NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 26 September 1887. S 226 AQVEHTEKTIEH: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 201t Jaargang. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstee»; 6. ST1DS.V1EI1W8. In de afgeloopen week werd alhier 1 geval van febris typhoidea aangegeven sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 18 Sept. 41 volw. en 14 k., totaal 55. M. 19 D. 20 57 65 13 16 i/i W. 21 70 16 D. 22 66 16 V. 23 69 16 Z. 24 t>3 15 70. 81. 86. 82. v. 1 85. 78. Deze week werden op Rhijuzigt ge nomen 88 zwemhaden door heeren en 19 door dainës. Gedurende het geheele seizoen werden door heeren 12578 en door dames 919 zwembaden genomen. Gisternamiddag kwam een buitenman bij den heer Van Th. deurwaarder op het Rapenburg alhier om zijn misnoegen te ken nen te geven over maatregelen door dien heer genomen op last van diens principaal. Nu zijn de maatregelen die somtijds een deurwaarder verplicht is te nemen voor den delinquent in den regel niet aangenaam. De buitenman was onbillijk genoeg den deur waarder kwalijk te nemen dat deze zijn plicht deed. Hij wilde daarom, na aangescheld te hebben in de woning van den heer Van Th. binnen dringen, wat hem echter nog bijtijds kon worden belet. De man was daarmee evenwel niet vol daan; hij haalde hier of daar een ijzer voor werp van daan, kwam er mêe terug en koelde zijn woede door er 3 of 4 flinke ruiten mêe stuk te slaan. Onmiddellijk werd een politie-agent, toevallig in de buurt aan 't surveilleeren, te hulp geroepen en de kwaad willige man ingerekend. Te Amsterdam werd 23 dezer op het terrein van de voedingstentoonstelling eene tijdelijke tentoonstelling geopend van ge vogelte. De schoonste exemplaren waren er aanwezig van kippen, ganzen, eenden, zwanenenz. Van de Jury was ook lid de heer G. Van der Spruyt alhier die tevens eene schoone collectie pluimgedierte inzond. Op het terrein van de tentoonstelling van voedingsmiddelen, in het gebouw, waar op dit oogenblik de tentoonstelling van pluimgedierte enz. geopend is, zal Maandag e. k. (26 September) eene tentoonstelling zijn van visscheu, schaal- en schelpdieren. Dit is de tweede tentoonstelling van dien zard en men zal zich herinneren, hoe goed de eerste Voldeed, toen gehouden in de oude vischmarkt op het marktplein. Wil men zich van wat daar te zien zal zijn eene kleine voorstelling maken, dan dient te worden in aanmerking genomen dat daar zulleu komen: tong, tarbot, rog, knorhanen, harders, bot, paling, zalm, forellen, steur, barbeel, snoek, baars, karper, zeelt, voorn, brasem, meerval, krabben, kreeften, garnalen, steurgarnalen, oesters, mosselen, aliekruiken of kreukels, kokkels of kokhaneu, slijk mos selen enz enz., alles in soorten en van onderscheiden landaard, (of liever wateraard). Voor liefhebbers van visch zal 't er dus een eldorado zijn. Van Mei tol October 1888 zal te 'sGraveuhage eene nationale tentoonstelling worden gehouden van oude en nieuwe kunst nijverheid. Tot dat doel deelt het rijk de zoo uitnemend schoon gelegen Koekamp ten gebruike afgestaan. De gemeenteraad van Den Haag schonk reeds eene subsidie van 15000, terwijl reeds op 1 September jl. het waarborgfonds ad f 70.000 met meer dan j 1100 deelnemers ruim volteekend was. Van de verschillende groepen die er eene plaats zullen kuunen vinden noemen we o. a. kunst toegepast op versiering van gebouwen, dito op stoffeeriug van gebouwen, dito op de bewerking van onedele metalen en op die van edele metalen en gesteenten, op glas en aardewerk, op stoffen voor kleeding en huishoudelijk gebruikop vervoermidde len, op grafische kunsten, op lederwerk, boekbinderswerk en ten laatste middelen ter verspreiding van kunstzin en goeden smaak. Zooals gezegd, de tentoonstelling is na tionaal, zoodat alleen voorwerpen worden toegelaten, die de Nederlaudsche kunstnij verheid vroeger en heden ten dage heeft voortgebracht. Daarbij komt dat aan heeren bloemisten en bloem kweekers, zooveel het beschikbare terrein toelaatkottelooi het noodige terrein wordt afgestaan tot het tentoonstellen van bloemen en planten naar gelang van elk jaar getijde. We vinden daar dus ook fonteinen vazen, beeldengrotten cascades en versieringen in kurk. Serres, oranjeriëu, koepels, win tertuinen, warsude's, loofgangen en meubi- leeriug van een en ander in hout, metalen, roltan- en rietsoorten. Aanleggen van bloem perken fonteinen en vijversteekeningen van aanleg van parken en tuinen van vroe- geren en tegenwoordigen tijd. De tentoon stelling belooft dus even uitgebreid als be langrijk te zijn. Men schrijft ons uit Brussel omtie'd den grooten internationalen prijskamp van wetenschappen en nijverheid aldaar te hou den in 1888: #De inrichters van den groo ten internationalen prijskamp in 1888 con- stateeren met genoegen dat de dagbladen van alle landen het doel en de talrijke voor- deelen der tentoonstelling te Brussel nu begrepen hebben en zij er hunne machtige en kostbare ondersteuning aan verleenen. Alle dagen verschijnen er artikelen vol lof welke de aandacht van ieder op deze groot- sche onderneming vestigt en de practische voordeelen erkent, van het nieuw eu eigen aardig stelsel der inrichting en de voordeeleu die in deze wijze van handelen bestaan voor den handel en de nijverheid bij de deelne ming aan den prijskamp. Het is zonder twijfel dat de oproeping door de dagbladen van gausch de wereld gedaan, gunstig zullen beantwoord worden. Verder de bijzondere handelshuizen, ouder het bestuur der hau- delskamers, richten bijzondere comitê's in de voornaamste nijverheids-districten op. België is in dat opzicht niet achter gebleven. De oproeping door het algemeen commissariaat van den staat gedaan, is door eene groote iurichtingS'heweging gevolgd geworden, lil de provinciën, zijn er verscheidene belang rijke comité's benoemd welke zich aan het werk hebben gesteld eu talrijke deelnemin gen der grootste uijveraars bekomen. Dit verzekert nu reeds eene volmaakte en schit terende vertegenwoordiging van België aan den grooten prijskamp te Brussel in 1888. Het uitvoerend comité heeft reeds een aanzienlijk getal nieuwe uitvindingen van allen aard ontvangen. Men mag dus verze keren dal zoowel ten opzichte der toegepaste wetenschappen als van dat der vermaken, het den grooten prijskamp niet aan aanlok kelijkheden zal ontbreken." OFFICIEEEE BERICHTEN. IfllJZIEK, KETTEKEN EN KlINST. Gebooitedag (1798) van Donizetti. Franz Van Schönlhau wordt directeur van het Duilsche volkstheater te Berlijn. Door Z. M. is aan mr. R, W. D. Heyli- gets, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als auditeur-militair in het 1ste mil. arrond.standplaats 's Graven- hage, met dankbetuiging voor de doorhem in verschillende betrekkingen bewezen dien sten, en is benoemd tot auditenr-militair in het 1ste mil. arrond., standplaats 's Graven- hage, mr. C. P. D. Pape te 's Gravenhage, een en ander in te gaan met 1°, October 1887. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester: van Helleudoorn A. J. Ninaber, secretaris dier gemeente; van Maurik A. Yerbrugh Rz.van Pijnacker en Nootdorp jhr. J. L Hesselt van Dinter, secretaris dier gemeentenvan Haastrecht en van Vlist D. A. Dupper, secretaris dier gemeen ten, en van Bloemendaal J. W. A. Immink, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is mr. H. Goeman Bor- gesius, lid van de tweede kamer der staten- generaal, benoemd, buiten bezwaar van 'srijks schatkist, tot vertegenwoordiger der Nederlaudsche regeering op het zesde inter nationaal hygiënisch congres, dat in 1887 te Weenen zal worden gehouden. Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1887, benoemd lot hoofdcommies ter directie der rijkspostspaarbank te Am sterdam, H. M. Tatum Zubli, thans com mies bij genoemde directie. Door Z. M. is de generaal-majoor A. J. W. Van der Schrieck, commandant der 3de divisie inf., op zijne aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2700 'sjaars, en is aan ge noemden opperofficier 's kouings dank be tuigd voor de goede diensten, door hem ge durende zijne veeljarige militaire loopbaan bewezen. Door Z. M. is bepaald dat de kapt. bij het corps mariniers J. A. 11. Jockin, met ingang van 1 Oct. a. s. op non-activi teit zal worden gesteld. De luit. ter zee 2de kl. E. E. Dulle- mond en de adelborst 1ste kl. A. Pieren, dienende resp. aan boord van Zr. Ms. op leidingsschepen Admiraal van Wassenaer en Anna Paulowna, worden met 1 Oct. a. s. op non activiteit gesteld, en vervangen door de Initt. ter zee 2de kl. C. Beels eu W. Houwiug. De minister van justitie zal op 27 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. BIMENLANDSÖüK MRICÜTKN. liet ontwerp adres van antwoord op de troonrede,, hetwelk Maandag in de tweede kamer zal behandeld worden, luidt aldus: De tweede kamer der stateu-geuerasl waar deert het ten hoogste, dat de zitting wederom door uwe majesteit mocht worden geopend. Innig gehecht aan uwe majesteit eu Hds. huis, herdenkt zij met ingenomenheid, hoe de geboortedag van uwe majesteit door het geheele Nederlaudsche volk met geestdrift werd gevierd. Bovenal geroepen tot overweging der vast gestelde voorstelleu tot verandering in de Grondwet, hoopt zij dien gewichtigeu arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. Voor de mededeeliugeu betreffende on derscheidene andere belangrijke aangelegen heden, betuigt zij uwer majesteit haren eer biedigen dank. Mogen de werkzaamheden van uwe maje steit en van de statengeueraal, onder Gods onmisbare:: zegen, tot welzijn van het vader land strekken. Over de ontwerpen van wet, bij de tweede kamer ingekomen, behoort nog een tot verlenging van den termijn betreffende de heffing en de verzekering van de invoer rechten en accijnzen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ingetrokken de bij beschikking van 29 Aug. 1887 gedane benoeming van den schoolopziener in het arrond. Leiden lot lid en van den schoolopziener in het arrond. Rotterdam tot lid-plaatsv. in de commissie in hel najaar van 1887 in Zuid-Holland belast met het afnemen der examens tol verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a der wet van 17 Aug. 1878 [Stil. n°. 127) en in die commissie benoemd tot lidden schoolopziener in het arrond. Rot terdam en tot lid-plaatsveiv. den school opziener in het arrond. Vlaardingen. De minister van financiën maakt be kend, dat in den loop der maand April van het jaar 1888 het in art. 2 van het kou. besluit van 7 Joni 1856 n°. 80 (Bijv. Slbl. 1856 n°. 125), bepaalde vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie eu domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Zijdie tot dat examen wenschen te wor den toegelaten, moeten voor of uiterlijk op den lsten Februari e. k. het bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift in dienen, met overlegging van de bij dat ar tikel gevorderde stukken. Sollicitanten naar de betrekking van adsistent bij de medische kliniek aan de rijks-nniversiteit te Utrecht (f 1000) worden uitgenoodigd zich te wenden tot den minister van staatminister van binnenlandsche zaken bij een op zegel geschreven adres, dat vóór 15 Oct. bij den secretaris van curatoren, den heer Baert, moet worden ingeleverd. Door de arrond.-rechtbank te Zwolle is, ter vervulling van de opengevallen be trekking van kantonrechter te Harderwijk, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. P. L. Moens, advo caat en procureur te Zwolle; mr. C. W. Vollgraff, griffier bij het kantongerecht (e Harderwijk, en mr. H. J. Westra, kanton rechter te Berlikum. De 15de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal van f65.384.81, zijnde de opgave van 375 locale comité's. Men schrijft aan de N. B. Ct.: In afwachting van hetgeen de nieuwe Grond wet ons vaderland, in zake de levende strijd krachten, brengen zal, gaal de minister van binnenlandsche zaken rustig zijnen gang met het aanstellen van rustende schutter-officie- ren, en gaf het koninklijk besluit van 20 Sept. jl. n°. 14 ons weder eenige verleide lijke promotiën te aanschouwen, te weten: van een rustend korporaal tot rustend 2de luitenant, van drie id. schutters tot 1ste luit., en van een id. Isle luitenant tot majoor- commandant. Onder de rustende schutterijen schijnt dus van eene gewone rangopklimming geen sprake, laat staan van anciënniteit; men passeert elkander eenvoudig, en de rustende schutter van heden kan morgen de rustende comman dant van een bataljon lustende schutters zijn. Men weet niet, waarover men zich meer te verwonderen heeft: over de eigenaardige ijdelheid van de betrokkeneu, die naar der gelijke pseudo-titels haken, dan wel over de lankmoedigheid van de rustende schutters, die in hunne verwachtingen naar rechtmatige bevordering aldus worden teleurgesteld. In verband met den door zekeren prof, WiggiuB voorspelden untzetteuden storm, die

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1