NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IMgc <ou ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOSïHE&IEfêT: Dinsdag 27 September 1887. N#. 227. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND80HE BERICHTEN. MANUEL A Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. 201» Jaargang. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg O. UT ADS»IEU W«. Namens den vader, verzoekt de com missaris van politie te Leiden opsporing en bericht van Maria Truggelaar, 16 jaren, die sedert Juli jl. met een Italiaanschen kermisreiziger (belleman) die gemeente heeft verlaten. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 60, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f35.—, f 18.—f3.80 en 11.85 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Zaterdagavond was een jongen voor de Waag op de Aalmarkt aan 't spelen. Hij tuimelde van een kantbalk te water, doch werd er gelukkig weêr zonder veel letsel uitgehaald. Hedenmorgen werd door een bagger man die in de vroegte in den Nieuwe Rijn aan het ütrechtsche veer aan 't uitdiepen was, gevonden en opgehaald, het lijk van de juf vrouw die onlangs hier ter stede uit hare woning vermist werd. Op de voordracht voor een leeraar in het handteekenen aan de burger-avondschool te Utrecht is o. a. geplaatst de heer A. J. Nieuwenhuis, teekenonderwijzer alhier. De 17de alg. vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond en de daaraan verbonden 15de Nederlandsche Pro- testantendag zullen plaats hebben te Utrecht Woensdag en Donderdag 2 en 3 November a. s. in het gebouw voor Kunstenen Weten schappen. Op 2 Nov. zal onder het eere voorzitterschap van prof. dr. A. Kuenen, hoogleeraar alhier, openbaar debat gevoerd worden over verschillende vraagpunten. Voor eene inzending van zwemvogels ter opluistering, op de tentoonstelling van pluimgedierte werd onzen stadgenoot, den heer G. S. Van der Spruyt, de gouden medaille toegekend. UITZIEK, LETTERE» E» Kl \»T. De heer J. Van Maurik Jr. heeft een nieuw stuk in 5 bedrijven geschreven, dat dezen winter door het Ned. tooneel zal wor den opgevoerd. Jenny Lind heeft een beroerte gehad en men zegtdat haar toestand hopeloos is. In October wordt de nieuwe en prachtige schouwburg te Odessa geopend; hij kostte 1,200,000 roebels en bevat 2000 zitplaatsen. OFFICIEELE BERICHTE». Den 21sten September 1887 heeft de ko ning in bijzonder gehoor ontvangen den bui tengewonen gezant en gevolmachtigden mi nister van Z. M. den Sultan van Turkije bij Hds. hof, die, namens zijnen souverein aan Z. M. het grootkruis van de opperste orde van Imtiaz heeft aangeboden. Door Z. M. is benoemd tot off. van justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotter dam mr. C. H. B. Boot, thins off. v. jus titie bij de arrond.-rechtbank te Breda. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot dir. van het postk. te Deventer, F. H. H. Doffegnies, thans commies der posterijen van de 1ste kl. Door Z. M. is Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienstde gepens. luit.-gene raal van het leger in Ned.-Indië K. Van der Heyden, met ingang van 19 Feb. 1888, benoemd tot commandant van het kol. mil. invalidenhuis op Bronbeek. Door Z. M. is aan den ontv. der ge meente Zuylen L. A. Van der Stok, verlof verleend om tot wederopzegging, te Utrecht te wonen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 4de kl. Ceramonder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. J. De Bruyne den 15den dezer van Gibraltar vertrokken, in den morgen van den 24 dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. St.-Ct Er wordt in 1888evenals voor 18ts7, gerekend op de uitzending van 2000 mili tairen uit Nederland naar Indië en op een bezetting in Atjeh van 203 officieren en 4764 onderofficieren en manschappen. De koninklijke familie zal, naar wij thans met zekerheid vernemen, aanstaanden Woensdagochtend te 9.40 met een extra Rhijnspoortrein naar «het Loo" vertrekken. [D. v. Z.-H. en 'i Or.) De luchtreiziger Lhoste is gisterna- middsg te 5^ uur, bij Hauwen wind, te 's Gravenhage opgestegen, en omstreeks 6J uur te Soetermeer nedergekomen. De grootste hoogte, door hem bereikt, was 1800 meter. Uit Vlaardingen wordt dd. 20 Sept. geschreven, dat de aanvoer van haring in het geheel bedroeg: jagerij 7081 ton, 437 loggers 120,656 ton, 384 bommen 71,144 ton, totaal 198,881 ton. De opbrengst bedroeg in 1886 totaal 201,529, in 1885 totaal 170,855 en in 1884 totaal 173,925 ton. De markt is Hauw, de mooie ladingen gaan vlug weg, maar klein goed is moeilijk te plaatsen. Vrijdag hebben twee politie-agenten te Amsterdam assistentie verleend op ver zoek van een vader, die bij de begrafenis van zijn 17-jarige dochter ongeregeldheden vreesde. Op de Stadhouderskade te Amsterdam ontstond Zaterdagavond een volksoploop. Een timmerman had een kolenwerker, die een bijeenkomst van het Leger des Heils had bijgewoondmet een duimstok zoo hevig op het hoofd geslagendat hij bloedde. De politie heeft, om een eind aan het standje te makenbeide personen naar het politie bureau gebracht. Zaterdagmiddag kon men te Amster dam op de twee uiterste punten der stad getuigen zijn van de oplating van luchtballons. Kapitein Hendrik Louis bad voor zijn reuzenballon, Koningin Emma, vervaardigd door den heer A. D. Smit (met een inhoud van 1500 M3 gas) het terrein achter het café Maas bij Schulpbrug gekozen om het luchtruim in te stijgen. Juist even vier uren werden de koorden geslaakt en steeg de ballon statig omhoog. De luchtschipper werd vergezeld door den heer C. Kriton. De heer A. De la Mar, die den tocht zou hebben medegemaakt om eenige natuurkundige waarnemingen te doen, berichtte per telegraaf uit Antwerpen, dat hij door familie-omstandigheden verhinderd was. De ballon zette koers in zuidelijke rich ting langs Diemen en Ouderkerk en bereikte al spoedig eene belangrijke hoogte. Te halfzes steeg ook de andere halion, van het Tolhuis, omhoog en trok over de stad heen. Deze luchtballonuit vier aan elkaar bevestigde ballons bestaandewerd bestuurd door den bekenden heer l'Hoste. Kapitein Louis daalde te 4 oren 30 te Ouderkerk; kapitein l'Hoste daalde te 6.30 te Breukelen. Beiden bereikten eene hoogte van 2000 tot 3000 meter. De landing had plaats zonder ongelukken. Zaterdagmiddag had op den Amstel bij Amsterdam een korte, maar aeer belang wekkende wedstrijd plaats. Hel gold nl. de vraag wie der Nederlandsche roeiers aan spraak mocht maken op den titel van cham pion" (meester). De wedstrijd geschiedde in «single sculling outriggers" en werd aange gaan door den heer F. Schilling, van «For- tuna" te Amsterdam, die het vorige jaar meester op de baan was gebleven en onlangs te Rotterdam eene Duitschen roeier had ge slagen, en mr. C. Vermeer van de studenten- vereeniging ,Njord" te Leiden. Wegens ongesteldheid kwam de heer A. P. Van Oest, van «De Amstel" niet op. Eerstgenoemde was verdediger van het champiounaat (record van 1886: 8 min. 30^ sec.). Rechter was de heer Aug. Hendricks, starter F. A. An kersmit, tijdopnemers de heeren P. A. Bundten en Th. A. Van den Broek. Slechts ëdn tocht behoefde te worden gedaan en wel over eene lengte van 2000 M. De prijs, een gonden kampioenspenning en een bokaal ter waarde van f 1000, werd behaald door den heer Schilling, met een verschil van 16 seconden. Zou het een coloradokever zijnP Een koopman kwam Zaterdag aan het po litiebureau der vierde Sectie te Amsterdam met een kever, door hem in zijn woning gevangen. Hij dacht dat het wel een colo radokever kon aiju en de commissaris heeft den kever naar het hoofdburean van politie doen brengen. Een jongen maakte het Zaterdag in de Lindenstraat te Amsterdam zoo bont en mishandelde zijn ouders zoodanig, dat een tweetal agenten hem onder een toeloop van heel wat nieuwsgierigen naar het politie bureau brachten. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 48.) Morgen zou hij een vrouw hebben met een aanzienlijk vermogen; slechts éen enkele volk bevond zich aan den hemel van zijn geluk en deze heette Marie. Hoezeer hij er zich ook tegen verzette, wakend en slapend, toch zag hij steeds de gelaatstrekken van Marie De Lausac voor zich. Zij vervolgden hem onophoudelijk. Zoo brak de Nieuwjaarsdag aan en hoe de uren verstrekenAlexander wist zich daarover later nooit rekenschap te geven. Hij gevoelde alleen instinctmatig, dat er iets buitengewoons moest gebeuren, maar hij wist niet wat. Een somber voorgevoel drukte hem ter neer. Tot dusver had hij daarover slechts gelachen. Voor de eerste maal in zijn leven ge voelde hij iets in zijn binnenste, dat hij 'oor de stem van het geweten zou hebben hunnen aanzien, en hij verlangde er vurig naar, dat de avond zou aanbreken, die hem door zijn huwelijk met Manuela rang en rijkdom zou bezorgen. Tegen zes uur des avonds werd er eindelijk gedineerd. Alexander De St. Claire en lord Rowson gebruikten zwijgend het maal. Beiden gevoelden zich niet op hun gemak, de een, wijl hij wenschte, dat alles maar weer geluk kig achter den rug was, de ander, omdat hij het in stilte bejammerde om Manuela, voor wie hij een warme belangstelling koesterde, met dezen vreemdeling gehuwd te zien. Na het diner begaf De St. Claire zich weder naar zijn kamer; het was nog te vroeg om weg te rijden. «Ware alles maar gelukkig afgeloopen. Voor alle erfdochters ter wereld zou ik een dergelijke foltering niet ten tweeden male willen verdragen," riep hij wrevelig. «Nu, het is dan ook een geschiedenis, die de zenuwen nog al sterk aangrijpt," liet zich plotseling bij de deur een luide stem vernemen. «Doch moed gehouden. Ofschoon nog slechts eenige uren ons van het huwelijk scheiden, zoo ontsnapt ge wellicht nog aan het huwelijksjuk Met een onderdrukten kreet deinsde Alexander De St. Claire terug. In de om lijsting der deur stond sir Emil. «Ik vraag u verscbooning, mijnheer De St. Claire," zeide de jonge advocaat met buitengewone hoffelijkheid. «Gij schijnt er niet bijzonder over verheugd te zijn, mij te zien, en goed en wel beschouwd vind ik zulks zeer natuurlijk!" «Waar, in satans naam, zijt ge komen doorkruipen? vroeg Alexander verwonderd. «Het is mijn gewoonte niet om ergens door te kruipen, maar ik ben ondanks het onweer, hierheen komen rijden, omdat ik een hoogst gewichtige zaak met u te behan delen heb. Het is thans kwart voor achten. Daar het huwelijk om tien uur plaats vindt, hebben wij nog twee uur den tijd. En dit is meer dan voldoende, om datgeen te doen, wat ik van u verlang «Wat gij van mij verlangt? Mr. Rosegg, ik moet u bekennendat ik in de verste verte niet begrijp, waarop dit alles betrek king kan hebben 1" «Zeer natuurlijk, dat gij mij niet begrijpt. Ik kan dat ook volstrekt niet verwachten maar ben bereid om mij nader te verklaren. Er zijn zaken aan het daglicht gekomen, die in het nauwste verband staan met lord Rosegg en de jonge dame, die gij op het punt staat te huwen. Daar ik uw vriend beu, mijnheer De St. Claire, zoo beschouw ik het als een schandelijk bedrog, indien men toeliet, dat gij dif meisje huwdet, zonder dat gij de familiegeheimen vernaamt, die men voor u verzwijgt. Gij zijt bedrogen geworden, wij allen zijn bedrogen geworden, doch ik kan u nu de nadere bijzonderheden niet vertellen. Er is daaraan een gansche levensgeschiedenis verbonden en die wensch ik u rooralsnog niet mede te deelen. De vrouw, die mij alles onthulde, wacht in het logement op u. Ik reed hierheen en kwam onaangediend in uwe kamer. Neem hoed en mantel en ga met mij mede en eer er een uur verstreken is, zult ge alles wetenI" Alexander De St. Claire was zeer bleek geworden en ademloos had hij naar den spreker geluisterd; zijn voorgevoel werd toch bevestigd. Er waren buitengewone gebeurte nissen op til; nog op het laatste oogenblik zou hem de schitterende prijs, om welke te behalen hij alles zou opgeofferd hebben, ontrukt worden. Zijne lippen waren vast op elkander gesloten, zijn donkere oogen fonkelden onheilspellendmaar toch wist hij zijn uiterlijke kalmte te bewaren. «Sir Emil," zeide hij koel, «zoudt ge wel zoo vriendelijk willen wezenom een tipte op te lichten van den sluier des geheims?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1