«C3 cj is«. raty* tot opzichter van den waterstaat 4de kl. I. C. Winterwerp Cz. en H. Bok ma. De minister van justitie zal op 6 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSCHE BERIÖÉfc I Van de 6001 kiezers te Arasterdam werden 1295 stemmen uitgebracht. Te 's Gravenhage zijn 194-4 stembiljetten ingeleverd; in Juni 1886 2259. Te Utrecht zijn van de 2029 kiezers 1486 stemmen uitgebracht. In Juni 1886 van de 2081 kiezers 1840. Te Breda stemden van de 974 kiezers 228. Te Zutfen zijn van de 749 kiezers 648 stembriefjes ingeleverd. In Juni 1886 stem den 728 in October 1884 709 kiezers. Te Dordrecht en Dubbeldam stemden van 885 kiezers 594. Te Rotterdam van de 8755 kiezers 1635 (waaronder Schiedam van de 481 kiezers 326). In Juni 1886 stemden 2289 kiezers, Te Haarlem van de 1362 kiezers stemden 332 Te Delft zijn de van 660 kiezers 458, te Hof van Delft van de 119 kiezers 30, te Vrijenban van de 115 kiezers 74, te Pijnakker en Nootdorp van de 121 kiezers 88, te Wateringen van de 77 kiezers 60, te Rijswijk van de 123 kiezers 69 en te Overschie en Schiebroek van de 188 kiezers 108 stembriefjes ingeleverd. Uit Den Haag worden van zeer ver trouwbare zijden en met zekerheid twee tij dingen aan Het Centrum gemeld. De eerste isdat het geschil tusschen de regeering en het hoogheemraadschap Amstel- land, waardoor de voortzetting van het Mer- wede-Kanaal vertraagd wordt, zoo goed als opgelost is. De tweede tijding meldt, dat het nieuwe Centraal-station te Arasterdam het volgende jaar, al is het dan ook met onvoltooide kap, in gebruik genomen zal worden. De 4de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal van f20.357.136 zijnde de opgave van 100 locale comité's, waaronder Hazerswoude a/d Rijndijk met Koudekerk en Groenendijk f 159,43, Soeterwoude met NoortbuurtAlie ning, Westeind, Weipoort en Gelderswou- den f40 en Wassenaar f 1150.606. Men maakt zich te Katwijk zeer on gerust omtrent de bomschuit Donker Cur- tius, reeder de heer Meerburg, die reeds 12 weken geleden ter haringvisscherij afvoer, en van wier bemanning in de laatste weken niets werd vernomen. Als een niet dikwijls voorkomend ge val deelt men aan het Vad. mede, dat zich onder de miliciens der lichting 1884 bij de jagers één bevindt uit Zegwaart, die kiezer is voor de 2e kamer. Hem werd gisteren door den kolonel van het regiment een dag verlof verleend, om zijnen kiezersplicht te kunnen waarnemen. Het uitvoerend comité voor de natio nale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, te 's Gravenhage in 1888 te houdenheeft medegedeelddat het waar borgfonds van f 7000 zoo goed als voltee- kend en de totstandkoming der tentoonstel ling daardoor verzekerd is. De opgaaf van de inzending van voorwerpen moest volgens artikel 4 van het programma vóór 1 Sep tember geschiedenop veelzijdig verlangen is de termijn van aangifte echter verlengd tot 1 November 1887. Gisteren-ochtend te 6-J uren is het garnizoen der residentie uitgerukt in 2 par tijen tot het houden eener groote manoeuvre, welke drie dagen zal durenhoewel de troe pen eiken dag in hun garnizoen terugkeeren, De algemeene onderstelling voor dezt driedaagsche manoeuvre is, dat eene vijan delijke macht geland is aan de Nieuwe Wa terweg, de troepen aldaar belast met de kustbewaking heeft teruggedreven en de lijn Monster, Poeldijk, Hondsholredijk heeft be zet, Van uit die stelling wil de vijand langs verschillende wegen oprukken in de richting van 's Hage en Leiden. De troepen van het Nederlandsche veld leger, belast met de kustbewaking, zijn te ruggetrokken en hebben de lijn Loosduinen Wateringen-'t Woud bezet; zij moeten den vijand zooveel mogelijk trachten op te houden Aan deze laatste opdracht werd door bataljons jagers en eene batterij veld-artille rie gisteren goed voldaan; wel trokken ze aanvankelijk voor de overmacht der 3 gre nadier-bataljonswelke met eene batterij veld-artillerie de zuid-partij vormden, terug doch zij wist zoodanige maatregelen te tref feu, dat de stelling SammersbrugHooge stellingen, zoodat heden de aanval op bo vengenoemde stelling op nieuw zal worden hervat. Te 4J uur keerden de troepenniettegen staande groote vermoeienissen en ongunstig weder, zonder een enkelen achterblijver in de kazernes terug. Voorbereiding en algemeene leiding der manoeuvre worden zeer geroemd. (D. v. Z H. en 's Gr.) Gisterenavond is in Den Haag op den Noordwal een man door de tram overreden. Zijne beide beenen werden verwond. Zijn toestand schijnt echter niet gevaarlijk. Uit Delft wordt aan de N. R. Ct. gemeldEen ongeval dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, vond gisterenmiddag plaats met de stoomtram der Haagsche tram maatschappij. Van Den Haag komende, schijnt zij aan de Hoornbrug door een gen te zijn aangereden, met het gevolg, dat door den schok en verzakking der rails, het balkon afgerukt werd. Gelukkig bevon den zich daarop geen reizigers. Inmiddels was op dat punt de weg gisteren onbruik baar, de reizigers moesten van de Hoorn brug eene wandeling naar Rijswijk maken van ca. 10 minuten en aldaar wachten op de tram die van Delft kwam, zoodat men dus ruim ij uur onderweg bleef. Eergisterenavond liepen te Rotterdam een zestal socialisten het zoogenaamde Vrij heidslied te zingen. Op de Westerkade werden zij ingesloten door eenige sjouwer lieden, die dreigden i.eu in de Maas te gooien. Zóóver kwam het echter niet, maar een der sociaal-democraten kreeg zulk een hevigen vuistslag in het aangezicht, dat het bioed uit zijnen neus spoot Te Kapelle a. d. IJsel werd Dinsdag een onbekend persoon aangehoudendie zich had schuldig gemaakt aan diefstal van geld (f 17,50), dat hij op eene tafel bij eenen landbouwer zag liggen, bij wien hij op zijne vraag om drinken daaraan werd ge holpen. Hij had het op een loopen gezet, doch werd aangehouden door den landbouwer H., die op het geroep: „houdt hem", den man bij den kraag pakte. Het geld werd niet bij hem gevonden, maar toen H., hem een geducht pak slaag beloofde, zoo het niet te recht kwam, bleek het dat hij een munt biljet van f 10 in zijnen mond had, terwijl zijne aanwijzing f 7,50 m het gras ge- op vonden werd. koningsfeesten niet door de schooljeugd kon- hun krachtdadig den worden gevierd wegens besmettelijke bevrijd hodden, ziekte, zooals te Eekst, te Nieuw Buinen, de gemeente Dalen en meer, werden dezen zomer schoolfeesten gevierd. Uit Middelburg meldt, de M. C.: Nog steeds neemt het getal zieken onder de mili tairen toe; het getal is thans gestegen tot im 200. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de oorzaak moet gezocht worden in het gebruik van vleesch, doch eene bepaalde aanwijzing, waardoor het gebruik van dit vleesch zulke schadelijke gevolgen heeft ge had, is nog niet te geven. De generaal-majoor Timmermans, inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht, kwam gisterenavond hier ter stede, om zich van den toestand te over tuigen. Ook in het gezin van een gehuwd kor poraal, waar van het overgebleven eten is genuttigd, komen bij vijf personen dezelfde verschijnselen voor. Dit gezin werd heden door genoemden generaal-majoor bezocht, en deze deelde daar als zijne vaste overtui- mede, dat gebruik van vleesch oor' zaak der ziekte was. De huisgenooten, die er niets van nuttigdenzijn ui. gezond. Ook het gezin van den slager J. Leijnse, Seis- straat, leverancier van het vleesch, moet ongesteld zijn, hetgeen een bewijs kan leveren, dat de slager zelf onbewust was van de qualiteit van het vleesch. Acht hospitaalsoldaten uit Breda zijn ter versterking van het personeel om de zieken te verplegen aangekomen. Volgens later bericht is de toestand der zieken momenteel beter; de koortsen zijn minder lievig, en de bijkomende gevallen hedenmorgen zeer gering. Volgens ge neeskundig oordeel is de crisis voorbij. De soldaten B. en P. van het meen depot van discipline, die van Zater dag op Zondagnacht uit het militair hospi taal waren gedeserteerd, zijn te Goes gear resteerd en werden onder behoorlijk geleide naar Vlissingen teruggebracht. Als curiositeit meldt AeN. Bred. Ct.y dat, te gelijk met het prinsesje, drie doch tertjes uit een gezin te Breda, haar ver jaardag vierden; het eene kind is 14, het tweede 18 en het derde 9 jaar oud. De Dongensche muziek vereeniging Musis Sacrum" had Woensdag te Geer- truidenberg een concert gegeven. Des avonds optreden den (N. gendarme v. d. D l'F.B TELEGRAAF. LONDEN, 2 Sept. Lord Salisbury heeft zich gisteren begeven naar zijne villa in de nabijheid van Dieppe, waar hij tot het einde van den herfst zal blijven. BERLIJN, 2 Sept. De National Zeilung verneemt, dat, indien de bijeenkomst van keizer Wilhelm en den Czar, die tegen 10 September was aangekondigd, werkelijk zal plaats hebben, de reede van Swiv.emünde nit den aard der zaak voor de eerste ont moeting zou zijn aangewezen. Uitslag van verkiezingen voor Leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Gcneraal. Leiden. Ingeleverd 2665 stembrief jes, van onwaarde verklaard 10, volstrekte meerderheid 1328. Herstem ming tusschen de hh. mr. J. P. SMEBLE (k.) met 994, J. Ph. Th. VAN NUNEN (k.) met 970, O. baron VAN WAS- SENAER VAN CATWIJCK (a.-r.) met 877 en J. H. DONNER (a.-r.) met 828 stemmen. Verder bekwa men de hh. mr. F. Was (1.) 810 en H. J. Bool (1.) 791 stemmen. Brie/lc. Uitgebracht 676 geldige stem men. Gekozen de heer G. J. Goekoop (1.) met 626 stemmen. Haarlemmermeer. Uitgebracht 711 gel dige stemmen. Gekozen de heer mr. F. J. M. A. Reekers (k.) met 674 stemmen. Haarlem. Uitgebracht 887 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. A. J. W. S. Van Verder J. Van Toen het geld iD banden van den recht- j"laat keerde het gezelschap per stoomtram hebbende was, liet men den dief loopen. I huiswaarts. Toen de tram reeds in bewe- Thans bestaat het plan om het zeven- tiende-eenwsche marktplein of een gedeelte daarvan over te brengen naar de tentoon- telling, het volgende jaar te Brussel te hou den. Het plan gaat o. a. uit vau den heer Colinet, vroeger directeur vau de Quellinus- school te Amsterdam, thans te Antwerpen woonachtig, een der heeren die het initiatief genomen hebben van de Antwerpsche wereld tentoonstelling. (A). De plannen voor een te Egmond aan Zee op te richten badhuis, waarvan eenigen tijd geleden werd melding gemaakt, zijn mislukt. De pogingen om op bescheiden voet de gelegenheid te openen tot badver- blijf, zijn afgestuit op de vele moeilijkheden en zeer bezwarende voorwaarden, door den eigenaar der duingronden gesteld. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, is in de maand Heul tusschen Rijswijk en Wateringen werd behoudeD. De troepen betrokken daarna de I allengs meer begint in te voeren voorposten in de door hen laatst verkregen I schillende plaatsen, vooral daar Augustus gevallen 105J rnM. regen, tegen 18 J mM. in dezelfde maand van 1886. Woensdagavond is te Kampen de 24- jarige A. B. op treurige wijze om het leven gekomen. Na afloop van de bij Kampen op den IJsel gehouden wedstrijden maakte hij met een viertal anderen een tochtje tot bij bet Kampereiland. Een hevige rukwind deed de boot kantelen. De vier passagiers werden spoedig gered, maar hij verdrook. Zijn lijk werd kort daarna opgeviscbt. Men schrijft uit Drente aan de N. B. Ct.: Eene der oorzaken van het in dezen tijd des jaars zoo groote schoolverzuim, vooral in de achterbuurten, is de gehecht heid der Drentenaars aan oude toestanden. Zoo is de tijd, toen in de buurten en ge huchten alleen des winters onderwijs werd gegeven, bij velen nog in aandenken. Die lieden beschouwden het aanleeren van land- bouwwerk nog altijd als het voornaamste onderricht, dat het onderwijs in de verschil lende vakken, die er op de school worden geleerd, verre overtreft. De afstand, dien sommige kinderen moeten afleggen om de school te bereiken, werkt tot schoolverzuim mede, en dit een en ander is oorzaak, dat het getal scholieren in de zomermaanden tot op de helft en soms nog minder slinkt. Een middel, dat veel verbetering aanbrengt, schijnen de schoolfeesten te zijn, die men Op ver waar de ging was, sprong een der leden van 't gezel schap er af, daar hij zijn hoed, die hem af gewaaid wa9, wilde oprapen. Hij viel onder de tram en met verbrijzeld hoofd werd hij opgenomen. De ongelukkige, die onmiddel lijk dood was, laat een weduwe met negen kinderen achter. In de afgeloopen week werd door de te Ottersum gestationeerde rijksambtenaren een voerman met paard en kar aangehou den, verdacht van frauduleuzen invoer van spiritus. Men had namelijk ontdekt, dat de boomen der kar hol warendoch daar men het kraantje of den stop niet kon vin deu, waarmede het vocht werd afgetapt, besloot men het voertuig te Ottersum aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Nadat allen op de kar hadden plaats geno men en het paard in draf was gezet, wist de voerman ongemerkt den stop te verwij deren, zoodat, ter plaatse aankomende, de spiritus verdwenen en men genoodzaakt was den vervoerder in vrijheid te stellen. Het was Donderdag 11. kermis te Vaals (Limb.) Een gebrekkige orgeldraaier, op een kruk steuueude, vergezeld van zijn kreupel vrouwtje, had daar zijne muzikale gaven ten toon gespreid en wilde zich weer naar zijne ,Heimath" begeven. Even de Duitsche grens gepasseerdziet hij een Pruisischen gendarme naderen, waarop ooze orgeldraaier, die vermoedelijk nog iets met de Pruisische politie te vereffenen had, zich haastig weer op Nederlandsch grondgebied terugtrekt. De Pruisische gendarme scheen zich echter om den grenspaal niet te bekom meren, want ook hij ging op Nederlandsch grondgebied over, beroofde den orgeldraaier eerst van zijn orgel, hetwelk bij op Duitsch grondgebied overwierp en trachtte vervolgens ook den orgeldraaier tot over de grens te slepen. In de worsteling, welke nu tusschen hen beiden ontstond, wist de orgeldraaier zijne kruk machtig te worden en gaf daar mede den gendarme zulk een gevoeligen tik, dat deze los moest lateo. Intusschen hadden eenige bewoners van Vaals den strijd opgemerkt. Verontwaardigd over deze schennis van grondgebiedsnelden zij toe, ontzetten den orgelman en wierpen zich op den gendarme, met wien het waar schijnlijk slecht zou afgeloopen zijn, indien niet eenige manschappen der brigade mare- chaussée aldaar, waren toegesneld en door Farucoinbe Sanders (1.) met 721 en W. De Meijier (1.) met 758 stemmen. Qroningen. Uitgebracht 624 stemmen. Gekozen de heer mr. Houten (1.) met 465 stemmen, bekwamen de hh. jhr. mr. P. Swinderen (a.-r.) 109 en F. Domela Nieu- wenhuis (s.-d.) 30 stemmen. Hilversum. Uitgebracht 1543 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. Th. P. baron Mackay (a.-r.) met 986 stemmen. De heer C. J. Hacke van Mijnden (1.) be kwam 539 stemmen. Assen. Uitgebracht geldige stem men. Gekozen de bh. W. A. baron Van der Feltz (1.) met 756 en mr. H. Smeenge (1.) met 785 stemmen. Verder bekwamen de hh. S. Van Velzen (a.-r.) 265 en Th. Heemskerk (a.-r.) 261 stemmen. 's Gravenhage. Uitgebracht 1938 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. L. G. Greeve (1.) met 1057 en mr. H. M. A. baron Van der Goes van Dirzland (1.) met 1007 stemmen. Verder bekwamen de bh. mr. R. J. graaf Schim melpenninck van Nijenhuis (c.) 910, J. Canter VisBcher (c.) 757 en jhr. P. O. H. Gevaerts van Simons- haven (a.-r.) 83 stemmen. Maastricht. Uitgebracht 1238 geldige stemmen. Gekozen de hh. jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroeck (k.) met 1104 en L. F. H. C. Ruland (k.) met 1036 stemmen. Verder verkregen de hh. mr. H. Goeman Borgesius (1.) 83 en mr. A. Kerdijk (1) 81 stemmen. Deventer. Uitgebracht 1479 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. A. Van Delden (1.) met 1341 en mr. H. J. Dijck- meester (1.) met 1331 stemmen. Eindhoven. Uitgebracht 1301 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. A. J. H. Van Baar (k.) met 1263 en dr. P. J. F. Vermeulen (k.) met 1260 stemmen. Dordrecht. Uitgebracht 1754 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. G. M. Van der Linden (1.) met 1093 en mr. J. B. Van Osenbruggen (1.) met 1092 stemmen. Verder bekwamen de hh. mr. Th. Heems kerk (a.-r.) 654 en S. Van Velzen (a.-r.) 647 stemmen. Tilburg. Uitgebracht 1385 geldige stem men. Gekozen de hh. mr. B. M. Bahlmann (k.) met 1346 en F. H. H. Borret (k.) met 1319 stemmen. Utrecht. Uitgebracht 2404 geldige stem men. Gekozen de hh. J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r.) met 1275 en mr. M. baron Mackay (a.-r.) met 1269 stemmen. Verder bekwamen de hh. J. Duyvis (1.) 1081 en mr. W. J. Roijaards van den Ham (1.) 1131 stemmen. Appingedam. Uitgebracht 1783 geldige stemmen. Gekozen de hh. J. Schepel (1.) met 1221 en mr. D. De Ruijter Zijlker (1.) met 1225 stemmen. Verder bekwamen de hh. jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman (a.-r.) 528 en P. H. Dijkhuis (a.-r.) 521 stem men. Hoorn. Uitgebracht 2282 geldige stem men. Gekozen de hh. mr. W. K. baron Van Dedem (1.) met 1879 en mr. D. Visser van Hazerswoude (1.) met 1385 stemmen. Verder bekwamen de hh. mr. Th. Heems-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2