NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 12 September 1887. - Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN i.Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en reestda^en. A sons EIS ENT: Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Siuuiuier 10 tent. AOVERTERTIEII: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg fe. 201e Jaargang. S»T A1IS1VIEU WS. BEGROOTING 1888. Vervolg.) HOOFDSTUK III. Baten en inlcomttenspruitende uit gemeente eigendommen en bezittingen. Huur van huizen en andere gebouwen f9800. Huur of pacht Tan landen en landerijen f2143. Opbrengst van den houthak f 50. Eenten van kapitalen f 22,700. Opbrengst van grasverpachtingen f 90. Pacht van de jacht en visscherij f 1440. Ontvangstenresultaat van een afzonder lijk beheer van gasfabriek en gemeente apotheek f 47,185. Baggeren in wateren de gemeente toeko mende f 2600. Ontvangsten bij de commissie van fabri cage f 500. Totaal van Hoofdstuk III f 86,008. HOOFDSTUK IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. Tienden, cijnsen en erfpachten f 1100. Pacht of opbrengst van de baardasch, vuilnis-, bagger- en dergelijke mestspeciën f 8068. Boeten wegens overtredingen in zake plaatselijke belastingen f 50. Teruggave van het ryk wegens bij voor schot verstrekte reisgelden aan militieplich- tigen f 50. Teruggave van verplegings- en transport kosten van krankzinnigen en kinderen van gevangenen f 10. Bijdrage van het rijk in de kosten van het middelbaar onderwijs f 7000. Vergoeding van het rijk voor kosten van het lager onderwijs f 38,235. Andere ontvangstenniet tot de voor gaande behoorende f 1000. Teruggave van zegelgelden voor quitantiën der plaatselijke belastingen f 550. Opbrengst van faecale stoffenstelsel Liernur f 300. Pensioensbijdragen van gemeente-ambte naren f 2100. Bijdrage van het rijk in de kosten van het hooger onderwijs (gymnasium) f 8620. Bijdrage van het rijk in de kosten van de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen f 6750. Bijdrage van bet rijk in de kosten van het Park f 500. Aandeel van de gemeente in de winst der Leidsche Duinwatermaatschappij f 7000. Totaal Tan Hoofdstuk IV f 76,333. HOOFDSTUK V. Buitengevone ontvangsten. Opbrengst van den verkoop van gemeente eigendommen, van boomen, enz f 500. Qeldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f 75000. Aflossing op hypotheken en obligatiën f 15,386. Afkoop van grondrententiendenenz. f 10. Subsidie in de verpleging van arme krank zinnigen f 3150. Renten wegens op prolongatie uitgegeven gelden f 100. Teruggave van voorschotten uit de ge meentekas f 7000. Ontvangsten voortvloeiende uit het be heer van de voormalige administratie der vereenigde Gast- en Leprooshuizen f 3295. Totaal van Hoofdstuk V f104.440. Totaal generaal der ontvangsten f 745.685. Door onderscheidene bladen is gemeld dat de heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck, candidaat voor de tweede kamer bij de aanstaande herstemming in dit dis trict, ernstig ongesteld, gevaarlijk ziek is, ja zelfs dat men voor zijn leven vreest. Uit een schrijven gister door zijne famielje uit Voorburg naar hier verzonden en nu in onze handen, blijkt ons dat de candidaat wel on gesteld is, maar dermate reeds in beterschap is toegenomen dat hij gister eene wandeling van een half uur heeft kunnen genieten. Werd de commissie der 3 October- vereeniging verleden jaar aangenaam verrast door eene gift van krenteboilen en haring, ook dit jaar blijven de surprises niet uit. Als anonym geschenk toch werden baar 300 K°. rijst aangeboden, en behoeft het geen betoog, dat dergelijke giften dankbaar geac cepteerd worden. Deze week werd alhier 1 geval van mazelen aangegeven. Er kwam 1 sterfgeval aan diphtheritis voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 4 Sept. 35 volw. en 14 k., totaal 49. M. 5 61 13 74. D. 6 69 ,14 83. W. 7 69 14 83. D. 8 66 14 80, V. 9 72 Z. 10 68 u 14 14 86. oo 14 82. Maandag a. s. keeren de manschappen van de lichting 84, die bij hun regiment de herhalingsoefeningen hebben bijgewoond eu Dinsdag a. s. die van de lichting 86 naar hunne haardsteden terug. Dinsdag werd alhier de eerste classi- cale vergadering gehouden van de gecombi neerde classis Leiden, Gouda en Den Haag waartoe ook Delft behoort. Vertegenwoor digd waren de Ned. Geref. kerken van Lei derdorp, Leimuiden, Oudewater, Aarlander- veen, Oude Wetering, Waarder en Zevenhoven door de predikanten Vlug, Van Spall, Winc- kel, Osinga, Van Schelven, Van Lummel en Reuyll en elk door één (ouderling; negen ontkomen doch vacante kerken elk door twee ouderlingen en verschillende nog niet vrij gemaakte kerken door agenten. Ds. Winckel presideerde, ds. Van Lummel fungeerde als scribamr. Keucbenius als assessor. Belang rijke zaken kwamen aan de orde; de verga dering duurde van negen tot zes uur. Beslo ten werd o. a. dat wanneer twee kerkeraden in de classe samen een persoon als van singuliere gaven voordragen om als oefe naar" te worden toegelaten, de classicale deputaten zulk een persoon zullen onderzoe ken. Tot aan de volgende vergadering die over 10 weken door de kerk van Aar- landerveen te Gouda zal worden samen ge roepen wordt nog toegelaten personen te laten optreden, die dit dusver tot stichting der gemeente deden doch niet door de classe ziju erkend. Voorts werd overeengekomen eerst in elke vacante gemeente van declasse één Zondag per 8 maanden eén der predi kanten uit de classe tweemaal zou voorgaan; het gebrek, de behoefte aan voorgangers, werd diep gevoeld. (Standaard.) Deze week werden op Bhijnzigt ge nomen 284 zwembaden door heeren en 70 door dames. De temperatuur van het water was 17° Celci us. MUZIEK, LETTERE* EK HIINIT. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum op Zondag 11 Sept., des avonds te halfacht uren, door het stafmuziek corps van het 4de regiment infanterie, direc teur de heer J. G. II. Mann, 1ste afd.: N°. 1, ,En revenant de la Revue", Marche, L. C. Desormes; 2. Ouverture: ,Les Dragons de Villars", A. Maillart3. „Frühlingstraume- reien", Walzer (1ste uitv.) J. G. H. Mann; 4. Fantaisie sur l'Opéra ,Lalla Rouk'h", de F. David, F. Dunkier. 2de afd.: N°. 5. Concert-Ouverture„Nachklange von Ossain", Niels. W. Gade; 6. Variatiën op het Oos- tenrijksch Volkslied (arr. Mann) J. Haydn; 7a. ,Les Myrthes sont Flétris", Melodie, J. Faure; b. „Cavatine" (lste uitv.) (arr. Mann) Joachim Raff; c. ,Toréador et Andalouse" (arr. Kriens) A. Rubinstein; 8. Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra Mignon", de Thomas, J. G. H. Mann. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 13 Sept., des avonds te zeven uien onder directie van den heer J. H. Völlmar. lste afd N°. 1. ,Mon Salut", Marsch, Braune; 2. Ouverture Ro samunds", Schubert; 3. Romance et Boléro uit de opera ,les Vêpres siciliennes", Verdi; 4. Schatz-Wals uit ,der Zigeunerbaron", Joh. Strauss; 5. Hommage A Gréty", Fan taisie, Van Calk. 2de afd.: N°. 6. Ouver ture „Mignon", (arr. Dunkier) Thomas; 7. „Médition" op het eerste Preludium van Seb. Bach (arr. Dunkier) Gounod8a. „Romance" (arr. Dunkier) Vieuxtempsb. „Polnische National Tauze" (arr. Völlmar) Scharwenka; 9. Fantaisie op „Schubertache Liederen", Dunkier; 10. „Postduiven Polka", Völlmar. Het muziekcorps der schutterij te Nijmegen, dat op dit oogenblik een kunst reis door Duitschland doet, zal met 1 Oct. aanst. worden ontbonden. Niettegenstaande de gemeente Nijmegen aan de vereeniging „De Nijmeegscbe schutterij-muziek" een jaar- lijksche subsidie van f 5000 verleent, en door de ingezetenen ook een niet onbelang rijke som daarvoor wordt bijgedragen, is het met dezen financieelen steun toch niet mo gelijk het muziekcorps op den tegenwoordi- gen voet in stand te houden, hetgeen voor een groot deel ook aan de mededinging van de sedert 1 Mei 1885 te Nijmegen in gar nizoen liggende stafmuziek van het 5de reg. infanterie moet worden toegeschreven. Door de heeren Langeveld De Rooy, drukkers-uitgevers op het eiland Tessel, zal binnenkort een plaatselijk blad worden uit gegeven. Ook véór 10 jaren verscheen er eene Tesselsche courant, die echter door den dood van den uitgever-drukker ophield te verschijnen. De afdeeling der kon. academie van wetenschappen, bestemd voor de taal-, let ter-, geschiedkundige en wijsgeerige weten schappen, zal bare gewone vergadering hou den op Maandag den 12den dezer, te 12 uren, in het gebouw der academie (Trippen huis). O. a. door den heer Verdam zal eene bijdrage worden geleverd over den oorsprong en de beteekenis van het middel- uederlandsche woord custinge. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is mr. G. C. D. R. baron Van Hardenbroek benoemd tot burgemeester der gemeenten BunnikOdijk en Werkhoven. Door Z. M. zijn benoemd tol apothe ker 2de kl. bij den mil. geneesk. dienst in Ned. Indie, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie L. Van Rees en A. P. C. De Wolff. De luit. ter zee 2de kl. F. Bauduin wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hendie voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der natuurkun dige wetenschappenom te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsblad n°. 222), zal zitting houden op Maandag 26 Sept. eerstkomende en volgende dagen alhier. De 8ste lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal van f 34,303,92. Zijnde de opgave van 200 locale comité's, waaronder Voor burg f 148,26, Sasaenheim met Voorhout f79,40. Men meldt aan het I), v. N. „Naar aanleiding van een voorval op de Witte Sociëteit te 's Hage heeft Zondag morgen op Belgisch grondgebied een duel plaats gehad tusschen de heeren M. en S., beiden van 's Hage." Ook van andere zijde hadden wij reeds het bericht ontvangen, dat blijkens een op de Witte Sociëteit ter lezing gelegd proces verbaal door beide partijen „aan de eer was voldaan." Z. D. H. de groothertog van Saxen- Weimar heeft Donderdagavond in de Kur- zaal te Scheveningen het concert bijgewoond waarin de negenjarige pianist Jozef Hofmann uit Warschau medewerkte; de stoomtram van de Ned. Rhijnspoor Mij. vervoerde toen ca. 8000 passagiers. Nabij de Driebrugge, onderWaarder, is gisteren de nieuw gebouwde hofstede met schuur en hooiberg van dei. landbouwer De Bruiju door brand vernield. Gisterenochtend in de Troegte brak in de Oud-Leedscbe buurt, onder Pijnacker, een vrij hevige brand uit, waardoor een huis, door twee arbeidersgezinnen bewoond, geheel in asch werd gelegd. Het vuur verspreidde zich zoo spoedig, dat van den inboedel van het eene gezin niets kon gered worden, en het eenige kind uit de vlammen moest wor den weggevoerd, terwijl eenige kippen er het leven bij inschoten. De brand schijnt ont staan te zijn door een defect petroleum- kooktoestel, dat tegen eene rieten afschutting was gezet. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat, mede door den geïsoleerden stand der woning, de hulp der brandweer niet behoefde ingeroepen worden. Het huis was, naar men zegt, slechts laag verzekerd. (N. B. Ct.) Ongeregeldheden te Rotterdam. Over het voorgevallene op Donderdagavond meldt de N. B. Ct. nog: Gedurende den afgeloopen nacht was het natuurlijk onmogelijk de benden, die orde en rust verstoorden, op den voet te volgen, om na te gaan wat er overal gebeurde en waar men overal de ruiten inwierp. Heden kunnen wij daaromtrent, tot aan vulling van ons vorig bericht, nog het vol gende mededeelen: Er is op sommige punten vrij wat ver woesting aangericht. Het zijn vooral de buurten geweest, waar socialisten woonden, die het moeBten misgelden. In de Van Meekerenstraat bijv., zijn wel in een twin tigtal huizen de ruiten ingeworpen en in de Gonvernestraat bijna huis aan huis. Groote schade is tevens aangericht aan den Goud- schen Rijweg, waar ook het vereenigings- lokaal steenworpen had te verouren. Ver schillende woningen in het Willemshof aan den Goudscben Rijweg hebben mede ver brijzelde ruiten. Hetzelfde is bet geval met

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1