v 3C 3D» *rb >«"a vm «ra m» «ej v» ^mtr -«->. „De nietgevraagde kroozen vallen na vijf jaar'' enz., enz. [N. R. Cl.) De verjaardag van het prinsesje is dit jaar tot een nationalen dag in de residentie verheven. De guirlandes-verlichting in het Lange Voorbout slaagde bijzonder goed, waar de wind de lichtjes niet uitblies. De mu ziektempel, waarin de staf van het vierde regiment infanterie met populaire stukjes de talrijke menigte in vroolijke stemming bracht, verrees statig in zijn lichthulsel en onder het dichte loof der boomen. Ook de socie- teitstent in het Bosch, waar de koninklijke kapel een concert gaf, was fraai geïllumineerd voor deze gelegenheid. Even als ten vorige jare werd giste ren den leerlingen van scholen voor minver mogenden te 's Hage bij gelegenheid van den verjaardag ven het kroonprinsesje in den Saksen-Weimar-speeltuin, aan de Laan van Meerdervoort, een gezellige dag aange boden. Vele kinderen hadden van de uitnoodiging gebruik gemaakt en vermaakten zich met het minst met de Jan-Klaassenkast die des morgens vertoond werd. Ook voor den inwendigen mensch was zorg gedragen door de directie van den speeltuin, liie voor haar goed denkbeeld veel lof verdient. Ook te Scheveningen was den kinderen een feestje bereid. Op de gemeente-bewaar scholen werden zij onthaald op koek, kren tenbrood en andere versnaperingen, waarvoor het jonge goedje nationale liederen in ruil gaf. Te 2 uren ving op Seinpost het groote kinderfeest aan. De zaal was voor deze gelegenheid zeer fraai versierd. Behalve het rijks-, provinciale- en gemeentewapen waren in de hoeken tropeën aangebracht met het naamcijfer van het prinsesje. Een 1200 kinderen, alleraardigst uitgedost in oranje- en nationale kleuren, maakten een wandeling door de zalen en over het terras onder het zingen van Wien Neêrlandsch Bloed, Wilhelmus en andere passende liede ren. Namens tal van ouders werd als blijk van waardeering voor het genot, hunnen kinderen gisteren en meermalen dezen zomer geschonken, den directeur vaD Seinpost, den heer A. G. Tengbergen, eene ovatie gebracht, en hem door eenige in het wit gekleede meisjes een lauwerkrans aangeboden. De kinderfeesten werden bijgewoond door den heer Mouton, wethouder van onderwijs. {N. R. Cl.) Bij de groote manoeuvres, welke door het garnizoen der residentie van 1 tot 7 September zullen worden gehouden, worden aan de bataljons achtereenvolgens de daarbij behoorende voertuigencompagnieskarren caissons, ziekenwagens enz., toegevoegd. Deze maatregel valt zeer toe te juichen, daar de commandanten nu in de praktijk leeren tekening houdeu met de opstelling van den trein en van de verbandplaatsenterwijl nu ook het zoo moeielijke vraagstuk van den aanvoer van munitie in het gevecht kan beoefend worden. Bij elke partij zullen voorts de noodige polsstokkenplanken en ladders meegenomen worden, om te gebruiken bij den overgang van slooten en weteringen, door welke oefe ningen de manschappen vertrouwd worden met de moeielijkheden van ons polderland. Bij het passeeren van breede weteringen zal ook gebruik gemaakt worden van vlotten en schuiten. (I), v. Z.-E. en 't Or.) Tal van gemeente-ambtenaren te 's Hage hebben gister afscheid genomen van den burgemeester, die morgen, 2 September, zijn ambt zal neerleggen. Uit Den Haag wordt aan de N. R. C. gemeld: Domela Nieuwenhuis heeft kwijt schelding gekregen van zijn verderen straf tijd. Gisterenavond tusschen 10 en 11 uren verscheen hij op het onverwachts in y Wal halla," waar zijne partijgenooten vereenigd waren. Hij kwam er per rijtuig, en keerde kort daarna huiswaarts. Op de Geest te Den Haag werd Dins dagavond hevig gevochten en moest de po litie er van den stok gebruik maken om de orde te herstellen. Een 10-tal agenten waren daartoe noodig. Een der belhamels werd medegenomen. De zee was gisteren te Scheveningen zeer onstuimig; in den namiddag waren golfslag en stroom z<5<5 sterk, dat de direc teur-generaal van het „Zeebad" te 4 uur bevel gaf, ter voorkoming van ongelukken, het baden te staken. Voor het geval dat de sterke wind in den nacht in 6torm mocht overgaan, is het ma teriaal van strandbadkoetsen en badstoelen omhoog gebracht. De luchtreiziger L'Hoste zal aanst. Dinsdag andermaal van de Seinpost opstijgen. Eergisterennamiddag is door de bad knechten te Scheveningen, Top Dijkhuizen en Arie Knoester, een 12jarige jongen ge red. Niettegenstaande hij gewaarschuwd was, ging hij toch ver in zee en werd dadelijk met den stroom langs de kust meegevoerd; in een oogwenk had hij den afstand tus schen de gemengde baden en de heerenbaden afgelegd. Ofschoon de illuminatie op het markt plein der voedingstentoonstelling te Amster dam wegens den hevigen wind niet doorging, maar tot Zaterdag is uitgesteld, was het er niettemin tamelijk druk en gezellig. Er waren plus minus 3000 betalende bezoekers, die aan het slot van het concert naar ouden trant rondom de muziektent dansten. Op den Amstel had het vuurwerk vanwege de vereeniging tot veredeling van volksver maak ter eere van het prinsesje als altijd weder duizenden nieuwsgierigen gelokt. Of schoon het sterk woei, voldeed het vuurwerk vrij wel. Dinsdag bezocht de heer Heemskerk de Ned. Vaticaansche tentoonstelling. Naar het Hbl. met zekerheid kan be richten, is nu vastgesteld dat de najaars wielerwedstrijden, uitgeschreven door de wie- lerwedstrijd-vereeniging te Amsterdamop 10 September a. s. achter het Rijksmuseum zullen plaats hebben. Ook nu weder wordt van Engelsche zijde mededinging aan dezen wedstrijd verwacht. Een sigarenwinkelier in de Hoogstraat te Amsterdam exposeerde voor het raam een bord, waarop duizend dubbeltjes. In den afgeloopen nacht is de plank met dubbeltjes gestolen. De politie heeft heden reeds den dader of een der daders gearresteerd op de Nieuwmarkt. Gisternacht is een kellner te Amster dam, die zijne woning op den Kadijk opzocht, ter hoogte van de Buiten-Bantammerstraat aangevallen door een bende van twaalf per sonen, waaronder twee vrouwen waren. Men heeft hem beroofd van al het geld, dat hij bij zich had, zijnde een bankbiljet van f25, f 20 aan Engelsch klein geld, een Engelsch pond, een thaler en vier mark. Ook een loterij-briefje der thans trekkende staatsloterij, N°. 16072, werd hem ontnomen. Aan de meeste officieren van het gar nizoen te Arnhem is thans toegestaan den eersten September met een lateren trein dan dien van 9.17 naar Zwolle en verder naar Ommen te vertrekken, zoodat zij dan op hun gemak kunnen stemmen voor de tweede kamer. De officieren van den staf gaan met den vroegen trein. Daar de troepen van Zwolle naar Ommen marcheeren, kunnen de later vertrekkende officieren nog tijdig per trein te Ommen zijn. Maandag vluchtte een huzaar uit de kazerne te Deventer. Hij was met een ka rabijn gewapend en dreigde een ieder op straat met zijn wapen. Nadat hij een per soon geslagen had werd hij door eenige bur gers gegrepen, die hem op een wagen plaat sten om hem naar de kazerne te brengen. Onderweg nam hem een patrouille over. Te Diever is een man Dinsdag in eenen put, dien hij wilde schoonmaken, gestikt. Pogingen om hem van den dood te redden zijn vruchteloos gebleven. In het Drentsche veld tusschen Wa teren en Appelscha is brand ontstaan; het vuur is nog van het veenbranden achterge bleven en wakkert aan. Reeds zijn vijf en veertig korven met bijen verbrand. Men graaft slooten om het vuur te be perken. Te Menaldum waren Maandagnamid dag een leidekker en een timmermansknecht met eene herstelling bezig aan bet kerkge bouw. De ladder, waarop de knecht stond, kantelde, en door den schrik viel ook de leidekker naar beneden. Deze was onmid dellijk dood. De ander was geheel bewus teloos, doch is tot nog toe niet bezweken. De overledene was vader van vier kinderen. Naar men aan het D. Z. H. en Or. mededeelt, moet een Engelschman het voor nemen hebben tot het stichten van een tweede badhotel op Schiermonnikoog. Bij het garnizoen te Middelburg doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat een 50tal soldaten Maandag ongesteld zijn gewor den. De oorzaak is nog onbekend. Door den geneeskundigen dienst wordt een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. De loopende geruchten omtrent vergifti ging door het gebruik van vleesch in de soep kunneu wij dus niet bevestigen. Het getal militairen van het garnizoen die ongesteld geworden zijn, bedraagt reeds meer dan 200 en ieder oogenblik als 't ware doen zich nieuwe gevallen voor. Algemeen wijten de militairen het aan de slechte soep, die zij Maandag en Dinsdag te eten hebben gekregen. De soep moet toen, naar men ons althans mededeelde, bepaald gestonken hebben. De ziekteverschijnselen zijn: zwaarte in het hoofd, loomheid in de beeneu en koorts. 't Is te hopen dat de ongesteldheid van voorbijgaauden aard moge zijn en de des kundigen de oorzaak zullen kunnen opsporen. (Zeeuwtck Dagblad.) Te midden der feestelijkheden, ter ge legenheid van den prinsessedagontstond gisterennamiddag te 3 uur te Breda een geweldige brand in het midden der stad bij den hovenier A. Feskens, in de Kleine Molenstraat. Huis, stal en schuur werden geheel in de asch gelegd, doch, behalve een paard, werd het vee gered. Op eene reis door Schotland dezer dagen werd tusschen al het schoone en grootste, dat de natuur in dit zoo merk waardige land te bewonderen aanbiedt, onze aandacht getrokken door een klimplant, welke daar in de algtmeeue gunst blijkt te deelen en deze (ook volgens onzen smaak) ten volle verdient. Deze klimplant onderscheidt zich door de frischheid van haar groen en de weelderig heid, den bevalligen vorm en de warme kleur van het roode bloempje, waarmede zij prijkt. Zoowel de muur van de een voudige boerenhofstede, als de warande van het' gezellige landhuis en de prieeltjes en koepeltjes der groote buitenplaatsen zagen wij er mede getooid. Meenende dat de plaut hier onbekend is, omdat wij haar nimmer hadden opgemerkt, schreven wij den naam op, met het voor nemen tegen het najaar eenige plantjes te ontbieden en die hier te doen aaukweeken. Het is de „trepolium speciosum", een plant die in den vollen grond overwintert; hare ranken vallen tegen het najaar af, doch schieten met het voorjaar van zelf weder uit, even als die van de gewone clematis. Intusschen vernemen wij thans dat deze klimplant ook hier te lande wordt gekweekt en o. a. te Boskoop voor hoogstens 25 of 30 cents het plantje verkrijgbaar is. Alleen schijnt er eenige meer dan gewone zorg te worden vereischt om haar op onze zware gronden te doen wortel vatten en tieren, hetgeen waarschijnlijk verklaart, waarom men haar in onze tuinen niet of althans hoogst zelden aantreft. Wij vestigen er niettemin de aandacht op van onze bloemliefhebbers en bloem- kweekers. Wie het gelukken mag haar in zijn tuin te doen wortel schieten, zal zich stellig de daarvoor bestede zorg niet be klagen. DtrDbl.) LAATSTE BERICHTEN. Voor de verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, voor zooverre thans bekend isheden opgekomen Leiden 1308 k. 1010 Oegstgeest 100 n 78 Rijnsburg 62 n 58 Katwijk 117 101 Valkenburg 21 jr 18 Sassenheim 55 52 Warmond 63 50 Noordwijk en 188 i 1 167 Voorhout n Noordwijkerhout 60 r 56 Leiderdorp 88 76 Koudekerk 69 /r Benthuizen 33 n 26 Hazerswoude 169 n Zoeterwoude 218 a 183 Voorschoten 102 n 88 Wassenaar 125 113 Woubrugge 98 r 70 Ter Aar 83 r 77 Oudshoorn 120 V 89 Zevenhoven 52 r 4T Nieuwkoop 123 n In het geheel 3244 a Bij de vorige stemming werden uitge bracht te Leiden 1138, Oegstgeest 88, Rijnsburg 54, Katwijk 109, Valkenburg 19, Sassenheim 53, Warmond 59, Voorhout en Noordwijk 173, Noordwijkerhout 60, Lei derdorp 85Koudekerk 59, Benthuizen 30, Hazerswoude 150, Zoeterwoude 187, Voor schoten 87, Wassenaar 120, Woubrugge 93, Ter-Aar 78, Oudshoorn 9], Zevenhoven 49 en Nieuwkoop 119, te zamen 2901 stemmen. De prins en prinses Von Wied hebben den feestdag van de kroonprinses op eigen aardige wijze herdacht. Zij hadden voor deze gelegenheid een feest bereid aan de kinderen van de naai- en breischool te Wassenaar, welke school onder bescherming staat van prinses Maria. De jeugd was genoodigd om saam te komen in deu Hertenkamp, behoo rende tot het buitengoed Groot Hazebroeck. Daar konden ze spelen naar hartelust, ter wijl de oud-Hollandsche poppenkast werd vertoond. Natuurlijk liet het onthaal niets te wenschen over, zoodat de kinderen dol in hun schik waren. PER TELEGRAAF. BERLIJN1 Sept. De keizer woonde heden de parade der garde bij op het Sem- pelhoferveld. Het weer was prachtig en de parade slaagde volkomen. Het rijtuig des keizers werd gevolgd door het rijtuig van de keizerin en prinses Wilhelm en daarna kwam een schitterend gevolg, w aaronder ook de Japansche prins Komatschu en de En gelsche officieren, die hier op het oogenblik vertoeven. De toeschouwers begroetten den keizer en de keizerin met levende toejui chingen. WEENEN, 1 Sept. Men verzekert hier in diplomatieke kringen, dat de Porte van Riza-Bey (den naar Konstantinopel terugge roepen Turksche Commissaris te Sofia) heeft vernomendat er een omwenteling zal uit breken iD Rumelië, indien Turkije tot maat regelen van geweld tegen den Bulgaren overgaat. SOFIA, 1 Sept. Een nieuw ministerie is nu voorgoed gevormd. Stambuloff is mi nister van binnenlandsche zakenNatchewits, buitenlandsche zaken; Stoïloff, justitie; ko lonel Mutkuroff, oorlog; onderwijs, Zikoff; Nikiforoff, financiën. MADRID, 1 Sept. Blijkens de uit Ha vana ontvangen berichten, is de openbare meening door onjuiste telegrammen verkeerd ingelicht over hetgeen op Cuba voorvalt. Van 25 lot 28 Augustus is de orde geen enkel oogenblik verstoord geweest. De hier over door de pers verspreide berichten zijn volkomen ongegrond. De openbare meening keurt algemeen de maatregelen goedwaar door de regeering een einde wil maken aan de misbruiken, welke in het koloniaal be stuur zijn geslopen. OSTENDE, 1 Sept. De autoriteiten hebben strenge maatregelen genomen, ten einde te verhinderen dat de visschers hun demonstraties tegen de Engelschen hervatten. De gendarmerie is versterkt en patrouilleerd in de haven. GEMENGDE BERICHTEN Het stadje Visovits, in Moravië, is eene prooi der vlammen geworden. Drie honderd huizen, het gemeentehuis, de ge bouwen der rechterlijke macht en een paar groote brouwerijen zijn volkomen verwoest. De brand heeft echter geen menschenlevens gekost. Te Geesthacht bij Bergedorf heeft een zware brand gewoed, die, toen het bericht werd afgezonden, reeds 48 gebouwen had vernield. Bij gebrek aan water kon men het vuur niet blusschen. De oorzaak is, dat een strooien dak vlam vatte door het uiteenspatten van vuurwerk. De „Pet List" verhaalt de volgende vroolijke dievenhistorie. Omstreeks midder nacht keerde een heer met een vriend, die hem was komen bezoeken, naar zijne woning in eene der voornaamste straten van St. Pe tersburg terug. De beide heeren begaven zich terstond ter ruste en sliepen weldra als rozen. Middelerwijl drong een dief de wo ning binnen, liep de kamers door en stak alle voorwerpen van waarde bij zich. Zoo kwam hij ook in de kamer waar de gast sliep. Deze ontwaakte en den dief in het donker voor zijn gastheer aanziende, voegde hij dezen toedat er morgen weer een dag was en dat nu tijd was om te slapen. Hierop antwoordde de dief, dat hij gelijk had en ging in het aangrenzend vertrek, waar de heer des huizes sliep. Deze stak het hoofd buiten het ledikant en vroeg den dief dien hij voor gast hield: „Ben jij het Waszjap" „Ja", gaf de aange sprokenen ten antwoord „Daar rechts zul je alles vinden. Je behoeft de dienstboden niet wakker te maken." „Natuurlijk niet," ant woordde de dief, ging naar de voorkamer, maakte zich meester van de kleederen die er hingen en ging, gelijk hij gekomen was. Jl. Vrijdag woedde te Bordeaux en omstreken een onweder zoo hevig, dat hij den orkaan in herinnering bracht, waardoor deze stad onlangs geteisterd is geworden. De bliksem sloeg in verscheidene gebouwen, die in brand geraakten, en de van hagel buien vergezelde regenvlagen veroorzaakten eeu aanzienlijke schade. Een 50-jarig oud-soldaat te New castle werd Zaterdagmorgen onthalsd in zijne kamer gevondenbij het lijk lag een scheer mes. Bij verder onderzoek bevond men dat zijn hospita op haar bed zieltogend lag, het gevolg van vergif, dat zij zichzelf of dat men baar had toegediend. Zij stierf, alvo rens eenige opheldering omtrent beide moor den te kunnen geven. In de Belgische gemeente Ganshoren heeft een man zijn 25-jarigen stiefzoon, die te lui was om te werken, met 12 messte ken doodelijk gewond. De moordenaar is

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2