BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Nadat het regelingsbestuur ontbonden was werden de heeren aan de vergadering voor gesteld die zonden plaats nemen in het algemeen congresbestuur en in de sectiebe- sturen. Onder de eersten zien we prof. Matthijs De Vries onder de ondervoorzit ters; bij de sectiebesturen prof. Jan Ten Brink onder de voorzitters. Naar we vernemen gaan de gebeten kinderen die naar professor Pasteur zijn vertrokken in Parijs goed vooruit. Gisteravond viel op de Hooigracht eeue vrouw in zwijm. Nadat ze door den heer S. in den meubelwiukel aldaar bereid willig was opgenomen werd ze per rijtuig naar hare woning vervoerd. Dezen morgen kwam een jongen van school en liep op den Ouden Rijn omkijkende voort en bij de Uiterstegracht te water. Een paar voorbijgangers hielpen den knaap uit zijne vochtige positie. Dezen ochtend ontstond, naar we ver nemen door 't omvallen van een petroleum- toestel, brand in het pand Langemare 69. De achter die woning gestationeerde brand spuit no. 1 was spoedig aanwezig, terwijl ook spuit 7, bediend door de weesburgers weldra volgde. Veel water behoefde niette worden gegeven en spoedig na het ongeval was alles wier in ouden doen. Enkele voor werpen zijn echter zeer beschadigd. Op Woensdag 21 September a. s. zal vanwege de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden naar Haarlem en Amsterdam een goedkoope trein 2de en Sde klasse loopen. Een en ander zal nog nader worden bekend gemaakt. UNIVERSITEIT. Dinsdag den 20sten September 1887, des namiddags te 2 uren, zal de rector magni ficus der universiteit alhier, de hoogleeraar H. G. Van de Sande Bakhuizen, in het groot auditorium verslag geven van de lot gevallen in het afgeloopen jaar en het rec toraat overdragen aan zijnen opvolger den hoogleeraar S. S. Rosenstein. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sarah Bernhardt is voor 50.000 frs. per maand aan de Porte Saint-Martin geëngageerd. Sullivan, de componist van De «Mi kado," heeft een nieuwe operette gecompo neerd, getiteld «Pinfort." In de Iloll. Lelie (uitgever W. Cre- mer te 's Gravenhage), zal de heer Ph. Zilcken stukken schrijven over het impres sionisme en de etskunst. Het jongste nummer bevat een biographie van freule Tinne de bekende reizigster. OFFICIEEEE RERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der cav. tot len luit., de 2de luit. A. J. W. Van Doorninck, van het wapen, thans op non-activiteit; bij het 1ste reg. huzaren, tot len luit., de 2de luit. W. Witsen Elias, van het corpsen bij den gener. staftot kapt. de 1 e luit. W. A. Sodenkamp, van het 2de reg. veld-art. De N. B. Ct. verneemt, dat dr. C. W. Vinkhnyzen, lijfarts van Z. M. den ko ning, Donderdag op Soestdijk ontboden is geweest. De doctor kwam des ochtends te 9> uur te Utrecht aan en begaf zich daarop met een hofrijtuig naar Baarn. «Het laat zich aanzien, dat de heeren Van Wassenaer en De Bruijn Kops Zater dag niet beëedigd kunnen worden. Ook laatstgenoemde is ernstig ongesteld," zegt bet Vaderland. Tot adjudant van den inspecteur der cavalerie is benoemd de ritmeester R. F. C. baron Bentinck van het 3de regiment ha- zaren. De 12de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f53.908.301, zijnde de op gave van 300 locale comitd'swaaronder Valkenburg f 20. Volgens de Kiln. Ztg. verwacht men te Wiesbaden, dat weldra de naamlooze vennootschap tot stand zal komendie zich zal bezighouden met de verwezenlijking der grootsche plannen van het Mezger-Sanatorium. Is eenmaal die vennootschap opgericht, en slaagt men er in om het noodige geld bijeen te krijgen, dan zal men wel niet langer twijfelen, zegt genoemd blad, aan het tot stand komen dezer schoone zaak. Gisterennamiddag kwamen de prins en de prinses Von Wied per vierspan van Scheveningen te Den Haag aan, om een tochtje door het Bosch te maken. Aan de brug bij de Diergaarde gekomen, gleed het bijdehandsche paard door de gladheid der rails uit, viel en bezeerde zich aan voor- en achterpooten, terwijl het volgend tweetal aan het steigeren ging. Verscheiden personen, waaronder de knecht van den stalhouder Van Starrenburg en een militair, boden hulp en brachten de paarden tot staan. De prins en de prinses stegen uit het rijtuig en Z. D. H. reikte aan de ijverigste helpers eene beloouing uit. Het voorspan werd naar de stallen gebracht en de vorstelijke personen, van den schrik be komen, zetten de reis per tweespan voort. (D. v. Z.-ü. e» 's Gr.) Eergisterenmiddag had het huisgezin van den heer B. te Scheveningen roode bes sensap gebruikt uit een Keulscbe kruik. Het was het restant van eenige weken. On middellijk na den maaltijd begon de dienst meid hevig te braken, met koud zweet en kleine pols. Daarna gevoelde zich de broe der der juffrouw onwel, duizelig met opris ping, met ten slotte braken van een groen gekleurde massa. De juffrouw zelve was eveneens voortdurend misselijk. De heer B, die bij bet gebruik de opmerking gemaakt had «dat de bessensap naar rook smaakte" leed enkel aan hevige oprispingen en bleek heid, benevens koude.rillingen der ledematen. Dr. Auema die dadelijk bij de band was, onderzocht de kruik en haren inhoud. Er was niet veel meer in, doch met moeite was door den hals te verwijderen, om zoo te zeggen, een pannekoek van groene, erg stui vende schimmel. Bij nader onderzoek bleek deze schimmel plant van eene vergiftige soort en bracht de beschreven verschijnselen te weeg. Op het gebruik van bruispoeder dat de docter den lijders gaf waren gisterenmorgen allen weer hersteld en aan hunne bezigheid. (li. v. Z.-H. en 't Gr.) In plaats van de beide gaskronen, in de concertzaal van Stads-Doele te Delft, zijn thans door de gemeente een tweetal Siemens-lampen aangebracht, die bij de be proeving op eergisteravond uitmuntend heb ben voldaan. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingediend een adres van B. Vermeulen, om vergoeding van de schade, in den avond v-.n 8 dezer aan zijne woning toegebracht door eene menigte volks, die, ofschoon hij met het socialisme niets te doen wil hebben ten zijnen huize een socialist wilden zoeken, terwijl de politie hem geene volkomen be scherming van lijf, have en goed heeft ver leend. In een uitvoerig prae-advies geven B. en W. te kennendat van vergoeding van schade wellicht sprake zou kunnen zijn, wan neer zij ware veroorzaakt door onrechtmatige daad of zoodanig verzuim van de overheid als daarmede gelijk kan worden gesteld. In het ondërwerpelijk geval is hiervan echter niet gebleken, maar heeft de politie in zeer moeielijken omstandigheden haren plicht be tracht en gedaan wat mogelijk was om erger te voorkomen. De geweldplegers hebben de verantwoordelijkheid te dragenniet de ge meente. Hoezeer begaan met de getroffenen en het voorgevallene betreurende, moeten B. en W. dan ook aanraden afwijzend op het verzoek te beschikken. Besloten werd de stukken ter visie te leggen. Duitschebluf. In n°, 10 van het bekende tijdschrift «vom Fels zum Meer" komt het volgende over Rotterdam voor«Al kan men ook niet zeggen, dat in Rotterdam een wetenschap pelijke geest heerscht, zoo is er toch een ernstig streveB merkbaar, om zich al het wetenswaardige zoo spoedig mogelijk ten nutte te maken. In de stad aan den mond van den Rijn de Duitschers kennen geen anderen zwier dan hun eenigen Rijn merkt men eene verstandelijke strooming nit Duitschland opaan haar is het waarschijn lijk te danken dat in de hoogere kringen in Rotterdam een meer vrije en algemeene beschaving burgerrecht heeft verkregen, dan zelfs in het nabij gelegen 's Hage, waar het hof en de academie die maar eenvoudig van Leiden naar Den Haag wordt overge plaatst een menigte meer beteekenende menscben heenlokt." Duitschers schrijven soms al heel raar over ons land. Een goede les voor ons, om waar wij Duitsche toestanden beoordeelen, wat beter uit de oogen te zien. Want al is het niet erg dergelijk oppervlakkig geschrijf hindert toch! (Zutf Gt.) Bij het corps pontonniers te Dordrecht had Maandag eene eigenaardige plechtigheid plaats, naar aanleiding van bet volgende. Bij eene der oefeningen viel een pontonuier, bij het uitwerpen van een anker, te water. Daar de drenkeling niet meer boven kwam, liet de sergeant Leu onmiddellijk het anker lichten, vermoedende dat hij op de eene of andere wijze aan het anker vastzat. Dit bleek werkelijk het geval, toen de maD met het anker boven kwam. Hel was namelijk in eenen zijner broekzakken vast gaan zitten en had hem zoodoende medegesleept. De drenkeling was binnen korten tijd geheel hersteld. Het toonen van zooveel tegenwoor digheid van geest, en het vlug nemen van maatregelenwenschten de officiere i te be- loonen Zij deden dit door de uitreiking van een zilveren remontoir-horloge. De toe spraak van den commandeerenden officier, luit.-kolonel Romswinckel, werd door het ge- heele corps uitbundig toegejuicht. De weduwe Neven, te Lekkerkerk, smaakte in de vorige week het voorrecht, haar lOln verjaardag te herdenken. Voor haar leeftijd is zij nog een kras vrouwtje. Het Amsterdamsche Nuts-departement heeft, met 13 van de 25 stemmen, zijne keuze voor het secretariaat der maatschappij bepaald op den heer J. D. De Bussy, te Bloemendaal. Uit Amsterdam meldt men aan eenige bladen dat «kapitein" Tyler van het Heils leger eergisteravond door zekeren J. in zijne woning met een zwaar blok zoodanig op het hoofd is getroffen, dat hij hevig bloedende en buiten kennis neerzeeg. J. is gearresteerd. De Amsterdammer bevat een «ernstig woord", eene vermaning tot rust en ver draagzaamheid aan alle onruststokers, on derteekend «Charles C. v. Dommelen Cz., tooneelspeler". De schrijver doet o. a. op merken dat «'s werelds loop niet wordt ge stuit noch door dwingelaudijnoch door de laatste logarithmenreeks van meeningen". Te Helder werd een schepeling van een koopvaardijschip gearresteerddie sedert 1880 nog 45 dagen celstraf op zijn reke ning had. De machine van trein 110 staatsspoor, van Den Bosch naar Utrecht, is gisteren middag te 3.26 bij het binnenkomen van het station te Utrecht gederailleerd. Per soonlijke ongelukkeu hebben niet plaats gehad. Eergisteren werd door den inspecteur van politie te Assenvergezeld van den stads-marktmeester, op de weekmarkt aldaar een onderzoek ingesteld, of de ter markt aangevoerde produkten wel de maathielden, waarvoor ze ten verkoop werden aangeboden. Een drietal personen, die aardappelen ter markt hadden aangevoerd, bleken te weinig maat te hebben, zoodat bun proces-verbaal werd aangezegd. Tusschen Zondagochtend, toen de beer W. A. W., wonende in de Catherijnestraat (Klarendal) te Arnhem, zich naar Kevelaar op reis begaf, en Dinsdagavond is ten zijnen huize ingebroken. Volgens de bijzonderheden, die ons ter oore zijn gekomen, vond de heer W. bij zijne thuiskomst dien avond alles in de grootste wanorde. Kasten waren met geweld geopend, papieren lagen verscheurd over den grond, de leeggedronken wijnfles- schen stonden op de nog tafel, men scheen er erg te hebben huisgehouden. Bij nader on derzoek moet gebleken zijn, dat alles wat geldswaarde had, papier en zilver en o. a. ook een gouden horloge, verdwenen was met de inbrekers, behalve de coupons, die verscheurd waren. Alleen de effectentrom mel heeft men stilletjes laten staan, terwijl ook nog een vergeten bankbiljet van f 40 moet zijn teruggevonden. Naar men ons mededeelde, had de heer W., als kerkmeester der Martini-kerk, het geld slechts in bewaring, zoodat voor hem het verlies men spreekt van f1000 al zeer onaangenaam is. ArnhCt.) Gisteren hadden te Nijmegen de hard draverijen plaats, uitgeschreven door de Nederlandsch-Belgische Harddraverij en Ren- vereeniging. De uitslag was als volgt: Harddraverij voor Ned. paarden onder den man, die nog nooit een prijs wonnen en toebehooren aan Nederlanders. 2 mede dingers. Prijs Jan Stapaan van A. H. Jur- gens, pr. Nelly van R. J. Sanders. II. Internationale Harddraverij: (Handicap) 9 mededingers: prijs Nana van Herban en Boucquey: prijs Mouarque van Hoyaux. Uit Kampen wordt aan de Z. Ct. ge meld Eergisteren avond was zekere vrouw v. W. alhier tot half elf alleen in hare woning. Toen op dat uur haar zooneen jonge sigarenmaker, thuis kwam, vond hij zijne moeder in eenen allervreeselijksten toestand; ze lag op den grond, geheel in brand; de vlammen omringden haar geheel en al. De zoon kon niets meer ter redding doen; binnen weinige oogenblikken was het lichaam geheel verkoold. Men vermoedt dat zij, gelijk wel meer gebeurde, beschonken was geweest en toen in aanraking gekomen is met een klein lichtje, dat nog op de tafel brandde. Naar de Midd. Ct. verneemt, beeft het scheikundig onderzoek van het vleesch, dat onlangs te Middelburg tot de bewuste vergiftiging aanleiding moet hebben gegeven, aan het licht gebracht, dat zoowel het vleesch als het braaksel der lijders lijkgift of Ptornaïnen bevatten. Het is bekend, dat deze stoffen, in het menschelijk lichaam gevoerd, ernstige vergiftigingsverschijnselen, zelfs den dood kunnen veroorzaken. Naar de N. B. C. verneemt, hebben de borgen van wijlen den voormaligen di recteur der stedelijke bank van leening te Breda, na rechterlijke sommatie vanwege het gemeentebestuur, voldaan aan hunne verplichting tot betaling van het bedrag waarvoor zij zijn borg gebleven, nl. f 12,000. Daar de geheele vordering f 45,792,79,J- bedraagtzoo *zalvoor het resteerende be drag, de rechtsvordering tegen de weduwe en erven van bedoelden directeur worden voortgezet. Waar komt de politieke scheldnaam Kees voor den Patriot van 1786 en later vandaan Een vrij zeldzaam boek, getiteld: «Ge vallen van eenen Keeshond in Nederland", gedrukt in 1790, behelst daaromtrent, in den wijdloopigen stijl van die dagen, het volgende, dat door de Vlaamsche «Toekomst" wordt in de herinnering gebracht: «De kapitein van het Delftsche exercitie genootschap, had, wat zijn gelaat betrof, zeer veel zweem naar een keeshond. (Dit zeggen we niet om hem in 't minst te hoonen, dit, betuigen wij heilig, zij verre van ons! Dat elk mensch dergelijk een zweem naar het een of ander beest heeft, leeraart de groote Goeree en staaft het met voorbeelden, in zijn boek; 't welk over de mensebkunde handelt.) Naast het exercitieveld was een tuin, waar lieden van de tegenovergestelde Partij doorgaans kwa men om de wapenoefeningen van daar te zien. Het uitwendige gelaat van den kapi tein kwam bij deze menschen (die 't inwen dige niet in overweging nemen), zeer spoe dig in aanmerking, en dewijl onze kees dikwijls zich om en bij den kapitein ver toonde, gaf men spotswijze den hond wel eens den naam van kapteinen den kaptein dien van kees. Deze benaming bepaalde zicb in 't begin eerst tot den tuin, doch kwam weldra onder de jongens, die zich altoos in groote getale daaromstreeks be vonden. Eerlang hoorde men den kapitein voor kees, ook wel voor aap en baviaan uit schelden. Van zijn persoon ging de bena ming tot de leden over, die zich onder zijn kommando bevonden: zijnde het gewoonlijk: Kees met zijn Hondjes exerceert weer. Vervolgens verloor de scheldende gemeente de ware reden van dien bijnaam geheel uit het oog, en noemde alles kees, wat onder dezen kaptein de wapenen hanteerde. Vermits op het Delftsche exercitieveld, vooral bij plechtige gelegenheden, vele exer- ceerende leden van andere korpsen, uit de omliggende steden en dorpen, tegenwoordig waren, en wel veeltijds in hunne uniformen smeet men hen insgelijks den titel van kees! naar 't hoofd, waardoor deze naam zich al verder en verder uitstrekte. Eindelijk deed de zucht van 't gemeen om diegenen, tegen welken het ten sterkste verbitterd was, te beleedigen en te schel den, dezen naam welhaast algemeen worden, zoodat aan alle Patriotten, zonder onder scheid, dezelve gegeven werd. Vermits dit een zaak van genoegzaam belang is, om ernstig verhaald en tot de nakomelingschap overgebracht te worden, hebben wij ze zonder de minste versiering of opschik ter neder gesteld. Het ergere den kapitein niet, dat wij ons, in dit geval, op zijne uitwendige, gedaante ten bewijze beroepen! Velen der leden van dit Genootschap zouden er genoegzaam getuigenis van kunnen afleggen. Wij durven den tijd niet nauwkeurig be palen, maar waarschijnlijk is het, omtrent het midden van het jaar 1784 vast te stellen. Indien men van vele kleinigheden de groote gevolgen voorzagzou men ze kerlijk veel nauwkeuriger zijn in dezelve aan te teekeneu. (Ami. Ct.) PEK TELEGRAAF. BOMBAY, 16 Sept. Uit Kabul wordt onder dagteekening van 12 dezer geseind, dat Ejub-Khan (de Afghaansche kroonpre tendent) zich op het oogenblik te Koyai- mani in Beludschistan bevindt. HAMBURG, 16 Sept. Graaf Kalnoky is gisteravond te Friedrichsruhe aangekomen. De Oostenrijksche minister werd te Rot tenburg ontvangen door prins Bismarck en graaf Herbert Bismarck, die hem naar het kasteel geleiddenwaar hij door prinses Bismarck werd verwelkomd,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2