MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 17 September 1887. W°, 219. Uitgevers: Gebroeders Muré. Eleze Courant verschijnt ihiuelijks« behalve op hon- en Feestdagen. ABOiNESSEPJT: Voor Leiden, per 3 iTiaanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Vtimmer 10 Cent. I 1.25. 1.60. ADVERTENTIES: Van 1(j regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 201. Jaargang, Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijnde nos. 118-188 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. ITiDSIIEUWS. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan H. A. Calkoenwegens vertrek uit de gemeente met 1 September a. s., restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor een zoonleerling der jon gensschool 1ste klasse, over de maand Sep tember, tot eeu bedrag van f 5. In 1884 werd in den gemeenteraad be sloten de toelage van de waagwerkers van f240 te verhoogen met f 280, en wel voor drie jarenop voorwaarde dat door hen vóór 1 Februari 1885 zou worden aange schaft en in dienst gesteld een geschikte wagen voor het vervoer van levend vee ten genoege van burg. en weth., aan welke voorwaarden door de waagwerkers is vol daan. In 1888 zou dus die toelage moeten vervallen. Burg. en wetb. zijn van oordeel dat er alleszins termen bestaan om die ver hooging te bestendigen, ten einde de waag werkers in staat te stellen hetgeen voor de uitoefening van hun vak benoodigd is in goeden staat te houden. Mocht het later blijken dat ook zonder de toelage van f 280 in de behoefte behoorlijk kan worden voor zien, dan kan tot de intrekking daarvan worden overgegaan. Ter vervulling van de vacaturen die met 1 October e. k. in het college van curatoren van het gymnasium ontstaan door de perio dieke aftreding van de heeren prof. dr. A. Kuenen en prof dr. J. J. Cornelissen, heb ben curatoren aan den raad twee tweetallen ter aanbeveling doen toekomen en wel voor de eerste vacature prof. dr. A. Kueuen en prof. dr. C. P. Tiele, en voor de tweede vacature prof. dr. J. J. Cornelissen en prof. dr. J. Van Leenwen, Jzn. De commissie van financiën stelt den raad voor de volgende rekeningen goed te keuren, als- 1°. Van het Evangelisch Luthersch Wees en Oudeliedenhuis, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f5568.56. 2'. Van het ïtoomsch Katholiek Wees- en Oudeliedenhuisin ontvangst ad f 18951.46®, en in uitgaaf ad f 18941,12, en 3°. Van het Roomsch Katholiek Armbe stuur, in ontvangst tot een bedrag van f9571,80, in uitgaaf tot een bedrag van f9570,56. Sedert de laatste twee jaren is het aantal der leerlingen van de in 1883 geopende Practische Ambachtsschool alhier zéé groot geworden dat aan alle aanvragen om plaat sing niet kan worden voldaan. Het aantal onderwijzers en de ruimte der werkzalen waren daartoe onvoldoende. Het aantal leer lingen is nu boven de 70 gestegen en het aantal onderwijzers tot vier gebracht. Ge deputeerde staten maakten bezwaar aan de provinciale staten eene verhooging van toe lage tot f 2000 te vragen. De geboden ver grootingen van de school hebben de finan- tieele krachten uitgeput en, zonder steun, zal in het volgend jaar één onderwijzer moe ten worden ontslagen eD het aantal leerlin gen worden ingekrompen. De som, die de opleiding van eiken leerling kost is niet te groot. Immers terwijl elke leerling aan de inrichting te Rotterdam kost f 130, te Leeuwarden f118, te Arnhem 106, komt elke leerling der Leidsche school op slechts f 80 te staan. De leerlingen die in 85 en 86 en nu onlangs met getuigschrift werden ontslagen konden steeds eene goede plaat sing bij werkbazen erlangen en een behoor lijk loon bedingen. Uit een en ander put het bestuur der Practische Ambachtsschool de vrijheid zicb te wenden tot burg. en weth., met verzoek een voorstel aan den gemeenteraad te doen tot verhooging van het subsidie van de ge meente met f 1500, zoodat die zou bedra gen f 4000 per jaar. Burg. en weth. geven ingevolge dat ver zoek den gemeenteraad in overweging: 1°. het subsidie aan de Practische Am bachtsschool voor het jaar 1888 met f 1500 te verhoogen en alzoo voor dat jaar vast te stellen op f 4000. 2°. hun college te machtigen de tusschen- komst van de gedeputeerde staten in te roepenten einde te bevorderen dat het subsidie uit de provinciale fondsen van f 1000 in het vervolg tot f 2000 worde verhoogd, en 3°. te besluiten dat, wanneer het provin ciaal subsidie op f 2flHo wordt gebracht, het tot wederopzeggens uit de gemeentekas ver leend subsidie van f 2500 tot wederopzeg gens wordt verhoogd met f 500 en alzoo vastgesteld op f 3000 per jaar. Burg. en weth. geven den raad in over weging om den tweeden onderwijzer aan de jongensschool 2de klasse, W. H. Hasselbach, op zijn verzoek, wegenB zijne benoeming tot leeraar in het Nederlandsch en de geschie denis aan de Kon. Militaire Academie te Breda, eervol uit die betrekking te ont slaan en welingevolge dat verzoekmet ingang van 1 October a. s. De commissie van financiën stelt den ge meenteraad voor de rekening van vrouwen- kraammoeders, over het jaar 1886, goed te keuren en wel de ontvangsten tot een bedrag van f 2174.35, de uitgaven tot een bedrag van f 1927,80 Directeuren der Leidscbe Duinwatermaat schappij hebben aan den gemeenteraad een schrijven gericht waarin ze hunne bezwaren kenbaar maken tegen bet bekende voorstel der vier raadsleden, om n.l. aan niet-inge- zetenen meer in rekening te brengen voor de voordeelen die de gemeente aanbiedt dan aan ingezetenen. Directeuren bepalen zich natuurlijk tot het onderwerp: D. „de ver strekking van Duinwater", dat in zoo nanw verband is met de belangen hunner maat schappij. Daarin wordt verlangd dat: „ten behoeve van perceelen buiten de ge meente Leiden en binnen bet vroeger ge noemd rayon, waarvan de huurwaarde, vol gens den aanslag in de personeele belasting meer dan f 200 gulden bedraagt, geen wa ter zal worden verstrekt? dan tegen den prijs van 25 pCt. boven het hoogste tarief, vast gesteld in 1877 en onder voorwaarde dat die 25 pCt. door de Duinwatermaatscbappij in de gemeentekas zal worden gestort." Adressanten ontkennen ten stelligste dat bij de concessie een tarief van waterleve rantie is vastgesteld. Het gemeentebestuur dringt zelf steeds aan op prijzen voor het water, die zoo laag mogelijk gesteld zijn en daarom is een maximumprijs vastgesteld waarboven concessionarissen niet mogen gaan. Directeuren verklaren eerbiedig doch na drukkelijk, dat zij niet kunnen toestaan dat, door een besluit van den gemeenteraad een tarief worde vastgesteld of als vastgesteld beschouwd, waaraan zij hunne toestemming niet hebben gegeven. Evenzoo kunnen zij niet toestaan dat eeu gedeelte der opbrengst van waterrerkoop in de gemeentekas worde gestort. Als directeuren der Maatschappijdie voor hunne belangen moeten waken, zijn adres santen verplicht zich ten stelligste tegen een dergelijk beslnit te verzetten. Blijkens een rapport van de commissie van fabricage is eene herstelling noodig van de brug over de Haarlemmertrekvaart bij den Rijnsburgervliet, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer f 700. Burg. en weth. vragen voor bedoelde herstelling machtiging aan den gemeenteraad. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot professor aan het semi narie Hageveld de weleerw. heer W. G. T. Snickers, kapelaan aan de kerk van O. L. V. Hemelvaart alhier. De algemeene vergadering der Neder- landsche Gustaaf-Adolfvereeniging zal Don derdag 6 October a. s. gehouden worden te Tiel in het lokaal voor godsdienstonderwijs. Des avonds te voren zal eene openbare samenkomst met zangkoor plaats hebben in de Groote Kerk, waarin o. a. als spreker zal optreden, dr. J. Offerhaue, kerkelijk hoog leeraar alhier. Gister te half 10 werd het letterkun dig congres geopend in de groote zaal van Felix Meritis te Amsterdam. De zaal was schier geheel met belangstellenden, waaron der vele dames, gevuld. De voorzitter, prof. mr. H. G. P. Quack, hield eeDe lange en boeiende openingsrede waaruit zijne liefde voor de moedertaal zeer in het oog sprong. In die rede bracht spreker warme hulde aan den Leidschen hoogleeraar Matthijs De Vries, die trots allerlei tegenwerking eener in one land in dit opzicht zoo kortzichtige staat kunde het werk, het Woordenboek der Ne- derlandsche taal, kloekmoedig heeft begonnen. Een deel er van, zegt spreker, is reeds in al haren luister gereed en schittert ons in de oogen. Wat De Vries daar bij elkander brengt, is de ziel der natie, is de natie zelve. Toen prof. De Vries de zaal binnentrad, ont vingen allen hem met daverend handgeklap. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 42.) „Hoe kan ik u vertrouwen schenken? Hoe kan ik wetendatnadat ik u den hoogen prijs heb uitbetaald, dien ge eiscbt, gij niet eerst vol arglist het geheim aan sir Emil verkoopt?" Bezwerend legde de intrigante vrouw de hand op het bart. „Bij de eer van alle Waldau's, wier aristocratisch bloed in mijne aderen vloeit, zweer ik u, dat gij mijn eenmaal gegeven woord kunt vertrouwen, mylord!" zeide zij met pathos. „Doch maak het kort, baron vervolgde zij met hare gewone levendigheid. „Geef mij bet geld en laat mij u dan een laatst vaarwel voor eeuwig aanbieden Hij trad naar zijn schrijftafel en schreef een wissel voor het bedongen bedrag. Hare oogen schitterden, toen zij het be wuste stuk papier iu ontvangst nam. „Duizendmaal dank, waarde baron I" sprak zij met comedianten-aandoeningen, „duizend maal dank. Ik vertrek nog heden en laat u mijn zegen achter 1" En op hare woorden de bedoelde geste latende volgenverliet zij lachend de kamer, den baron in eene moeielijk te beschrijven stemming alleen latende. Toen de avond viel, stond het rijtuig, dat mevrouw Von Waldau naar het dichtst bijzijnde spoorwegstation brengen zon, reeds voor de deur. Een laatstetragisch afscheid van den baron en zijne dochter, en de intrigante was in het rijtuig gestapt en dit zette zich in beweging. Terwijl bet rijtuig snel door de allée van het park wegreed, keek me vrouw Von Waldau peiuzend naar het slot om. „Een prachtig, schitterend erfdeel," zeide zij. „Veel te schoon om aan de dochter harer moeder ten deel te vallen. Och, mijn schoone Manuelauw hemel is thans onbe wolkt, maar neem n in acht. Wat heden gebeurtdat is uw werken ik zal het u nimmer vergevenniet in alle eeuwigheid 1" De tijding van het plotseling vertrek van mevrouw Von Waldau trof sir Emil als een harde slag. Even plotseling en geheimzinnig als zij was gekomenwas zij ook weder verdwenen. Hoe was dit plotselinge vertrek te rijmen met hare mystieke voorspellingen? Manuela'8 trouwdag was vastgesteld; de uitnoodigingen voor het feest waren reeds rondgezonden. Niets scheen het geluk van het jonge meisje meer belemmerend in den weg te zullen treden en sir Emil moest zijn gerecbtvaardigden toorn onderdrukken, zijn dorst naar wraak beteugelen. Mevrouw Von Waldau was verdwenen en met haar verzonk al zijn hoop in het niet. Op zekeren avond zat sir Emil in een vrij tamelijk verdrietige stemming in zijn studeerkamer van het huis, dat hij iu eeu op korten afstand van Rosegg gelegen vlek bewoonde. Het was nog maar éene week voor den vastgestelden trouwdag van Manuela en met wassende bitterheid zag hij den eenen na den anderen dag verstrijken en het gevreesde doel al nader en nader komen. „De duivel hale die mevrouw Von Wal dau," mompelde hij wrevelig. „Wanneer zij 't een of ander geweten hadwaarom heeft zij het dan niet gezegd? Een kloppen aan de deur deed hem ver schrikt opzien. „Binnen!" riep hij en liet er, in de meening dat het 't dienstmeisje wasonte vreden op volgen: „Het begint waarachtig tijd te wordendat je je eens laat zien. In plaats van de verwachte echter, was een dicht gesluierde vrouwengestalte binnen getreden en verwonderd zag hij deze aan. Wie mocht dat wezen? Zij sloot de deur, draaide den sleutel om en trad vervolgens naar hem toe. „Het is koud buiten en ik heb den ge- heelen weg van het station tot hiertoe te voet afgelegd. Gauw, geef mij een teug wijn Deze stem 1 Met een uitroep van ver bazing sprong hij van zijn stoel op. „Gij zijt gij zijt stamelde hij verward. „Mevrouw Von Waldau, zooals ge zietI" lnidde het spottende antwoord, terwijl zij den sluier terugsloeg. „Ja, kijk me maar verwonderd aan. Ik ben het werkelijk ik, ik, die tegen den langen weg van Londen naar hier niet opzag, om u te spreken en mijn aan u gegeven woord gestand te doen. Ik heb u nu eenmaal beloofd dat ge wraak zult kunnen oefenen I" Wordt vervolfd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1