Kamer met Slaapkamer, Musis Sacrum. Laatste Muziekuitvoering, ADVERTENTIE N. Zondagavond 11 dezer, Engelsche Polijst-Crême, Openbare Verkooping van Cokes Hollo way's Pillen. Wel! Wel! Hoe is dat mogelijk! üLeidschen Bazar, STL, E: a m» «C2 BE B3 «2 «1» EJ /m ar Ongeregeldheden te Rotterdam. De Maatlode bevat aangaande de on geregeldheden van Woensdag het navolgende Den geheelen middag bleef het gisteren druk in de nabijheid van het Volkskoffiehuis op de Binnenrotte; reeds om 5 uren begon de politie een vrij terrein daarvoor te ma ken dat zij om 6 uren over de geheele breedte der 9traat uitstrekte ter lengte van een tiental huizen. Aan de overzijde van het Volkskoffiehuis gaf zij gelegenheid tot verkeer, niemand toelatende daar te blijven staan. Wat het volk wilde, bleek duidelijk »it het volgende versje: Oranjegezinden, waar gaan wij naar toe? Wij gaan naar de Binnenrotte. Wij zijn Domela Nieuwenhuis moê, En zijn sociale zotten I" Aan het station van het Hollandsche spoor was het letterlijk zwart van menschen. Men wilde schijnbaar reeds Domela Nieu wenhuis bij zijn binnentreden in de stad te kennen gevendat hij beter had gedaan rustig te blijven „zakjes plakken" dan hier zich aan zijne partijgenooten te komen ver- toonen en hen tot wraak te komen aan sporen, gelijk dit te Amsterdam is gedaan. Maar aan waarschuwingen wilde Domela Nieuwenhuis zich niet storen. Men verze kerde ons, dat hem gisteren ontraden was zich naar hier te begeven. Tegen 7 uren begaven zich de leden der Rotterdamsche afdeeling van den Soc. Dem. Bond, meerendeels in hun Zondagspakje, naar hun lokaal. In den beginne liet het volk hen door, zich bepalende hen uit te jouwen, en indien zij bouquetten bij zich haddendie te ontnemen en te vernielen maar toen zich een viertal vrouwen, waar onder ook de presidente der vrouwenver- eeniging bevond, bij het ingaan van het lokaal ook het volk uitjouwde, besloot het volk de socialisten niet meer door te laten. Met behulp der politie wisten deze dikwijls al vechtende zich door de steeds dichter en dichter wordende menigte heen te slaan. Sommigen werden nagezet en zelfs op den grond geworpen. In den politiedienst aan de Galerij was eene reserve politie-agenten geplaatst. Tegen 7 uren werd daarvan de helft ter verster king van de reeds talrijke politie naar de Binnenrotte gezonden, waar de hoofdcom missaris van politie, de héér mr. C. Cardi- naal, zelf het commando op zich nam. Tegen 8 uren werd de circulatie geheel ver boden. Meermalen reeds gierde een steen, die naar het Volkskoffiehuis Werd geworpen door de lucht. Te 8.6 uren arriveerde Do mela Nieuwenhuis aan het centraalstation. Hier begon men hem uit te jouwen. Niet dan met de grootste moeite: bereikte hij en zijn gevolg, waaronder êen deputatie van vier leden der Botterdamsche afdeeling, welke hem uit Den Haag was gaan afhalen twee met twee paarden bespannen vigelan- ten, waar op de bok drie zijner partijge nooten zaten, die de rijtuigen menden. Omstuwd door de jouwende menigte reden de rijtuigen langs het Haagsche Veer, de St. Jacobstraat, den Oppert, de Meent en zoo naar de Binnenrotte. Ten einde de rij tuigen door te laten moest de politie voor een oogenblik het gevormde cordon verbre ken, hiervan maakte het volk behendig ge bruik om op het afgezette terrein te komen. Met stokken had men de ruiten der rijtuigen in het voorbijrijden verbrijzeld. Terwijl het eerste rijtuig voor het lokaal stilhield, gierde opnieuw een steen door de lucht en rinke lend vielen de glasscherven van een der ruiten van het Volkskoffiehuis tegen den grond. Op aanraden der politie, die als het ware letterlijk omsiugeld en daardoor machteloos was, reden de rijtuigen door naar de Luthersche Vest zonder iemand uit te laten. Toen de eerste steen een ruit verbrijzeld hadvlogen er weldra meer steenen. Binnen nog geen vijf minuten tijds was geen enkele ruit van het lokaal meer heel. De politie had handen vol werks om de steeds aandringende menigte tegen te houden. Bij herhaling werd onder het zingen eener in allerijl geïmproviseerde stormmarsch Rommelpotterijrommelpotterij Alle socialisten naar de Mookerhei; beproefd het gebouw te bestormendoch telkens werd die aanval door de politie af geslagen. Deze kon zich slechts bepalen tot het beschermen van het gebouw en zoo doende ook van het leven der daarin aan wezigen. Aan feestvieren viel niet meer te denken. Nieuwenhuis en de zijnen waren op de Luthersche Vest uit de rijtuigen gestapt en hadden zich door de Lombardstraat naar den achteruitgang van het gebouw begeven. Toen hij binnentrad durfden zijne volge lingen uit vrees dat de menigte buiten het hooren zou, niet eens een „Hoera!" aan heffen. Hier trok hij zijne zwarte pak uit en zette zijn bekende flambard af, vermomde zich met een werkmanspak en vluchtte toen door dezelfden achteruitgangslechts door een paar zijner partijgenooten begeleid naar het station, van waar hij, naar men on9 gisterenavond verzekerde met den eersten trein den beste naar Den Haag terugkeerde. Heden vernamen wij echter dat hij den nacht bij een zijner partijgenooten in de Tollensstraat zou hebben doorgebracht. Het tumult en de massa menschen belette ons te kunnen zien of zijn baard in de laatste dagen weer verder gegroeid was. In nog geen half uur tijds was het lokaal ontruimd en hadden allen door den uitgang in de Lombardstraat een goed heenkomen gezocht. Voor het gebouw hield nog immer de politie de menigte tegen. Men zou haast zeggen, dat zij als het ware de menigte bezighield om de socialisten gelegenheid tot duchten te schenken, want had het volk aan den achteruitgang gedacht; dan ware zeker de socialisten mishandeld geworden, ja zoo niet erger. Toch had zich een bende langs den achterkant toegang tot een zaal weten te verschaffen en bemachtigde aldaar de voor Nieuwenhuis bestemde versierde zetel, benevens de roode banier der afdee ling Botterdam, zijnde een vlag ter grootte van ongeveer 2 vierkante meter. Deze stoel werd naar de Binnenrotte gebracht en daar onder oorverdoovend gejubel tot spaanders geslagen. De roode vlag werd voor het politiebureau op de Kaasmarkt door het volk verbrand. Tegen 10 uren kreeg de politie eindelijk weer de bovenhand en gelukte het haar om streeks half elf de geheele Binnenrotte van af de Meent tot aan Pompenburg afgezet en ontruimd te krijgen. Op de Luthersche Vest brak een bende van ongeveer honderd man sterkmeeren- deel opgeschoten knapen, van een aldaar staande stelling een aantal planken af, on geveer ter lengte van ruim twee meter. Hieraan werden verschillende voorwerpen, als gordijnen, lappen vlaggendoek, die men uit het Volkskoffiehuis had buit gemaakt, gebonden, benevens een paar kindervlagge tjes, waarmede gewapend men door de stad trokovatiën brengende aan de politie bureau!. Nadat men eemgen tijd onder het zingen van het refrein „Fiek, fiek, fiekl Alle socialisten hebben rimmetiek 1" door de stad had getrokken trok deze troep naar de Prinsenstraat, alwaar zij bij een aldaar wonend socialist de ruiten insloeg. Van daar trok men wederom naar de Binne- rottemaar de politie wist de bende uit het afgesloten terrein te houden. Omstreeks half een werden bij een socialistischen heibergier op het Spuiwater de glazen ingeslagen. Tot laat in den nacht hoorde men onophoudelijk nóg de verschillende door de stad trekkende troepen zingen. Onze burgemeester, die zooals men weet den zomer te Scheveningen doorbrengt, is den geheelen avond en nacht in de stad ge bleven. Het garnizoen der mariniers was geconsigneerd, doch is in de kazerne ge bleven. Hedenmorgen stond onophoudelijk veel volk voor het Volkskoffiehuis en daar waar men de ruiten had stukgeslagen, te kijken. Verschillende socialistendie langs de Lom bardstraat in het gebouw wilden gaan, is dit door het publiek belet geworden; die menschen werden geregeld achtervolgd. Meer malen heeft de politie hen aan de woede van het volk moeten ontrukken. De tegen Zondag aangekondigde openbare vergadering, waarop dr. J. Smit van Apel doorn over den staatkundigen toestand van ons land moest komen sprekenis voorloopig uitgesteld. Men zegt, dat Stegman, de kastelein uit het Volkskoffiehuis de gemeente in rechten schadevergoeding zal vragen. Krijgen zal hij die waarschijnlijk evenmin als Penning in Amsterdam. Ook gisterenavond was het uitermate woelig te Botterdam. Beeds in den vroegen avond had zich veel volk verzameld aan de Gedempte Bin nenrotte, in den omtrek van het lokaal der socialisten, dat eergisterenavond het tooneel was der wanordelijkheden. Daar echter werd de menigte in bedwang gehouden door de politie. Inmiddels trokken evenwel troepen opge schoten knapen, vaderlandsche en anti-socia listische liederen zingende door de stad, die zij in alle richtingen doorkruisten, met het doel om woningen of verzamelplaatsen van socialisten op te zoeken, waar dan de ruiten werden ingesmeten en allerlei baldadigheden gepleegd werd. Van lieverlede merkte men op, dat ettelijke volwassenen zich bij die troepjes aansloten, en van dat oogenblik af moesten ook vele huizen het ontgelden, die met het socialisme niets gemeen hadden. Aan menig huis en menigen winkel is zoo doende schade aaugericht. Naar het oordeel van zaakkundigen waren die volwassenen, al zongen zij voor de leus de vaderlandsche lie deren mede, socialisten, die van de duisternis en de verwarring gebruik maakten om op hunne beurt de glazen bij goedgezinde bur gers in te smijten. De politie deed wat mogelijk was om de ongeregeldheden te keer te gaan, doch kon natuurlijk niet alom tegenwoordig zijn. Het garnizoen werd niet opgeroepen om haar de behulpzame hand te bieden. Te 11 ure zonden al de politiebureau! extra-patrouilles, om de rustverstoorders op te zoeken en uiteen te drijven. De patrouilles van de politie stuitten op verschillende punten op de rondzwervende troepen en dreven die uiteen, zonder dat van stok of wapen gebruik behoefde gemaakt te worden. Te 1 uur na middernacht kon de rust geacht worden hersteld te zijn, ofschoon nog allerwege eenig volk op de been was. Naar wij vernemen hebben er enkele arres tatiën plaats gehad. Er is o. a. een man gearresteerd, op heeterdaad betrapt bij het inwerpen van ruiten. NR. C) Volgens het Bbl. zijn de smaadliederen op prinses Wilhelmina, naar men beweert, de redenen van de verbittering op de sociaal democraten tg Botterdam. Aan de Oude Veemarkt te Botterdam werd gisterochtend een bekende socialist door eenige personen bemoeilijkt, zoodat hij door de politie in bescherming moest wor den genomendie hem voorloopig in haar hulpbureau eene veilige schuilplaats aanbood. KKCLAtlES. Hij, die tracht beproefde, echte volksgeneesmiddelen te bestrijden en verdacht te maken, bewijst den mingegoe- den daarmede waarlijk geen dienst. Zoo lang menschen heugenis reikt zijn er altijd geneesmiddelen geweest die in ieder gezin als huismiddel golden. Met het voortschrij den der wetenschap zijn er ook allengs betere huismiddelen gekomen, en in de plaats van het „drankje van moeder" en van de „druï- denzalf", zijn middelen getreden die door mannen van het vak onderzocht en goed- bevonden zijn. Dit geldt vooral van de nu reeds jarenlang door het publiek zoo zeer gewilde „Zwitsersche Pillen van den Apo theker R. BRANDT". Zij zijn aanbevolen geworden door de hoogste gezagmannen van de medische faculteit en honderden van practiseerende geneesbeeren prijzen ze aan als het aangenaamste, zekerst werkende en onschadelijkste laxeermiddel. Men late zich dus niet bepraten door afgunstige redenee- ringeu, maar neme eene proef met deZwit- serche Pillen, die in de apotheken voor 70 cents de doos verkocht wordenen de onder vinding zal met het oordeel der geneeshee- ren instemmen. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWE- MER, Mare, 70 Cts de doos. onder leiding van den Heer MANN. De Secretaris, J. T. HESSELS. GEVRAAGD te Leiden of in een der omliggende gemeenten eene gemeubileerde met of zonder Pension. Brieven onder Letter S.met prijsopgave enz. aan H. J. BERKHOUT, Boekhandelaar Delft. van STEPHENSON Bros, verleent aan gepolijste houten en marmeren voorwerpen eenen duurzamen brillanten glans. Ver krijgbaar in flacons h 30 Cents te Leiden bij H. E. VAN DER HEIDE, Nieuwstr., G. BIK, Doesastr.GERNER C°. op het Raadhuis te Leidenop Maandag 12 September 1887, des voormiddags te lie* uren precies, van eene hoeveelheid van 1000 hectoliters COKES, verdeeld in par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks bij afslag tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen aan de Gasfabriek af te halen. Kloppen zeven cents per HL. Bezorgen vijf Koopen en bezorgen zes cts per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het Kantoor der Gasfabriek en aan het Maga zijn Pieterskerkkoorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdagnamiddag 3 uren. Gezonde Huisgezinnen. Negen tienden ODzer ziekten konden geheel voor komen of dadelijk genezen worden, indien de eerste verkeerde werking verholpen werd. Dit groote einde wordt met wondervolle zekerheid en veiligheid bereikt door Hollo- way's Pillen, die zoowel geschikt zijn voor de krachtigen als voor de zwakkenej dienstig voor ieder gestel en ieder klimaat zonder onderscheid. Zij zuiveren het bloed, dien zetel van het leven en bron van ge zondheid; in deszelfs levenwekkende stroo men verspreiden zij regelmatigheid en kracht door het geheele gestel, en schenken ieder orgaan deszelfs behoorlijke natuurlijke wer king. Holloway's Pillen hebben voor de galachtigen en neerslachtigen gedaan, wat geen rijkdom of wijsheid vroeger had ver richt, zij hebben het in hunne macht ge steld hun ellendig gevoel te overwinnen. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: DoosjeB Pillen, Potjes Zalf ƒ0,80, ƒ1,85, ƒ3, 6.74, ƒ13.50 20.50 zijn op Jranco aan vraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Hollo war'? Etablissement ie Londen, 53, Oxfordstreet. lApflOQ MONDWATER JnuUDu TANDPOEDER van J. H. WIERINGA, te Arnhem. Verkrijgbaar bij N. K. SWEMER. Hoort nu eens wat een aantal mooi en bruikbaar goed men nu voor 1 Gulden krijgen kan. Daar staat gij van verbaasd. Toe, lees dan toch. 100 vellen best gelijmd wit Postpapier, 100 daarbij passende Enveloppen1 mooie Penhouder met 2 stukjes Gum (vlekuit- makers), 6 beste stalen Pennen, 1 Pot loodhouder met 2 zwarte Potlooden, 1 blauw en 1 rood Potlood, benevens 1 Griffel, 1 doosje gekleurde stukjes Waterverf met Penceel, 1 spel beste Jaskaarten met Prentjes-Azen1 pijp beste roode Zegel lak 1 mooie Griffeldoos, 1 sterk Zak- schrijfboekje, 1 mooie sterke stalen Sleutelring en dat alles te zamen voor 1 Gulden is spot goedkoopte geefa. Maar nu ik toch aan het geven ben, dan moet het maar weg. Zoo doe ik er nog 4 mooie Prentenboekjes bij voor de kinderen en daarenboven nog eene aardige verrassing. Beter of voordeeliger kunt gij uw Gulden niet besteden dan daarvoor zoo een pakket af te halen in den Paardensteeg. Naar buiten zenden wij het franco door geheel Nederland tegen inzending van een postwissel groot fl.I5 aan het Adres: J. SCHOLTEN, Steenstraat, N°. 25 Leiden, waarop moet staan Gulden pakket. ZEGT HET VOOBT s. v. p.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 4