MANUEL A 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8e z e Courant verschijnt dae 1 ijksbehalve op Kon- en Feestdagen. ASOMEfóEfiST: ADVEBTESBTIEW: Donderdag 8 September 1887. N°. 211. 201e jaar«an#. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nuiuuier 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. Stads-Bericiiten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DES, Gezien het adres van P. VAN ROON, hou- Jende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in een pakhuis staande in een poort aan den Ouden Rijn n°. 96a. Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pan den, ten opzichte der informaliën de commodo ct incommodn, door Burgemeester en Wethou ders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 12den Sept. aanst., 's voormiddags te elf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 September 1887. «TADSNIGCIV». Door Z. M. is voor het tijdvak vau 1 Sept. 1887 tot 31 Aug. 1888, tot onder steuning in hunne studiënvan rijkswege eene beurs van f800 verleend aan: L. S. Hollander, student in de rechtsgeleerdheid, F, D. Schmalstudent in de geneeskunde, en J. W. Lem, student in de wis-en natuur kunde, allen te Leiden. Door de anti revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" alhier zijn in de hedenmiddag gehouden vergadering tot candidaten voor de a. s. herstemming voor leden van de tweede kamer gesteld de heeren O. baron Van Wassenaer van Cat- wyck en J. H. Donner. In de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 127 kinderen, als 67 zoons en 60 dochters, waaronder begrepen 1 tweelinggeboorte; overleden 74 personen (van welke 4 elders woonachtig), als 16 mannen, 11 vrouwen, 23 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 3. Gehuwd 37 paren. Naar men verneemt wordt de le luit.- kwartiermeester N. E. Rost overgeplaatst van Vlissingen naar Leiden. Den 24sten September a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. P. F. Kosters in eene zitting van den gemeente raad alhier benoemd werd tot onderwijzer bij eene openbare school. Bij de hedenmiddag gehouden aan besteding voor het leveren van voedings middelen enz., door den raad van admini stratie van het invaliedenhuis alhier zijn de laagste inschrijversvoor rundvleesch en vet, de Wed. S. J. Marsman, voor 48 ct. per kilo voor spek, worst en reuzel, M. F. Taverne voor 69 cent per kilo; voor kruideniers- en grutterswaren, J. W. Boekwijt (eenig in schrijver); voor boter, J. W. Boekwijt voor f 1,14 per kilo; voor bier, Japikse en Van Schalkwijk voor 4j- ct. per liter; groenten, W. J. Bink: de ruwe groenten voor f3,90 de 100 kilo en de ingelegde groenten voor f 12 de 100 kilo; voor aardappelen, P. Spaanderman voor f2.38 de hectoliter; voor steenkolen, J. J. Huy en P. Van der Meer, ieder voor f 0,49 per hectolitervoor zoete melk, J. Van Duyvenbode en L. Van Santen, ieder voor 6T2fl ct. per litervoor karnemelk, L. Van Santen voor 1T4B5B ct. per liter; voor zoutevisch, F. J. De Jong, voor 46 ct. per kilo; voor stokvisch, J. A. M. Bekking, voor 49 cent per kilovoor brood witte brood, de stoom broodfabriek „de vereeniging" voor 11TW °f' per kilo; vóór kropbrood dezelfde voor 9T9B«B ct. per kilo; voor wijn, Herman F. A. Damen Zoon, voor f25,75 per anker; De hoogste inschrijver voor het weghalen van den afval der menage was A. J. Giezen voor f 9,58 per maand. Hedenmorgen te 7 uur vertrokken met de stoomtram van de Noord-Zuidhol- landsche maatschappij de meisjes van de naaischool voor kinderen vau fabrieksarbei ders alhier, om onder geleide van mej. Van Wijk een tochtje in die streek te maken. Hedenmiddag tuimelde een man, die „niet al te nuchterig" was, in de Kaiser- strsat door een der ruiten van een brood depót. De man moet zich wel eens meer aan die nuchtere liefhebberijen schuldig maken. Vrijdagmiddag zullen, na afloop van de groote manoeuvres door het 4e regiment infanterie gehouden, de verschillende batal jons van dat regiment, in Leiden, Haarlem en Delft in garnizoenzich op de weilanden rondom Zomerzorg vereenigen om aldaar geïnspecteerd te worden door den divisie commandant, generaal-majoor jhr. Klerck. De troep zal ongeveer 2000 man sterk zijn, medegerekend de cavalerie en veldartillerie, die er bij tegenwoordig zullen zijn. Ons werd ter bespreking toegezonden N°. 21 van den tweeden jaargang van Be Nederlandeche Politiegide, officieel orgaan van „de algemeene Nederlaodsche politie bond" onder hoofdredactie van J. W. Tui- nenburg en Jac. Van Waning. Het eerste nummer is eerbiedig opgedragen aan Z. E. den minister van justitie, mr. M, W. baron Du Tour van Bellinchave. Het blad is op stevig papier met flinke letter gedrukt. In dit n°. komen o. a. voor het verslag van de eerste vergadering, politieorganisatie, studiën, vlechtwerk, vacante betrekkingen, advertentiën, enz. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1760) van Oherubini. Sterfdag (1840) van Van der Palm. Groot Harmonie-Concert. Zij, die gisteravond het concert hebben bijgewoond, door de Koninklijke Militaire Kapel op Zomerzorg gegeven, hebben kun nen genieten. Het sterk bezette orkest (54 man) kweet zich uitmuntend van zijne taak. Een schoon programma werd uitgevoerd met eene fijnheid, die trouwens bij dit corps nooit onopgemerkt blijven kan. Schoon klonk ons Mendelssohn's vierde Symphonic schoon ook de Rhapsodie van Liszt en vooral Dunkler's fanlaisie uit Wagner's Meistersinger. Na de pauze beviel ons vooral de uitvoering van de Fantaisie caprice voor viool van Vieuitemps, voor harmoniemuziek bewerkt door F. Dunkier. Gelukkig liet zich 't weêr iets vaster aanzien en had daardoor in den tuin nog menig gezelschap plaats genomen. De deel neming was echter lang niet zoo groot als de kapel dat verdient en het zieken- en ondersteuningsfonds dal behoeft. Op onze vraag of 't niet mogelijk zou zijn dit con cert iets vroeger in den zomer te geven, verzekerde men ons, dat men daarnaar had getracht, doch daarin niet had kunnen sla gen. Die er ditmaal niet geweest zijn, hebben in elk geval veel gemist. Het model van het standbeeld van Victor Driessens, op de grootte van 2 meter 20 centimeter, is thans geheel voltooid en gereed om in pleister te worden afgegoten, zoodra de commissie van beoordeeling en aanneming het zal hebben goedgekeurd daarna zal de beeldhouwer Joris zich aan het werk begeven. Het beeld stelt Victor Driessens voor, op het oogenblik dat hij een rol bestudeertbet beeld zal onthuld wor den op 4 April 1888, den derden verjaar dag van Driessens overlijden. In den Kon. Ned. kunsthandel van M. M. Couvée te 's Hage is deze week ge- exposeerd een schilderij van J. Huijgens „Opkomende maan Dordtsche kil." OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is, met ingang van 15 Oct. 1837met het gezondheidsonderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1887 Staatsblad n°. 35), voor den tijd van drie jaren, voor Rotter dam belast, dr. C. P. C. Bosch, en tot zijn plaatsvervanger benoemd dr. W. Nolen, bei den aldaar. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der art., tot kapt., bij den staf van het wapen, de le luit. J. J. Berkbout, 7an dien staf, werkzaam bij de kon. mil. acade mie; bij het 1ste reg.-vesting-art., de le lnit. A. P. Hulsman, van het 2de reg. vesting artillerie. Door Z. M. is voor het tijdvak van 1 Sept. 1887 tot en met 31 Aug. 1888, tot ondersteuning in hunne studiën, van rijks wege eene beurs van f800 verleend aan:L. H. K. Bleeker, student in de godgeleerd heid, C. W. Vrendenberg, student in de geneesk. K. Heeringa en HSmildabeiden student in de letteren en wijsbegeerte, allen te Groningen. Door Z. M. is de adjudant des ko- nings in buitengewonen dienst, de schout bij-nacht J. W. Binkes, met ingang van 16 dezer, bevorderd tot vice-almiraal, met be paling dat bij voorloopig in het genot zal blijven van zijne tegenwoordige inkomsten van schout-bij-uacht. Door Z. M. is aan mr. E. Opzoomer, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsver vanger te Gouda. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 35.) Doch eindelijk verdreven hare woorden: „Alexander, je zult mij nimmer meer ver laten," alle angstige gedachten. „Mijn innig geliefd meisje," riep hij vol geestdrift uit, „ik dank je voor deze woorden. Ik zal dus kunnen blijven en wanneer, wanneer zal dan onze bruiloft plaats vinden, Manuelal WanDeer, geliefde, wil je de mijne worden voor eeuwig?" „Alexander, ik weet het niet. Het komt zoo onverwachts. De toebereidselen moeten toch nog allen gemaakt worden. Ook vrees ik, dat papa er niet in bewilligen zal, om mij zoo spoedig te moeten verliezen I" „Nu raak je een teeder punt aan. Dat papa tegen zulk een geval zijn veto zal doen hooren, komt ook mij waarschijnlijk voor, maar je zoudt niet het slimme, verstandige meisje moeten wezen, als hoedanig ik je ken, wanneer het je niet makkelijk viel om de bedenkingen van je vader te weerleggen. Hoe zou je het vindenals we den nieuw jaarsdag tol onzen trouwdag kozen? DeD winter konden wij dan in Parijs doorbren gen. Kom, kleine, zeg nu spoedig ja, of neen, eer wij ons weer bij het overige jacht gezelschap voegen?" „Welnu, ja dan, plaaggeest," riep Ma- nuela half schertsend, half spijtig uit. Het overige gedeelte van den dag verliep op een aangename wijzedoch het bruidspaar zou niet eerder gelegenheid hebben om elkaar onder vier oogen te spreken dan tegen den avond, toen Alexander zijn bruid naar Ro- segg teruggeleidde, waar Alexander onmid dellijk den baron in het salon opzocht, terwijl Manuela zich naar hare kamers begaf. Nadat het jonge meisje van toilet ver wisseld hadstond zij juist op het punt om zich eveneens naar het salon te begeven, toen hare kamenier haar tegemoet kwam. „Mylady," sprak deze, Manuela een pakje overreikende, „in de voorkamer bij de jassen vond John dit pakje; hij denkt, dat het uit den zak van een jas was gevallen en dat het aan mijnheer De St. Claire toe behoort. „Waarom denkt hij dat?" „Omdat het naar Lyon geadresseerd is. Wil de freule het niet in ontvangst nemen Manuela nam nu het pakje aan, dat de kamenier nog steeds in hare hand hield. Zij wierp een blik op het adres. Ja, dat was ongetwijfeld Alexander's band, terwijl het adres tot opschrift droeg: „Mejuffrouw Marie De Lausac, Lyon (Frankrijk)." Een oogenblik bewogen zich krampachtig de vingers van het jonge meisje, doch ein delijk zeide zij bedaard: „Ja, het pakje behoort ook aan mijnheer De St. Claire. John had gelijk. Ik zal mijn verloofde het verlorene zelf ter hand stellen 1" De brief was niet zeer omvangrijk; zij liet hem in haar zak glijden en begaf zich naar het salon. Alexander kwam haar tegemoet. „Maar, liefste, wat deert je," riep hij bezorgd uit. Je ziet er zoo gejaagd uit." „Alexander," antwoordde zij met gedwon gen kalmte, „beantwoord mij eene vraag: Wie is Marie De Lausac?" Alexander was een meester in de kunst van huichelen, doch ditmaal liet zijn talent hem bijna in den steek. Hij verbleekte en kleurde beurtelings en er verliepen minstens twee minuteneer bij in staat was om oogenschijnlijk kalm te antwoorden Marie De Lausac. Ik ken een jong meisje in Lyon, dat zoo heet! Je woudt weten wie zij is? Welnu, haar vader is een Franschman, zooals de naam trouwens reeds aanduidten ik heb haar zangonderwijs gegeven. Maar, lieve Manuela, verslind mij toch niet met dreigende blikken. Wat is er dan zoo erg in mijn eenvoudig verhaal." „Is dat in werkelijkheid alles, of is het slechts een gedeelte der geheele waarheid, die je goedvindt om mij te vertellen?" „Op mijn woord van eer, ik spreek de zuivere waarheid. Maar hoe is het mogelijk, dat je dien naam van Marie De Lausac te weten bent gekomen?" Zij antwoordde hem niet terstond, maar keek hem eenige minuten wantrouwend en uitdagend aan. „Je hebt dit meisje dus zangles gegeven. Zij is vermoedelijk zeer jong?" Hij antwoordde bevestigend. „En ze is ook schoon vroeg Manuela verder. „Schoon? och, net zooals men het nemen wil. „Correspondeer je met die jonge dame?" „Hoe heb ik het nu met je, Manuela?" {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1