BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Toelage aan de eigenaars van den schouw burg f 1500. Aankoop van inschrijvingen op het groot boek der nat. werk. schuld f 12,100. Bijdragen in de kosten van den weg naar Alkemade f 1270. Kosten van insinuatiën, notariëele akten en andere kleine uitgaven niet onder de vorenstaande hoofdstukken begrepen f 300. Voorschotten tot het doen van dagelijks voorkomende uitgaven f 7000. Uitgaven voortvloeiende uit bet beheer der voormalige administratie der vereenigde Gast- en Leprooshuizen f 1647. Totaal van Hoofdstuk X f 34,302. HOOFDSTUK XI. Onvoorziene uitgaven. Onvoorziene uitgaven f 5349. Totaal van Hoofdstuk XI f 5349. Totaal generaal der uitgaven f 745,685. Voor de herstemming van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn hedei opgekomen Leiden 1308 k. 908 Oegstgeest 100 82 Rijnsburg 62 55 Katwijk 117 101 Valkenburg 21 16 Sassenheim 55 39 Warmond 63 54 Noordwijk en 88 167 Voorhout 1 Noordwijkerhout 60 54 Leiderdorp 88 68 Koudekerk 69 52 Benthuizen 33 25 Hazerswoude 159 Zoeterwoude 218 177 Voorschoten 102 81 Wassenaar 125 111 W oubrugge 98 69 Ter Aar 83 74 Oudshoorn 120 51 Zevenhoven 52 Nieuwkoop 123 In het geheel 3244 Bij de vorige stemming werden uitge bracht te Leiden 1010, Oegstgeest 78, Rijns burg 58, Katwijk 101Valkenburg 18 Sassenheim 52, Warmond 50, Voorhout en Noordwijk 167, Noordwijkerhout 56, Lei derdorp 76, Koudekerk 61, Benthuizen 26, Hazerswoude 145, Zoeterwoude 183, Voor schoten 88, Wassenaar 113, Woubrugge 70, Ter-Aar 77, Oudshoorn 89, Zevenhoven 43 en Nieuwkoop 104, te zamen 2665 stemmen. Het rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer Gijsbert Van Dorssen, gezagvoerder van het stoomschip Bromo der Nederlandsch-Indische Stoomvaart-Maat schappij door tusschenkomst van den heer M. A. D. Van Dorssen te 's Gravenbage een aantal voorwerpen uit N.-Guinea en andere plaatsen ten geschenke ontvangen, waarvan in de St. Ct. van 14 Sept. eene nadere beschrijving plaats heeft. Bij de aanbesteding voor het leveren van brandstoffen voor de gebouwen, behoorende tot de rijksuniversiteit alhier, waren de laagste inschrijvingen: korte turf per 1000 f5,35 en lange turf per 1000 f 4,35, beiden door J. J. Huij; machinale geperste turf f6,93 per 1000, door A. Reimeringer; ge sorteerde New-Castle kolen f 0,84 j per heet., ongesorteerde New-Castlekolen f 0.80 per heet., ongesorteerde ruhrkolen f 0,58 per beet., gruisEngelsche kolenf 0,62 per heet., allen door K. T. Caron. In het zomertheater op het marktplein der tentoonstelling van voedingsmiddelen wordt heden eene tentoonstelling geopend van brood, koek en beschuit en wat tot de bereiding daarvan dienen kan. Boter werd o. a. ingezonden door de Leidsche Melkin richting en F. J. Los alhier. Kaas (in het hoofdgebouw) door de Leidsche Melkinrich ting, E. J. Los en J. Binkes Borger alhier en door J. Spruit Lzn., te Oudshoorn. De reeks avond-concerten in den Zool. Bot. Tuin te 's Giavenhage zal Vrijdag a. s. worden gesloten met een concert van de kapel van den heer J. G. H. Mann, van het 4e regiment alhier. Naar men ons meldt zijn de oesters in den voorzomer slecht gegloeid, doch nu bezig haar schade in te halen. Zij groeien nu prachtig en de hoedanigheid zal zeer be vredigend zijn, maar het is geen zaak vóór October te leveren, daar ongeveer 10°/ooes ters nog met kuit bezet en tengevolge daar van nog vrij mager is. Is de kuit geschoten of heeft de melking plaats gehad, dan kan men zich op puike waar verlaten. ,r;i iCIKK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1811) van W. J. Van Zeg gelen. Concert Völlinar. Voor 't laatst in dit seizoen togen we gisteravond naar 't rijk der zomerconcerten. 't Was er echter geen zomer meer, hoezeer ook de heifst officieel nog niet aan de re geering is. Het vorige jaar zaten we om dezen tijd nog met genoegen buiten, nu echter was dat niet raadzaam en had zelfs de kapel plaats genomen op het orkest in de zaai. Daar toch was achteraan alles bezet, ja zelfs van de koffiekamer had men zich meester gemaakt, en dames zagen er zelfs geen been in aan het biljard plaats te nemen. Ook de veranda was geheel bezet en zelfs in den tuin hadden ongelukkige laatkomers een plaatsje moeten zoeken. Hoe 't ook zij, het vaarwel aan de kapel van den heer Völlmar werd door een groot aantal concertbezoekers gebracht, eeu vaar wel echter, door een ytot wederziens" gevolgd. Voor de laatste maal in dit jaar had de kapelmeester een belangrijk programma samen gesteld en dat de uitvoering in de zaal moest worden gegeven, kon bij deze kapel weinig schaden. We nemen dus voor een goed half jaar afscheid van den heer Völlmar en zijne al tisten en hopen op een even genotvol samen zijn in eeu volgend seizoen. Een Zweedach blad heeft den geabon- neerden gevraagd, welke opera zij 't liefst hoorden. Van de ingekomen antwoorden waren 250 voor Don Juan, 230 voor Faust, 50 voor Carmen, 45 voor Mefistofele (Boito), 43 voor Mignon, 27 voor Lohengrin en 20 voor Tannhauser. OEEICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaalgedurende de ver gadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1887 benoemd jbr. mr. F. J. J. Van Eysinga, benoemd lid van die kamer. Door Z. M. is met ingang van 20 Sept. 1887, aan N. J. Van den Worm, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Door Z. M. zijn benoemd bij het per soneel der mil. administratie, en wel bij de kwartiermeesters, bij het 6de reg. inf. tot lste luit.-kwartiermeester, de 2de luit.-kwar- tiermeester, C. Chivat, van het korps; tot 2de luit.-kwartiermeesterde sergeant D, C. Nijhoff, van het 3de reg. inf. Door Z. M. is benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot paardenarts, 2de kl. de paardenarts 3de kl. P. C. Muyzert, van dat personeel. Door Z. M. is aan J. De Kruyff, eer vol ontslagen hoofdingenieur lste kl. bij 's rijks waterstaat te Maastricht, een pen sioen verleend ten bedrage van f 3334 's jaars. Door Z. M. is de heer B. H. J. Quant gewezen lste gezaghebber op den ijzeren stoombaggermolen bij het marine-etablisse ment te Soerabaija, laatstelijk met verlof in Nederlandop zijn verzoek, eervol uit 's lands ontslagen met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van buitenl. zakeu is de heer mr. J. Paulus, ad junct-commies aan dat dep. als secretaris toegevoegd aan de commissie, belast met het afnemen der consulaire examens. De luitt. ter zee lste en 2de kl. P. A. B. Henneqoin en A. L. Boelen worden met den 19deu dezer gedetacheerd te Wil lemsoord bij den marine-torpedo-dieDst. De luit. ter zee 2de kl. W. De Buyter van Steveninckuit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van staat, minister van binnenlaudsche zaken zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoom- schip lste kl. Koningin Emma der Neder landen, ouder bevel van den kapt. ter zee J. H. Commijs, den 12den dezer New-York verlaten, koers stellende naar Philadelphia. (St.-Ct.) Het rijkstelegraafkantoor te Alphen is voortaan op Zon- en feestdagen open van 8 tot 10 uur voor- en van 12 tot 3 uren na middags. De diensturen op werkdagen on dergaan geen verandering. De generaal-majoor A. J. W. Van der Schrieck, commandant der 3e divisie infanterie te Breda, zal, naar men aan de N. B. C. van daar mededeelt, binnen kort den militairen dienst met pensioen verlaten. Naar wij vernemenzal generaal-majoor J. C. C. Den Beer Poortugael in activiteit worden hersteld en worden belast met het bevel over de 3e divisie infanterie. (IV. B. C.) De officier van gezondh. 2e kl. H. A. Janssen te Helder, is overgeplaatst naar Nijmegen. De Indipendance weet te meldendat de vertegenwoordigers der stateu, die de conventie betreffende den drankverkoop in de Noordzee teekenden, te 's Graveuhage bijeen zullen komen om een nieuwe con ventie te sluiten, waarbij de verkoop van sterke dranken in de Noordzee geheel ver boden zou worden. Maandagavond werd de hulp der politie te 's Hage in het n. w. deel der stad inge roepen door een dame, daar, volgens haar mededeelingen, haar man in opgewonden toestand haar dreigdo en den inboedel stuk sloeg. Twee politieagenten, die de woning bin- neugiugen, moesten het huis verlaten, om dat de opgewonden bewoner met een revolver op hen schoot. De kogel drong in de on middellijke nabijheid van de agenten in den muur. Gisterenochtend is de dader door 4 agenten voor zijn woning gearresteerd en per rijtuig overgebracht naar het bureau van politie aan de Nieuwe Haven. Hij was bij zijne arrestatie nog in het bezit van een revolver met 4 patronen geladen. Het kogeltje is in den trapmuur terug gevonden en als overtuigingsstuk in beslag genomen. De aangehoudene moet erkend hebben dat hij met het wapen heeft geschotenmaar beweert dat te hebben gedaan in de vaste meening, dat de politieagenten reeds zijn huis hadden verlaten. In den winkel van den heer C. op de Lange Beestenmarkt te 's Hage drong eergisterenavond eeu man binnen en stal twee pakken laken, ter waarde van ongeveer f 80. Toen de bewoners, gerucht hoorende, in den winkel kwamen, riep de dief hen toe: nblijf maar", en haaste zich daarop de deur uit. De politie zoekt hem. Het verblijf te Scheveningen van Z. D. H. den hertog van Saksen-Weimar en H. D. dochter prinses van Mecklenburg. Schwerin is verlengd tot den 20sten dezer, Bij de politie te Scheveningen is aau- gifte gedaan als zou eergisternacht ten 1 ure een poging tot inbraak zijn geschied aan 't Hotel Continental" te Scheveningen aan de zijde van de directeurswoning. Aan leiding tot dit vermoeden gaf 'tfeit, dat een waker gedruisch had gehoord aan een der buitendeuren. Toen hij zich vertoonde, gingeu vier personen op den loop; maar eenig bepaald spoor van inbraak werd niet ontdekt. Maandagavond is een groote water molen aan den Leiweg bij Rijswijk in den Eskamppolder door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Maandagavond te 11 uur woedde boven de gemeente Spierdijk een hevig onweder. De bliksem sloeg in de woning van D. Koomen en veroorzaakte branddie het huis in de asch legde. De bewoners konden zich met moeite redden, terwijl eenig vee, bestemd voor de Purmerender markt, in de vlammen omkwam. Ook is de bliksem geslagen in de boeren hofstede in eigendom toebehoorende aan den landbouwer Hillebrsnd en bewoond door Meilink te Ambt-Deutichem. Zij is tot den grond afgebrand. Er kon weinig gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Gistermiddag is op de rivier de Mer- wede vóór Dordrecht door de Dordrecht 3 van de binnenlandscbe schroefstoombootree- derij eene roeiboot, waarin zich eene schip persvrouw en een jongen bevondenzoodanig aangevaren, dat zij vol water liep en zonk. De opvarenden werden met levensgevaar door de bemanning der schroefboot gered en naar hun op stroom liggend vaartuig gebracht. Van de door den gemeenteraad te Haarlem aan jonge dames gegeven vergun ning, om aan de H. B. S. voor jongens de lessen bij te wonen, wordt reeds gebruik gemaakt door een viertal jonge dames. Voor het gerechtshof te Amsterdam verschenen gisteren in hooger beroep de sociaal-democraten Blankert, Van Nus en Hartwich, die te Utrecht terecht gestaan hebben ter zake dat zij eenen gevangenbe waarder geld hadden beloofd, indien hij eenige stukken courant en een briefje aan Domela Nieuwenhuis wilde overgeven. De adv .-gen. Op ten Noort requireerde hunne schuldverklaringenen veroordeeling tot 3 maanden. De verdediger mr. Paap, con cludeerde tot vrijspraak. Maandagavond deed K. B. een werk man, in de Egelantierstraat te Amsterdam, juist op het oogenblik dat het onweder het hevigst was, in een voorkamer van perceel N°. 214 een openstaand raam dicht, toen een helle bliksemstraal door de lucht schoot. Hoewel hierdoor verschrikt, gevoelde hij niet dadelijk wat met hem geschied was. Maar nauwelijks had hij zich te bed bege ven, toen hij tot de treurige ontdekking kwamdat hem het gezicht benomen was. In de barak van den bierhuisbouder te Utrecht, waar de socialisten Zondag zou- deu vergaderen, vond de politiena de plun dering van het taplokaal, in de bedstede, twee geladen revolvers en een pakje patronen. Te Utrecht wordt door de politie een onderzoek ingesteld naar de personen, die jl. Zondag aan de verwoesting binnen het Kromme Rijnsche bierhuis" deelnamen. Omtrent het tabaksgewas meldt men aan het I), v. Z.-H. en Or.: Het late aard goed geeft een groot uitgewassen blad en meu verwacht ook een groot uitgewassen blad bestgoed, 't welk echter veel dikker zal zijn dan in 1886. Het aardgoed is in de Betuwe bijna overal geoogst en met het breken van het bestgoed is men druk bezig. Met de levering van geel zandgoed kan, bij droog weer, spoedig een begin worden ge maakt. De hooilompen, die dit jaar, evenals het gele zandgoed, veel geleverd zullen wor de», zullen mooi van kleur zijn. Er is tot hedeu geen handel in zandgoed; te Ame- rongen bleven van het 1886er gewas nog 5 partijen onverkocht. Overigens is zoo goed als alles opgeruimd. Te Eist en te Amerongen is heden morgen bij een vrij hevig onweder eeu groot gedeelte van den tabak verhageld. De schade is niet gering. Groningen is de laatste stad geweest die door den heer Domela Nieuwenhuis vóór zijn vertrek naar het buitenland met een bezoek is vereerd. Omtrent dit bezoek schrijft men aan het Hbld. van daar: met den ochtendtrein van 11.53 kwam Domela Nieuwenhuis alhier aan. Eene talrijke schare sociaal-democraten en nieuwsgierigen was op het stationsplein aanwezig, terwijl de wachtkamers overvol waren. Het bestuur had den leider in de 2e kl. wachtkamer willen ontvangen, doch het gedrang en de verschillende uitdrukkin gen der anti-socialeD dedeD den pachter besluiten, de deputatie naar het perron te verwijzen om Domela Nieuwenhuis welkom te heeten. In een open rijtuig met 2 paarden be spannen werd door den heer Domela Nieu wenhuis en eenige van diens volgelingen plaats genomen; twee dichte rijtuigen gingen vooraf en maakten ruim baan. Eerst werd stapvoets gereden, terwijl de menigte de bekende liedjes op Domela Nieu wenhuis deed hooren, doch weldra reed men in draf naar het vergaderlokaal De Eendracht. Dit gebouw was versierd en bevatte reeds te 10 uur een zoo groot aantal bezoekers, dat van zitten geen sprake was. Te een uur ving de vergadering aan, waarin de bekende onderwerpen behandeld werden. Zonder dat men het wist, is Domela Nieu wenhuis door de achterdeur naar den trein van 6 uur vertrokken, om zich vervolgens naar het buitenland te begeven. De straat, waarin het socialistengebouw staat, was geheel door de politie afgezet, terwijl de infanterie in de kazerne tot uit rukken gereed stond. Voor de ontvangst had men politiebulp verzocht en toestemming tot het houden van eenen optocht met vaan dels en banieren gevraagd. Het eerste werd toegestaan, het laatste wijselijk geweigerd, want ware de intocht door muziek, vlaggen enz. opgeluisterd, het zou de vraag zijn ge weest, of alles zoo rustig afgeloopen was. Eergisterenavond is te Ossendrecht een man door de tram overreden. Het lijk was zeer verminkt, zoodat men het niet herken nen kon. Wijl men echter bij het lijk een retourbiljet naar Goes vond, vermoedde men, dat de persoon daar thuis behoort. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zekere V. te Goes naar Ossendrecht ep reis en eergiste renavond thuis gewacht werd. Naar het signalement te oordeelen, is dien persoon het ongeluk overkomen. MCl.) Men meldt uit Osch van 12 dezer aan de N. B. Ct.: Bij eene vechtpartij, die gis terenavond hier plaats had, is wederom van messen gebruik gemaakt en een persoon ernstig aan het been verwond. Voor een paar weken is, zonder eenige aanleiding, aan iemand een vreeselijke wond in het aangezicht toegebracht en, tengevolge daarvan zijn door de verschillende fabrikan ten strenge maatregelen genomen tegen werk lieden die misbruik maken van sterken drank of aan vechtpartijen deelnemen. De vermoedelijke daders bevinden zich in arrest. PER TELEGRAAF. MADRID, 14 Sept. Uit Cuba wordt gemeld, dat drie vrijbuiters te Montowzas zijn gefusilleerd. De koningin-regentes vertoeft nog te Bil bao, waar zij nog steeds zeer gevierd wordt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2