MAISUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. cxe o 11 railt verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. A B O U H M E 18 T Dinsdag 6 September 1887. N°. 209. AOVEiSTEKTIEISJ: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs per Nummer 10 ('ent. 201» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepniakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingversiag van Donderdag 25 Aug. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijnde nos. 170-177 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen de belastingschul digen in herinnering dat op heden drie ter mijnen zijn verstreken van de Inkomstenbe lasting, zoodal minstens drie zevende gedeelten van den geheelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van de vervolgingskosten bet door hen verschuldigde zoo spoedig mo gelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvan ger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1887. PATENT BLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Be stuur der gemeente LEIDENbrengt ter ken nis van belanghebbendendat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens restanten, over het dienstjaar 1887/8, by het College van Zelters, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lot drie uren, en wel op Donderdag 1, Trfjdag 3, Zaterdag 3, Maandag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 September e. k., terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 31 Augustus 1887. Stremming van passage. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter algemeene kennis dat wegens vernieuwing van gasbuizen gestremd zal zijn de passage: 1°. voor voetgangers langs het Gangetje op Dinsdag 6, Woensdag 7 en Don derdag S September a s. 2°. voor rij en voertuigen langs de Hooge- woerd ran de Watersteeg af tot en met de Hoogewoerdsbrug, als mede langs het Steenschuur van de Hoogewoerdsbrug tot aan de Kerk steeg op Woensdag 7, Donderdag S en Vrijdag 9 September a. s. 3°. voor schepen door de Hoogewoerds brug op Woensdag 7 September aanst. gedurende eenige uren van des morgens 5 uren af. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, den 5 September 1887. STADSNIEUWS. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen op de in hare handen ter fine van onderzoek gestelde rekening van inkom sten en uitgaven van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis over het jaar 1886 en geeft den gemeenteraad in over weging die rekening goed te keuren in ont vangst ad f 30153.99, in uitgaaf ad f29756.13', zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van f 897.85', hetwelk in de eerstvolgende rekening zal moeten worden verantwoord. Aangezien de betrekkelijke autoriteiten zich hebben kunnen vereenigen met de voor dracht voor de benoeming van een derden leeraar in de gymnastiekgeven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging tot eene benoeming over te gaan. Voor de benoeming van eene leerares of van een leeraar in de wiskunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burger school voor meisjes is in de eerste plaats aanbevolen mej. J. H. Hoestra te Gronin gen, terwijl in de tweede plaats wordt aan bevolen de heer J. Hempenins te Borculoo. De jaarwedde bedraagt f 1400. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overwe ging tot eene benoeming over te gaan. Burg. en weth. leggen den gemeenteraad over de concept-begrooting der gemeente voor 1888 met de memorie van toelichting. De begrooting bedraagt in ontvangst en uit gaaf f745685 terwijl de plaatselijke directe belasting is uitgetrokken op een bedrag van f 137000, zijnde f13000 minder dan het vorig jaar. In de raadszitting van 28 Juli jl. werd in handen van burg. en weth. van Leiden een schrijven gesteld van den kommandant der schutterij, met bijlagen. Daaruit blijkt dat het aan de gemeente behoorend land in den Boschhnizerpolder onder de gemeente Zoeterwonde eene geschikte gelegenheid aan biedt voor de oprichting van eene schietbaan te gebruiken zoowel door de schutterij, als door het garnizoen en de onderscheidene scherp- schntterBvereenigingen. Burg. en weth. waar- deeren zeer al wat door genoemden komman dant tot dusverre in het werk is gesteld ter bekoming van een schietbaan voor deze ge meente en zij hopen dat deze loffelijke po gingen met een gnnstigen uitslag mogen worden bekroond, dan ook niet aarzelende aan den gemeenteraad voor te stellen medewer king te verleenen ter bereiking van beoogd doel. De regeering heeft geene termen ge vonden van wege het departement van bin- nenlandsche zaken eene jaarlij ksche bijdrage te verleenen. Met het oog op het groote belang dat onze gemeente heeft bij het bezit van eene behoorlijk ingerichte schietbaan, geven burg. eu weth. den gemeenteraad in overweging tot de oprichting van eene schietbaan te besluiten en het college van dagelijksch bestuur te machtigen de vereischte vergun ning daarvoor aan de betrokken autoriteiten te vragen. Zoodra de vergunning bovenbe doeld is verleend, zal een voorstel worden ingediend tot beschikbaarstelling van de voor de oprichting der schietbaaD benoodigde gelden. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de in hare handen ge stelde rekening van de stedelijke werkin richting dienst 1886, waarom zij den ge meenteraad voorstelt die rekening goed te keuren, in ontvang en uitgaaf ad f 17474.29. Evenzoo geeft dezelfde commissie in over weging de rekening van het Nederlandsch Israëlitisch Armbestuur goed te keuren, in ontvang ad ƒ6339.41' en in uitgaaf ad f6215.96, alzoo opleverende een batig saldo ad f 123.45', dat in de eerstvolgende reke ning moet worden verantwoord. Bij het heden gehouden tweede ad- missie-examen aan de hoogere burgerschool voor jongens, hadden zich aangemeldle klasse 10 candidaten, 2e klasse 1 candidaat. Toegelaten 6 voor de le klasse. Op het congres van astronomen te Kiel werd het aftredend bestuurslid prof. H. G. J. Van de Sande Bakhuizen te Leiden herkozen. Prof. Oudemans (Utrecht) hield eene voordracht over nevels. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hecoliters, waren de hoogste prijzen f35.f 18.50, f4.en f 1.85 laagste prijzen f35.f 18.f8.70 en f 1.85. Men schrijft van hier aan De Weri- mantbode: Eenigen tijd geleden werd den gehuwden knechts van de fabriek der heeren Krantz gevraagd wat zijals zij eens in de loterij speeldenhet liefst zouden trekken een mooie winterjas of een gekleed pak. De een zei een winterjas. Wie deze had verkoos natuurlijk een nieuw pakEen coupeur uit een der voornaamste winkels kwam en nam elk naar wensch de maat. Nu voor een paar weken werden 's Zater dags al 10 pakken uitgereikt. Mijn zegsman, een van de gelukkigen, prees stoflage en model zeer. Hoeveel gehuwde mannen daar nu zijn, weet ik niet; maar als ik zeg 60 h 70, dan schat ik, geloof ik, niet te hoog. Dit be hoort zeker dus wel onder de mooie daden. Maar nog meert Ook de zieken worden door de patroons gesteund en onderhoudenterwijl de werklui daarvoor niet storten. Niet slechts geldelijk worden zij gesteund, maar ook met ver sterkenden middelen. Vaak gebeurt het ook, zoo aan een der lieden een vermeerdering van gezin is te beurt gevallen en de heeren hooren het, dat aan moeder-de-vrouw versterkende middelen worden gestuurd. Sinter-Klaas" krijgt elk voor zijn kin deren, die onder de 12 jaar zijn, een ge schenk mede naar huis. FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 33.) Als bedelaar heb ik het levenslicht aan schouwd, mijn moeder moest met zwaren handenarbeid den kost verdienen en mijn vader enfin, hoe minder ik aan hem denk hoe beter. Van hem erfde ik bet schoone uiterlijk. Maar wat zon ik wezen, indien niet op mijn achtste jaar mijn schoon heid en mijn gezang de aandacht getrokken hadden van mevrouw Latardzoodat zij, die een rijke, kinderlooze weduwe was, mij als haar eigen zoon aannamIk werd naar school gezonden, men kleede mij netjes en liefkoosde en vertroetelde mij onophoudelijk. Op mijn zestiende jaar had die kleine episode met dien valschen wissel plaats, doch men stopte het zaakje in den doofpot. De diefstal van mevrouw Latard's diamanten verbande mij echter voor altijd uit haar huis en vier volle jaren moest ik nu met gebrek en ontbering kampen. Daar kwam ik op eens op den gelukkigen inval om het tooneel mijner werkzaamheid te verlaten en den welluidenden naam van Alexander De St. Claire aan te nemen. Drie jaren later was het, dat het toeval mij den armen, ouden De Lausac en Marie op mijn weg voerde. Ik dacht eindelijk een onuitputtelijke geldbron ontdekt te hebben, toen die oudeonnoozele bloed op het denkbeeld komen moest om weer te trouwen. Een erfgenaam aanschouwde het levenslicht en gedaan was het met de schitterende vooruitzichten van Marie. En toen vatte ik het plan op, om mijn geluk in de nieuwe wereld te beproeven. Ik door reisde de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en toen ook dat mij de keel begon uit te hangen, keerde ik naar Engeland terug. Het moet zeker mijn bestemming geweest zijn, want voorzeker, op Rosegg heb ik mijn geluk gevonden. Rijkdom is hier vertegenwoordigd, meer dan ik ooit verwachten kon. 't Is wel is waar bitter, dat ik dat schepsel't welk de erfgename van al die heerlijkheden is, absoluut op den koop toe moet nemen, want ze is aanmati gend en alles behalve een beauté. Maar men kan niet alles zoo volmaakt hebben als men het wel zou wenschen op dit aardsche tranendal. De oude baron zal het bovendien niet lang meer maken en vdor hij uitstapt zal ik er hem toe overhalendat hij mij zijn naam geeft. Dan verdwijnt Alexander De St. Claire voor altijd van den maat- schappelijken horizont en niemand kent meer een anderen dan Alexander, lord en baron op Rosegg!" Onder deze gulden toekomstdroomendie hij zich in zijn alleenspraak afmaalde, had hij het logement van het dichtst bijgelegen plaatsje, waar hij zijn intrek had genomen, bereikt en hij steeg nu, een vroolijk lied neuriënd, met haastigen tred de oude wen teltrap op, die naar zijn kamer voerde. Deze binnentredende, zag hij, nadat hij licht had opgestoken, voor zich op tafel een brief liggen, en wrevel teekende zich op zijn gelaat af. Slechts hoogst zelden was hem zulk een aanblik aangenaamomdat brieven aan hem meestal afkomstig waren van leveranciers, die betaling eischten, of van een vrouw, van welke nietB te hooren hem het allerliefste was. „Van Marie bij Jupiter!" riep hij, nadat hij een vluchtigen blik op het schrijveD had geworpen. „Maar hoe voor den duivel weet zij waar ik ben? Ha, wacht eens, nu weet ik hetl Het schrijven is zeker bij mijnheer Delorges aangeland en deze heeft het hierheen gezonden. Maar wat voor den sataa mag zij van mij willen hebben 1" En hij opende den brief en las: „Alexander, Ben je van plan om mij nimmer meer te schrijven en nimmer meer terng te keeren? Ben je ziek of ben je mij ontrouw? On getwijfeld het laatste; znlks ten minste zou met geheel je overige handelwijze in over eenstemming zijn. Moet je zwijgen betee- kenen, dat ik voor immer verlaten ben? Wanneer dat je wil is, dan behoef je het maar te zeggen en je bent vrij als de wind, die door het luchtruim jaagt. Ik zal je nimmer meer iets vragen. Kom of blijf, waar je bent. Maar laat mij niet in het onzekere. Dit is de laatste brief, waarmede ik je ooit zal lastig vallen. Zend mij dit schrijven met al mijn overige brieven en mijn portret terug, wanneer je me inderdaad verlaten hebt, maar wanneer dit het geval is, Alexander, heb ik dat dan aan je verdiend Marie." Dit was alles wat in den brief stond, en hoezeer zijdie deze regels op het papier had geworpen, daaronder geleden had, dit bewees vooral de slotzin. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1