MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e L e Courant verse li ij n t dadelijks* behalve op Zon- en F e e s t d a e n. ASOiSISEMEHT: ADVERTENTIES: Zaterdag 10 September 1887. N". 213 201» Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t'ent. Van 16 regelst 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad n°. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennisdat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 5 lol en met den 17en Sept. e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgrachl aan het Plantsoen, in de Van-der-Weristraal en aan de Korte Mare, des ^oormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tol tieee urenbehalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wjjk voor de openbare school der derde klasse, no. I behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijnKaiser- straat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveld- steeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Ulrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraal, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketel boetersteeg, Korte KorenbrugsleegNieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Sliile Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1887. KTADINIEUW». BEGROOTING 1888. Heden werd ons toegezonden de memorie van toelichting tot de begrooting der in komsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor den dienst van het jaar 1888. We ontleenen daaraan het volgende. Inkomsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten. Batig slot der vorige rekening f 27,696. Hoofdstuk II. Opbrengst van belastingen en heffingen. Afdeeling 1. Opcenten op 's rijks belastingen. De opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen leveren op f 25,906de opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen f 64 en de opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel f 66,790. Afdeeling 2. Aandeel in 's rijks belastingen. A gedeelte van de opbrengst der rijksbe lasting op het personeel in hoofdsom en opcenten f 118,800. Afdeeling 3. Plaatselijke directe belastingen. Plaatselijke directe belasting f 187,000. Idem bij suppletoir kohier f 2500. Afdeeling 4. Heffingen voor het gebruik van openbare plaat sen wegenwerken en inrichtingen. Opbrengst van tollen op de wegen f 2998. Opbrengst van brug-, kaai-, haven-, kraan-, dok-, boom- en veergelden f 8400. Opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen f 1800. Opbrengst voor banken of staanplaatsen in hallen, op markten en dergelijke open bare plaatsen f 9500. Opbrengst voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken, bezittingen of in richtingen en dat van door of vanwege het gemeentebestuur verstrekte diensten f 6000. Leges en voordeelen van de gemeente secretarie en van den burgerlijken stand f1200. Opbrengst van collegegeld van de inrich ting tot opleiding van Oost-Indische amb tenaren f 800. Opbrengst van schoolgeld aan het gym nasium f 9800. Opbrengst van schoolgeld aan de hoogere burgerscholen f 13,500. Opbrengst van schoolgeld, lager onderwijs f 30,800. Opbrengst van schoolgeld, bewaarscholen f 1000. Ontvangsten wegens het bezichtigen van het museum van schilderijen en oudheden in de Lakenhal f 400. Afdeeling 5. Andere belastingen en heffingen, niet begre pen onder eene der vier voorgaande af deelingen. Belasting op de honden f 2200. IJkloon op de botervaten f 750. Opbrengst van het gemeentelijk vergun ningsrecht f 12000. Totaal van Hoofdstuk II f 451,208. Wordt vervolgd.) Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, de heer W. H. Hasselbach, onder wijzer alhier, voor den tijd van één jaar be noemd tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde aan de kon. mil. academie te Breda. De Staatsct. bevat het verslag van de commissie, te Leiden van 1 Augustus 1886 tot 31 Juli 1887 belast met het afnemen der practiscb geneeskundige en tandheel kundige examina, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Stbl. n°. 222). Heden is door den generaal-majoor der genie, J. H. Kromhout, eene inspectie ge houden over de militaire gebouwen te dezer stede. De manoeuvres van Maandag tot heden in den omtrek van Katwijk gehouden zijn dezen morgen besloten met eene ma noeuvre tusschen de beide Katwijken. De luitenant kolonels Van Rijen en Vogel traden als partij-commandanten op. Na afloop werd voor den luitenant generaal inspecteur der infanterie Pfeiffer op het terrein achter het Badhuis te Katwijk aan Zee revue gehoudenzooals in ons nummer van gister onder de plaatste berichten" werd gemeld. Na afloop marcheerde de troep naar Leidenmet eene rust nabij Endegeest onder Oegstgeest. Te Leiden aangekomen hield het regiment een korten tijd halt op het scbnttersland vanwaar successivelijk de verschillende bataljons per spoor naar Haarlem en Delft en de Leidsche bataljons naar de kazerne alhier terugkeerden. Bij het vertrek der Haarlemsche en Delft- sche bataljons werden door de stafmuziek van het regiment de volksliederen gespeeld. De troepen zagen er flink uit, niettegen staande in de laatste dagen heel wat ver moeiende bewegingen gemaakt zijn. Een prettige kameraadschappelijke toon heerschte onder alle rangen. Aan den administrateur van het mili tair hospitaal alhier, S. D. Van Campen, is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt. De heer J. Rinkes Borger alhier heeft de benoeming tot lid van de jury der ten toonstelling voor voedingsmiddelen te Am sterdam (Groep V) aangenomen. De eerste vergadering van de jnry zal plaats hebben op 13 September, des namid. dags te 4 uur. Gisternamiddag viel aan de Uiterste gracht weêr een 13-jarig meisje te water terwijl ze bezig was goed te spoelen. Een voorbijganger bemerkte het en haastte zich het kind op 't droge te brengen. Op de 50ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, gister te Hoorn gehouden, onder voorzitterschap van den beer D. Visser van Hazerswoude, kwam o. m. ter tafel een voor stel van de afdeeling Leiden en Omstreken: Het is bekend, dat verschillende buiten- landsche kaassoorten geregeld hooger prijzen opbrengen dan die welke in Holland ver vaardigd worden. Met het oog op dat feit, stelt de afdee ling voor dat vanwege de maatschappij en op hare kosten een onderzoek worde inge steld naar de vervaardiging, den verkoop enz. van die kaassoorten, waarvan men verwach ten kan dat zij met voordeel ook in Hol land kunnen gemaakt worden, en proeven te nemen met het maken van die kaassoorten waarvan, op grond van dat onderzoek, de vervaardiging wenschelijk wordt geacht. Het hoofdbestuur, hoewel gaarne erkennende, dat aan dit voorstel goede bedoelingen ten grondslig liggen, meent te moeten opmer ken, dat de eigenaardige toestand waarin de zuivelindustrie verkeert, die uitgeoefend wordt op honderden, ja duizenden boerderijen, het moeielijk, zoo niet onmogelijk maakt, om FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 37.) a «Ik deed, zooals je ziet, alles in een couvert, om bet mejuffrouw De Lausac terug te zenden en haar door zulk een affront iedere mogelijkheid af te snijdenom ooit weer aan mij te kunnen schrijven." Hier zweeg hij en Manuela loosde een diepen zucht. „Is dat werkelijk alles?" vroeg zij. „Op mijn woord van eer, het is alles!" „O, Alexander! ik wil je gaarne onbepaald vertrouwen schenken. Je bent mij zoo dierbaar, dat alleen de gedachte, dat een ander aanspraken op je zou kunnen doen gelden, mij een grenzenloos leed bereidt. Daarom, Alexander, kun je mij bezweren, dat alles wat je mij verteld hebt, de waar heid, de geheele waarheid is?" „Bij alles wat mij heilig is, ik bezweer het, Manuela 1" Wat wij gaarne gelooven, daarvan laten wij ons in de meeste gevallen licht over tuigen en zoo ging het ook Manuela. Een volkomen verzoening besloot het tooneel tusschen de beide verloofden't geen echter niet verhinderde, dat, in de eenzaamheid van haar kamer gekomenManuela steeds op nieuw de naam van Marie De Lausac in de ooren klonk en zij vroeg zichzelve af, of datgeen, wat Alexander haar had medege deeld, ook de zuivere waarheid was. HOOFDSTUK X. EEN BEDEKT SFEL. „Het huwelijk heeft dus op nieuwjaarsdag plaats. Heb ik het dan werkelijk goed verstaan?" Eu lord Rosegg keek met onverholen verbazing van de courant, waarin hij las, op en zijn dochter aan. „Laat me je eens aanzien, mijn kind, opdat ik mij overtuige, dat het werkelijk mijn klein meisje is, dat nog voor korten tijd met hare pop speelde en nu in allen ernst van trouwen spreekt. Op nieuwjaars dag! Mauuela, dat kan je niet meenen. Van de redenen, die je mij opnoemtgeloof ik geen syllabe. Mijnheer De St. Claire heeft doodeenvoudig den moed niet gehad om zelf met mij te spreken. Hij is een lafaard!" „Papa, gij zelf hebt het recht niet om op hem te schelden. Zelfs van u kan ik dat niet geduldig aanhooren Hoezeer zij ook protesteerde, toch ge voelde zij in het binnenste van haar hart, dat haar vader haren afwezigen verloofde juist beoordeeld had. Hij was te laf geweest om zelf te spreken en daarom had hij er haar op afgezonden. En juist dat feit ver bitterde haar, doch niettemin verdedigde zij hem. „Zij trekt partij voor hem tegen mij zeide lord Rosegg met bitterheid, „trekt partij voor den man, dien zij eerst eenige maanden kent, tegen haren vader! Ach, zoo gaat het, als men oud worlt!" Twee blanke armen omstrengelden den hals des baronstwee frissche lippen drukten zich op de zijnen. „Is dat nu grootmoedig, papa, om zulke woorden te spreken?" snikte Manuela ver wijtend. Ge weet, hoe innig ik u liefheb, maar ik bemin ook hem en kan niet anders dan hem beminnen." De vader zag zijn dochter met weemoedige teederheid aan. „Mijn kind," zeide hij treurig, „wil ik je eens zeggen, waarom je hem lief hebt? Een weinig hebben dat zijn zwarte oogen en ook een weinig zijn stem teweeggebracht, doch voor een niet gering gedeelte is daarbij uw phantasie in het spel. Wanneer je Alexander De St. Claire's waar karakter kendet, je zoudt hem je leven lang ver achten, doch, je neemt dezen scboonen Franschman zooals hij zich voordoet en geeft je zelfs niet eens de moeite om de kern te onderzoeken. De godheid, die ge u geschapen hebt, om haar blindelings te huldigen, zal maar al te spoedig blijken hol en nietig te zijn. Je beoordeelt hem naar je eigen edel karakter en begaat daarmede een groote fout. De man moet andere eigenschappen bezitten dan donkere oogen en een mooie stem, om een vrouw gelukkig te kunnen maken. Mijne jaren op aarde zijn spoedig geteld. Ben ik er niet meer, dan blijft ge prijsgegeven aan de barmhar tigheid van dezen manwien je beloofd hebt de zijne te zullen worden, en dan moge God je bijstaan 1" „Papa, Alexander heeft u geen reden gegeven om zdo slecht over hem te denken. Wees niet onbillijk in uw oordeel en ver oordeel hem niet zonder reden." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1