BUITENLANDSCHE BERICHTEN as m am im «3 an HHJ sea «u "w*. <3». ~*«e TP. der Binnenrotte tusschen de Meent en de Rotte, waar het lokaal der socialisten is, ontruimenuit vrees voor baldadigheden tegen hen. Bij herhaling hief een troep jongens het „Oranje boven, Leve Willem 111!" aan. Een jongen, die daarentegen „Leve de sociaal democratie 1" schreeuwde, werd door de menigte nagezetwelke bemtoen hij tegen een muur bleef staan, eenige vuist slagen toediende. Het zou zeker met dien jongen slecht zijn afgeloopen, indien twee agenten van politie hem niet hadden ontzet. Inmiddels ging men in het Volkskoffiehuis ijverig voort met het maken van versieringen om Domela Nieuwenhuis, die Woensdagavond hier zal komen, een schitterende ontvangst te bereiden. Door zijn parlijgenooten wer den tal van potten met bloemen gebracht. Maar de menigte, die steeds aangroeide, ging voort met tegen de socialisten te de- monstreeren. Een paar maal werd gepoogd het politie-kordon te verbreken, hetgeen echter niet gelukte. Men beweert zelfs dat met steenen werd gegooid. Toen het publiek zag, dat men het Volks koffiehuis niet kon bereiken, scheidde zich daarvan een bende, meereudeels opgeschoten knapen, af, die zingende „Nieuwenhuis mot zakkiesplakken" door de stad trok, waarbij „de harington" en „Hop, hop, hop, hangt de sosijalen op" niet vergeten werden. Bij haar tocht door de stad bleef deze bende vóbr de politiebureaus en andere openbare gebouwen staan, waar zij het „Wien Neer- landsch bloed" zong; terwijl zij vdbr de woningen van enkele socialisten, die min kende, voor hen alles behalve vleiende uit roepen deed hooren. Om 12 uur gisteren nacht was deze bende, hoewel belangrijk gedund, nog niet uiteen. Bij herhaling poogde zij door de zijstraatjes, die op de Binnenrotte uitkomen, binnen het afgezette terrein te komen. Op tactvolle wijze wist de politie dit echter te beletten. Men heeft hier nog geen ernstige bot singen met de socialisten gehad het ach tervolgen der colporteurs van BecAt voor Allen er buiten gelaten, de dag van morgen doet, ten gevolge van de vijandige houding, die hel volk tegenover de socia listen reeds heden aannamvoor ernstige dingen vreezen. (Zfyrf.) De komst van Domela Nieuwenhuis te Rotterdam heeft aanleiding gegeven tot ernstige wanordelijkheden. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binnen-Rotte, waar gewoonlijk de sociaal-democraten vergaderen, had men alles ingericht om den partij-leider op fees telijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd, en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks 8 uur gisterenavond kwam Domela Nieuwenhuis, vergezeld van eenige partijmakkers, in twee rijtuigen voor dat Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrijke menigte op straat verzameld, met de kennelijke be doeling om den man eene minder aange name ontvangst te bereiden, dan hem daar binnen wachtte. De politie, met eene talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vormen, teneinde hem mogelijk te maken uit het rijtuig en in bet gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het gebouw binnengegaan, toen de volksmenigte daarbuiten het huis met steenen begon te bombardeeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebureau op de Kaas markt onder een boeratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, en onophou delijk moest de politie charges maken, ten einde dit te verhinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voorkomen. De socialisten daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barricadeeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ontruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hnn, het gebouw aan de achterzijde te ontkomen. Zij waren een honderdtal mannen en vrou wen sterk en voor het meerendeel van knup pels voorzien, die hun echter door de politie afgenomen werden. Terwijl zij door de achterdeur de vlucht namen, drong de volksmenigte aan de voor zijde het gebouw binnen. Dèhr werd eene algemeene verwoesting aangericht. De ver sieringen werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw bevond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameu blement van het Volkskoffiehuis werden later door zingende en joelende volkshoopen in triomf door de stad gedragen. Aan de politie in de bureaux op de Kaas markt en in de Pauwensteeg werden her haaldelijk ovaties gebracht. „Leve de politie 1" was een algemeene kreet, als volks protest tegen de „socialen". Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmenigte deed al bet mogelijke om hem in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen ge bruikt te hebben om aan het hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socialisten, in de Prinsenstraat en op de Delftschevaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide, dat uit die woningen de versieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der so cialisten aangebrachten dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volks woede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti- socialisteu zich rn talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aanhangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eene zeer zware taak gehad, om ernstiger wanordelijkheden, en vooral om geweldpleging aan de personen der socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieuwenhuis of een der zijnen in hare handen mocht ge vallen zijn. (IV. B. Ct.) Te Zwijndrecht is Dinsdag bij het uitstorten van zand aan een aldaar onder nomen werk, een werkman daaronder ge raakt. Ofschoon spoedig er onder vandaan gehaald, was de man reeds overleden. Ook door een aantal landbouwers uit IJselmonde zal een adres aan de regeering worden gericht, om te verkrijgen dat de ooievaars onder de beschermde vogels wor den opgenomen, als zijnde dit het eenige middel om het stelen der jongen te voor komen. Gisteren werd behandeld voor het hof te Amsterdam het hooger beroep in zake Hendrik De Roos, door de rechtbank ver oordeeld tot 4-5 dagen gevangenisstraf, daar hij op 22 Februari in of nabij het bierhuis van Penning op het Waterlooplein eenen rechercheur met een breekijzer zou hebben geslagen. Verdediger is mr. W. Paap. 29 getuigen zijn gehoord, de meesten door den verdediger gedagvaard, ten einde wettige zelfverdediging te pleiten. De rechercheur blijft bij zijne verklaring dat hij geslagen is. De heer Gerke, verslaggever van de Am- eterdammer, had het projectiel zien werpen naar het huis van Penning, waarop de be kende strijd ontstond. Getuige is daarop naar het politiebureau gegaan om hulp in te roepen. Het cordon politie liet de bende, die zeer gemakkelijk was tegen te houden, door. Daarna komt getuige Van Harpen, ver slaggever van de Amtterdameche Courant, die de bekende scènes gezien heeft. Om 11 uur zag hij troepen jongens en meisjes door het cordon trekken. Ook hij zag projec tielen gooien; later volgde er eene groote verwarring. De menschen in het koffiehuis zaten in het nauw; de politie sloeg er op in. Ook getuige zou bijna door eenen bri gadier geslagen zijn, had hij zijne persoon lijke kaart niet laten zien. Het openb. ministerie eischte 21 dagen gevangenisstraf. Mr. Paap drong aan op ontslag van rechtsvervolging en onderwierp de handelingeu der politie aan eene zeer strenge critiek. De landlooperij rondom en binnen de gemeente Utrecht neemt in den laatster) tijd op betreurenswaardige wijze toe. Maandag II. werden door de rechtbank aldaar voor dat feit een negental personen veroordeeld, van welke een zestal naar eene rijkswerkin richting werden opgezonden. Behalve deze personen stonden niet minder dan veertien beklaagden voor datzelfde feit terecht. Een hunner was een 80 jarig manmaar overigen» waren het meestal nog flinke man nen die, doordien zij geen werk konden of wilden vinden, in dezen ongelukkigen toestand geraakten, en zich uit armoede brj de politie om onderstand vervoegden. Een jongmensch te Arnhem, wiens broeder sergeant-majoor is bij de dd. schut terij kreeg van dezen les in het pistool schieten. Zaterdagmorgen, bij afwezigheid zijns broeders, wilde hij den huisbediende de deugdelijkheid van een pas ten geschenke gekregen Flobert-pistool aantoonen, doch schoot, in plaats van op de schijf, door den tuinschutting, met dit gevolg, dat het ko geltje rakelings langs het oor vloog van eenen der daarnaast bezig zijnde timmer lieden. Het verhaal, als zou de serg.-majoor v. E., uit wraak, met een geweer van uit het venster op eenen voorbijgaanden collega hebben geschoten, is dus geheel uit de lucht gegrepen. Van een onderzoek door de justitie is dan ook in het geheel geen sprake en wanneer dat al het geval was, zou het zijn naar der. inzender van het valsche bericht. (Arnh. Ct.) Dinsdagmiddag werd door de werk lieden die met het afbreken van de koop mansbehuizing van den heer J. Wildervanck in de Heerenstraal te Groningen bezig wa ren, het bovenstuk van de zijmuur naar binnen gestooten. Daardoor stortte het on derste gedeelte naar buiten, waardoor 8 personen in meerdere of mindere mate ge kwetst werden. Door dr. Keiser werd de eerste geneeskundige hulp verleend. Twee van de gekwetsten konden zich aanstonds naar het academisch ziekenhuis begeven, terwijl de derde aanvankelijk bij een der buren werd gebracht en later eveneens naar het hospitaal werd vervoerd. In het bekende Zeeuwsche stedeke Veere, dat tot voor korten tijd veel van zich deed spreken om de quaestie van den historischen bekerwaardoor de gemeente haars ondanks tot antiquair werd gemaakt, heeft zich thans een nieuwe gelegenheid ge openbaard, waardoor het stadje de aandacht der vreemdelingen begint te trekken. Het is een elfjarig knaapje, Pierre De Beer, die door zijn wonderschoon pianospel allerwegen verbazing wekt. De moeielijkste stukkeu van Chopiu Liszt en andere groote meesters worden door hem met een virtuositeit ten gehoore gebracht, die hem een schitterende toekomst als musicus doet voorspellen. Vele bezoekers van Domburg laten dan ook niet na, dit Nederlandsche wouderkind te gaan hooren. Koningin Victoria heeft 70,000 p. st. van het „Women's Jubilee Fund" bestemd voor een fonds voor de ziekenoppasseressen in Engeland, wier aantal op 12,000 wordt geschat. Het hoogerhuis heeft gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp aangenomen betreffende het bedrijfsreglement in de steen kolenmijnen, en dat op het verkrijgen van kleine pachtgoederen door de bóeren. Het hoogerhuis heeft Zaterdag 11. in laatste instantie uitspraak gedaan in het geding van den Glasgowschen professor Caird tegen den uitgever Syme. Deze had zonder des professors vergunning, naar stenogra- phische aanteekeningendie hij van eene reeks van door den heer Caird gehouden voorlezingen had laten maken, die voorle zingen uitgegeven. Het hoogerhuis heeft den professor in het gelijkgesteldvoorna melijk op dezen grond, dat het voordragen van het een of ander letterkundig voort brengsel geenszins volgens den geest der Engelsche wet gezegd kan worden eene openbaarmaking te zijn. De Daily Newt vindt het niet meer dan billijk, dat ditmaal de maker van het werk voordeel beeft van eene bepaling, die zoo tallooze malen ten nadeele is van schrijvers, wier werken overal kunnen worden voorgedragenzonder hunne vergunning, om dezelfde reden nl., dat voordragen niet geacht wordt in wettelijken zin openbaar maken te zijn. De heer Tanner heeft in het lagerhuis gevraagd of sir W. White, Engelsch gezant te Constantinopel, met de ambassadeurs van Oostenrijk en Italië in Turkije in verzet is gekomen tegen de opdracht aan generaal Ernroth in Bulgarije; of de zaak aan het oordeel van Duitschland is onderworpen en of die mogendheid zich bereid heeft ver klaard haar advies uit te brengen. Sir J. Fergusson antwoordde dat hij hieromtrent geene enkele opheldering kon geven. De storm van de laatste dagen heeft vooral in het kanaal en het zuiden van En geland erg gewoed. In Coventry is een huis omgewaaid; in den omtrek van Southampton viel IJ- duim regen. De Dee, in Wales, trad buiten de oevers en slenrde het reeds gemaaide koren weg. Te Kent is de bop grootendeels vernield; ook de vruchtboomen hebben veel geleden. Te Dover kouden de poststoombooten niet aan wal komen. Te Brighton stond de wandelplaats langs het strand diep onder water. FRANKRIJK. Naar men zegt, is de regeering voor nemens geheele en volledige amnestie te ver- leenen aan hen, die wegens vergrijpen van staatkundigen aard in hechtenis zijn, of het land verlaten hebben, In den eergisteren gehouden minister raad heeft de minister van oorlog verslag uitgebracht over de uitkomsten der mobili satie van het zeventiende legercorps. De proef, verklaarde hij, is zoo gunstig mogelijk uitgevallen. Verder gaf hij te kennen, dat thans de mobilisatie in den eigenlijken zin afgeloopen is. Verleden Zondag is te Parijs een na tionaal congres van onderwijzers en onder wijzeressen geopend. Vierhonderd gedele geerden, meer dan 10,000 onderwijzers en onderwijzeressen en 2000 andere belangstel lenden vertegenwoordigende, namen er aan deel. De leden hadden 500 memoriën in gezonden. De aan de orde gestelde quaes- tiën betroffen de opvoedkunde, het onderwijs- vak, de voorzorgen voor den ouden dag enz. en de regeling van het congres. Vrijdagochtend heerschte in de me- nagerie-Pezon te Parijs groote ontsteltenis. Brutus, de bekende leeuw, was uit zijn kooi ontsnapt en naar de stallen gegaan, waarvan de deur geopend was. Plotseling hoorden de beambten een angstig gehinnik onder de paarden. Brutns was in een der stallen ge komen en had een paard neergeveld, dal hij bezig was op te peuzelen. Niet dan met groote moeite slaagde men er in, den dieren- koning in zijn kooi te doen terugkeeren. Voordat hij zijue gevangenis weer binnentrad toonde hij zijne ontevredenheid aan een der knechten door een hevigen slag met een zijner klauwen. De wond was gelukkig niet ernstig. De gendarmerie van Baugë heeft de hand op een Duitschen spiou gelegd. Toen hij gevangen genomen werd, zegt le Balliement trachtte de man een stuk papier in te slikken, dat hem in stukjes ontnomen werd. Dit papier was een wegwijzer, geteekend met de in den omtrek bezochte plaatsen, met data en cijferschrift. Zekere gehuchten waren met een kruis gemerkt. Hij was in het bezit van een Beiersch vrijgeleide. De spion gaf zich voor een walgraver uit, heeft blanke handen en spreekt zeer goed Fransch. Een van de oudste soldaten uit de legers van Napoleon I is dezer dagen bij Hoey overleden. Hij heette Frans van Na- varra en had zoowel de veldtochten in Italië en Egypte als die in Oostenrijk en Rusland meegemaakt. Hij behoorde tot de weinigen die veilig over de Beresina kwamen. Later verdiende hij zijn brood o. a. als koetsier en als schermmeester. Hij had buitengewone lichaamskracht en bleef tot kort voor zijn overlijden op honderdjarigen leeftijd vol maakt gezond. Te Romans en te Bourg-du-Pëage heb ben de hoedemakers, 1800 in getal, het werk gestaakt. De Andalucia behelst een brief uit Tanger, volgens wélken een Fransch artil lerie-officier, Schmidt, aanvoerder der, Fransche missie, welke de Marokkaansche expeditie naar Mequinez vergezelde, door Arabieren wreedaardig vermoord is. Naar het schijnt, bleef hij met een Arabisch officier op een korten afstand van de hoofd macht achter, toen plotseling een troep Arabieren hen overviel, die den heer Schmidt aangrepenworgdenmet messen doorstakeu en hem eindelijk het hoofd afsneden. De Arabische officier moet ontsnapt zijn. Het voorgevallene heeft onder de in Marokko gevestigde Franschen netuurlijk groote op schudding verwekt. SPANJE. Uit Logrone wordt berichtdat te Se- nutera gewelddadigheden hebben plaats gehad die gericht waren tegen den burgemeester en een aldaar gevestigd vreemdelingEnner- land geheeten, die beiden wijnhandelaren zijn en vermoed werden kunstwijn te ver- koopen. Een hoop volks trok naar de wijn kelders van beide personen, schreewende: Weg met den kunstwijn; In de wijnkelders van Ennerland werden een aantal vatenin houdende 20,000 k 25,000 liter wijn stuk geslagenzoodat de inboud geheel en al weg vloeide. Bij de kelders van den burgemees ter werd de volksmenigte teruggedreven door de gendarmes, die ten slotte onder steund door inmiddels aangerukte soldaten de rust herstelden. DUITSCHLAND. De toestand van Keizer Wilhelm is zeer bevredigend. Daar de keizer zijn re- geertaak in vollen omvang vervult, zoo neemt men aan, dat de hoogbejaarde monarch slechts weinig door den val van 1 September gele den heeft. De artsen zullen waarschijnlijk den val als een voorwendsel hebben gebezigd om den keizer van zijn tocbt naar Konings bergen en van een ontmoeting met keizer Alexander III af te houden. In hoever die laatste onderstelling gegrond is, zal later moeten blijken. De Votzitcke Zeitung meent, dat de Duitsche rijkskanselier de belangen van Rus land en Oostenrijk met elkander zou kunnen verzoenen. Rusland zou Bulgarije en Oost- Rumelië verkrijgen en Oostenrijk zou naar Salonichi kunnen gaan. Oostenrijk zou ecb-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2