MC m MM ma «ra .1» ma «ra «os» «trr m**. jm. tmb in de dagen van 17—20 Sept., steeds cres cendo, woeden zou, doet dr. V an de Stadt te Arnhem, opmerken, dat de „Saxebv-gale" hem evenmin bekend 13 als prof. Wiggins. Bovendien heeft prof. Wiggins, berekenende dat de storm, die het laatst op 7 October 1869 woedde, om de 5461 dagen terug komt, zich maar eventjes 976 dagen ver gist, wijl na 7 Oct. 1869 niet 5461, maar 6447 dagen zijn voorbijgegaan. Woensdag a. s. 28 dezer, geeft de heer Van der Oudermeulen op zijn landgoed Oud- Wassenaar een soiree-dansante, waarvoor ongeveer 400 uitnoodigingen zijn gedaan. Gisteren zijn door de politie in Den Haag twee personen aangehouden, de eerste wegens diefstal vau het paard eens schuiten- jagers aan het Zieken aldaar, de tweede wegens medeplichtigheid daaraan. Het mis drijf kwam aau het licht, toen de bei.e personen het dier bij eeneu paardenslachter trachtten te verkoopeu. Na een langdurig lijden is te 's Gra- venhage, in den ouderdom van ruim 80 jaar overleden, de heer mr. J. W. Gefken oud-procureur generaal in de kolonie Suri name en oud-lid der tweede kamer. De hoogleeraar Drucker heeft aan de besturen van de verschillende kiesvereeni- gingen, die hem caudidaat stelden voor het lidmaatschap van de tweede kamer, een schrijven gericht, waarin hij verklaart waar om hij niet vóór de herstemming bedankte. De reden daarvan is, dat hij de vrijheid van de kiezers niet wilde beperken. Een meneer, die uit een bierhuis in de Kalverstraat te Amsterdam waar hij standjes maakte, was verwijderd, keerde later terug en wierp twee groote spiegelruiten inwaarop hij zich in een rijtuig verwijderde. Naar de Held. Ct. verneemt kwam Donderdagnamiddag te Helder de tijding dat de luit. ter zee 2 kl. J. M. Groen jl. Woensdagmorgen in Oost-lndië op nood lottige wijze is verdronken. Onder de bewoners van het eiland Tessel zijn er nog een menigte, die van de wereld buiten het eiland nooit iets gezien hebben. Zoo vertrok dezer dagen een vrouw, moeder van verscheidene kinderen, naar Amerika. Zij was nooit van 't eiland ge weest. Aan den Burg leeft eene 72 jarige vrouw, die van de 7 dorpen op het eiland er slechts 2 bezocht beeft. Menscheu van 50 h 60 jaren, die nooit aan den vasten wal zijn geweest, zijn daar volstrekt niet zeldzaam. Naar de Zutphenecke Ct. uit Apeldoorn verneemt is de komst van het hot op het paleis Het Loo niet bepaald op a. s. Zater dag of Maandag, zooals de bladen melden doch zal in de eerste dagen van October plaats hebben. Wegens de lage graanprijzen zijn te Soon de prijzen van alle soorten van brood afgeslagen. De opbrengst der laatrijpe aardappelen is in de streek tusschen Zwoile eu Deventer zeer overvloedig en de qualiteit laat over het geheel niets te wenschenvan de ziekte merkt men niets, op de meeste akkers zijn de knollen minder doorgewassen dan men aanvankelijk verwachtte. Puike aardappelen koopt men voor f 2.50 k 3 per HL. Het zal voortaan des Zondags niet meer vergund zijn, de gestichten Veen huizen en Ommerscban8 te bezichtigen. Te Sneek heeft een jongen, die de slechte gewoonte had omals de tram door de stad reed, daar op te springen en een eind mee te rijdenhet ongeluk gehad mis te stappen, met het gevolg, dal hij onder de tram geraakte en op de plaats dood bleef. De laatste zomeroefeningen der dd. schutterij te Meppel is Maandag mislukt, daar het exercitieterreiu in een veemarkt was her schapen. De kapitein commandeerde onmiddellijk „inrukken". (N. Mepp. Ct.) Tot redacteur van „de Kampioen", orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, is benoemd de heer Edo J. Bergsma, te Grouw. Uit Vollenhove schrijft men dd. 21 Sept.Hedennamiddag omstreeks drie uur werd op den weg nabij St. Jans Klooster onder de gemeente Ambt Vollenhove H. v. d. Linde aangevallen door drie personen, die zich achter een boschje verscholen had den. Hij werd met een stok op het hoofd geslagen en daarna met een steen gegooid, zoodat hij een gapende wonde boven het linkeroog bekwam en bewusteloos nederviel. Hevig bloedend werd hij door een in de nabijheid woneuden landbouwer per as naar St. Jans Klooster vervoerd, alwaar hem door den gemeente-geneesheer J. Wouters heelkundige hulp werd verleend. Wraak zucht schijnt oorzaak van deze mishandeling te zijn. Woensdagavond kwam met den twee den exprestrein uit Duitscbland de erfprins Albert van Sleeswijk-Holstein te Vlissingen aan om met de aansluitende mailboot „Willem, Prins van Oranje" van de maat schappij „Zeeland" de reis naar Londen over Queenboro voort te zetten. In den tijd van twee Jagen zijn door eenige fransche heerenuitsluitend in de polders Oud- en Nieuw-Noord-Bcveland, den eersten dag met 9 eti den tweeden dag met 8 geweren, 155 hazen en 90 pa trijzen geschoten. Aan wild ontbreekt het daar dus niet. Als een bewijs, dat de aardappelen een goed beschot opleveren, diene dat een landbouwer te 's Heer-Abtskcrke circa 600 heet. oogst van 1 hectare land verkreeg terwijl een huisgezin, bestaande uit man, vrouw, drie aankomende kinderen eu een knecht, volop at van 9 aardappelen en er nog een portie overbleef voor den hond. De sociaal-democratische sigarenma- kers-vereeniging „Nemesis" te 's Hage, heeft den logement- eu restauratiehouder P. L. te 's Hertogeuboschper brief aangezocht, zijn lokaal te verhuren, ten einde Zondag 25 dezer daarin vergadering te houden, om propaganda te maken. De vereeuiging is voornemens aldaar te arriveeren met trein 12.57 en, zoo hun het lokaal geweigerd wordt, gelijk het geval is, optochten door de stad en redevoeringen in de open lucht te houden. De president der vereeuiging zal de ver gadering openen met het onderwerp„Hon ger is een scherp zwaard." Het muziekcorps van het 3de reg. veld-artillerie te Breda isop last van den generaal Alewijn, ontbonden. lil de pastorie te Kijen is Maandag ingebroken. Maandagavond was de pastoor met zijnen kapelaan 's avonds om 10 uren van de gemeente Wouw thuis gekomen, en hebben zij zich kort daarop ter ruste bege ven. De meid was dien dag naar Eozendaal en zou 's nachts niet thuis komen, maar de werkster was voor haar in de plaats getreden. Omstreeks half één hoorde de werkster iemand de trap op en neer loopen. Toen zich dit herhaalde, was zij in de veron derstelling dat de pastoor iets mankeerde opgestaan, om zoo noodig hem van dienst te zijn. Toen zij van hare kamer boven bij de trap kwam, zag zij eenen man, die haar een Hinken slag in het gelaat gaf. Hij snelde daarna de trap af en nam ijlings de vlucht. Intusschen was de kapelaan opgestaan, om den pastoor te wekken. Na de klok te hebben geluid, zijn eenige buren komen aanzetten en op verkenning uitgegaan. Men vond de tuindeur geopend, en onder het raam van de zaal was een afgesneden tuinhoutje geplaatst. De rozet van de brand kast was afgeschoven, en om de sleutels te bemachtigen,- was de dief naar de slaapka mer van den pastoor gegaan, had de broek van den stoel genomen en daaruit de sleu tels en de portemonnaie ontvreemd en haar toen op de leuning van de trap gehangen. Het schijnt, dat het alleen om de brandkast was te doen, daar verder niets is medege nomen. Men vond onder aan de trap eenen ponjaardwel een bewijs dat de dief op alles voorbereid was. Op verschillende plaat sen waren gebruikte lucifers te vinden. Er schijnt anders geen licht te zijn gebruikt. Wel heeft men kunnen afleiden, dat de dief bij het licht van de sigaar, die hij rookte, den weg heeft gevonden. Eergisternacht heeft er in de pastorie van ds. Niemijer te Ochten inbraak met diefstal plaats gehad. Men verneemt, dat de dieven zich vooral bepaald hebben tot het stelen van zilveren voorwerpen. De jus titie stelt een onderzoek in. In den nacht tusschen 19 en 20 Sep tember jl. is inbraak gepleegd in de pastorie van de R. C. gemeente te Hedel. Door op schuiving van een raam aan de woonkamer en forceering van de binnenluiken zijn twee personen ingeklommen. Op verschil lende plaatsen in de woonkamer heeft men halfverbrande lucifers gevonden. Door geluid in eene aangrenzende slaapkamer zijn de in brekers kennelijk verschrokken en op de vlucht geslagen. Er is in de pastorie niets vermist dan een knipmes, dat van den schoorsteenmantel is medegenomen. Vier dronken straatmuziekanten wilde een uitvoering bij een herbergier te Maasniel geven. Deze wilde zulks niet toelaten, waarop zij alles stuk sloegen. De buren snelden toe om de herbergier tegen de ver nielers te helpen, doch één hunner werd levensgevaarlijk gewond. De muziekanten namen daarop de vlucht, maar hunne namen zijn bekend. iMTm BELGIË. Uit Courcelles (Charleroi) wordt het volgende gemeld; Een zonderling feit houdt de gemeente in opschudding. Nabij het station woont de weduwe Uaghe, met haren broeder, Adolf Bosquet, kuiper. Terwijl de vrouw naar de kermis en de broeder naar zijn werk was, had het huis eenigen tijd leeggestaan. Toen de laatste Dinsdagavond thuis kwam, werd hem, bij het openen der deur, eenen hevigen slag toegebracht. Terzelfder tijd werd de lamp, die de aanrander in de hand droeg, uitge doofd. Bosquet gaf hem echter bij middel van een kuipershamer een hevigen slag, zoodat de aanrander zonder nog teekeu van leven te geven, op den grond viel. Daarna sloot Bosquet de deur eu ging in alle haast de politie verwittigen. De commissaris vergezelde hem naar de woning, maar toen de deur opnieuw werd geopend, zag men niets meer dan een groo- ten bloedplas op den grond en eene menigte sprenkels op den muur. Verder kon men een bloedspoor volgen, dat door het geheele huis naar een achter venster liep. Men veronderstelt dat ie man, die door Bosquet gewond werd, was binnengekomen om te stelen doch dat hij, niet alleen zijnde, door degenen, die verder in het huis wacht ten, werd opgenomen en weggedragen. Men heeft in de woning eene pet, een knuppel en een paar schoenen gevonden. Het parket van Charleroi heeft het onder zoek der zaak in handen genomen. JEN SülLiM De minister oor Ierland Balfour heeft reeds een groot aantal anonieme brieven ont vangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Ook aan andere ministers zijn dergelijke bedreigingen gezonden. Toen wij len de heer Forster het ambt van eerste secretaris voor Ierland bekleedde, ODtviug hij gemiddeld tien zulke brieven daags. De eenige die er last van heeft is de politie, die zich verplicht ziet om verdubbelde voor zorgsmaatregelen te nemen. FR ANKRI.Ü K. Grévy keert 12 October naar Parijs teiug. Vermoedelijk komen de kamers den 18n bijeen. Octave Crouzet, vroeger hoofdredacteur van de ^Opinion", thans directeur van de ^Estafette" te Parijs, is met 184,000 frs. op den loopbehoorende aan de vereeuiging der Republikeinsche bladen, waarvan hij sedert jaren penningmeester was. Crouzet is te Bordeaux gearresteerd. Le Cri du P.euple is op de zonder linge gedachte gekomen om eene inschrijving te openen, waarvan de opbrengst moet strek ken om in het huis van den overleden ex- communard Gam bon een gedenksteen te plaatsen. Het bedrag, waarvoor ingeschre ven wordt, mag niet hooger dan 5 cents zijn. Bij Pau is gestorven Gustave Berna- dotte achterneef van den koning van Zweden hij had den ouderdom van 87 jaren bereikt. DU1T§€HLAND. Keizer Wilhelm die gisteren naar Baden-Baden is vertrokken zal eerst in No vember van daar in de hoofdstad terugkeeren. Het minister-jubilé van den rijkskan selier is gisteren in beperkten kring gevierd. Van officieele zijde werd daaraan niet deel genomen, omdat een 25jarige dienst in Pruisen niet ambtshalve wordt herdacht. Al de familieleden van den rijkskanselier waren tegenwoordig. De keizer zond een brief van gelukwensching en een geschenk, en dit geschiedde ook door de ministers, ambtge- nooten van den rijkskanselier. Uit Friedrichsruhe wordt verder gemeld, dat de prinsen Willem en Hendrik des namiddags te 4>\ uur aldaar aankwamen, om hunne gelukwenschen aan te bieden. Zij werden aan het spoorwegstation ontvan gen door prins Von Bismarck en zijne gemalin, benevens door graaf Herbert Von Bismarck, en begaven zich onder luide toejuichingen der talrijke menigte naar het kasteel. De beide prinsen zullen nog in den loop van den avond naar Berlijn terugkeeren. De directeur van een der voornaamste fabriekeu in den Elzas is uit Elzas-Lotha- ringen verbannen. In Gotha heeft men tegenwoordig buitengewoon veel last van de veldmuizen. Als een merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat een boer in twee dagen 764 muizen doodsloeg. De gemeenten betalen hooge premies uit de kassen voor de verdelging van dit ongedierte.- ITALIË. La Tribuna zegt dat het speciale Afri- kaansche legercorps in November op zeven stoombooten, door den minister van oorlog van eene particuliere maatschappij gehuurd, naar Massowah zal vertrekken. OOITEWRIJ H. Graaf Kalnoky zouin zijne samen komst met prins Von Bismarck, de verzeke ring hebben ontvangen dat Duitschland zich zal verzetten tegen elke militaire actie van Rusland iu Bulgarije. Bellaghde vroegere consul van Oos tenrijk te Belgrado en behoorende tot een zeer achtenswaardige familie te Pesthis op den loop na gelden van den staat te hebben verduisterd. Men denkt dat hij naar Frank rijk is gevlucht. ZWEDEN. Miss. Hulda Lundin, de vrouwelijke inspecteur van de naaischolen in Stockholm, heeft bepaald, dat in de laagste klassen ook jongens zullen leeren naaien, opdat zij later hun eigen goed eenigszins zullen kunnen verstellen. TIJRHIJE. De Porte heeft tot dusver ten opzichte der Bulgaarscbe quaestie geen nota verzon den, in den door sommige dagbladen aan- geduiden geest. In Turksche kringen is men van meening, dat het nutteloos zou zijn een commissaris naar Bulgarije te zenden, die door een leger zou moeten gesteund worden. JAPAN. Evenals in Japan wordt op Corea de Europeesche kleederdracht ingevoerd. Het leger en de olitie zullen het voorbeeld geven. AMERIKA. De kobnwerkers in het Shamokin- district van Pennsylvanië, die voor een dag of tien geleden het werk hadden gestaakt, hebben dit heden hervat, nadat de patroons de geëischte loonsverhooging hadden toege staan. Een der groote kolenmaatschappijen heeft hare prijzen verhoogd. HER TELEGRAAF. PARIJS, 24 Sept. De Figaro verneemt uit Munchen, dat prins Hohenlohe besloten beeft zijn ontslag te nemen als stadhouder van den Elzas en Lotharingen. Volgens de Soleil zal prins Hohenlohe gene raal Von Schweinitz als gezant te Peters burg opvolgen. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, de heer Von Putt- kamer, wordt stadhouder van den Elzas met graaf Wilhelm Von Bismarck tot staats secretaris. De heer Miqueleen der leiders der nationaal-liberale partij zal minister van binnenlandsche zaken worden. De Soleil verneemt uit Weenen, dat het bericht betreffende een bezetting van Mace donië door Oostenrijk geheel verzonnen is. LAATSTE BERICHTEN. Den 13den October zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de Leidsche hoogleeraar, mr. J. T. Buijs te Amsterdam het professo raat aanvaardde. Namens een groot aantal oud-leerlingen zal den jubilaris op dien dag een tweetal stadsgezichten van de hand van den schilder J. C. Greive Jr. aangeboden worden. Het eene stelt het oude Athenaeum te Amsterdam, het andere het Leidsche aca demiegebouw voor. Een album met de namen der deelnemers zal er bijgevoegd zijn. Hbl Uit vertrouwbare bron deelt men aan Le Tijd mede, dat tot opvolger van Z. D. Hoogw. Mgr. Ceslaus Reijnen z. g. als vicarius apostolicus van Curapao door Z. fl. den Paus is benoemd de zeereerwaarde pater Alphonsus Maria O. P. (Henricus Joosten)* theol. lector en prior te Nijmegen, waar hij den lsten December 1837 werd geboren. Hedenmorgen om 5 uur brak te Rot terdam brand uit in de mouterij der bier brouwerij De Oranjeboom op de Coolvest. De eest werd geheel vernield. Om halfzeven eerst was men de brand, die intusschen heel wat schade had veroorzaakt, meester. Te Leeuwarden geraakten Donderdag aan de Nieuwe Kade twee jongens van 3 en 4 jaren onder het spelen te water. De moeder en de tante van een hunner, het gevaar ziende waarin de kleinen verkeerden, sprongen beiden van den wal in het water, doch moesten, nadat eerst door eenige schip pers de kinderen waren gered, zeiven met behulp van een haak uit den modder wor den geholpen. Allen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. GEMENGDE BERICHTEN Weet jij wat een aria is P vroeg een matroos aan een collega. Neen; jij? Ja zeker; ik zal het je zeggen. Als ik zop tegen je zegJanus, geef me die hand spaak eens aan," dat is nietsmaar, zie je als ik zeg: M0 Janus Janus, geef, geef me die hand, hand, hand, handspaak eens

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2