MANUEL A Prijs per Viiuiuier 10 l ent.. Vrijdag 9 September 1887, M". 212 Bureel: Scheepiuakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze €011 ra ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AB0$S!E!?!EWT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. AOVERTEBTlEfg: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DienstaanbiedingenA contantzonder rabatper regel 0.10. 201» Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter algemeene ken nis dat de passage over de ¥erwersbrug, gelegen over de Oude Heerengracht bij de Verwerstraat, gedurende eenigen tijd, aanvan gende Maandag 12 September a. s., voor rü- en voertuigen zal afgesloten zijn. Rurgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER Rurgemeesler, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 8 September 1887. ÜTAD9NIEDWI. Door Z. M. zijn benoemd bij de dd. schutterij alhier: tot kapt. R. H. A. Van Prehn Wiese, thans lste-lnit.tot lste-lnit. J. M. Helling, tbans 2de luit; tot 2de-loit. J. De Jong, thans sergeant. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis dat het rijks-kabinet van prenten en pleister beelden alhier van 14 Sept.1 Nov. a. s. voor het publiek zal gesloten zijn. De heeren J. Ph. Hattink Jr. en C. J. A. Bosch, candidaten in de godgeleerd heid aan de universiteit te Leidenzijn gisteren door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland toegelaten tot den evangelie dienst in de Ned. herv. kerk. In de departementen Rotterdam en Ond-Delftshaven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal dezen winter o. a. optreden, de heer W. P. Wolters, alhier. De Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van sterken drank zal Woensdag 28 September des voormiddags ten 10 ure in de groote zaal van het Loge-gebouw in de Rijnstraat te Arnhem eene huishoudelijke vergadering honden. Onder de werkzaam heden komt voor: Het vervullen der gewone vacaturen voor bestuurders. Voor een der vacaturen is in de eerste plaats door het hoofdbestuur voorgedragen prof. J. T. Buys, alhier. Het detachement van het esoadron ordonnanceu dat tijdens de groote manoeu vres in Den Haag is gedetacheerd geweest, kwam heden morgen even na 9 uur de Witte poort binnen en trok aan de andere zijde de stad weêr uit om over Woerden naar Amersfoort terng te keerenover welke reis de ongeveer 80 man sterke troep, onder den lsten luit. J. Eektwee dagen doen zal. UNIVKH9ITEIT. Tot opening der lessen aan de Leidsche universiteit zal de rector magnificus prof. H. G. v. d. Sande Bakhuyzen Dinsdag den 20sten September, des namiddags te 2 uren, in het groot auditorium eene rede honden over de fata van den vorigen cursusen dan tevens zijne waardigheid overdragen aan prof. S. S. Rosenstein. MUZIEK, LETTEREN! EIS KUIKST. Geboortedag (1838) van Andrê Theuriet. De nieuwe schouwburg te Rotterdam zal den 13den September worden ingewijd, o. a. met „Oude Vrijsters" (den bedrijf) van Rosier Faassen. Eenige abonnd's in de stalles van den nieuwen schouwburg te Rotterdam geven de directies in overweging, om, evenals in het buitenland, vast te stellen, dat geen dames met hoed op in stalles of parket zullen wor den toegelaten. Men zegt, dat Possart 10 jaren bezig was, alvoreus hij zich in staat achtte „Man fred" te declameeren hij ging daartoe in de leer o. a. bij Bölow en Clara Schumann. Gisterenmiddag is op het kerkhof te Muiderberg een monument onthuld ter eere der nagedachtenis van den heer A. Van Lier. Het monument is naar teekeningen van den heer Bern. Springer vervaardigd door den heer Bart Van Hove. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heeren W. C. Hofdijk en L. Van Lier. OFFICIEELE BERICHTEN!. Door Z. M. is aan den gepens. kapt. jonkheer W. C. Godin de Pesters vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van eere-ridder der orde van St. Jan van het hospitaal te Jeruzalem, hem geschonken door Z. M. den koniDg van Pruisen, landsheer en patroon der Balije Brandenburg dier orde. Door Z. iA. is toestemming verleend aan den burgemeester van Heerjansdam J. Van 't Hoff, om tot 19 Aug. 1893 te Zwijn- drecht; en aan den burgemeester van Oost- voorne N. J. C. S. H. Lette, om tot 5 Juli 1898 te Brielle te wonen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bij de ad- inistratie der posterijen hunne functien zul len uitoefenen als volgtde commies 2de kl. P. H. Queysen ten postkantore te Zwolle; de commies 2de kl. H. J. C. Jansen ten postk. te 's Gravenhagede commies 3de kl. A. J. C. Begheyn ten postk. te Rotterdam; de commies 8de kl. F. M. Van de Velde ten postk. te Tiel; de commies 4de kl. J. F. Damsté ten postk. te Groningende com mies 4de kl. D. Schotanus op het spoorweg postkantoor n°. 3 (standplaats Zwolle)de sum. M. Hirschig, ten postk. te 's Graven hage de sum. J. Stortenbeker op het bareel van den inspectear der posterijen te 's Graven- De 7 de lijst van de 9 de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal van f31,021,07 zijnde de opgave van 175 locale comité's waaronder Zwarn- merdam f 152,77. Uitslag van de na-examens der K. M. Academie te Breda. Overgeplaatst in het 4de studiejaar, de cadetten: Donleben, Doorman, Van Linden, Tol, Abell, Kerkkamp, Zwaanshals, Van Haaff, Van Boven, Van HeusdenJ. Umfa- grove, Gits van Hoogstraten, Van Weeren, Dekker en Van Rinkhuyzen. Twee cadetten die niet aan het na-examen voldeden, blijven in het 3e jaar. Overgeplaatst in het 3de studiejaar, de cadettenTer BeekW. C. Th. De Kanter, Rochell, Baerveldt, Van Deutekom, Maid- man, Von Mauntz, Romswinckel, Schadee, J. F. A. Van der Stok, L. P. J. Stoop, Vbu Swieten, Tersteeg, Van Heemstra, Ten Kate, Maas Geesteranus, Völcker, Van Maren, Van Soelen, Immink, De Reus, Van Warmelo, Van der Bovenkamp, Van Ger, Van Wageningen, Van Witzenburg en In 't Veld. Drie cadetten hebben niet voldaan aan het examen, blijven dns in het tweede studie jaar. Overgeplaatst in het 2e studiejaar, de cadetten: Harger, Leverland, Muschart, Kok, Poort, Van Kinschot Maris, Simons, D. Voogt, Te Winkel, Heering, Eekhont, Van Reijsen, Vogelaar, Witsen Elias, Dei- bert, De Bruijn en Schleijer. Vier cadetten voldeden niet aan de eischen en blijven in het le studiejaar. Van twee cadetten is het examen nog niet afgeloopen. Heden keerden het 3e reg. huzaren, onder commando van kolonel jhr. L. J. li. Teding van Berkhoutvan de manoeuvres in Gelderland per spoor naar 's-Hage terug, terwijl hel detachement van het escadron ordonnancen, onder bevel van den le-luitenant J. Eek weder in 2 dagen marcheert van 's-Hage naar Amersfoort. De le-luitenant J. T. H. Mingele, van het escadron ordon nancen, keerde weder naar Leiden terug. Een Katwijker visscher heeft gerap porteerd, dat door hem is drijvende gezien bij de Eierlandsche gronden eene bomschuit, ten onderste boven liggende, met den mast er naast. De schuit behoort waarschijulijk te Egmond thuis; zij was gemerkt: witte boord met oogen; de mast was aan het boven- en ondereinde blauw geverfd. De benoorden Noordwijk gevonden verongelukte bomschuit is visschende ver ongelukt en waarschijnlijk zijn al de op varenden verdronken. Daar de schuit nog aan de netten ligt is er minder kans dat zij spoedig aan het strand gedreven wordt. Naam en afkomst zijn nog niet bekend. Een gerucht later bleek het een los gerucht te zijn meldde Dinsdagmiddag, dat Domela Nieuwenhuis dien avond te Rotterdam zou komenom door zijn partij- geuooten te worden gefêteerd. Dit had ten gevolgedat reeds om 7 nur op de Binnenrotte, in de nabijheid van het Volkskoffiehnis, zich eene groote menigte verzamelde. Eerst meende men met nieuwsgierigen te doen te hebben, maar al spoedig bleek dat onder deze menigte een geest heerschte, die alles behalve gunstig jegens Domela Nieu wenhuis gestemd was. Om 8 uur deed de politie het gedeelte FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 36.) Van minuut tot minuut werd hij angstiger. Wat moest dit verhoor beteekenen? In plaats van te antwoorden, haalde zij uit haar japon het pakje te voorschijn en reikte het hem toe. «Dit is jon bandschrift en ik besluit hieruit, dat je met mejuffrouw De Lausac correspondeert. Je bent zoo onvoorzichtig geweest, om den brief in de voorkamer te verliezenhij viel nit. den zak van je overjas. Je beweerdet nu zoo even, nooit met me juffrouw De Lausac gecorrespondeerd, maar aan de joDge dame alleen maar zangles ge geven te hebben 1 Ik geloof weldat deze brief meer dan al het andere eene ver zwarende beschuldiging is!" Alexander's gelaat was aschgrauw ge worden, maar hij was een te geoefend come- diant, om niet terstond weder zijne tegen woordigheid van geest te hernemen. „Geen woord meer!" sneed zij hem het woord af, toen hij spreken wilde. „Thans is alles mij duidelijk. Het is alles de waar heid, wat men van je zegt. Je bent trouwe loos, je bent een huichelaar!" „Ik ben geen huichelaar," riep hij woe dend. „Wees er niet te gauw mede om mij te veroordeelen. Wanneer je me bedaard wilt aanhooren, zal ik u alles op eene be vredigende wijze ophelderen 1" Zij barstte in een verachtelijken lach los. „Daar twijfel ik geen oogenblik aan, mijnheer De St. Ciaire. Ik zie u zelfs in staat, om overtuigend te knnnen uiteenzetten, dat zwart wit isl Maar ik ben bang, dat ik u reeds te lang geduldig heb aangehoord 1 Maar al te duidelijk zie ik in, welk een valsch spel gij met mij gespeeld hebt. Wat mijn vader, wat mevrouw Von Waldau, wat de geheele wereld van u zegt, het is waar, volkomen waar! Wie weettot welke groote euveldaden ge nog in staat zijt. Kortom, mijnheer, van dit oogenblik af scheiden zich onze wegeD. Keer naar Lyon terug en lost uw aan mejuffrouw De Lausac gegeven woord in. Wat er van mij wordt, daarover behoeft ge u niet te bekommeren. Ik zal leeren n even gloeiend te haten, als ik u tot op dit oogenblik gloeiend heb liefgehad." Alexander stond als versteend, doch hoezeer hare woorden ook waarheid bevatten, toch wilde hij zich tot geen prijs de reeds zoo vermetel behaalde overwinning laten ont glippen. Het moest hem gelukkenom Manuela op nieuw te verblinden en wederom het spel te winnen. „Manuela," riep hij, het jonge meisje, dat hem trotsch den rug had toegekeerd, driftig in den weg tredend en zijn blik was zoo smeekend, maar dreigend tevens, dat hij haar dwong om voor hem te blijven staan, gelijk de slavin voor haren meester. Een minuut lang stonden beiden zwijgend tegenover elkander, doch eindelijk vatte Alexander De St. Claire het woord op en zijne stem beefde van bitterheid, toen hij aanhief: Manuela, ik heb nooit geloofd, dat er immer woorden als deze tusschen ons zouden kunnen vallen. En toch is het gebeurt, en dat het zoo ver kwam, ik verzeker het je, het snijdt mij door het hart. Maar ik wil niet onbillijk zijn tegen je. De feiten spreken tegen mij. Hoor derhalve mijne verdediging aandie zelfs den laagsten misdadiger niet onthonden wordt. Ben je bereid om mij gehoor te verleenen?" Zij had al dien tijd als een steenen beeld gestaaD en knikte nn ook slechts werktuigelijk met het hoofd, waarop hij vervolgde: „Manuela, ik heb je betrekkelijk me juffrouw De Lausac de zuivere waarheid gezegd, ten minste zoover deze mij betreft. Ik heb het jonge meisje zangles gegeven en voor het overige heb ik mij nooit iets aan haar gelegen laten liggen; maar zij nu ja zij ach, hoe zal ik je dat zeggen?" „Wil je soms te kennen geven, dat zij verliefd werd op haren schoonen muziek onderwijzer, die arme juffrouw De Lausac?" „Precies!" antwoordde Alexander, terwijl hij de armen over de borst kruiste. „Be schouw mij als een aanmatigenden gekals je wil. Een feit is en blijft het, dat zij verliefd op mij werd en mij brieven schreef, die ik nooit beantwoordde. Ik beb je de waarheid gezegd, toen ik je verzekerde, dat ik nooit met haar had gecorrespondeerd. Gisteren avond vielen hare brieven en haar portret mij toevallig in handen en ik zeide tot urij zeiven, dat ik als uw verloofdeniet langer het recht bezat, dergelijke souvenirs te bewaren." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1