman van het corps genietroepen met een aantal postduiven, welke nabij het station werden losgelaten. Bij genoemd corps wordt tegenwoordig een 70-tal postduiven gehouden, welke in geval van oorlog den dienBt zouden moeten verrichten van de telegraaf en telephoon en de communicatie onderhouden tusschen Utrecht en de in het Noorden, Oosten en Zuiden des lands gelegen plaatsen. Omtrent den diefstal bij den predikant te Ochten meldt men nog nader aan de N. B. Cl.: Na op een paar plaatsen vruchtelooze pogingen te hebben aangewend om het huis binnen te dringen, wisten de inbrekers zich door middel van het verbrij zelen eener glasruit toegang te verschaffen tot de beneden-voorkamer. Dat zij zich bij deze poging verwond hebbenbewijzen de bloeddruppels, hier en daar gevonden. Na binnengekomen te zijn, hebben de dieven, bij het licht eener kaars, het vertrek afge zocht, eene kast met geweld opengebroken en zich van eenig zilverwerk en linnengoed meester gemaakt. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Onder de landbouwers van het gehucht Ingber (Gulpen) heerscht in de laatste dagen oproer. Gezamenlijk vernielden zij eiken nacht, onder het zingen van een hierbij passend deuntjede afsluitingenwelke door den pachter Moonen gedurende den dag aldaar aangebracht worden om den doorgang van een door bet plaatselijk bestuur geschrapt voetpad te beletten. De politie moet nu eiken avond ter plaatse zijn, om groote wanordelijkheden te voorkomen. Op het door genoemde landbouwers ingediend ver zoekschrift om het voetpad weder begaan baar te stellen, is afwijzend beschikt. BKLCIIE. Te Londen is een brief ontvangen van Stanleygedateerd Yamboya (aan de Aruw- himirivier) 23 Juni. Hij meldde daarin, dat de majoor Barttelot en zijn Soedaneezen, die Tippo Tibs escorte hadden gevormd tot de Stanley Falls, waren teruggekeerd, drie dagen later dan hij had verwacht, zoodat hij ongerust over hen was geweest. Barttelot berichtte dat Tippo Tib te Stanley Falls goed was ontvangen; dat hij onmiddellijk alle strooptochten van slavenhandelaars had ver boden, maar dat Said-ben-Habub, een berucht slavenhandelaar, Tippo Tibs autoriteit niet wilde erkennen. Tippo Tib vroeg 30 soldaten en 2 officieren tot versterking. Stanley ver moedde, dat hij er tegen opzag oorlog te voeren met zijn land- en geloofsgenooten en vroegere vrienden, maar hij twijfelt er niet aandat hij zal blijken het in hem gesteld vertrouwen te verdienen. In den brief klaagde Stanley over gebrek aan rundvleesch. Zoodra hij hout genoeg had zouden de stoomschepen vertrekken en dan zou de laatste kans op gemeenschap met Europa eenige maanden ophouden. Eene depêche uit Saïnt-Paul de Loanda meldde onlangs dat men daar berichten van Stanley had, tot 12 Juli. Aan L'IndJp. wordt uit Londen getelegrafeerddat de heer Mackinson, de Schotsche philantroop die zooveel belang stelt in de ontginning van Afrika, eergisteren van Stanley-zelf een eigenhandigen brief heeft ontvangen van 23 Juni, d. i. later dan die welke tot dusver in Europa zijn ontvangen. Stanley berichtte dat de expeditie naar wensch ging en liet zich met veel vertrouweu uit over den afloop zijner onderneming. ENeCLAN In de eerstvolgende maanden zal, onder leiding van generaal-majoor Lipps, de onmiddellijke omtrek van Londen topo grafisch werden opgenomen, met het doel een plan van verdediging van Londen te ontwerpen. Het proces van O'Brien is Zaterdag te Mitchelstown voortgezet. De rechter uitte zijn leedwezen, dat O'Brien zonder verdediger was, want Harrington had gemeend zich aan deze zaak te moeten ont trekken. Hiervoor echter stelde de rechter alleen Harrington aansprakelijk. Dillon verdedigt Harrington en beklaagt zich over de houding van den koninklijken procureur. De uitspraak was, dat O'Brien werd ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Een ernstige botsing ontstond eergis terenavond te Fermoy (graafschap Cork) tusschen de politie en eene volksmenigte, welke naar de redevoering van het parle mentslid Tanner luisterde. De politie maakte van den stok gebruik en verwondde veertien personen doch ook aan den kant der politie agenten werden velen door steenworpen ge kwetst. Beide partijen verwijten elkander den aanval uitgelokt te hebben. Salisbury, die een kuur leRoyat heeft gedaan, zal nu eenige weken te Puys door brengen. Michael Davitt is voor zijn gezondheid naar Amerika gegaan. Hij wordt over een maand terugverwacht. Het onderzoek betreffende het spoor wegongeluk bij Doncaster is Donderdag afge- loopen. De jury heeft den machinist en den stoker van den expresse-trein, die niet op de seinen gelet hadden, schuldig ver klaard aau manslag en beiden zijn dienten gevolge in hechtenis genomen. FBAHtKU H. Het Journal dei Vébah meldt, dat de minister van financiën voornemens is de con versie te vragen der oude 4J pCts., ten einde de noodige middeien te vinden tot bestrijding der buitengewone uitgaven voor het dienstjaar 1888. Prins Henri van Orleans, oudste zoon van den hertog van Chartresheeft Parijs verlaten, om eene langdurige reis te onder nemen. De eerste pleisterplaats is Athene. De bijna 20-jarige prins bereidde zich voor de kadettenschool van Saint-Cyr voor, toen de verbanningswet aau de leden zijner familie de opname in het leger verbood. Uit Epinal wordt aan Le Tempi ge meld, dat een luitenant van het garnizoen te Luneville, die aau een jachtpartij deelnam, door twee geweerschoten zoo ernstig aan het been is gewond, dat eene afzetting noodza kelijk iszijn bediende werd door een derde sehot gedood. Volgens verklaring der ge- neesheeren, was daarbij gebruik gemaakt van vuurwapenen van zwaar kaliber, die in den oorlog gebezigd worden. Men gelooft, dat de schoten zijn gelost door Duitsche tolbe ambten. Dit voorval heeft grooten indruk gemaakt. Een onderzoek is ingesteld. IFAWJU. Aan Le Tempi wordt uit Madrid ge meld De koningin-regenteB is met een bijzon deren trein van San Sebastian naar Pampe- luna vertrokken. Het plotseling opgekomen vertrek wordt toegeschreven aan vrees voor onlusten in sommige deelen van het schier eiland. Onmiddellijk nadat het hof uit Arragon te Madrid zal zijn teruggekeerd, wordt eene ministerieele crisis onvermijdelijk geacht. ITALIË Het internationaal spoorwegcongres te Milaan heeft, volgens een telegraphisch be richt, besloten de eerstvolgende bijeenkomst te Parijs te houden, in 1889. Zaterdag zijn te Messina 119 cholera gevallen aangegevenwaarvan 60 met doode- lijken afloopen te Palermo 6 aangetasten en 2 overledenen. DI1IT8CBLAND. Keizer Wilhelm is gisterenavond te 6 j uur met groot gevolg naar Baden-Baden vertrokken. De Beicbi-anzeiger meldt, dat dr. Mackenzie, die een pleizierreis maakt, den Duitschen kroonprins te Toblach heeft bezocht en eene verblijdende toeneming der beterschap waarnam. Dr. Mackenzie was voornemens zijn bezoek te herbalen, voordat hij naar Engeland terugkeert. Keizer Wilhelm heeft aan prins Yon Bismarck, ter gelegenheid van zijn minister- jubilé, eene hoogst prachtvolle vaas en een zeer kunstig uit ijzer gesmeed bouquet ten geschenke gezonden. Volgens de te Berlijn ontvangen zeebe- ricbten is op het eiland Corsica de cholera uitgebroken. In de laatste dagen zijn er 40 gevallen, waarvan 11 met doodelijken af loop, geconstateerd. In de best onderrichte kringen te Straatsburg wordt het bericht, dat prins Hohenlohe voornemens zou zijn als stede houder af te tredeneen verzinsel genoemd. Men meent te weten, dat geenerlei verschil len bestaanwelke tot zulk een besluit aan leiding zouden kunnen geven. Omtrent de zaak van den jongen Schnaebele wordt gemelddat de knaap bekent, in gezelschap van twee schoolkame raden, het oproerige plakkaat, dat overi- gens niet veel te beduiden hadaan eenen boom te hebben geplakt. Zijn vader en zijne moeder, welke laatste bij hem in de gevangenis toegelaten is, verklaren, dat hij niet geweten heeft wat hij misdreef en dat zijn vergrijp nietB dan kattenkwaad is, maar de kwajongen zelf schijnt er zich op te beroemen. Het Roode Kruis congres te Karls ruhe koos graaf Otto StolbergWenigerode tol president en benoemde vertegenwoordi gers van Baden, Oostenrijk, Italië, Rus land, Frankrijk, Noord-Amerika en Pruisen tot vice-presidenten. ZWEDEA. Bij de eergisteren gehouden verkiezing voor de tweede kamer hebben de liberalen (voorstanders van den vrijen handel) alge meen de overwinning behaaid. De redacteur Gustafson, die van de liberale candidaten de minste stemmen behaalde, verkreeg er toch nog 4880. Het hoogste aantal stemmen op een candidaat der zuiver protectionistische partij uitgebracht, was slechts 2800, op een van de gematigde vrijhandelaarspartij slechts 1820. De partij van den vrijen handel beeft dus de volstrekte meerderheid in dc tweede kamer. TURKIJE. Een bekend Arabisch dichter en let terkundige, Achmed Faris Effendi, overleed le Constantinopel in den ouderdom van 87 jaar. EGYPTE. De Daily Neaw-correspondentie te Kaïro seint, dat de Nijl blijft wassen. AMERIKA. Te Nieuw-York zijn in tegenwoordig heid van den minister van marine en een aantal vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden proeven genomen met het afschieten van dynamietbommen door middel van saamgeperste lucht. Bij het eerste schot werd de als wit gebruikte scheepsromp door eene 75 pond zware bom met schietkatoen letterlijk tot atomen verbrijzeld. PER TELEGRAAF. MITCHELSTOWN, 24 Sept. O'Brien is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voor het tweede punt van aanklacht, welke straf hij zal moeten ondergaan nevens de drie maanden, waartoe hij wegens het eerste punt van aanklacht verwezen is. De pachter Mandeville, de medebeschul digde van O'Brien, is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Beiden zijn onder borgtocht op vrije voe ten gelaten, in afwachting van den nitslag van het appèl. LONDEN, 26 Sept. Naar de Timet verneemtheeft de Britsche regeering be sloten in overleg met de Canadeesche regee ring een subsidie toe te staan tot oprichting van een maandelijkschen post-stoombootdienst tusschen Vancouver, China en Japan, waar door de verbinding tusschen Engeland en het verre Oosten volledig zal zijn. LONDEN, 26 Sept. Toen de verster king, der politie uit Fermoy toegezonden, gisterenavond te Mitchelstown binnenrukte, viel het volk de agenten zeer hevig met steenen aan. Later verbrijzelde de menigte de ruiten in het hotel, waar de magistraat zijn intrek had genomen. Ten gevolge van de dreigende houding van het volk dreef de politie het met een charge uiteen, waarbij vele personen werden gekwetst. PARIJS26 Sept. De procureur-generaal van Rahon l'Etape, vergezeld door zijn ambt genoot uit Saint-Dié, heeft zich naar de plaats begeven, waar gisteren het jachton- geluk is gebeurd, ten einde een gerechtelijk onderzoek in te stellen. Uil de eerste na sporingen is gebleken dat twee geweerschoten zijn gelost door Duitsche boschwachters, die op een ronde tegen wildatrooperij waren. Zij beweren gemeend te hebben, dat zij met stroopers op Dnitsch grondgebied te doen haddendie niet naar de sommaties hadden geluisterd. De zaak zal langs diplomatieken weg tusschen de Fransche en Duitsche regeeringen worden behandeld. COLMAR, 26 Sept. Ook hier is bericht ontvangen van den procnreur-generaal te Nancy, dat bij de grenzen te Vezincourt een Fransch burgers is gedood en een is gewond. Door de Duitsche autoriteiten is een nauwkeurig onderzoek gelast. Men zegt, ofschoon het nog niet officieel is gebleken dat een Franschman, die in de onmiddel lijke nabijheid der grenzen op de jacht was, door Duitsche boschwachters is aangeroepen, maar niet antwoordde. De boschwachters meendendat zij met stroopers te doen hadden, en maakten ge-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2