BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. met kans op eenig succes bet maken van andere kaassoorten in te voeren. Beter ware het de oorzaken op te sporen van de gebreken, die onze zuivelindustrie aankleven, en te trachten de middelen te vinden om ons eigen product zoo te ver beteren, dat onze kaas de vergelijking ook in prijs met elke buitenlandsche kaassoort glansrijk kan doorstaan. Ook financieele redenen verzetten zich tegen het voorstel. Het hoofdbestuur meent dus de aanneming er van te moeten ontraden. Leiden trekt na advies van het hoofdbe stuur zijn voorstel in. MUXItiK, LETT EIKEN EN KUNST. Geboortedag (1577) van Jacob Cats. Het opera-seizoen in de residentie zal den 15en dezer geopend worden met Verdi's «Le Trouvère". Naar men aan de Haarl. Ct. mede deelt hoopt in Januari 1888 mevrouw Al- bregt-Engelman, de talentvolle en nauwge zette kunstenares, haar 40jarig jubilé als tooneelspeelster te vieren. Reeds in haar twaalfde jaar heeft zij de planken betreden. Volgens de Haarl. Ct. zou het niet mogelijk zijn dat bij de voorstellingen, die Ernst Fossart te Amsterdam waarschijnlijk in October weder komt geven, mej. Jeanne De Groot optrad ter vervulling van gast rollen in het Duitsch. Zij moet althans op verzoek van Possart zeiven reeds bezig zijn met het be9tudeeren der rol van Suzel in Preund Fritz. Bij het doen van opgravingen in een landgoed bij Puits, zijn steenen sarkophagen blootgelegd, welke uit het Merovingisch tijd vak dagteekenen. Een der sarkophagen bevatte 6 volkomen goed bewaarde hoofden. OFFICE EEEE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer A. J. Anemaet, voorzitter van den raad van administratie van het bureau Veritas, wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koning van Zwe den en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is aan den heer S. J. H. Gompertz, consul van Paraguay te Amster dam, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken 5de kl. van het Borst beeld van den Bevrijder, hem door den pre sident der vereenigde staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan den heer J. A. H. Van Eijckevorsel, oonsul van België te 's Her togenbosch vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den ko ning der Belgen geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. a. s.: de luit. ter zee 1ste kl. A. G. J. Kroef, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld, onder toekenning: van een jaarlijksch pensioen van f797 en van eene verhooging van dat pensioen van f 450 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenen be vorderd tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. P. W. Sachse. Door Z. M. is aan den lste luit.- kwartiermeester B. Q. Versélewel de Witt Hamer, van bet pers. der mil. adm. bij de landmacht, thans op non-activiteit, op zijn verzoekeen eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Door den minister van koloniën is de heer A. Kuntze gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie, om te worden benoemd tol tijdelijk wertuigkundig ingenieur lste kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Sumatra. De heer G. W. Vis, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te St. Paul (Minnesota), is in die hoedanigheid door den president der vereenigde staten van Amerika erkend. De minister van justitie zal op 18 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. Zr. Ms. 8chroefstoomschepen 4de kl. Ceram en Flores, respectievelijk onder bevel van de luitt. ter zee lstekl. J. J. De Bruyne en W. M. J. Visser, zijn in den morgen van 8 dezer van Vlissingen en IJmuiden naar zee vertrokken, ter opvolging hunner be stemming naar Oost-Indie. Vrijdag 16 dezer wordt Z. M. de koning in de residentie terug verwacht. Zaterdag 17 dezer zullen te 1 ure des namiddags de nieuwbenoemde leden der beide kamers den eed in handen des kouings Ka JE} Hl M BES A i in de groote zaal ten paleize in het Noord einde, afleggen, terwijl de opening der ka mers Maandag den 19den op het gewone uur en met het gewone ceremonieel zal plaats hebben. Dv. Z.-B. enGr.) De leden van den Alg. Nederl. Wiel rijders-Bond, die in 1887 eenen afstand van meer dan 300 kilometer hebben gereden binueu een etmaal, hebben daardoor recht op het ontvangen van eene zilveren bonds- medaille. Men verneemtdat die medailles Zaterdag aanstaande bij de prijsuitreiking na de wed strijden te Amsterdam door den bondsvoor zitter aan de rechthebbenden zullen worden overhandigd. Ook de heer faber, die in 24 uren meer dan 400 kilometer heeft afgelegd, en daar mee het vastelands-record van Europa ge slagen heeft, ontvangt alsdan eenen gouden kampioens-penniug. Van het reg. grenadiers en jagers ver trekt Maandag a. s. het gedeelte der lich ting 1886, dat voor blijvend gedeelte was aangewezen, en den volgenden dag de ge- heele lichting 1884 met onbepaald verlof. In het geheel keeren van dat regiment on geveer 1200 man naar hunne haardsteden terug. De heer P. Van Santen, te Botter dam, heeft bij de in de laatste twee maan den gehouden barddraverijen f 1650 aan prijzen behaald. Uit Boon wordt aan de N. R. C. gemeld: Een vreemdsoortige diefstal heeft alhier plaats gehad. Een metselaarsknecht, in Schiedam werkzaam, zou deze week in ondertrouw treden; ten einde zich van eenige noodige meubelen te kunnen voorzien, was hij sinds geruimen tijd aan het sparen welk geld in een gesloten houten doosje was geborgen, dat in eene op slot zijnde kast stond bij zijne zuster, waar hij ge woonlijk den Zondag kwam doorbrengen. Maandag werd het doosje vermist, en door eene toevallige omstandigheid werd het Maan dagavond met verbroken slot onder eenen boop hout in den tuin teruggevonden. Er was 22J gulden uit verdwenen. Zondag middag zijn alle huisgenooten naar de kerk geweest, en is de huisdeur op slot geweest. Er is aangifte gedaan bij den burgemeester. Bij de wielerwedstrijden op Zaterdag aanst. te Amsterdam achter het Bijksmuseum te houden, is de jury samengesteld uit de heerenEdo J. Bergsma, voorz. van het Alg. Ned. Wielrijdersbond; jbr. E. J. De Stuers, handicapper; J. Bahuseu, starter; E. W. baron van Wassenaer, rondenaantoonerH. P. Loggere Jr., secretaris; E. Kol, A. Kool hoven, B. G. J. Blancke, L. A. Thomée, tijdwaarnemers; P. N. Bijvoet, C. A. A. Dudok de Witt Jr., rondentellersH. J. A. Kirchner Jr., A. J. C. Van der Veen, E. J. Korthalt Altes, M. M. W. Claasen, P. J. H. Kuyper van Harpen, J. W. Van den Biesencommissarissen. De Engelsche rijders zullen vertegenwoor digd worden door den bekenden G. H. In- gall uit Londen. In de eerste dagen van de volgende maand zal het Leger des Heils den veld tocht te Haarlem openen. De vergaderingen zullen geregeld plaats hebben in het lokaal Felix Favore, doch des Zondagsavonds in De Kroon. Op de landbouwtentoonstelling te Hoorn zijn o. a. bekroond, voor: Leidsche of Bijn- landsche boter „Inlegboter", 2de prijs, F. Van Vlier, te Veur; versche boter in pot ten, 8de prijs, de Leidsche Melkinrichting alhier; zoete roomboter, 2de prijs, de Leid sche Melkinrichting alhier; drie stukszoete- melksche Goudsche kaas, in 1887 gewron gen, elk niet lichter dan 5 kilo, lste prijs, B. Knijff Jr., te Voorschoten; twee stuks Goudsche Derby-kaas, gemaakt in Mei of Juni 1887, lste prijs, D. J. Ciggaar, te Sassenheim, 2de prijs, Gebr. De Bruyn, te Hazerswoude; twee stuks Bijnlandsche ko- mijnde kaas, in 1887 gemaakt, elk niet lichter dan 5 kilo, lste prijs, G. Van Dam, te Wassenaar, 2de prijs, wed. C. Heems kerk, te Hillegom; voor magere kaas, 2de prijs, de Leidsche Melkinrichting alhier. Verder verwierf nog een prijs J. F. De Booij en Zonen, te Oegstgeesl, voor bruine boonen. In de gisteren te Hoorn gehouden 50sle algemeene vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, is besloten de vol gende algemeene vergadering en tentoonstel ling te 's Gravenhage te houden. Te Egmond aan Zee is het bericht ingekomen van het hoogstwaarschijnlijk ver ongelukken eener bomschuit. De bomschuit E. G. 13, schipper Jacob Prins, Vrijdag morgen omstreeks 3 uren uitgevaren, wordt tot op heden vermist. Dinsdag kwam van IJmuiden het bericht, dat schipper Haze- noot van Katwijk gerapporteerd heeft te hebben gezien, Zondagmorgen, eene bom- KJ- vc jm.. IWBB' TT". schuit ondersteboven drijvende. De door hem opgegeven keulcekens komen geheel overeen met die der nog afwezig zijnde schuit; het laat dan ook geen twijfel dat genoemde bomschuit met de bemanning is vergaanwaardoor Egmond dan weder in rouw is gedompeld. De bemanning, be staande uit 6 koppenlaat 5 weduwen en 20 onverzorgde kinderen achter, terwijl een der weduwen hierbij het verlies heeft te be treuren van haar man, vader, broeder, zwager en neef. Gisteren vertrok de sleep boot Assistent van Terschelling tot opsporing. Uit Utrecht wordt aan Be Tijd ge meld: Naar wij vernemen, zal ook onze stad haar aandeel krijgen in de vergade ringen der sociaal-democraten. Die partij heeft althans een bi-rhuis aan den Krommen Bijn afgehuurd voor dat dpel, en het plan is aanstaanden Zoudagavond voor het eerst hier openlijk bijeen te komen. Dat dit be- dektelijk plaats vond was reeds lang bekend. De courant vau de leerlingen der Bijks-Landbouwschool te Wageuingen heeft opgehouden te bestaan. Dit jaar zal door hen een almanak worden uitgegeven. Bij de manoeuvres in de nabijheid van Winterswijk, struikelden eergisteren de paarden van een brigadier eu van een sol daat. De mannen werden zwaar gewond, de paardendie ook zwaar gekwetst waren moesten worden afgem akt. De soldaten zijn naar de infirmerie te Zutfen overge bracht. In eene Noord-Brabantsche gemeente werd onlangs een huwelijk voltrokken, waarbij eene groote informaliteit is gepleegd. De bruidegom nl. kon, wegens het niet voor komen in de geboorte-registers, geen ge boorte-extract krijgen, en eene akte van bekendheid, bedoeld bij art. 127 B. W., werd niet overgelegd. ïlij had eenen broe der, ouder dan hij en reeds lang gehuwd, die denzelfdeu voornaam droeg, en de amb tenaar van den burgerlijken stand achtte het voldoende op het extract vaD dien ouderen broeder het huwelijk te voltrekken, terwijl deze laatste tevens als getuige bij de huwe lijksvoltrekking optrad. Die geboorte-akte heeft dus bij twee huwelijken vau verschil lende personen dienst gedaan. (Arnh. Ct.) Te Lage-Zwaluwe is Maandagavond een kind van omstreeks 5 jaar van eene schuit gevallen in de haven en verdronken. Tot op heden werd het lijkje nog niet ge vonden. Uit Vlijmen wordt aan de N. R. Ct. gemeldGisterenavond heerschte hier tot in den nacht groote opgewondenheid, tenge volge van willekeurige handelingen door eenen erfgenaamwiens zuster was over leden. Naar men beweerde, bad de over ledene iemand anders tot erfgenaam benoemd, en om nu vast alles in zijn bezit te heb ben, gaf de broeder aan zekeren v. S. last de goederen uit het sterfhuis te halen en naar zijn huis over te brengen. V. S. ont bood eenen voerman en de goederen wer den opgeladen, doch niet zonder protest van de zijde der beweerde testamentaire erf genamen. V. S. werd ongemakkelijk toege takeld, doch het transport ging door, en onder gezang en gejuich werden de goede ren uit de woning der overledene, wier lijk in ledig een vertrek bleef staan, overgebracht naar de woning van den broeder. Dat dit schandaaltje wel eenige gevolgen zal hebben, is niet twijfelachtig, en het is te hopen, dat eens flink het ongeoorloofde van dergelijke willekeurige handelingen uitkome; want het gaat niet aan, dat zoodra iemand dood is, iedereen die eenig recht op de nalatenschap meent uit te oefenen, den baas speelt, zonder zich te storen aan wettelijke bepalingen of voorschriften. BELGIE. Het geheim van St.-Pieters-Leeuw schijnt opgelost. Het jonge meisje dat men aan den oever der vaart heeft vinden liggen met het hoofd in 't water, zou zelfmoord gepleegd hebben. ENGEliAN D. De artikelsgewijze beraadslaging in het hoogerhuis werd gisteren ten einde ge bracht over het ontwerp tot regeling van den arbeid in de mijnen, en over dat waar bij het verkrijgen van het kleine grondbe zit voor de boeren wordt vergemakkelijkt; het eerste met enkele wijzigingen in de re dactie, het tweede onveranderd. Sir James Fergusson bevestigde in het lagerhuis het bericht der landing van Duit- scher8 op de Samoa-eilanden. De Engelsche consul en die der vereenigde staten van N. Amerika hebben daartegen geprotesteerd. Verder deelt hij mede, dat Eyub-khan op Perzisch gebied is teruggeworpen en er boop bestaat dat hij weder in hechtenis wordt ge nomen. In Ierland wordt tegenwoordig kapt. Lidwill van Dromard, Templemore, hard nekkig geboycot, omdat hij een zijner pachters, die absoluut niet betalen wilde, de hoeve had doen afzetten. Het is zelfs streng verboden met kapt. Lidwill een woord te spreken, üp den geboycotten kapitein schijnt intusscheu de boosheid zijner tegen standers niet veel indruk te maken. Als tegenbetooging liet hij de koninklijke vlag op zijn huis hijscben en kanonschoten ter eere van de koningin lossen. Bovendien heeft hij tot tijdpasseering uit Engeland logés genoodigd. Fll A N KKIJ K. Er zijn weer twee Duitschers, die tot de socialisten-partij behooren en te Parijs gevestigd waren, het land uitgezet. Het zijn een schrijnwerker en een werktuigkundige. De echtgenoote van een fabrikant, Marie Devoust, die op een landgoed bij Bijsel leefde, zond naar de Parijsche rechtbank een verzoekschrift, om haren man, Armand De voust, wegens gebleken onnoozelheid onder curateele te brengen en haar de leiding der zaken over te dragen. Mevrouw Devoust schreef, dat zij zich niet tot de rechtbank te Bijsel wendde, om den toestand van haren echtgenoot geheim te kunnen houden, opdat concurrenten van haar ongeluk niet partij zouden trekken en haar te gronde richten. Men zond een gerechtelijke commissie naar het landgoed Bosenthal, die er zeer voor komend ontvangen werd en rondgeleid in de prachtige vertrekken van den heer des huizes. In diens slaapvertrek vonden zij ee.i heer van een oudachtig voorkomen, die over den grond kroop en met glazen knik kers speelde. De geneesheer, die deel uit maakte der commissie, beproefde verschei den malen met den man een gesprek te beginnen, maar deze sprong telkens met een zinneloos gelach naar zijn stuiters. Madame Devoust sprak hem zelfs eenige malen toe. «Armand," zeide zij herhaaldelijk, «sta de heeren toch een oogenblik te woord." Zoo dikwijls de onnoozele haar stem vernam, kroop hij aan haar voeten, kuste den zoom van haar kleed om daarop weder met zijn spel voort te gaan. «Mijne heerenI" zeide de geneesheer «alle verder onderzoek is overtollig" en men ver eenigde zich aan een welvoorzienen discb. Armand Devoust kwam onder curateele en zijne vrouw werd bestuurderes zijer fabriek. Onlangs echter verscheen een net gekleed heer voor de rechtbank te Parijs en stelde zich voor als Armand Devoust. Hij bracht een aanklacht in tegen zijne echtgenoote, die, terwijl hij zich op reis bevond, de be dienden had omgekocht, een idioot uit eeu armengestichl haar man had genoemd, om in diens naam gelden op te nemen, die zij noodig bad als bruidschat voor hare dochter uit het eerste huwelijk. Madame Devoust legde een volledige be kentenis af. Zegepralend zeide zij tot de rechters: «Mijne Suzanne heeft toch den man kunnen trouwen, dien zij liefheeft en die zonder 80,000 francs niet met haar in het huwelijk zou zijn getreden." Madame Devoust werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. «Het maakt niet uit," zeide zij, «binnen drie jaar heeft mijn Suzanne drie kinderen, die zal ik verplegen en op voeden en als mijn man de scheiding door zet, dan kan ik bij Suzanne komen inwonen." SPAN JE. Eene gruwelijke scine heeft te Dax, bij de stierengevechten plaats gehad. Joseito, de primera spada, deed bij den aanvang van het gevecht een misgreep en ontving een geweldigen stoot. Een vreeselijk geschreeuw galmde door het circus; het publiek dacht dat Joseito doodelijk gewond was. Maar weldra stond hij kalm en ongedeerd op. De degen glinsterde en schoot, als een bliksem straal, door een der schouders van den stier, geheel volgens de regelen der kunst. Het beest stortte echter niet neer. Een tweede degenstoot volgt en brengt nog heviger wonde toe; maar de stier houdt zich staande. De toeschouwers schreeuwden, gilden, brul den. Toen greep Joseito zijn wapen en stak den stier op verschillende plaatsen, op goed geluk af, maar deze bleef staan en verde digde zich wanhopig. Flesschen en glazen vielen van alle rangen, op de hoofden der Spanjaarden Joseito gaf zijn degen aan den eersten banderillo over; de stier kreeg op nieuw twee wonden, midden in den kop; toen wankelde het arme dier en sleepte zich naar een hoek om te sterven. Zelfs daar koelden de opgewonden toreros hunne woede op het halfdoode lichaam. Het was echter tijd dat de Spanjaarden vluchten; het razende publiek stond gereed om hen te lynchen! DUIT8CHL.AND. Prins Von Bismarck en zijne gemalin zijn te Berlijn aangekomen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2