MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 2 September 1887. W°. 206 ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. II e z e Courant v e r s c li ij n t dadelijks* behalve up o n- e n Feestdagen. AB08JNEME»T: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. öroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6, 201e Jaargang. Zoodra morgen door ons per tele graaf de uitslag der Verkiezingen voor de Tweede Kamer in de ver schillende districten zal zijn ontvan gen, zullen de bulletins daarvan in de Sociëteiten en Koffiehuizen worden verspreid en bij eenige HH. Winke liers worden aangeplakt. Stads-Berichten. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen de belastingschul digen in herinnering dat op heden drie ter mijnen zijn verstreken van de Inkomstenbe lasting, zoodat minstens drie zevende gedeelten van den gebeden aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van de vervolgingskosten, het door hen verschuldigde zoo spoedig mo gelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvan ger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus IS87. PAT ENT BLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Be stuur der gemeente LEIDEN, brengt Ier ken nis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens restanten, over bet dienstjaar 1887/8, bij het College van Zetters, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot dile uren, en wel op Donderdag 1, Vrijdag 3, Zaterdag 3, Maandag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 September e. It., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 31 Augustus 1887. STADSNIEUWS. De lessen van het gymnasium zijn heden geopend mat 113 leerlingen, over de klassen verdeeld als volgt: 1ste kl. 20, 2de kl. 24, 3de kl. 21, 4de kl. 14, 5de kl. 19 en 6e kl. 15. Gisterochtend vertrokken van hier onder geleide van het hoofd der school, den heer N. Brouwer en een tweetal mede-on derwijzers, 45 kinderen, behoorende tot de twee hoogste klassen eener school voor min vermogenden naar Amsterdam, om daar Artis, het Panopticum en andere merkwaardigheden te bezichtigen. Tot het doen van dit uitstapje waren de kinderen in staat gesteld door de bespaarde centen, die zij gedurende een jaar wekelijks aan den hoofdonderwijzer in bewaring had den gegeven. Gisterenmiddag kon een hooiwagen met een paard bespannen het op den Rijns- burger weg niet tegen den wind uithouden zoodat dat voertuig met de bespanning in de sloot terecht kwam. Wij waren hedenmiddag in de gele genheid de photographieën te zien van een door den heer Oscar Smit te Brussel ver nuftig gevonden toestel. Het stelt n. 1. kleine kinderen die piano leeren spelen, in staat het pedaal bij hunne studiën te ge bruiken. Het meubeltje bestaat uit een voetenbankje waarop twee pedalen zijn aan gebracht die met de gewone pedalen corres- pondeereu en op verschillende hoogten kun nen worden gesteld. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1779) van Onno Zwier van Haren. Patti heeft een waaierwaarop bijna alle vorsten van Europa iets hebben geschre ven. O. a. de keizer van Rusland: „Rien ne calme comme votre chant;" de keizer van Duitschland: A u rossignol de tons les temps"; koningin Christine: „Al'Espag- nole; nne reine qui est fiére de la compter au nombre de ses sujets"; koningin Vic toria: „Si Ie roi Lear dit vrai en disant;" „Une douce voix est un don precieus pour une femme", vous êtes, ma cbère Adelina, la plus riche des femmes." De keizer van Oostenrijk en koningin Elizabeth schre ven alleen hun naamde koningin van Belgie copieerde de eerste regelen van ,11 Baccio", en in 't midden van dat alles leest men: Reine dn chant, je te tends la main. (A. Thiers, président de la Republique franijaise)." OFFICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is aan M. M. De Monchy, president van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdamvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Rooden Ade laar 3de kl.hem door Z. M. den keizer, van Duitschland, koning van Pruisen, ge schonken. Door Z. M. is aan L. Verhofstadmet ingang van 10 September e. k., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Boekei. Door Z. M. is aan Richard Sandberg, geb. te Zobten, vergunning verleend de ge neeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneesk. in Nederland, stiptelijk nakome. De luit. ter zee 1ste kl. C. Vreede lste off. aan boord Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, en J. Van Scheers, behoorende tot de rol Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord worden met 6 September a. s. op non-activiteit gesteld, de laatste onder eervolle ontheffing van het door hem ge voerde bevel over het logementschip voor torpedisten de Amstel. Pe luit. ter zee lste kl. W. Römer wordt met den lsten Oct. a. s. geplaatst in de rol van voornoemd wachtschip en belast met het bevel over gemeld logementschip. De heer T. Wessel, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Tonsberg, is door de Noorsche regeering in die hoedanigheid erkend. Mr. J. A. Reynen, kantonrechter te Gulpen, die door veie kiezels uit Heerle, Valkenburg en Gulpen candidaat was ge steld voor het lidmaatschap der tweede kamer, heeft voor die candidatuur bedankt. Naar men wil, zouden bij de regee ring ernstige plannen bestaan opnieuw het aantal hoven, in 1875 op vijf teruggebracht, te verminderen. Twee plannen zouden in overweging wor den genomenvolgens het eerste zouden drie hoven overblijven en deze te 's Hertogen bosch 's Gravenhage en Zwolle gevestigd zijn, volgens het andere zouden slechts de hoven van 's Hertogenboseh en 's Graven hage blijven bestaan. ACt.) Aan de Israëlietische militairen wier ouders of betrekkingen buiten hunne garni zoensplaats wonen, wordt een binnenlandsch verlof ter viering hunner godsdienstige fees ten verleend van 16 September tot en met 12 October a. s. Aan de overigen vrijstelling van dienst van 16 Sept. tot 20 Sept. d. a. v., van 27 tot 28 Sept., van 30 Sept. tot 4 Oct. en van 7 Oct. tot 11 Oct. Bij gelegenheid van de jaarmarkt te Katwijk aan den Rijn, op Dinsdag 13 Sep tember 1887, zullen premiën worden uitge reikt voor den grootsten aanvoer van paar den, koeien, kalveren en biggen. Nadere informatiën geeft het gemeentebestuur. Aan de kiezers voor de tweede kamer in het district 's Gravenhage is gister een manifest toegezonden, vervat in een rood, wit en blauw randje, waarbij in herinnering worden gebracht de woorden door Z. M. koning Willem II gesproken bij de indie ning der GrondwetsherzieningsoDtwerpen van 1848 aan de tweede kamer. De voorwaarden van uitgifte der nieuwe Brusselsche premieleening komen op de loten niet alleen in het Fransch, maar ook in het Vlaamsch voor. Zij zijn voor een Neder lander, nit een taalkundig oogpunt beschouwd, opmerkelijk genoeg om er hier iets van mede te deelen. Men hoore: „De leening ia verdeeld in 2,890,000 titels van honderd frank elke, brengende een kroos op van fr. 250. «Het kroos eindigt volledig zoo haast de titel nitkeerbaar is; er zal geen break van coupons vergoed worden. Al de coupons der vervaldagen na de uitkeering moet aan den titel vasthoudende waarde der coupons zonder treden afgedaan wordt van de eiseh- bare som afgetrokken. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 32.) „Ik weet het. Sinds ik voor de eerste maal in hare oogen gekeken heb, heb ik haar doorgrond. Zij baat mij meer dan iets ter wereld." Maar waarom? Je hebt haar toch nooit te voren gezieneer zij zich hier op Rosegg vertoonde en heb haar dientengevolge ook nooit eenig kwaad kunnen doen?" „Alexanderhet zijn niet altijd degenen, welke mij leed berokkend hebben, die wij haten. En toch in het algemeen de haat behoeft geen bijzondere aanleiding te hebben. Mevrouw Von Waldau en ik zijn scherpe contrasten. Wij zouden elkaar onder alle omstandigheden haten. Evenzeer als zij er op verzot was, om die partij te winnen, zoo geloof ik, dat ik zeker van woede zou ge storven zijnwanneer ik voor haar het veld had moeten ruimen." „Manuela, neem je voor haar in acht. Ik ben overtuigddat bet in het plan ligt van deze vrouwom je kwaad te berokkenen voor zij dit huis verlaat. Of zij je haat om je persoonof wel in herinnering aan je moederzulks doet niets ter zake. Het feit is niet te ontkennen, dat zij je haat, gloeiend haat!" „Ik ben niet bang voor haar!" antwoordde Manuela, het hoofd met een trotsch gebaar oprichtende. „Wanneer het zoover komt, dat wij in een openlijken strijd tegenover elkander staan, dan zou bet kunnen ge beuren, dat zij even goed geslagen wordt, als haar zulks bij het schaakspel overkomen is. Jou kan ze mij echter niet ontrooven, Alexanderen al het overige kan ik missen, wanneer ik jou slechts houden mag!" Hij boog zich voorover en fluisterde haar een antwoord toe, 't welk Manuela's gelaat van geluk deed stralen, toen zij aan de gedekte tafel plaats nam. Mevrouw Von Waldau was inmiddels aan sir Emil's arm het jonge paar gevolgd. „Geslagenfluisterde deze haar spottend toe. „Geslagen door lady Manuela. Hare schaakpartij was meer dan een gewoon spel. Wanneer gij maar niet te vroeg getrium- feerd hebt en Manuela toch als overwinnares uit den strijd treedt „Dat nimmer!" siste mevrouw Von Wal dau. „Ik zal haar vernietigen en de dag der afrekening is nabij. Alles zal ik haar ontrooven: den beminde, den vader, ja zelfs den naam dien zij draagt en waarop ze nog al zoo trotsch is. Wanneer de beker van haar geluk vol is, dan zal ik haar deze van de lippen rukken en de schitterende, hoogmoedige erfgename van Rosegg van een duizelingwekkende hoogte in de donkerste diepte storten." Lord Rosegg had reeds aan tafel zijn plaats ingenomen. Met een betrokken gelaat presideerde hij zijn schitterend bezette tafel. Doch niemand scheen het te bemerken. Mevrouw Von Waldau praatte nog drukker dan gewoonlijkja zelfs sir Emil was spraak zaam. En wat Manuela aangaat, deze ge voelde zich zoo gelukkig, dat .zij niets liever gewild had dan met de geheele we reld in vrede te leven, ja zelfs met hare tegenstandster. Zij beminde en werd weder- bemind, reden genoeg om tegenover een ieder inschikkelijk gezind te zijn. Alexander De St. Claire van zijn kant, trachtte om tegenover een iegelijk zoo beminnelijk mo gelijk te zijn en gevoelde daarbij tot zijn groote spijt toch duidelijk genoeg, dat hem zulks tegenover zijn aanstaanden schoon vader maar volstrekt niet gelukken wilde. Gehoor gevende aan de uitnoodiging van zijn bruid, was Alexander na afloop van tafel naar de piano gegaan om te zingen. Zonder zelf goed te weten wat hij deed, of waarom hij het deed, koos hij louter minneliederen met een droefgeestig slot. Toen het laatste lied geëindigd was en hij opstond, zat MaDuela stil en bleek op hare plaats. „Wat scheelt er aan, Manuela?" vroeg hij. „Heb ik je soms met mijn gezang vermoeid „Neen, maar 't stemde mij zoo onbe schrijfelijk weemoedig. Doe mij genoegen, en zing dat laatste lied nimmer meert" Het was reeds tamelijk ver in den avond toen de beide heeren zich verwijderden en mevrouw Von Waldau op de hartelijkste wijze Manuela goedeD nacht wenschte. Alexander De St. Claire bevond zich in een zonderling peinzende stemming, terwijl hij huiswaarts reed. „Ik heb wel eens gehoord, dat het van meer gewicht is om schoon dan rijk ter wereld te komen en ik geloof het nu waar lijk ook." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1